Hesaplı ara taş önerileri
elimde linguist hocamdan aldığım (binlerce kez sağolsun)
8k 10k dolaylarında çok iyi yerli taşlarım mevcut

sulry de yapsam ağız açmak çok çok çok zaman alıyor

bu yüzden hesaplı ara taşlar arıyorum

ustura koleksiyonuma yeni üyeler katmadan
hesaplı ara taş önerilerinizi almak isterim

özellike yurt içindede bulabileceğimiz şeyler olur ise çok iyi olur
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
8k ve 10k cok yüksek taslardir. Onlar en son islemi görür.

Benim tavsiyem gercekten en azinden 1k, 3/4k ve 5/6 k... yoksa gördügünüz gibi cok cok uzun süre elinizdeki olan taslarin üzerinde islem görmeniz gerekir.

Ne yazikki türkiyede ne taslar kullaniliyor bilemiyorum. Ama dedigim sayilardaki taslari bulabilirseniz cok rahat bileme yapabilirsiniz..
kesinlikle ara taş eksikliğini oldukça fazla yaşıyorum
özellikle ağız açarken
Pfeil Sulu Bileme Taşı Ahşap Kutulu W 2000

pr_01_28574_max.jpg

1k 2k bir taş fiyat 100 tl

daha hesaplı alternatif bulunabilirmi diye düşünüyorum
Genelde 1000-4000-8000, 1000-5000-12000 gibi bir set oluyor. Usturalar çok kötü durumda değilse 4000 ile de ağız ayarlanır ama 1000 den biraz daha fazla sürer. 1000lik zımpara ile de ağız ayarlayanlar var. Norton 4000/8000 tek başına yetebilir. Naniwa'nın da 1000/6000 gibi bir kombo taşı vardı sanırım. Whippeddog'a bazen yarım veya kullanılmış taşlar da düşüyor. Coticule de tek başına baştan sona kadar yapabiliyor diyorlar bilerken de ayrı bir tekniği var ama hiç denemedim. Sonuç size yeterli gelmezse sonuna 10000 veya 12000 eklenebilir. Ya da cromlu deriye sürüp bitirebilirsiniz.

Türkiye'de bulmak da zor fiyatlar da düşük değil. 1000 lik hiç duymadığım bir taşı bile 100 küsür liralara gördüm. Yurtdışında da yol parası ve 75 euroyu geçerse vergi derdi var tabi.

Bir de Lapping Film denen icat var en hesaplı seçenek... O konuda da başlık açıp biraz yazdım. Benimkiler gelmiş olsa birer tanesini yollardım. Burada onları da bulmak zor. Sürekli sıfırdan bir sürü ustura bilemeyecek kişiler için en mantıklısı bence bu. Çünkü ağızları yapınca kimbilir bir daha ne zaman lazım olacak o kaba taşlar.
Yurtta barış, dünyada barış. Atatürk
ben sırasıyla aşağıdaki taşları kullanarak güzel sonuç aldım.
ilk olarak birmilyoncularda satılan bir kaç liralık bir tarafı 200 diğer tarafı 800 gritlik çinden ithal alumminyumoksit taş.
7062c__41eC4CGczRL.jpg

daha sonra 5 liraya hırdavatçıdan aldığım hakiki yazan ama hakiki olmayan Girit yağ taşı yaklaşık 1500 grit olduğunu tahmin ediyorum.
6get1s.jpg

bu taşlardan sonra direkt kotikul de çok hafif slurry sonrasında sadece suyla güzel sonuç alıyorum. resim ilk aldığım hali sonrasında temizleyip düzledim. sarı renge dönüştü
20hskqr.jpg

daha sonra sadece suyla BBW taşı ile sıfır hatta eksi baskıyla 20 tur ile süper keskinlik elde ediyordum.
35mmcut.jpg

ilaveten yerli taşla 50 tur ile süper keskinliği perçinliyorum.
dqjfkl.jpg

yetmedi yüksek yoğunluklu Girit adası taşıyla 200 tur bebe yağıyla süper ötesi neşter kıvamında keskinlikSmile
2l8husn.jpg

bu şekilde önceden kayışım yokken kayışlamadan tıraş oluyordum sonuç iyiydi ama kayışın deneyimi daha farklı. bundan sonra pamuklu kayışta 50 tur, deri kayışta 100 tur yapıyorum. kayışlama çok çok önemli hakikaten usturayı başka bir seviyeye getiriyor.
Bu usturanın hazırlanması, bizim hanımın hazırlanmasından uzun sürüyormuş yahu ( şaka, aslında bizim hanım benden hızlı hazırlanır Smile )
(21/06/2012, Saat: 13:28)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu usturanın hazırlanması, bizim hanımın hazırlanmasından uzun sürüyormuş yahu ( şaka, aslında bizim hanım benden hızlı hazırlanır Smile )

toplam 20-30 dakika hepsi ama yilda bir kereSmile
Doğal taşlar sentetiklerden daha yavaş çalışır ve daha pahalıdır, zor bulunur, japonsa daha da pahalıdır. Çin taşlarının da yavaş olduğu söyleniyor.
Yurtta barış, dünyada barış. Atatürk
ham girit tasinin kilosu 60 lira. sizinkinin fiyatiyla uyusuyor. ara tas olarak kullanmak cok mantikli zaten lord 4000 grit civari demisti.

bendeki gaz tasinin bosluklarini belgian blue tozuyla kapattim idare ediyor simdilik. zaten ben onu sadecd suyla kullaniyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hesaplı uzakdoğu taşlar BigHillMe 29 37,326 19/07/2013, Saat: 10:33
Son Yorum: hedehodo

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: