Damascus steel
Selamlar,
Forumda yeniyim, 10 yıldır jiletli ustura ile traş oluyorum. Uzun süredir çelik usturaya geçmek istesem de hem fiyatlar hem de bileylemesidir, taşıdır, kayışıdır becerebilir miyim gibi kaygılarla hep erteledim.
Bu aralar çelik ustura isteğim yine depreşince biraz araştırmaya başladım, forumla da bu sayede tanıştım.

Ebayde şöyle usturalar gördüm acaba kullanışlı mıdır, tavsiye eder misiniz?

damascus steel straight razor - horm scales

El yapımı yazıyor ama ne kadar doğrudur bilmiyorum.
Yorunlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Bilgisayarım ingilizce klavye ve dil düzeninde olduğu için bilgisayardan yazdığım yorumlarda türkçe karakter kullanamıyorum. Yarattığım rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.
(24/06/2012, Saat: 00:39)lathrodectus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar,
Forumda yeniyim, 10 yıldır jiletli ustura ile traş oluyorum. Uzun süredir çelik usturaya geçmek istesem de hem fiyatlar hem de bileylemesidir, taşıdır, kayışıdır becerebilir miyim gibi kaygılarla hep erteledim.
Bu aralar çelik ustura isteğim yine depreşince biraz araştırmaya başladım, forumla da bu sayede tanıştım.

Ebayde şöyle usturalar gördüm acaba kullanışlı mıdır, tavsiye eder misiniz?

damascus steel straight razor - horm scales

El yapımı yazıyor ama ne kadar doğrudur bilmiyorum.
Yorunlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bunlar çakma, kesinlikle uzak durun, hakiki el dövmesi şam çeliği usturaları birkaç yüz dolardan aşağıya alamazsınız. Zaten öyle üst sınıf ürünler de yeni başlayanlara uygun değildir. Size tavsiyem ilk olarak ikinci el iyi durumda antika bir ustura ile bu serüvene atılmanız. Ardından bir tane dovo almanız. Sonrası gelir.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
bunlarin ureticisiyle gorustum. pakistan yapimi ve ureticisi 10$dan satiyor toplu alimda.
lakin tum forumlarda pakistan yapimi usturalardan israrla uzak durmak gerektigi yaziyor.
hatta bileyleme hizmeti veren siteler pakistan uretimi ustura bileylemedikleri ozellikle belirtiyorlar.
merhaba,
aşağıdaki ürün hakiki şam çeliğinden yapılma bir ustura, farkı görebilirsiniz, tahmini değeri 1000-1500 dolar. bu kadarına gerek yok eliniz kayışlamaya alışmadan. lord' un da bahsettiği gibi temiz bir antika bularak başlayın. veya benim gibi 2. el kullanamam diyorsanız doğrudan bir dovo alabilirsiniz. bu durumda forumda daha evvel adı geçen gold dollar usturalar ve ucuz bir kayış alıp elinizi alıştırabilirsiniz. kayışı da çizeceksiniz çünkü başta, pahalı birşeye gerek yok. bundan sonra sıfır almaya karar verirseniz bitmeden denizli pazarından bir tane fili alabilirsiniz. az kalmış sanırım ellerinde.
selamlar.
3468exi.png
Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
Açıkçası ikinci el bir ustura arıyorum ama bilgisizlikten dolayı sanırım sonunda ucuz bir çinli alıp hiç olmazsa elimi alıştırmaya çalışacağım
Bilgisayarım ingilizce klavye ve dil düzeninde olduğu için bilgisayardan yazdığım yorumlarda türkçe karakter kullanamıyorum. Yarattığım rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.
(24/06/2012, Saat: 01:11)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 3468exi.png
Bunu kim yapmış sapı da güzel olmuş. Normalini bile kalıp yerine eski usul elde yapanlar birkaç yüz dolara sattığına göre damascusu yapıp da o kadara kimsenin satacağını ben de sanmam. Olsa da mutlaka çeliği ucuz olacaktır. Her çelik aynı değil. Cinsleri dışında kaliteleri de var ve onu işleme ustalığı var. Bazı ülkeler için almayın demeleri buradan geliyor. Tabi o ülkedeki her çelik kötüdür diyemeyiz ama ustura zaten artık pek yapılmıyor hepsini aynı firmalar yapıyor olabilir. Dövme yöntemi artık eskide kalsa da çeliği sertleştirmek için halen çok iyi bir yöntemdir.

Bir de ilk alacağın usturanın iyi bilen biri tarafından bilenmiş, yani tıraşa hazır halde olduğundan emin ol. Buralarda kimseden bulamazsan dışarıdan alma şansın varsa whippeddog veya yabancı tıraş sitelerindeki ilanlara bakabilirsin. Bunlar çin vs. değil hepsi kaliteli antika, kararmış ve çok kullanılmış durumda ama hepsi aynı güzellikte kesme işini yapacaktır.
Yurtta barış, dünyada barış. Atatürk
http://www.limundo.com/kupovina/Kolekcio...ka/5489644

Sizce nasıl? Bunu alıp bana gönderebilecek bir arkadaşım var. Almamı önerir misiniz?

http://www.tzknives.com/Razors.html
bu adam şam çeliği usturaları özel siparişle yapıyor fiyatı 990$ dan başlıyormuş Smile
(24/06/2012, Saat: 04:09) Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(24/06/2012, Saat: 04:03)lathrodectus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: http://www.limundo.com/kupovina/Kolekcio...ka/5489644

Sizce nasıl? Bunu alıp bana gönderebilecek bir arkadaşım var. Almamı önerir misiniz?

Ustteki site hangi dilde.

Sırpça hocam
Güzel. Fakat dediğim gibi ne durumda olduğunu bilmek iyi olur. Sırpça bilmiyorum satan açıklamış mı ama pimler iyi tutuyor mu, kapatınca bıçak sapın içine düzgün ortalı oturuyor mu... Bıçağın ucunda fazla kesik kopuk kısım yoksa bilenmiş olmasa bile buradaki taşları olan arkadaşlar bileme konusunda yardımcı olabilirler. Kısacası ustura çalışıyorsa herhangi bir sorunu yoksa ucu çok kötü durumda değilse alabilirsin.
Yurtta barış, dünyada barış. Atatürk
lathrodectus linkte verdiğiniz tzknives en iyi özel ustura üreticilerinden tim zowada' nın kişisel sitesi. epeyce ünlüdür bu konuda.

porsuk, fotoğraftaki ustura hayranı olduğum marka olan harner' a ait bir ustura.

selamlar.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: