Haslinger Salbei
Forumda daha önce incelemesi yapılmış ve genelde de beğenilmiş bir sabun olmuş Haslinger. Ben de adaçayı (salbei) versiyonunu almıştım. İki kez kullanma fırsatım oldu ve gerçekten de çok etkilendim sabunun performansından.

LRM-EXPORT-189335644070570-20191101-215905143.jpg

Sabun bilindiği gibi 60gr ve oldukça ufak. Basacak kap ararken açıkçası baya canım sıkıldı. Eli yüzü düzgün bir kap bulamayınca da paşabahçenin 3 liralık cam kavanozuna bastım sabunu. Çapı 6cm sabunun, benim bastığım kap biraz daha geniş olduğu için biraz kavga etmek gerekti sabunla oturması için; arkadaş azıcık sert ve baş parmak düşmanı.

Sabunu gerek ilk açtığımda gerekse kaba basıp kullandıktan sonra koku namına pek bişey duyamadım açıkçası. Evet, kokuyor ama bu koku bana plastik kokusunu hatırlattı. Hatta acaba dedim koyduğum kavanozun plastik kapağının kokusu mu sindi sabuna. Bu açıdan çok büyük hayal kırıklığı oldu benim için.

Buraya kadar sabun benim adıma pek bir anlam ifade etmese de fırçayı daldırıp köpürtmeye başladığımda işler biraz değişmeye başladı. Köpürtmeyi sabunu bastığım kapta yaptım, fırça biraz tur attıktan sonra kavanozun içinde ortaya çıkan köpüğün çok kremsi, kıvamlı olduğunu düşünüp su eklemeye başladım. Lakin ben ne kadar su eklesem de sabun hiç istifini bozmadı ve kendinden taviz vermeden adeta "suratına süzme yoğurt kıvamındaki bu köpükle girişeceğim" demeye devam etti.

İlk köpürtmeye başladığımda kaptaki köpük kıvamı çok koyu ve kalın gözüküyor. Bu nedenle ufak ufak su ekliyorum ama köpük genede istifini pek bozmuyor:

IMG-20191103-140601.jpg

IMG-20191103-140544.jpg

IMG-20191103-140524.jpg

IMG-20191103-140127.jpg

Suyla besledikten sonra köpük şu şekilde, değişen birşey yok.

IMG-20191103-140028.jpg

IMG-20191103-140102.jpg

Ayrı bir kapta mı köpürtseydim acaba soruları eşliğinde "ne olacaksa olsun artık" diyerek fırçayı kaldırıp yapmayı beceremediğimi düşündüğüm köpüğü yüzüme sürmeye başladım.
Köpük tasta nasılsa yüzümde de aynı karakteri göstermeye devam etti. Bir ara kendimi saten alçı sıva yapıyor gibi hissettim, acaba jilet bu köpüğün arkasındaki sakallara nasıl ulaşacak diye düşündüm.

En sonunda usanıp yeter ulan dediğim an, fırçadaki köpük kıvamı:
IMG-20191103-140015.jpg

Lakin hiçte düşündüğüm gibi olmadı. İlk kez kullandığım jilet daha favorilerden aşağı inerken adeta zafer çığlıkları atmaya başladı. Birinci perde, ikinci perde, rötuşlar derken cillop gibi bir tıraş tecrübesi yaşadım. Köpük yüzümde hiç kurumadı, jilet hiç takılmadı hatta aynı yerden arka arkaya geçtiğim iki üç seferde hiç korkutmadı, usulca sakalları aldı. Her halükarda sabun muhteşem bir kayganlık sunmadağını hissettirse de tıraştan sonra anladım ki yukarıda söylediğim saten alçı kıvamındaki yoğun köpük katmanı ilk kez tanıştığım Derby Premium'un bile falso vermesine engel olmuş.

Ve asıl hikaye tıraş sonrası. Normal şartlarda geleneksel tıraşa arko sabunla başlayıp 1 sene kullandığım için sabunların cildimi kuruttuğu varsayımıyla hareket edip ağırlıklı olarak krem kullanıyorum. Tıraş sonrası ise tonik, as, emülsiyon, krem, kolonya, balsam aklınıza ne gelirse denedim bu güne kadar kremlerde bile hemen hemen kurtulamadığım o kuruluk hissinden arınmak için. Ancak hayatımda ilk kez tıraş sonrası gerçekten pamuk gibi, normale en yakın nem kondüsyonunda hissettim yüzümü. Hani bu konuda başarılı gördüğüm kremler de kullandım ama Haslinger bu konuda benim için bundan sonra referanstır. Gerçek anlamda tıraş sonrası yüzümü yıkayıp gitme isteği doğdu içimde; ne after shave, ne krem hiç birşeye ihtiyaç duymadım. Kısacası tıraş sonrası nemlendirme 10/10.

Sonuç olarak bulduğum yerde alacağım bir sabun Haslinger, öyleki kokusunu almadığım bu versiyonundan bile alıp iki tane kenara koyarım.

Buraya kadar tahammül edip okuduğunuz için teşekkür ederim.
"eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse benim sözlerimi seçin"
Buraya kadar üşenmeyip, fikrinizi paylaştığınız için ben teşekkür ederim. Benim okumam 2 dakika ama sizin yazmanız?! Emek sizden geldiyse teşekkür bizden gelsin hocam.. (:

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...
İnceleme için teşekkürler Onur komşum, meeresalgen incelemesi de olacak mı? Smile
İnceleme için teşekkürler komşum elinize sağlık.
Elinize sağlık komşum inceleme için.
Voskhod  Jilet adamdır!
@onur7 komşu inceleme için teşekkürler.
Haslinger sabunlar almayı düşündüğüm sabunlar mühle sabunlarla aynı ebatdaymış 6cm çap 65gr. mühle için aldığım kaseye bunlarda uğraştırmadan sığacaklar anlaşılanSmile
İnceleme harika olmuş, merak ettiğim bir üründü.
Tıraş oluyorum, o halde varım.
@FearOfATG hocam sağolun. Bizimki biraz işin latifesi tabi. Konunun acemisi olunca yazdıklarımla yanlış fikir verme tedirginliği oluyor biraz benimki. Yorum biraz da hatamız var ise affola tadındadır.

(04/11/2019, Saat: 17:29)Serjames Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İnceleme için teşekkürler Onur komşum, meeresalgen incelemesi de olacak mı?  Smile

Hocam elimde mal yok olsa dükkan sizin vallahi Smile ama yazıda da belirttiğim gibi Haslinger ürünleri yanlışlıkla stoklara girerse İmpa'da falan sütlü ve sandal ağacı olan dışında tüm çeşitlerinden bir tane alıp stoklarım yüksek ihtimalle. O zaman hepsi için bir inceleme yazarım mutlaka.

@Değer, @Ayhandulgar, @lim10 komşularım teşekkürler.

(04/11/2019, Saat: 17:46)hlkkzn Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @onur7 komşu inceleme için teşekkürler.
Haslinger sabunlar almayı düşündüğüm sabunlar mühle sabunlarla aynı ebatdaymış 6cm çap 65gr. mühle için aldığım kaseye bunlarda uğraştırmadan sığacaklar anlaşılanSmile

Hocam cuk oturur. Ben yakışıklı bir kase aradım çokça ama bu ölçülere uygun bulamadım. Plastik kapağın koku yapma ihtimali yüzünden de aslında kullanmak istemediğim tipte bir kap kullandım en sonunda dayanamayıp. Mühle kase gerçekten biçilmiş kaftan. Ayrıca siz yazınca bir ampul yandı bende. Bu garip ölçülerde ve gramajda aynı sabun olduklarına göre Mühle'nin sabunlarını Haslinger'e yaptırmış olma ihtimali de var mı diye kuşku düşmedi değil içime. Hatta bir yerlerde böyle bişeyler okudum gibi de hatırlıyorum ama kaynağı aklıma gelmiyor ya da rüya görüyorum.
"eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse benim sözlerimi seçin"
(26/04/2013, Saat: 15:24)Bestarrkin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İlk ikisi Mühle tarafından da piyasa sürülmüştür. Üretici tabii ki Haslinger dir.

doğru hatırlıyorsun komşu
Haslingeri cok iyi anlatmissin komsum , her anlamda butun cesitleri ust duzey performansa sahip bencede .Sandal ozellikle favorim . Koyun sutlu olanda cok iyi .İnceleme icin tesekkurler Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Haslinger Tıraş Sabunları onurstyle 85 89,045 22/06/2021, Saat: 22:32
Son Yorum: Chavez
  Haslinger Honig Tıraş Sabunu Chinaski 76 68,333 21/06/2021, Saat: 15:33
Son Yorum: Adige
  Haslinger Ringelblumen (Marigold) FloydianDM 35 41,007 10/05/2018, Saat: 08:46
Son Yorum: impaticaret
  Haslinger totan35 7 10,354 04/06/2012, Saat: 11:00
Son Yorum: totan35

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: