İnceleme 1970 Gillette SlimTwist England
Merhaba arkadaşlar.

Fırsat buldukça elimdeki makinelerin incelemelerini yapmaya çalışıyorum.Bu sefer  1970 Gillette Slim Twist tıraş aletinin incelemesini yapmak istedim.

odVX4R.jpg

İnceleme makineleri ile tıraşlarımın tek tıraş üzerinden olmadığını tekrar belirterek incelememize başlamak istiyorum.

İncelemelerimde her zaman belirttiğim gibi alet üzerinde gördüğüm detayları ve bana verdiği izlenimleri elimden geldiğince aktarmaya çalışacağım.

1970 yılı 4. çeyreğinde  üretilmiştir.Makine tek parçalı kelebek tarzı dediğimiz  üstten 2 kapağın açılıp kapanması esasına dayalı bir düzeneği olan ayarsız bir  tıraş makinesidir.

Uzunluk 10.9 cm genişlik taban plaka itibari ile 4.1 cm civarıdır.
Sap kısmı plastik kafa kısmı krom kaplama prinç.
r015oV.jpg

Kafa kısmı alt tablada standart Gillettelerde  olduğu gibi marka  ve tarih kodu bulunmakta.

Sap ve üst kafada herhangi bir logo yada yazı bulunmamakta.
Çok şık ve sade bir sapa sahip.

Açma kapama halkası sapın en  üstünde boyun kısmının hemen altında  yer almakta ve boyuna çizgilerle şekillendirilmiş.
Sapta herhangi bir sökme vidası görülmemekte.

Makine kafa kısmı içerisindeki uzun  plaka ile gayet güzel bir jilet tutuşuna sahip.
Kafa kısmı tasarımı güzel .Kalın bir kafa yapısı yok.
Jilet yerleştirme ve çıkartma çok kolay.
Jilet tutuşu çok sağlam.
Yaklaşık 3 mm jilet bükümü var.
Kesinlikle köpükte tıkanma yapmıyor.
Jilette çok az bir taşma yapıyor ama tıraşa bir etkisi yok.
Denge noktası kapak açma halkası üstüne geliyor.
Sap kısmının plastiği tırtıklı bir desende ve kayma yapmıyor.
Sapın aşağıya doğru incelmesi de tutuşta çok daha konfor sunuyor.Kayma kesinlikle olmuyor ve tutuşta aşırı bir güven hissettiriyor.
Makinenin sap kısmı plastik.sadece açma kapama mekanizması ve boyun bağlantı kısmı metal.Doğal olarakta makine hafif.

Tıraşımıza geçecek olursak yine devamlı kullandığım ürünleri kullandım.
Farklı ürün kullanıp tıraşa artı yada eksi etki etmesini istemedim.
9YNaPo.jpg

Tıraş aletimiz mild, günlük kullanıma uygun, tıraşta sizi üzmeyen bir makine.

Çoğu zaman sizin tıraş eksilerinizi görmemezlikten geliyor.

2 perde ve düzeltmelerle tıraş oldum.

Alet açı yakalaması  kolay olan bir makine.

Hissiyatı güzel ,elinizi yormuyor.

Kesim hissi  ve tınısı da  güzel.

Kesim sırasında aşırı bir jilet sesi duymuyorsunuz.

Makine size öyle güzel bir güven veriyor ki inanın kendinizi kesmeniz çok zor.

Önceki Süper Speed Blue inceleme yazımızda perde sayısını arttırmıştım ve makinenin tahriş ve konforunu denemek istemiştim.Bu makinede de onun kadar mild olmasa da  3 perde tıraşta da tahriş yapmayacağı kanısındayım.Yani ss in 1 tık üstü sertlikte diyebiliriz.

Sap kısmı fazla kısa olmadığı için serçe parmak desteğini bu makinede alamıyoruz ama sapın alta doğru ince şekli ayrı bir hareket imkanı sunarak o eksiyi unutturuyor.

Tıraş esnasında belki bastırma isteği duyabilirsiniz ama bunu da tolere eden bir makine.Zaten ilk perde  de makineyi çok rahat bir şekilde çözebiliyorsunuz.

Bıyık ve boyun  altı kısmında, adem elmasında  ister düz ister tersten alın kesinlikle çok rahat bir tıraş sunuyor.
Özellikle bıyık bölgesinde Gilettelerin kafa yapılarını bu yüzden çok beğeniyorum.

Makine orta ve üst keskinlikte jiletleri kaldırabilecek seviyede.Cilt yapınız hangi jilete uyumlu ise deneyerek makineye ve size uyumlu jileti bulabilirsiniz.

Aynı zamanda mild aletlerden de bildiğimiz üzere çok keskin dediğimiz jiletleride terbiye edecek bir yapıya da sahip olacağını düşünüyorum.

Ben şahsen keskinlikten yana değilde konfordan yana olduğum için benim önerim orta keskinlikte konforlu jiletler kullanmaktır.Tabi ki kişiye göre çok değişken bir konu oluyor bu.
P7D1Z6.jpg

Makinenin eksileri.
Makinenin sap plastiğinden dolayı hafif olması.Tabi ki bu görecelidir bazıları için ideal de olabilir.

Jilette çok azda olsa taşma yapması.Üstte de bahsettiğim gibi tıraşa bir etkisi olmamasına rağmen bence taşmasa dahada güzel olabilirmiş.

Sertlik olarak ta  bir tık daha agresif olabilirmiş ama tabiki buda göreceli bir durum.Gilettelerde genel olarak sertlik orta seviye  yada altı olarak üretilmiş.Çoğu konularda da bahsedildiği gibi belkide bizlerin sakal yapısı daha sert olduğu için bizler böyle düşünüyoruzdur.

Dip Not:

Şimdiye kadar kullandığım vintage gillette makinelerde muazzam bir kesim ayarlamaları var.jilet açıklığının ve jilet bükümünün harika bir şekilde ayarlandığı bir başka gillette makinesi dersek daha doğru olur.
Yeni üretilen tıraş makinelerinden de kullanıyorum ama inanın Gillette nin bu ayarını yada konforunu mu desek tam bilemedim  bulamıyorum.
Belki sertlik yönünden çok aşırı sert makineler üretmemişler ama 80 90 sene öncesinde üretilen bu makinelerin mühendisliği harika diyebilirim.
Tabi ki farklı düşünen arkadaşlarımızda olacaktır.

Genelleme olarak fikir beyan edecek olursam çok sert bir makine yapmayacaksınız, orta sertlikte ve mild makineler yapacaksınız ama bu makineler size çok aşırı konforlu ve sert makinelerdeki gibi çok yakın tıraş sunacak,dayanıklılık ve kalite olarak üst seviye olacak ve bunu 80 90 sene öncesinde yapacaksınız.
Bence tebrik edilesi bir mühendislik.

Aklıma gelenler bunlardı.Unuttuğum kısımlar illaki olmuştur.

Umarım azda olsa bu inceleme yazısı yararlı olmuştur.
Vakit ayırıp okuduğunuz için şimdiden teşekkür ederim.

Bunlar nacizane gördüğüm ve tıraş esnasında edindiğim bilgilerdir.

Eksiğim yada bilmeden hatalı bir bildirimim oldu ise de kusuruma bakmayın.

Bütün arkadaşlarıma keyifli, tahrişsiz tıraşlar dilerim.

Saygılarımla.

erfa
Komşum yine mükemmel bir inceleme olmuş. Emeğine, kalemine sağlık.
"Leoparın kuyruğunu asla tutma, tutarsan da asla bırakma."
Baştan sona soluksuz okudum gerçekten çok güzel bir inceleme olmuş. Emeğinize sağlık.
Jilet Satılık Mühle tıraş aleti ve fırça ilanımı inceleyebilirsiniz.
Üstadım 1978 yılına ait sıfır bir tane ile bir kere tıraş olmuslugum var hayranlık derecesinde bir alet gerçekten

Yine harika bir inceleme. Elinize sağlık üstadım.
... Jilet
Keyifle okudum elinize sağlık komsum.
Voskhod  Jilet adamdır!
Gillette Slim Twist'i kullanan biri olarak tespitlerinize aynen katılıyorum. Harika bir inceleme yazısı olmuş. Ellerinize sağlık.
Emeğinize sağlık komşum...
Emeginize saglık muhteşem bi inceleme olmuş keyifle zevkle okudum
Emeğinize sağlık keyifle okudum
(15/08/2019, Saat: 23:26)Soner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum yine mükemmel bir inceleme olmuş. Emeğine, kalemine sağlık.
Teşekkür ederim Soner bey.

(15/08/2019, Saat: 23:41)[email protected] Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Baştan sona soluksuz okudum gerçekten çok güzel bir inceleme olmuş. Emeğinize sağlık.
Teşekkür ederim Doğan bey.

(15/08/2019, Saat: 23:42)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım 1978 yılına ait sıfır bir tane ile bir kere tıraş olmuslugum var hayranlık derecesinde bir alet gerçekten

Yine harika bir inceleme. Elinize sağlık üstadım.
Teşekkür ederim @mustbe.

(15/08/2019, Saat: 23:44)Ayhandulgar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Keyifle okudum elinize sağlık komsum.
Teşekkür ederim @Ayhandulgar.

(16/08/2019, Saat: 00:39)batmanforever Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gillette Slim Twist'i kullanan biri olarak tespitlerinize aynen katılıyorum. Harika bir inceleme yazısı olmuş. Ellerinize sağlık.
Teşekkür ederim Volkan abi.

(16/08/2019, Saat: 00:58)kral arthur Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Emeğinize sağlık komşum...
Teşekkür ederim @kral arthur.

(16/08/2019, Saat: 02:30)kadir.tbk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Emeginize saglık muhteşem bi inceleme olmuş keyifle zevkle okudum
Teşekkür ederim @kadir.tbk.

(16/08/2019, Saat: 03:19)asunbul Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Emeğinize sağlık keyifle okudum
Teşekkür ederim @asanbul.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Gillette Vintage Slim Twist (İngiliz yapımı, 1977) SumNauta 30 7,727 14/12/2019, Saat: 17:32
Son Yorum: furina
  Gillette Toggle 1958 D-1 Red Dot erfa 21 1,391 08/12/2019, Saat: 21:59
Son Yorum: Jaguar Paw
  İnceleme 1948 Gillette British Aristocrat 15 Australian set erfa 18 2,036 08/12/2019, Saat: 21:10
Son Yorum: sinekaydı
  Gillette Slim Adjustable İnceleme erfa 28 3,529 09/10/2019, Saat: 01:36
Son Yorum: erfa
  İnceleme 1956 Gillette Süper Speed Blue Tip (USA) erfa 26 2,695 09/10/2019, Saat: 00:40
Son Yorum: erfa
Heart Gillette British Aristocrat eggman 110 88,932 27/09/2019, Saat: 13:17
Son Yorum: batmanforever
  Gillette Fatboy Adjustable BigHillMe 259 203,197 09/08/2019, Saat: 23:34
Son Yorum: burakergun
  Gillette Adjustable Black Long Handle / Super Adjustable _Olgun_ 259 193,190 09/08/2019, Saat: 19:29
Son Yorum: burakergun
  Gillette ayarlı makinelerde simetrik olmayan bar düzeltme laktik 6 3,045 25/07/2019, Saat: 01:42
Son Yorum: mustbe
  Gillette Slim'im geldi endlessrebel 10 7,587 13/06/2019, Saat: 15:24
Son Yorum: mustbe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi