Çalgı Çengi Konusu Hakkında
(03/12/2019, Saat: 21:19)Samet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Abi şimdi modlar korksun, önümüze gelen konuya salça olalım Big Grin

SM-G611F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@Samet acısı bol ossun @Tarkaner komşumuzu da alak araya subi , merco egzozu da patlatalım
(03/12/2019, Saat: 21:23)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Samet acısı bol ossun @Tarkaner komşumuzu da alak araya subi , merco egzozu da patlatalım
Kıvılcımı görür görmez alttan üflemeye başlarız abi Smile

Ben nerede ne yapacağım anlamadım ama olsun, varım...

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(03/12/2019, Saat: 21:01)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Samet ne olmuş bakiyim ne örüyoruz şimdi nerede kaynatıyoruz gibi deli sorular
(03/12/2019, Saat: 21:19)Samet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Abi şimdi modlar korksun, önümüze gelen konuya salça olalım Big Grin
(03/12/2019, Saat: 21:23)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Samet acısı bol ossun @Tarkaner komşumuzu da alak araya subi , merco egzozu da patlatalım
(03/12/2019, Saat: 21:31)Samet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kıvılcımı görür görmez alttan üflemeye başlarız abi Smile
(03/12/2019, Saat: 21:34)tarkaner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben nerede ne yapacağım anlamadım ama olsun, varım...

Muhabbetiniz bol olsun Devrim, Tarkan ve Samet Beyler.

Bu forumdaki dostluklardan dolayı goy goy muhabbeti yapılacak bir yer lazım. Sanırım yeni yer bu konu oldu

¶¶¶¶¶¶¶
Ekran görüntüsünde başlığa konu olan mesaj benim olduğundan forumun yeni üyelerinden biri olarak eğer hatalı bir davranışım olduysa affola diyorum.

Her forumun bir yoğurt yiyişi var. Çalgı çengi'nin genel sohbet konusu olduğunu düşündüğümden ve o mesajdan 5 dakika önce katılımı yüksek olan ve benim de oldukça faydalandığım bi başlığı açtığımdan dolayı yeni üye olarak her aklıma geleni başlık açmak yerine orada sormuştum. ( http://www.geltir.com/showthread.php?tid=11389 )

Zamanla alışacağım buraya da.

İyi akşamlar.
Admin ve mod arkadaşlar karşılıksız emek veriyorsunuz , aldığınız her karara saygı duyarım emekleriniz için teşekkürler ,
Üyeleri çok sıkmadan , fazla kural boğmadan ufak düzenlemeler bence gerekli oluyor .
Mehmet_G ile aynı fikirdeyim .
Ayrıca “ çoban “ kelimesi kazara klavyeden çıkmış olmalı diye düşünüyorum .

Keyifli forumlar
Look Sharp - Feel Sharp - Be Sharp
(03/12/2019, Saat: 22:19)MetsGo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Admin ve mod arkadaşlar karşılıksız emek veriyorsunuz , aldığınız her karara saygı duyarım  emekleriniz için teşekkürler ,
Üyeleri çok sıkmadan , fazla kural boğmadan ufak düzenlemeler bence gerekli oluyor .
Mehmet_G ile aynı fikirdeyim .
Ayrıca “ çoban “ kelimesi kazara klavyeden çıkmış  olmalı diye düşünüyorum .

Komsum cok naif sekilde soylenmis bir kelime idi. Rahatsızlık verdimse kusura bakmayın kotu amacı manası yoktu duzelttim.
Tişikkirlir Sipirmin.
(03/12/2019, Saat: 21:34)tarkaner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben nerede ne yapacağım anlamadım ama olsun, varım...

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Abi frekansını denk getirdiğin an muhabbeti tıraştan kaydırıverecez. Misâl her konuyu bir şekilde subiye bağlayabiliriz, diğer forumumuzada kıymetli şahsiyetler katabiliriz Wink
@Mehmet_G âmin ecmain, hepimizin muhabbeti samimiyeti artsın inşallah...

(03/12/2019, Saat: 14:42)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar mesaj silme olayına genel olarak karsıyım. Alakasız bir konuda bir muhabbet olursa, varsa ilgili konusu taşıyalım. Bir münakasa, tartışma varsa gerekli yerde kontrol altına alalım, ama güzel bir konu içerisinde sohbet eşliğinde gecen konuşmalar olursa silinmesine karsıyım. Çalgı çengi konusuna son zamanda taşınan yorumlar şahsen beni rahatsız ediyor.

Son sayfasında gördüğüm küçük bir örnek

49162833081_98cfeefa82_c.jpg

Çalgı cenginin son sayfasında 2 mod’un sorulan sorulara verdiği yanıt ve bir komsumun uğraşarak yazdığı bir soru var. Bu soruyu veya cevapları alıp direk çalgı cengiye taşıyorsak, alakalı konusu varsa arayıp bulup oraya taşımıyorsak, mod veya admin olarak görevimizi layıkıyla yapmadığımızı düşünüyorum. Bir kolay yol olmuş her şey şipşak çalgı cengiye taşınıyor gibi oluyor veya algılanıyor.

Sohbetin muhabbetin konuya zararı yoktur, tersi okuyucuya bağlayıcı etkisi olduğunu düşünüyorum. Ana konudan çok uzaklaşmadan konu içlerinde sapılabilir çok uzatmadan. Bu dünya halidir insanlıktır. Konuda kaybolmuş odaklanmayı belki toparlamak için bir fırsattır. Geltir’in diğer forumlardan dostluk bağı farkıdır.

Değerli komsularım, Geltir kitlesi olarak seviyenize, görgünüze, doğru yanlış yargılamanıza güveniyorum. Gereksiz mesaj kirliliği veya yeni konu açılımları hakkında duyarlılığınıza inanıyorum. Lütfen dikkat edelim.

Sorumluluğu bana ait olmak üzere ve senelerdir o konuda birikmiş mesaj karmaşasının, silinen mesajların vebali bana olmak üzere Çalgı çengi konusunu sildim. Umarım hayırlısı olur.
Saygılar.

Konu hakkında Serdar bey ile özelden biraz görüştük ama madem foruma konu açıldı, fikirlerimi buradan da paylaşayım.

Çalgı çengi başlığının silinmesini ben doğru bulmadım. İhtilaf üstat tarafından çok eskiden açılmış ve amacına güzel hizmet eden bir başlıktı. Bu başlığı sık kullanan bir moderatör olarak konu biraz da benimle alakalı sanırım.

Önce resim olarak örneği verilen mesajlardan başlayalım. Jonas komşumuzun Londra'dan ne alınır başlığından taşındı o mesaj. Kendisi ne alınır diye sorduğunda EJ önerilmiş, daha sonra ürünler hakkında soru sormuş. Bir başka komşumuz razorock gamechanger önermiş, ardından gamechanger ile ilgili yorumlar gelmiş. Ben ürünlerle ilgili nitelikli yorumları, ürünle ilgili başlıklara, Jonas komşumuzun sorusunu ise Çalgı çengiye taşıyarak kendisini başlıkları incelemesi için yönlendirmede bulundum. Şu anda Londra'dan ne alınır başlığını inceleyen bir başka üyemiz, içeriği itibariyle gayet temiz ve nitelikli bir başlığa ulaşacaktır. Sayfanın linki; http://www.geltir.com/showthread.php?tid=11365

kiwi komşumuzun yazdığı mesaj ve Serdar beyin cevap verdiği mesajlarda ise durum şu; kiwi komşumuz bir başlık açmıştı, konuyu dağıtmamak adına ek sorusunu kendisi bu başlıktan yazmıştı. Serdar bey daha sonra bu mesaja bu başlıktan cevap yazmış. Yani bu iki mesaj taşınan mesaj değil, burada bir yanlış anlaşılma, daha doğrusu yanlış hatırlama var.

Genel olarak forumlar, her türlü muhabbetin döndüğü sosyal ortamlardır. Ancak ben Geltir forumunu bir tıraş viki sayfası gibi görüyor ve o gayrette moderatörlük yapmaya çalışıyorum. Hemen sağ üst taraftan "Bugünkü Yorumlar" kısmına tıkladığınızda göreceksiniz ki günlük yapılan yorumlar hep ilgili başlıklarda bir düzen içerisinde. Bu hususta acemi olan yeni üyelerimiz bazen bu şekilde başlık dışına çıkan mesajlar konusunda bizler kadar hassas olamayabiliyor. Bu gibi durumlarda müdahale edip gerek öm yoluyla gerekse çalgı çengiden alıntı yoluyla usulümüzü anlatmaya çalışıyorum. Forumun gidişatına alışan üyelerimiz zaten arama yaparak ilgili konulara ulaşıp gerekli bilgiyi ediniyorlar. Soruları olursa ilgili başlıktan soruyorlar.

Bir ürünün veya konunun başlığı altında yapılan başka yorumlara genelde müdahale etmiyorum, zaten anlamsız olur. Bir konu içerisinde paralel bir kaç farklı mesaj olması elbette normal. Ancak konu başlıktaki içerikten farklı konuya kaymışsa ve bu mesajlarda bilgi paylaşılmışsa, o mesajları ilgili başlığa taşıyorum, çalgı çengiye değil. Ancak konu dışı olarak nitelendirilen mesajlar geyik muhabbetine dönmüşse ve bu neredeyse bir sayfayı kaplayacak hale gelmişse işte o mesajları çalgı çengiye taşıyorum. Yakın zamandan bir örnek vereyim, günün tıraşı başlığındaki üyelerimizin 3-4 sayfa boy uzunluklarını paylaşması gibi. Konu dışı mesaj göndermek forum kurallarınca da site sahibi tarafından zaten yasaklanmış bir durum.

Mesajların çalgı çengiye taşınması sansür olarak da görülmüş. Buna katılmıyorum. Aksine işlem yapılacak mesajlar gizlenmek yerine çalgı çengide açık şekilde duruyordu, silinip sansürlenmiyordu. Buna karşılıklı polemikler de dahil. Geltir üyelerinin tartışma mesajlarında biliyorsunuz diğer forumlarda bile olmayan bir saygı var. Ben bu saygı çerçevesindeki tartışmaları bile açıkçası silinmesini istemedim. Ancak fazlasıyla konu hatta forum dışı olduğu için yine Çalgı çengiye taşıdım. Aşırıya kaçan mesajlar ise doğal olarak gizlendi ve ilgili üyeye gerekli yaptırımlar yapıldı.

Zaten forumda bir çalgı çengi farkındalığı var, amacını forumda herkes bilir. Mesajlar buraya taşınmışsa ilgili üye zaten mesajı alıyor. Sadece yeni üyeler "mesajı buraya yazmamıştım" diye sorabiliyorlar, soranlara da her daim açıklama yaptım. Bazen sormalarına gerek kalmadan direkt öm yoluyla bilgi verdim. Bunlar yapılmadı denilmiş ama yapıldı. Gönderdiğim özel mesajları bir tek ben gördüğüm için bu yanılgı oluşmuş olabilir.

Her gün forumdayım. Forumda geçirdiğim süre zaten profilimde mevcut. Üyeleri, yazdıkları mesajları takip ediyorum. İstisnasız her gün moderasyon işlemi gerçekleştiriyorum. Art arda gönderilmiş mesajları birleştirmek, uzun resim alıntılı mesajlardan resim linklerini kaldırmak, mükerrer konuları birleştirmek, yanlış yere yazılmış yorumları ilgili başlıklara taşımak, ilgili başlık yoksa başlığı ilk yorumu gönderen üye üzerinden yeni başlık olarak ayrıştırmak gibi. Bununla beraber acemi üyelere işleyişle ilgili yol göstermek, bilgi vermek, yardımcı olmak, hata yapmamalarını sağlamak adına çalışmak da diğer ilgilendiğim konu.

Dediğim gibi forumu ben bir tıraş viki sayfası gibi görüyorum ve çok da seviyorum. Ben bu yaklaşımla moderasyonumu yapıyorum. Düzenli olmasını istiyor, ve o gayretle bu işleri yapıyorum. Yapılan işlemle alakalı bilgi isteyene her zaman bilgi verdim, aklında soru işareti olan üyelerimiz ise bana her zaman mesaj gönderebilirler. Hatam varsa düzeltirim, hata üye de ise en anlaşılır şekilde sabırla açıklarım.

Bugün bu yazışmasını yaptığımız konu beni üzdü malesef. Bir moderatör tarafından moderatöre moderatörlük uygulaması olmuş. Bu şekilde olmamalıydı. Hatta forumda dahi yansımadan aramızda konuşulmalıydı.

Ben bir müddet moderatörlükten kendimi biraz geri çekeceğim. Bu konuda bana yetki veren forum üyelerinden özür diliyorum. Bir de böyle deneyelim diyelim.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Onur komşum forumumuz güzel ama tertip düzen içinde güzel. Bana göre de bunu sağlayan en önemli moderatörlerden biri de sizsiniz. Bana da bir hafta ban verdiniz ilk etapta bozulmuştum ama sonradan hak verdim. Benim şu ana kadar yaşadığım ve yaşattığım sorunlara hep siz çözüm getiren taraf oldunuz. Bi tartışma kavgaya kaydığında ve konu dışına gerçekten çok çıkıldığında benim gözlemlediğim genelde müdahale eden kişi siz oluyordunuz.
Sizi anlıyorum ; basit gibi görünse de çok fazla mesaj oluyor hepsini inceliyorsunuz , şikayetleri denetliyorsunuz , mesajları düzenliyorsunuz ve bunun bir karşılığı olmadığını düşünüyorsunuz. Ben modluğu bırakmanızı istemem şahsen. Bir daha düşünün derim. Ancak kararınız kesinse bu zamana kadar verdiğiniz emekler için ben kendi adıma teşekkür ederim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kesinti Hakkında BigHillMe 38 11,824 21/01/2023, Saat: 01:18
Son Yorum: BigHillMe
  Mesaj değiştirme düzenleme silme hakkında BigHillMe 0 2,282 09/05/2020, Saat: 18:27
  Mesaj düzenleme fonksiyonu hakkında bilgilendirme BigHillMe 0 3,067 25/02/2018, Saat: 03:04

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: