Yağlama TTO-Kelebek
YAĞLAMA için neler yapıyorsunuz komşular TTO-kelebeklerde?

TTO kelebek traş makinelerinin hareketli pek çok parçası var ve 40-50 yıllık makineler bulunmakta pek çoğumuzda.

Yağlamalı mı yağlamamalı mı? Daha doğrusu neler yapılmalı.
WD40 iyi bir çözüm mü? Steril ettikten sonra tekrar yağlanmalı mı vs.?
Ben de merak ediyorum, belki silikon gres olabilir. Suya dayanıklı bir yağ çeşidi...
Açılıp kapanırken zorluk çıkarmıyorsa, paslanma yoksa wd40 vs gerekmez. Yine de şıkır şıkır açılıp kapanmasını istiyorsanız tercihinize kalmış. Genelde diplerde biriken sabun tortusunu temizlemeniz yeterlidir.
@mustbe komsumden guzel bir vintage makine almistim
Yaglamasini da yapmisti. Cok rahat calisiyordu. Ondan sordum   Yaglamayla ilgili neler yapilabilir diye
(06/01/2020, Saat: 17:08)sinekaydı Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @mustbe komsumden guzel bir vintage makine almistim
Yaglamasini da yapmisti. Cok rahat calisiyordu. Ondan sordum   Yaglamayla ilgili neler yapilabilir diye

uzun süre kullanmayacağım diye güzelce yıkayıp yağlamıştım komşum onu XD. singer dikiş makinesi yağı ile bunun bir liralık türevi de var kaliteli çeşitleri de. makinenin kapağını açınca orta kısma ve vida çevirme yerine sıkıp bir kaç tur aç kapa yapınca yetiyor.

başka bir yöntem öğrendim forumda bir üstaddan; ısıtılmış çok kaynamış olmayan suyu kaba koyun soğuyuncaya kadar makine içinde dursun, ara sıra daireler çiziyordum ben içinde Smile bunu yaptığınız zaman içinde kalan sabun artıkları da yumuşuyor daha sonra yağlama yapabilirsiniz.

yağlamanın çok sık yapılması doğru olur mu bilmiyorum onu bilen üstadlar vardır.
(06/01/2020, Saat: 17:23)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: uzun süre kullanmayacağım diye güzelce yıkayıp yağlamıştım komşum onu XD. singer dikiş makinesi yağı ile bunun bir liralık türevi de var kaliteli çeşitleri de. makinenin kapağını açınca orta kısma ve vida çevirme yerine sıkıp bir kaç tur aç kapa yapınca yetiyor.

başka bir yöntem öğrendim forumda bir üstaddan; ısıtılmış çok kaynamış olmayan suyu kaba koyun soğuyuncaya kadar makine içinde dursun, ara sıra daireler çiziyordum ben içinde Smile bunu yaptığınız zaman içinde kalan sabun artıkları da yumuşuyor daha sonra yağlama yapabilirsiniz.

yağlamanın çok sık yapılması doğru olur mu bilmiyorum onu bilen üstadlar vardır.

Shimano marka yağmurlu havalar için Bisiklet Zincir Yağını kaliteli diye belki ekstra faydası olur niyetiyle TTO makinemi yağladımSmile Senden aldığım Aristocrat Jr gibi smooth açılıp kapanmaya başladı. Ama biraz fazla yağlandı ama akıcı çalışmasına değer gibi.
Daha iyi bir yağ vardır kesin TTO'larda kullanmak için ama bilemedim
@sinekaydı
Komsum bisiklet veya zincir yagı cok farklı birsey. Zincirdeki o ringlere tutunması amacı ile tasarlanmıs, sıcratma yapmaması icin ustunde yapısarak kuruyan, nispeten sizin kullanım alanınız icin kalın kacacak bir yagdır.
Silah yagı, dikis makinası yagı, wd40 gibi cok amaclı yag (multi purpose oil) tarzi ince urunler kullanmanız daha dogru olur. Ustune cokta dusunmeyin, o makinalar yagsız magsız 50 sene sonra elimize kadar gelmis, bizede en az bir 10 sene dayanır diye dusunuyorum.
Yagdan ziyade makinanızı cok asırı sıkmamaya ozen gosterin.
Tişikkirlir Sipirmin.
Yagi tamamen silmek icin de Razorus daki dezenfektan benzeri bir urun kullanilabilir diye dusunuyorum?
(07/01/2020, Saat: 02:51)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @sinekaydı
Komsum bisiklet veya zincir yagı cok farklı birsey. Zincirdeki o ringlere tutunması amacı ile tasarlanmıs, sıcratma yapmaması icin ustunde yapısarak kuruyan, nispeten sizin kullanım alanınız icin kalın kacacak bir yagdır.
Silah yagı, dikis makinası yagı, wd40 gibi cok amaclı yag (multi purpose oil) tarzi ince urunler kullanmanız daha dogru olur.  Ustune cokta dusunmeyin, o makinalar yagsız magsız 50 sene sonra elimize kadar gelmis, bizede en az bir 10 sene dayanır diye dusunuyorum.
Yagdan ziyade makinanızı cok asırı sıkmamaya ozen gosterin.

Haklisiniz komsum, aklimdan da geciyodu kalin olabilecegi cunku bisiklet zincir yaglari suyada dayanikli. Yagin etkisini azaltmak icin az deterjanli kaynar suya soktum sonradan.
Wd40 dediginiz gibi daha mantikli duruyor

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Wilkinson sword tto kelebek tip yeni tıraş aleti zbilgen 91 49,519 17/03/2023, Saat: 00:49
Son Yorum: anlatıcı
  Pürüzsüz Saplı Kelebek Tıraş Aletleri artan09 11 6,081 20/05/2021, Saat: 10:19
Son Yorum: Oldman
  Van Der Hagen Kelebek Tipi dipcikgibi 7 4,101 21/12/2020, Saat: 12:25
Son Yorum: marv
Photo Yintal Ayarlanabilir Kelebek Tıraş Aleti arandur 4 4,517 22/10/2020, Saat: 01:13
Son Yorum: Abus
  Kelebek Makinelerde El İle Jilet Açısı Ayarı Yapmak Ricochet 11 7,644 27/10/2019, Saat: 16:34
Son Yorum: Rigbie
  Rocnel TTO Kelebek Tip Çelik Tıraş Aleti rocnel 16 10,938 23/06/2018, Saat: 11:43
Son Yorum: Aersin
  TTO/Kelebek Tıraş Aletindeki Mekanizma Sorunu msakalli 8 8,468 26/12/2017, Saat: 15:03
Son Yorum: FatihAhmet
  tto/kelebek aletlerdeki jilet eğimi ve tahriş hattusha 6 6,253 18/09/2016, Saat: 00:39
Son Yorum: hattusha

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: