Artık İtiraf Edelim
Valla arkadaşlar artık itiraf etme vakti geldi. Hiç kendimizi kandırmayalım. Bizim geleneksel tıraş sevdası normal tıraştan çok daha pahalıya geliyor. Arada bir konuşuyoruz ya bir jiletle şu kadar tıraş oluyoruz, bu kadar ekonomik vb diye. Valla bence kendimizi kandırıyoruzSleepy

Lord'un da daha önce bir konu başlığı altında dediği gibi artık keyif pzv....'ğine doğru yol alıyoruz hep birlikte. Baktığımız zaman kendimizi tutabilsek evet daha ucuza gelecek bu tip bir tıraş ama yok şu makine, yok bu sabun, yok şu jilet, yok bu fırça diye diye kendimizi kaptırdık gidiyoruz.

Şahsım adına şikayetçi miyim dersem, kesinlikle değil. Tarihimde gece 11'den sonra tıraş olmuşluğum yoktu. Ya sabah olurdum iki dakikada, ya da olmazdım bir sonraki güne bırakırdım. Şimdi saat gece yarısı bile olsa üşenmiyorum, köpük köpük sıcak suyla tıraş oluyorum. Hoşuma da gidiyor, keyif de alıyorum. Ama ucuza tıraş olmuyoruz bu da bir gerçek. Herşeye rağmen bu tip tıraş olmak gerçekten çok keyifli ve acımadan para harcadığım nadir şeylerden biri.
kelimesi kelimesine yaşadığım şeyler. A'dan Zye katılıyorum...
Smile
ama yeni kurbanlar bulurken rapiranın P/F ile mach3lerin fiyatlarının pahalılığından giriyoruz hep konuya nedense Smile

(11/10/2011, Saat: 16:20)piankhy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Valla arkadaşlar artık itiraf etme vakti geldi. Hiç kendimizi kandırmayalım. Bizim geleneksel tıraş sevdası normal tıraştan çok daha pahalıya geliyor. Arada bir konuşuyoruz ya bir jiletle şu kadar tıraş oluyoruz, bu kadar ekonomik vb diye. Valla bence kendimizi kandırıyoruzSleepy

Lord'un da daha önce bir konu başlığı altında dediği gibi artık keyif pzv....'ğine doğru yol alıyoruz hep birlikte. Baktığımız zaman kendimizi tutabilsek evet daha ucuza gelecek bu tip bir tıraş ama yok şu makine, yok bu sabun, yok şu jilet, yok bu fırça diye diye kendimizi kaptırdık gidiyoruz.

Şahsım adına şikayetçi miyim dersem, kesinlikle değil. Tarihimde gece 11'den sonra tıraş olmuşluğum yoktu. Ya sabah olurdum iki dakikada, ya da olmazdım bir sonraki güne bırakırdım. Şimdi saat gece yarısı bile olsa üşenmiyorum, köpük köpük sıcak suyla tıraş oluyorum. Hoşuma da gidiyor, keyif de alıyorum. Ama ucuza tıraş olmuyoruz bu da bir gerçek. Herşeye rağmen bu tip tıraş olmak gerçekten çok keyifli ve acımadan para harcadığım nadir şeylerden biri.
ben de katılıyorum. Ama toplam sahip olma maliyeti -kozmetik ürünleri hariç tutarsak- olarak daha ucuza geliyor.Optimum faydaya minimum maliyetle sahip oluyoruz. Ki şu da tartışılabilir mach3 kullanan biri köpük ekipmanını kullanmıyorsa bu mach3'ün gerektirmesinden değil bilmediği içindir.Geleneksel ıslak tıraş dediğimiz şeyin hala en ucuz yol olduğunu düşünüyorum.Sadece ekonomi odaklı bu işe girişen bir kişi 10 liraya setini düzebilir, sonrası 1.5, 2 lira sabun krem masrafları.Acaba kaç kişi oğluna 100bin devirli elektrikli tıraş aletini miras bırakabilir?(sanıyorum eleğini bıçaklarını bulmakta bir hayli zorlanacaktır)veya mach3 ün 20 bıçaklısı üretildiğinde 3 bıçaklı alete kartuş bulmak da çok zorlaşacaktır.İlk satın alma maliyeti yüksek ama bakım ve işletme giderleri düşük düzgün bir alet imzanız olacak, gelecek kuşaklara kalabilecektir.Oturmuş firmalardan görece bağımsız standartları ve toplam sahip olma maliyetinin düşüklüğüyle hala en ekonomik yolu seçtiğimizi düşünüyorum.
Elbette 10 TL'ye de bir set hazırlayarak kullanmak mümkün ve hatta çok ama çok tasarruf etmek de. Ama hangimiz böyle yapıyor ki. Ben şahsen ilk alışverişimi Tahtakale'den yaparken, ilk önce Zaza Han'dan bir tıraş makinesi, Astra jilet, jiletli ustura ve tıraş fırçası aldım. yanlış hatırlamıyorsam hepsine 20 TL verdim. Tam eve giderken, bir işportacı da Wilkinson tıraş aletini gördüm ve ona da 15 TL verdim aldım. Aldığım fırçanın kokusu gitmeyince bu sefer Migros'tan bir Banat fırça aldım. Ardından bir sürü Arko sabun alırken, içimdeki yeni ve kaliteli bir makine alma arzusu iyice ayyuka çıktı ve EJ makine, Crystal jilet, stand, tas, Fetaher jilet vb aldım. Hadi bunlara da verdik 100 doların üzerinde bir para. Sonra bu sefer sabun konusunda pinpiriklenmeye başladım Big Grin Şimdi ise bir tane Gillette Adjustable almayı planlıyorum. Bu arada Frank Shaving bir fırça aldım artı Cerrus fırça aldım. Yani demem odur ki dediğiniz gibi durmayı bilsek, çok ucuza gelecek de, (ki ben gördüğüm kadarıyla en az alışveriş yapanlardan biriyim) bu şekilde gidersek ciddi anlamda diğerine nazaran pahalıya geliyor. Yaw geçen hafta Tahtakale'ye gitim, alacak hiçbir şey bulamadım, boş dönmeyeyim diye 2 paket jilet aldım 4 TL'ye yine birşeyler aldım yani.

Ama tekrar söylüyorum, şikayetçi değilim, hoşuma da gidiyor. Dediğiniz gibi ileride çocuklarıma bırakabileceğim bir kaç makinem olur. Bence çok güzel birşey. Şimdi bile dedemden kaldı diyenlere imrenerek bakıyorum. Bizim de dedemizden kalmıştır mutlaka ama değeri bilinmemiş, kaybolmuş gitmiş bu saate kadar. Yada eski diye atılmıştır muhtemelen.
piankhy dostum
işin özeti ne biliyor musun?? birbirimizi körüklüyoruz. hangimiz DHde "jiletle traş olan var mı?" başlığını gördüğünde bir metal traş makinesine 100-200 lira verme fikrine sıcak bakardı, kalitesi ne olursa olsun. ya da hangimiz 50-100 lira para verdiği bir kıl yumağını haftalarca gözü yolda bekleyeceğine inanırdı?
hepimiz olmasa da birçoğumuz böyle bir şeyi aklımızdan geçirmezdik. ben geçirmezdim, tanıdığım bildiğim McOrco geçirmezdi, işte sen de anlatıyorsun kendini.
ben alıyorum ballandıra ballandıra anlatıyorum, gidiyorsun sen alıyorsun sen de ballandıra ballandıra anlatıyorsun. ondan sonra gidiyor ulysse6 alıyor McOrco alıyor derken çığ gibi büyüyoruz. ben işin özetinin bu olduğu kanısındayım.
doğru yolda mıyız dersen evet bir ara doğru yoldaydık, o ilk teçhizatımızı dizdiğimizde, ama ne zaman ki yetinmeyi bırakacağız o zaman yoldan çıkacağız.
futurum var EJ var, slim var. yoldan çıkmışım. daha da yoldan çıkmanın manası yok. dur demek lazım.
tama arkoyu sevmezsin alırsın bir tane güzel sabun cella, MWF filan neyse ama 1 bilemedin 2 tane alırsın, ya da olmadı kendi sabununu yaparsın geçer gider. ama durmak lazım bir yerde.
şimdi irem var hadi beğenmedin bir tane de FS aldın. gidip bir tane daha almak yanlış olur heralde. durabilir miyim.. bilmiyorum ama inşallah dururum.
Saygılarımla
Ha şöyle yola gelin. Kaçınılmazsa zevk almaya bakacaksınız. Big GrinBig Grin
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Ben bu zamana kadar mach3 e verdiğim paraya yanarım. Geleneksel tıraş aletlerine, sabunlara
balsamlara, vs. verdiğim paraya acımıyorum. Biz şimdi güzel bir takım düzelim diye biraz fazla alış veriş yapıyoruz. Zamanı gelince yavaş yavaş karşılığını alacaz. Mach3 ün kartuşları dünya para ve yıllardır ona verdiğimiz parayla çok güzel koleksiyon yaparmışız. Hemde tekniğimiz çok gelişirmiş

Yapacak bir şey yok zararın neresinden dönülürse kar dır.
Köpüğünüz bol, jiletiniz keskin olsun.
Tıraş ekipmanlarımı aşağıdaki linkten görebilirsiniz.
http://geltir.com/thread-402.html
burda tartışılması gereken genel olarak koleksiyonerlik denen durumdur. acaba terabaytlarca film arşivi olanlardan kaçı roger ebert, atilla dorsay donanımında olduğunu düşünüyor ?veya pul biriktiriyorsunuz veya mortgage'la kira biriktirip bir ev alıyorsunuz,hiç bir şey biriktirmezseniz para onu da biriktirmezseniz günü birlik keyiflerden tesbih taneleri biriktiriyoruz; bunlar bizi biz yapmıyor en doğru yatırımı en iyi birikimi yapmıyoruz çoğunlukla. insanın ihtiyaçları manipülasyona açıktır(reklam sektörü,koleksiyonerlik)bence burda hayıflanacağımız nokta cehalet mutluluktur deyip fazla kurcalamadan bu işe girişmemiş olmak olabilir.ve şu gelinen noktada ekonomiden bahsetmemiz bence anlamsız çünkü lüksün lüks olmasını sağlayan şey pahalı olmasıdır. herkes parasının karşılığını aldığını düşünüyorsa sorun yok.ve ısrarcıyım koleksiyonerliğe kaymanızla oluşan hasarı dıştalayıp düşünürseniz toplam sahip olma maliyetiniz hala çok düşük ve standartları kâr hevesiyle yok eden şirketlere karşı da anonim bir uyarı bu yapılan.ptt de 80 kuruşa satılan pul ucuzdur,gökte uçan kuş pek sizi bağlamaz ama koleksiyonerliğe kayarsanız pullara berhava olan paralarınıza şaşarsınız veya kelebek, güvercin için harcadığınız zamanınıza.
işin tam bir özeti için de akrabalarınızdan fırça kullanan varsa fırçasına bakın muhteşem performanslı değildir,yarı yarıya kelleşmiştir, tahtaysa çatlamıştır vs. üstüne muhtemelen regular bir koku sinmiştir.ve beni de bu işe iten tam da o koku olmuştur.
hocam çok hoş bir yazı üslubun var maaşallah.(gerçekten diyorum)
ancak 3 kere okumadan anlayamıyorum bazen Smile
(bu eksiklik bana ait)
Saygılar
pardon, ve haketmediğim iltifat için teşekkür ederim. konsantrasyon sorunu yaşadığım için mesajlar çoğunlukla bozuk akışlı oluyor.ben de en az 3-5 kere okumadan toparlayamıyorum(bunlar toparlanmış hali yani).sadece koleksiyonerlik - geleneksel tıraş ayrımı koymaya çalıştım.sürçü lisan ettiysek affola.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: