3D Metal Puzzlelar
#71
Bugün yeni bir modele başladım. Mercedes sls coupe. Fotolardan martı kapılar açılıp kapanan hareketli bir tasarım zannetmiştim ama kapılar açık sabit olacak şekilde üretilmiş.

Model yine uzun dikdörtgen pakette ve iki plaka olarak geliyor. İlk çıkardığımda beklediğimden bir tık iri bir model olacağını fark ettim. Ama inceleyince bu detayların daha küçük ölçekte çalışalamaz olacağı belli oldu.
IMG-7997.jpg

Talimat yine tipik çin işi dandik, bulanık baskı, küçük ve oldukça zor okunuyor.
IMG-7998.jpg

Metalin kalitesi oldukça iyi kalite bir çelikten. Sert ve parlak. Önce kapılarla başlatıyor. Çoğu modelde kapılar 1-2 parçadan oluşurken burada maşallah pandizot, iç kol datama, dış kol, yan aynası, dış sac vs şeklinde bir sürü parçadan oluşuyor ve ayrıca bol bol kıvrımlar var. Her ne kadar kıvrım çizgileri verilmiş olsa da tam ne formda ne kadar kıvıracağınız belli değil. Kılavuz da küçücük baskısıyla hiç yardımcı olmuyor hangi kısmı ne tarafa döndüreceksiniz anlamanız için uzun uzun incelemeniz ve kafanızda canlandırmanız gerekiyor. Kafaya göre yaparsanız yanlış yöne kıvırmanız işten değil.
IMG-7999.jpg

Bu kısım tavan, bunu görsele bakarak tam formunda kıvırmamı bekliyor benden.evet.
IMG-8001.jpg

Şu yan ayna onyüzbin milyon kıvırmdan oluşan tek bir parça. "3 boyut" un hakkını gerçekten vermiş tasarımcılar.
IMG-8002.jpg

İlk kapıyı bitirdim yaklaşık 45 dakikamı aldı. Bunun büyük bir kısmı talimata bakıp neyi nasıl ve hangi yöne bükeceğimi anlamaya çalışmakla geçti. Yoksa parçaların işlenebilirliğinde ve oturmasında sorun yok.
IMG-8003.jpg
IMG-8004.jpg

Bir saatten sonra geldiğim nokta bu kadar. Kapı yordu, birkaç saat ara veriyorum. Açıkcası model beni korkutmadı değil ama aynı zamanda heyecanlandırdı da. Sağ sağlim bitirebilirsem detaylı görünen güzel bir şey çıkacağa benziyor.
IMG-8006.jpg
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
Cevapla
#72
Bu akşam kaldığım yerden biraz daha devam ettim. İkinci kapıyı da hallettim. İlkindeki olay anladıktan sonra ikincisini yapmak çok daha kısa sürdü.

IMG-8007.jpg

Kapılar tavana sorunsuz montelendi.

IMG-8008.jpg

Sırada kokpit var. Detaylara bakar mısınız. Kol dayamasından, havalandırma çıkışına kadar her minik detayı eklemişler. Bu açıdan HK'nın G vagonuna benzemiş.

IMG-8010.jpg

Kokpit sonrası sırada şu abuk parça var. Önce ne olduğunu anlamadım, bir sürü detayı ve kıvrımıyla göz korkutmadı değil. Bükmeye başladıkça bagaj ve arka tampon olarak bir bütün parça olduğu çıktı. Gözümü korkutsa da can sıkmadan tamamlandı. Kıvırma hatları hep çizilmiş kıvrımlar zorlamıyor. Sıfıra sıfır kapanmıyorlar ama zaten çok da mümkün değil tek parçada. Böyle tek bir parçayı arabanın arka 3te birlik kısmı olarak tasarlayıp üretebilmeleri taktire şayan. Gerçekten iyi düşünülmüş.

IMG-8011.jpg

Bu da tamamlanmış hali.

IMG-8012.jpg

Bu adımda benden orta kısımla bu bütün tavan kısmını birleştirmemi istiyor. İstemesi kolay tabi. Tavanın kıvrımı ve dilleri tam hizalanmalı.

IMG-8013.jpg

Yaklaşık bir on dakika ince hizalama işi yaptıktan sonra dilleri sabitledim. Arkayı arka tarafa, ön camı da kokpite monteliyorsunuz. Bunu yaparken ön camı bükerek kıvrımını da ayarlamak gerekiyor. Cam çerçevesi çok ince olduğundan biraz stres olsam da her şey gayet iyi bir şekilde yerli yerine oturuyor burada da sıkıntı yok. Yaptıkça modeli daha çok sevmeye başladım.
IMG-8015.jpg
IMG-8016.jpg

Sırada uzun kaput var, tatlı bir eğimi var halletmesi kolay. Genelde modelde kıvrımların ne kadar olacağı belirsiz demiştim ama bu kıvrımlı kısımların monte edileceği her parça kıvrımı belirtecek şekilde yapıldığından deneme yapa yapa kıvrımı olması gerekene getirebiliyorsunuz.

IMG-8021.jpg

Kaputu gövdeye monte ettikten sonraki görünüş bu. Ön tamponu henüz tam şekillendirmiyor, çamurluklarla birlikte form verdirip birleştirecek, bir nevi gemi gövdesi birleştirir gibi. Bundan sonra çamurluklar kalıyor. En son da taban ve tekerlekleri yaptırıp üst gövde ile birşeştiriyor. Çamukluklarda da baya kıvrımlar olsa da şu ana kadarki gidişatı görünce çok korkmuyorum gibi. Umarım tekerlekler can sıkmaz ve model güzelce tamamlanır. Şu ana kadar oldukça memnunum. Hem metal kalitesi, hem kıvrım hatları, hem montaj mantığı ile mühendişliği çok iyi yapılmış bir model gibi ama bitmeden kesin konuşmayayım.

IMG-8023.jpg
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
Cevapla
#73
Keyifle takip ediyorum. Yavaş yavaş ben de başlasam mı aşamasına gelmek üzereyim. Tavsiyelerinizi de baştan itibaren okudum ve dremel ile ince işçiliği alışık biri olarak çok zorlanmayacağım gibi.
Cevapla
#74
(26/07/2021, Saat: 01:28)XauPau Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Keyifle takip ediyorum. Yavaş yavaş ben de başlasam mı aşamasına gelmek üzereyim. Tavsiyelerinizi de baştan itibaren okudum ve dremel ile ince işçiliği alışık biri olarak çok zorlanmayacağım gibi.

Bence başlayın çok zevkli, ülkemizde bulunan bazı basit modeller başlamak için ideal hem de fiyatları oldukça uygun. Sanırım pek alan olmadığı için stoklar bitsin diye uygun tutuyorlar. Aliexpress fiyatları bile ben ilk paylaşımlarımı yaptığımdan beri bayağı arttı. Hassaslık olarak çok dremel çalışmasına benzer yanı yok. Bunlar çok daha ince ve hassas işler. Geometri algısı ve düşünme gerektiriyorlar ve bazı parçalar cımbızla tutulabilecek kadar ufak oluyor. Ama ince el işi olan hemen herkes yapabilir diye düşünüyorum. Özellikle de basit modelleri. Zaten bir seferde zor modelden başlamayı hiç önermem. Misal buradakilerden pisa kulesi hariç hepsi ile başlanabilir. pisa sıkıntılı bir model almayın.

https://www.n11.com/magaza/harikabirfiki...un-1002349

Yine şuradakiler olabilir. Lokomotif biraz zorlar ilk model olarak.

https://www.hobi24.com/urunara?srchtxt=metal%20maket%2C

Şurada da bir miktar var:

https://www.hakikatbakirkoy.com/maket-ur...asc&page=1

Bir de bu taş çatlasın 5-6 dolarlık modelleri getirip 500 küsür liralara satmaya çalışan akıllılar var birkaç tane.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
Cevapla
#75
Bu akşam biraz yorgunum fazla çalışamadım. Yoksa bitirebilirdim ama yine de acele etmek istemiyorum model güzel olsun diye. Tadını ala ala yapıyorum.

Bugün sırada korktuğum yan kısımlar vardı. Komple yan bir parçadan oluşuyor ve neredeyse her bir noktası ayrı kıvrılıp eğriliyor. Zaten başındna beri bu modeldeki geometrik kompleksiteye hayran kaldım. Öyle iki haftada tasarlanabilecek bir model değil. Üzerinde çok uzun süre çalışılmış belli. HK Nanyuan'ın g serisi gibi detay var dmeiştim, meğer bu modelde HK imiş. Bu markanın tüm modelleri bu şekilde çok detaylı oluyor.

IMG-8028.jpg

Buradaki zorluk bağlama gövdesi gibi dilim dilim parçaları belli bir kıvrıma sokarak eliptik bir form oluşturmak ama parçalar arasındaki ince büküm kısmı yüzünden sıfır bir fit olmuyor tam.

IMG-8029.jpg

Aşağıda demek istediğim daha net şekilde görünüyor. Gerçi çok dikkatle bakmadıkça o kadar da göze batmıyor.

IMG-8030.jpg

Çamurluk, hava ızgarası, marşpiye derken bu parça bitti.

IMG-8031.jpg

Bir tarafı yapıp aşina olduktan sonra ikincisini yapmak daha kolay ve hızlı oluyor. Yanlar da hazır.

IMG-8032.jpg

Yanları hazırladıktan sonra 3 zor iş kalıyor. Yanları ana gövdeye birleştirmek. Tekerlekleri düzgünce yapmak ve tabanı üstü gövdeye bağlamak. Ben hala en çok tekerleklerden çekiniyorum. Yanları monte etmek bir nevi gemi modellerindeki gibi mantıken. Aşağıda henüz sabitlemediğim deneme yapığım halini görüyorsunuz. Yan parçanın dillerini tam aşağı bakacak şekilde büküp orta gövdeye yandan ve yukarıdan oturacak şekilde sabitlemek gerekiyor. Yavaş ve deneme yapa yapa oturtulacak bir adım. Bitecek model oldukça güzel görünecek gibi. Bu akşam da bir saatlik çalışmanın ardından bu şekilde bırakıyorum.

IMG-8033.jpg
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
Cevapla
#76
İki gün aradan sonra kaldığım yerden devam ediyorum. Sol yan kısmı gövdeye monteledim. Biraz ince ayarlama gerektirse de aman aman zor bir aşama değil. Gemi modeli yaptıktan sonra kolay geliyor.
IMG-8036.jpg

Sağ yan paneli de taktım. Artık iyice arabaya benzemeye başladı.
IMG-8037.jpg

Ön tamponun alt kısmı hazır. Buradaki parçalar biraz hassas dikkat etmek lazım fazla eğip bükmemeye.
IMG-8039.jpg

Sırada en korkutucu bölüm olan tekerlekler var.
IMG-8040.jpg

gördüğünüz gibi disk frenlere kadar yapmışlar.
IMG-8042.jpg

Jantı içeri doğru büküp diske bağlamanızı istiyor. Başta çok uğraştırıcı olacakmış gibi gelse de bir taneden sonra diğerleri hızlanıyor.
IMG-8043.jpg

Yalnız bir tane jantı ters montaj ettikten sonra dikkatle söküp, diğer yöne doğru büküp tekrar monte ettim. Bu aşamada parça kırılsaydı oldukça sıkıntı çünkü yedeğini koymamışlar. Bence jantlarda yedek olmalıydı. Dördü hazır.
IMG-8044.jpg

Şimdi asıl dert tekerler. Daha önce bu sistemde lastikler yaptığımdan nasıl zorlu bir süreç olduğunu biliyorum. Siz tekeri ne kadar düzgün yuvarlak yaparsanız yapın, o dilleri yana doğru kıvırıp dört adet yuvaya oturturken form çok bozuluyor ve hiç bir zaman tam yusyuvarlak bir form elde edemiyorsunuz. O yüzden bu montaj sistemini sevmiyorum. Biraz uğraştan sonra ilk teker tamam.
IMG-8046.jpg

Diğerleri de hazır.
IMG-8048.jpg

Şimdi sırada alt tabana koltukları ve dingillerle tekerleri takmak var.
IMG-8049.jpg

Koltuk kısmı kolay, en zor kısımlardan birisi bu dingil kısmı çünkü içerideki tekerlekleri modelin üstündeyken monte ediyorsunuz ki dilleri oturtup bükmek için çok az çalışma alanınız oluyor. Bu aşamada önceden parçaları birbirine olabildiğince iyi alışırmak süreci rahatlatıyor yoksa çok uğraşırsınız.
IMG-8052.jpg

Evet en zor kısm bitti. Şimdi sıra geldi son adım olan evliliğe. Anyayı konyayı şimdi göreceğiz. Modelin tasarımı düzgün mü, bükmeler düzgün mü, diller yuvalara hizalı gelip rahat monte olacak mı yoksa orayı burayı eğe eğe uğraşarak mı yaptıracak şimdi belli olacak.
IMG-8053.jpg

Ve finito. Tabanla üst gövdeyi birleştirme aşaması beklediğimden çok daha rahat oldu. Modelin hizlaması kusursuz her şey yerli yerinde. E bende iyi vermişim formları canım. Smile
IMG-8055.jpg

Aşağıda bitmiş modelin farklı açıları var. Ben bu modelden çok keyif aldım. 4 akşamda yaklaşık 6-7 saatte yaptım. Yani kolay bir model değil. 50 civarı parçası var, çok küçük parçalar ve zorlayıcı tekerler var, oldukça zor geometrik kıvrımlar var. Bu bakımdan evet şiddetle tavsiye ederim ama en az 10 model yapmadan bunu elinize almayın diyorum, yoksa çok zorlanırsınız. Acele etmeden, zamana yayarak adımları iyi düşünerek yapılacak bir model. Metal kalitesi güzel. Tasarım, proporsiyon güzel, montaj mantığı ve süreçleri, hizalanmalar çok güzel. Gerçekten üzerinde oldukça çalışılmış bir model. G serisi belki bundan daha detaylıydı ama beni delirtmişti sıkıntılarıyla, bu modelin montajı çok daha istikrarlı ve rahat. Ayrıca teker gövde proporsiyonu da daha iyi. Belki pedallar ve bir spoyler olsaymış bir de arka stoplar da ayrı parçalar olsaymış detayın dibine vururmuş, ama bu haliyle bile avcunuzun içinde güzel duran detaylı bir mercedes oluyor. HK Nanyuan'ın en güzel kitlerinden birisi, alın derim.

IMG-8056.jpg
IMG-8057.jpg
IMG-8058.jpg
IMG-8059.jpg
IMG-8060.jpg
IMG-8061.jpg
IMG-8062.jpg
IMG-8063.jpg
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
Cevapla
#77
Eline sağlık üstadım. Benim de en sevdiğim modellerden biridir ama bende o sabır ve el becerisi olmadığı için hazır modelini aldım. 320819998605bfa7d92a5af6b7db0217.jpg150df9dee4ba5e4ae39edb3ddd2d9f06.jpgc391eaff6717fa113c0340bdae36f319.jpg

SM-A715F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Cevapla
#78
(30/07/2021, Saat: 15:06)Men-Sup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eline sağlık üstadım. Benim de en sevdiğim modellerden biridir ama bende o sabır ve el becerisi olmadığı için hazır modelini aldım.

Teşekkür ederim komşum.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
Cevapla
#79
Başka kimse kit almadı mı yahu? Şurada biraz paylaşım olsaydı, ölü toprağı atılmış gibi foruma.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
Cevapla
#80
Selamlar hocam,
Ghost olarak da olsa çalışmalarınızı takip ediyorum harika işler çıkartıyorsunuz ellerinize sağlık.
Nacizane ben de plastik modeller ile uğraşıyorum, plastik modeller ile alakalı bir konu varsa ben de bilahare çalışmalarımı yüklemek ve yeni başlayacağım modellerin yapım aşamalarını ekiple paylaşmaktan memnun olurum, maksat yeni modelci dostlar kazanıp bu harika hobiye insanları teşvik etmek.
Tekrardan ellerinize sağlık.
May the Shave be with You.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Blitz Metal Malzeme Temizleme Spreyi dimitraki 3 1,815 11/10/2018, Saat: 20:52
Son Yorum: kokopelli
  Metal Spinning theunnamed 11 10,724 14/12/2014, Saat: 02:43
Son Yorum: mavi
  Metal kaplama totan35 21 17,810 16/08/2014, Saat: 23:33
Son Yorum: theunnamed

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: