Hırdavat Genel Konu
Komsum terminal tornavida olayını hic bilmiyordum, sayende ogrenmis olduk. Birde bazı modellerin markaların uclarında puturlu karbon veya sentetik elmas tanesi gibi kaymayı onleyici normal Ph/Pz tornavidalar var. Bu tarz kaplamalar iş goruyor birebir deneyip farkını hissettim ama tabi dayanıklılıgı uzun vadede nasıl olur onu cok uzun deyeneyemedim ama aldıgım Proxxon tornavidaların ucları bu şekildeydi. Yine uzun vadede senin ozel uclar daha iyi bir tutunma saglayacak gibi duruyor. Bunun internasyonel ismi terminal screwdriver mı yoksa ozel bir kodu varmı onu bilmiyoruz sanırım.

49479168787_c7c09ec8b2_c.jpg
Tişikkirlir Sipirmin.
Serdar komşum bu forumun en sevdiğim tarafı sadece ana tema dışında üyelerin farklı konularda yaptıkları paylaşımlara da yer vermesi. Bende sayenizde sentetik elmas kaplama uçlu tornavidalar olduğunu öğrendim. Umarım ilerleyen zamanlarda kullanıp tecrübe etme şansım olur.

Konu tornavidalardan açılmışken yakın zamanda @PisPorsuk Ümit Ağabeyin aldığı Wera marka tornavidaların uç kısımlarına daha iyi kavrama için çentikler atılmış. Firma bu tarz uçlu modellerini lasertip olarak adlandırmış.

Komşum ben böyle uçlu tornavidayı ilk defa Wiha'nın sitesinde görmüştüm ve ismi Xeno Screwdriver olarak geçiyordu. Google'da bu isimle aradığımda farklı markaların bu tarz uçları Plus/Minus Screwdriver olarak adlandırdığını gördüm. Hatta bazı yerlerde Terminal Screwdriver olarak bile geçiyordu. İngilizce bilmediğim için kesin konuşamıyorum fakat anladığım kadar ile terminalden kasıt elektrik elektronik panoları vs.

CetaForm'u aradığımda katalog resimlerinden tornavidalarının ucunun nasıl olduğunu anlayamadığımı belirttim. Aradığım tornavidanın yurt dışında Xeno yada Plus/Minus olarak isimlendirildiğini söylediysem de ürün resmini gönderinceye kadar kendileriyle anlaşamadık. Firma ürününe terminal tornavida dediği için bende bu ismi kullandım. Ceta Form dışında ülkemizde böyle tornavida üreten firmamız yok sanıyorum varsa da denk gelmedim.

Ucundan bu kadar bahsetmişken bu uçların ne tip vidalarda kullanıldığını resimle örneklendireyim.

va0D16.jpg
Aynı sekilde komsum tıraş dışı konulardan konusmak benimde çok hosuma gidiyor.
Ben bu konuda mı yazdım hatırlayamıyorum ama son donemde ceta form urunlerini daha cok kullanmaya basladım izeltasa gore. Çokta memnunum, sizde memnun kalacaksınız diye umuyorum.
Onun harici tornavida da wiha gercekten cok basarılı bir marka, harika sap ve uc kalitesi var. Bende bu klasik ahsap setten var, oyle degil ama hani sanki babadan kalmıs yadigar gibi hissederiyorum her gordugumde.

49483840593_1904f3c83e.jpg
Tişikkirlir Sipirmin.
Konuyu okurken aklıma geldi. Biz de büroda Wiha'nın bu minik canavarını kullanıyoruz. Oldukça dayanıklı ve canlı bir yapıda. Memnunuz.
https://www.wihatools.com/speede

nV8ftP.jpg
"A Samurai always wears two swords."
(03/02/2020, Saat: 22:38)kalantorxl Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Konu tornavidalardan açılmışken yakın zamanda @PisPorsuk Ümit Ağabeyin aldığı Wera marka tornavidaların uç kısımlarına daha iyi kavrama için çentikler atılmış. Firma bu tarz uçlu modellerini lasertip

Tornavida demişken Noel Baba bu Wera yı geç getirdi ama ucuna şişe açaçağı eklemişler anlamadım içimi mi okumuşlar ne yapmışlarBig Grin

61f4d1badf17aabf89f277d001c2f9a7.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
kürkü yırtık kel kör kirpi'nin arkadaşı...
@dikdik_s @PisPorsuk @DenizKSK iyi günlerde keyifle kullanın komşular hepsi birbirinden güzel. Tornavida şampiyonlar ligi adeta.
Komsum ben yeni almadım, arada ornek veriyordum. Diger kardeslere tekrar hayırlı olsun.
Tişikkirlir Sipirmin.
Gecenlerde motor servisi olan arkadasın dukkanında kenarda bırakılmıs paslı bir motor gordum. Youtube da izledigim videolardaki bir yontem icin guzel bir deneme tahtası olur dedim.

Paslanmıs ön çamurlugumuz:

49645236177_cc6651df1d_c.jpg

Bakkaldan 1 litre kola ve aluminyum folyo aldım. Folyodan bir parca koparıp elimde burusturdum. Pasın ustune kolayı dokup aluminyum folyo ile ovaladım. Bu kadar hızlı sonuc beklemiyordum, 2 foto arasında 3 dakika var en cok.

49644426948_1118f7ef21_c.jpg

Hatta parlayan camurluk motorun genel eskimis durusuna uyumsuz kaçmadı degil. Smile

49644428013_1534ccfc26_z.jpg

Diyecegim pası bile yok eden şu kolayı içmeyin, çocuklarınıza içirmeyin.
Tişikkirlir Sipirmin.
Bugun gelen siparisimiz;

49678926381_38bdbac6d6_z.jpg

@Habaz ve @Akadir ustadların ozellikle ilgisini cekebilir.

Sagdaki balsin diye gecen, ahsap renklendirme ve koruma yagı. Silikon bazlı oldugu icin ahsaba suya karsıda bir koruma saglıyor. Birkac kat uygulanarak renk istenildigi kadar koyulastırılıyor.
https://www.youtube.com/watch?v=g6sUYBVy...6AHuntTeam

Soldaki ustunde almanca yazsada, Ballistor Klever olarak biliniyor. Bu kimyasal bir metal siyahlastırıcı/boyası. Urunu siyah yapmanın yanında, hani ısıtıp yaga atmısın gibi hem renk hemde oksidasyona karsı bir koruma tabakası yapıyor. İlginc bir urun. Tıras makinalarına olur mu acaba diye meraktayım. Ama asıl kullanım yerim bisiklet motosiklet vs. yerlerdeki somun vida siyahlastırma amaclı olacak.
https://www.youtube.com/watch?v=UtOKtr6IlRE
Tişikkirlir Sipirmin.
Soldaki metal siyahlaştırıcı ürün çok ilgimi çekti. Hangi metallerde kullanılabiliyor acaba? @dikdik_s Serdar üstad kullandıktan sonra tecrübenizi paylaşırsanız sevinirim.

Sent from my TA-1024 using Tapatalk
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Araç Bakımı ve Genel Temizliği Hk. Hakann 23 12,146 03/06/2020, Saat: 12:22
Son Yorum: GecayS
  Hasar kayıtlı araba almak * Genel Konu mustbe 19 9,001 27/02/2020, Saat: 13:00
Son Yorum: mustbe
  Kargo konusu genel (indirim, kod, bilgi) mustbe 9 4,111 18/11/2019, Saat: 14:00
Son Yorum: mustbe
  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde Çalışan var mı theunnamed 0 2,485 16/11/2014, Saat: 01:46
Son Yorum: theunnamed
  1000. konu BigHillMe 17 20,251 06/07/2012, Saat: 00:02
Son Yorum: eggman

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: