Lapping Film Polishing Film nedir
BİLEME TAŞLARINA EKONOMİK ALTERNATİF
aa-390005-b.jpg

Sitede ince zımparalar konusunda arayışları görünce bu konuyu açmak istedim.

12 Mikron (1200)
9 Mikron (1800)
5 Mikron (4000)
3 Mikron (8000)
1 Mikron (14000)
0,3 Mikron (50000)
(mikron ölçülerinin kum cinsinden yaklaşık-ortalama değerleri.)

Fiber Optik ürün zımpara gibi kaba, kalın kağıt şeklinde değil bu yüzden kullanması zor değil ve rahat. Sanırım normalde elektronik, otomasyon gibi mesleklerde konnektörleri parlatmak gibi işlerde kullanılıyor. Pasta, macun, sprey gibi aşındırıcılardan farklı olarak tamamen taşlar gibi gerçek bileme yapabiliyor. Taşlardan daha iyi olduğunu iddia edenler de var.

Belçika taşını bilmiyorum ama diğer taşları düşünürsek ağzı düzgün olmayan bir usturayı tek taşla bilemek usturanın durumuna da bağlı olarak çok zor ve çooook uzun zaman alır. Normalde birkaç farklı taş almak düz hesap birkaç yüz lira olacağına, doğal taşlar yapay taşlardan çok daha pahalı olacağına göre filmler çok daha ekonomik, pratik oluyor ve metali oldukça hızlı aşındırıyor. Ayrıca büyük ölçülerde ise 1 yaprağı 3'e bölüp 1 tanesinden 3 film çıkaranlar da var. Birkaç farklı mikron ölçüsündeki 1'er film ile, cama sürülüp köreltilmiş haldeki 10-15 tane usturayı bileyenler var. Tabi benim işim bu antika usturaları tamir ediyorum ya da sürekli bileme yapıyorum taş bir kere alınca ömür boyu yetecek ya da hobimiz bu taşlarla yapmak daha eğlenceli diyenler taşı seçebilirler. Bu kısmı ekonomik çözüm arayanlar için anlattım.

Genelde 0,3 mikronu fazla tahriş edici bulmuşlar. 1 mikron uygun bir son uç sağlıyor. İster burada bitirip tıraş olabilirsiniz ister istediğiniz taş veya macunla tercih ettiğiniz düzgünlüğe dönüp tıraş olabilirsiniz. Elinizde ağzı ayarlamak için 1000 civarında kalın taş varsa işiniz çok daha hızlı olur. Ağzı ayarladıktan sonra 5, 3 ve 1 mikronla işiniz biter. Ama dediğim ağız işini 12 mikronla hatta 5 mikronla da yapanlar çok. İhtiyacınız olan mikronlardan 1'er yaprak film ve altına cam ya da mermer gibi düz bir zemin yeterli. Bileme işlemi macunlardaki gibi kayışlama hareketiyle değil normal taşta bileme hareketi ile yani kesme yönünde sürerek ve su ile yapılıyor. Filmlerin bir de elmas olanları var, pahalı. Diğerleri de aynı işi görecektir. Farkı ne derseniz elmas bilinen en sert madde olduğu için daha hızlı kesecek ve filminizin ömrü daha uzun olacaktır.

Almak isteyenler için ülkemizde internetten araştırdığım kadarıyla bulmak çok zor. Birkaç yerde 1,3 ve 5 mikron var. Birinin sitesinde alışveriş sepeti yok. Birinde stokta yok. Birisi de sadece 10'lu paketler halinde satıyor paket başına 45 TL gibi bir fiyatı var. Stokta olmayanlara ne zaman gelir diye yazdım cevap bekliyorum. 10'lu satanlara da karışık paket yapabilir misiniz diye yazdım cevap bekliyorum. 10'luları grup halinde birkaç kişi alıp paylaşırsak hepimize uzun zaman yeter.

Yurtdışından almak isteyenler için de araştırdım. Netteki mağazalar kayıtlı posta için 30$ civarında yol parası istiyor. Ürünün birkaç yaprağı 10$ zaten. Yurtdışı için en uygun seçenek olarak badgerandblade sitesindeki rickboone1 isimli arkadaşın teklifini buldum. 4 farklı mikrondan 1'er yaprağı 8$ + 6,25$ (yol) olarak gönderiyor. İsterseniz 2'şer 3'er de alabiliyorsunuz. Yalnız sitede birkaç kişiden istek olmasını bekleyip toptan gönderiyor. Kendisini sitedeki Vendor Items For Sale başlığında bulabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için İngilizce sitelerde konuyu aratabilirsiniz. Usturanın ucunu nereden nereye getirdiğini getirdiğini mikroskop resimlerinden görebilirsiniz. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Sormak istedikleriniz varsa okuduğum kadarıyla öğrendiklerimi yanıtlarım. Bileme işi zaten taşlarla aynı şekilde yapılıyor. Nasıl bilenecek konusunda detaylı bir anlatım ve ipuçları için ayrı bir konu açmak gerekir. Bunu ancak filmleri alıp denediğimde ya da okuduklarımı anlatarak yapabilirim.

İyi tıraşlar Wink
Yurtta barış, dünyada barış. Atatürk
benim okuduklarımda micron grit hesabı tutmuyor 0.3 micron 12000lik taşa denk geliyor diye yazmışlar ayrıca uç kalitesi keskinlik verse bile yumuşaklık vermiyormuş.
en iyisi denedikten sonra yorumlarınızı yazın beğenirseniz topluca alırız.
Bu değerler yaklaşık her yerde biraz farklı söyleniyor bilmiyorum ama 12 olması mantıksız. Çünkü 0,3 mikron 12000 olsaydı son taştan sonra 1 mikron 0,5 mikron gibi macun veya elmas sprey kullananlar son taştan sonra daha kaba taşa geri dönmüş olurdu ve bunlar ucu daha düzgün rahat hale getirmek yerine tersini yapardı. Bu yüzden .3 mikronu bile bazıları aşırı ince-batıcı buluyor. 12000 olsa normal bitirici taş gibi mesela Naniwa 12000 gibi bir sonuç verirdi. 12000'den sonra 0.3'e sürdüğümde 12'den çıkan usturanın ucu kesinlikle daha düzgün hale geliyor. 0.3 ile tıraş olabiliyorum ama 0.1 de var ve 0.1 bana da fazla geliyor.
tasa kayislar gibi surterek denediniz mi?
Taşta deriye sürer gibi bilemeyi hiç denemedim. Okumuştum ama o ne işe yarıyor?
Bu arada 0.025 mikron elmas sprey de varmış 25 nanometre ve 640000 grit miş Smile
herseyi denedigim gibi bunu da denedim. cok ustunde durmadim acikcasi ama tasin degerinden daha yuksek seviyeye cikartiyor diye dusunuyorum. mesela un yigininin tepesini sivri yapmak icin yukardan asagi yerine asagidan yukariya hareketler daha sivri yapiyor.
lapping film konusunda ise kullanilan asindirici+sekli+dizilisi+yogunlugu mantiken dogal taslarla kiyaslanamaz gibime geliyor.
mikron isi biraz subjektif. hangi olcuyu aldiginiza gore degisiyor.
merican Standard Grit/ Mircons 100,000/ .25
60,000/ .50
14,000/ 1
13,000/ 1.5
9,000 / 2.5
8,000 / 3 5,000 / 4
4,500 / 5
2,800 / 7
1,800/ 9
1,400 / 14
1,200 / 15 1,050 / 18
800/ 25
600/ 30
500/ 35
325/ 45
285/ 55 240/ 70
225/ 90
160/ 110
100/ 150
Evet. Bizim için önemli olan sonuç verip vermemesi. En azından ben taş alamıyorum ama bilemeyi öğrenmek denemek istiyorum diyenin işini görse bile bu da bir şeydir. İşe yaramazsa kullanmayız. Deneyen çok ama deneyince ben de bizzat görmüş olurum artık Smile

Şimdilik yurtiçinde şansımız yok gibi. Türkiye'de yaygınlaşırsa 1-2 yaprak olarak da satanlar olursa çok daha iyi olur. Firma her mikronu sadece 10'lu paket olarak satabileceklerini 4 haftada getireceklerini söyledi. 4 haftada ben 4 kere getiririm. Diğerlerinden henüz cevap yok.
3M Türkiye'den gelen cevap: Ürün 50'li paketler halinde gelmektedir ve minimum alım adedi 200 adettir. Ürünün satış fiyatı 1,35€/adet'tir. Tahmini teslimat süresi 3-4 haftadır.

En az bütün Türkiye'ye ömür boyu yetecek kadar almak gerekiyormuş. Big Grin Türkiye'den almak için pek şansımız yok anlaşılan. Benimkiler sonunda yola çıktı birkaç güne kadar gelir. Yol dahil 23$'a ömür boyu yetecek kadar bileme taşlarım oldu. Hem de 1200'den 14000'e kadar.

14l4z87.jpg
hayirli olsun. deneme yorumlarinizi bekliyoruz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bu Taş Nedir Ne Taşıdır? linguist 49 31,450 03/02/2021, Saat: 22:37
Son Yorum: atmacao
  Biley tasi (cinsi nedir) +Ern + kayis linguist 8 20,995 05/04/2012, Saat: 16:53
Son Yorum: linguist

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: