Değişen sadece tıraş mı?
Eskiden insanlar güzelce köpuklerini hazirlar, aletine ya da usturasina jiletini takar temizce tirasini olurlardi. After shave falan da bilmezlerdi temizce kolonyalarini surer cikarlardı. Peki sonra ne oldu. İnsanlar hızlanmıştı daha cok zamana daha çok hırsa ihtiyaçları vardi sabunlar yerini jel ve kopuklere aletlerle usturalar ise kartuslulara birakti. Peki hızlanan sadece tıraş mı oldu. Ne yazık ki hayat hızlandı. Güzelim tencere yemeklerinin yerine fast foodlar, sabahlara kadar semaverdeki cay keyfinin yerini cafeler, müstakil bahceli evlerin yerini apartmanlar, mahalle esnaflarınin yerini de AVM ler aldı. Aşklar, komşuluk ilişkileri, akrabalik munasebetleri, eş dost esnaf muhabbetleri de tıpkı gunümüzün tıraşları gibi hizli ama zevksiz, emeksiz alelade hale geldi. Hayatı geleneksel tiraş gibi yaşamak ne güzel... İşte bu da benim gözümden geleneksel tıraş.
Yanlış anlaşılmasın amacım siyaset yapmak değil. Tüm bu hızlanma, KAPİTALİZMin dayatmaları sonucu oluştu. Kapitalizm önce sağlıksız şeyi yedirir. Parasını alır. Sonra kilo alırsın, gel spor salonuna der. Yine parasını alır. Tıraşta zamanla kapitalizmden nasibini aldı. Blue3 reklamında 2 bıçaklı kötülenir. Mach3 reklamında blue3 kötülenir. 2 bıçaklı reklamında tek bıçaklı kötülenir. Sonra hepsi bir kenara atılır 5 bıçaklı övülür. Kendi ürününü kendisi kötüleyen bir sistemden ne beklenebilir. Dodgy
Tıraş oluyorum, o halde varım.
Ben daha gençken lise çağlarında kartuşlularla tıraş olmaya başlamıştım. Kendimi bildim bileli hep bu şekilde tıraş oldum geleneksel değil kartuşlular reklam olarak gözüme sokuldu. Hayatı çok daha hızlı yaşadığımız doğru ama ben artık tıraş sırasında kitap okur gibi müzik dinler gibi kendime ayırdığım zaman olarak görüyorum. Bu hızlı hayatta durup bir nefes almamı sağlıyor tıraş olup keyfine vara vara.

Geleneksel tıraş bunlardan bir tanesi yemekler alışveriş merkezleri daha çok fazla hayatı hızlandıran şeyler var. En azından tamamen kendime ait başkalarına bağlı kalmadan nefes alıp anın keyfine varacak zamanı buluyorum artık tıraş sırasında. Hızlıca tıraş olurken zor gelen tıraş olgusu artık sabahları daha erken kalkarak daha uzun sürede sürmesine rağmen daha keyif verici benim için.
(17/07/2019, Saat: 18:25)yenikomsu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ne yazık ki hayat hızlandı. Güzelim tencere yemeklerinin yerine fast foodlar, sabahlara kadar semaverdeki cay keyfinin yerini cafeler, müstakil bahceli evlerin yerini apartmanlar, mahalle esnaflarınin yerini de AVM ler aldı.  Aşklar, komşuluk ilişkileri, akrabalik munasebetleri, eş dost esnaf muhabbetleri de tıpkı gunümüzün tıraşları gibi hizli ama zevksiz, emeksiz alelade hale geldi. Hayatı geleneksel tiraş gibi yaşamak ne güzel... İşte bu da benim gözümden geleneksel tıraş.

Olayı çok güzel özetlemişsin, aynen katılıyorum komşum.
İyi ki retro türünde akımlar var.
Evet belki hayatı yavaşlatmayacaklar ama en azından giyimdir,saç modelidir derken gençlerin geçmişi birazcık hatırlamasına yardımcı oluyor.
Bir kaç kelam da ben yazayım. Evet hız toplumu olduk, evet tüketim toplumu olduk. Sistem bizi buna itti ve itmeye de devam ediyor. Kullan at kalemler, kartuşlu makineler, tek kullanımlık poşetler. Hayat hızlandı ama zevksizleşti. Pazara herkes ya pazar arabası ya da filesi ile giderdi. Market, AVM yok mahalle bakkalları vardı. Tıraş haftanın her günü dahi olsa el aynasının karşısında çelik tasa koyulan su ile yavaş yavaş olunurdu. Babam memurdur çocukluğumdan hatırlarım her pazar akşamı dolma kalemini doldurur güzelce temizler masanın üzerine bırakırdı. Alırdı eline Nuri Leflefi başlardı ayakkabısı parlatmaya. Hızlandık evet. Peki hız bizi mutlu etti mi?
"Öç gecikir ancak asla yaşlanmaz." 4.Murad
Tüketmeyin abiler, kimse dayamıyor ağzımızın ortasına bahsedilenleri." Yok, kalmadı, eskidenmiş herşey, naylondan insan olduk." bu laflar artık kolayıma gelmiş çünkü kendim adam gibi insan içine girip muhabbet etmiyorum, kalmamış dediğim her ne ise onu aramıyorum, ne olsa telefon var bilgisayar var, yakında market var o var şu var bu var varda var. Ekranda görürsem görürüm. Yok denilen herşey hâlâ var arayıp bulana... Yazdıklarım kendimedir kimse alınmasın komşular...
(17/07/2019, Saat: 21:31)kral arthur Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İyi ki retro türünde akımlar var.
Evet belki hayatı yavaşlatmayacaklar ama en azından giyimdir,saç modelidir derken gençlerin geçmişi birazcık hatırlamasına yardımcı oluyor.

üstadım saçımı kendim kestirmek için berbere gittiğimden beri aynı şekil kestiririm ben de retro sayılır mıyım yaklasık 20 yıl oldu Smile

şaka bi yana tartışma konusu ve inanç tartışması olmadan sadece kendi fikrim olarak bu konuda söyleyebileceğim ilk şey ahir zamanda yaşıyor olmamız ve zamanın çok hızlı akıp gitmesidir.

bunun dışında serbest ekonomide özgür dünyada yaşıyoruz.rahmetli king c. gillette amcamız usturaya karşı bir savaş vermiş ve kazanmış ama 50 yıl sonra baktıklarında artık eskisi kadar satış olmadığını ve ömürlük cihaz satmanın zararlarına olduğunu gördüklerinden ve bugün ise nirvanasını yaşadığımız bir düşünce yapısıyla tanışıyoruz. PLANLI ESKİTME üretilen her ürünün ömrü vardır. eldeki eskisin ki yenisini satın alma ihtiyacı doğsun bireyde. permatik kullan at iken mach 3 en fazla 10 tıraşa dayanıyor 11 değil. bitince sapı elinde kalıyor gidip yeniden bir kartuş paketi daha alıyorsun. zamanında şahin mi alalım iphone 5 mi alalım dediğimiz telefon bugün bir sms yazmaktan aciz whatsapptan bilimum güncel programlardan yararlanamaz haldedir. geçen yıl moda olan şeyler bu yıl kötüdür. bakalım bu seninin modası seneye ne addedilecekSmile
@mustbe Üstadım belki inanmazsınız ama mach3 bana 5 tıraştan fazla dayanmıyor. Geleneksel tıraşa başlamadan evvel defalarca denedim.
(18/07/2019, Saat: 12:58)yenikomsu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @mustbe Üstadım belki inanmazsınız ama mach3 bana 5 tıraştan fazla dayanmıyor. Geleneksel tıraşa başlamadan evvel defalarca denedim.

inanırım Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 331,824 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 332,381 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,277 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 888 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,455 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,219 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 2,011 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,212 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken
  Geleneksel tıraş Tıraşsever 7 1,492 25/04/2023, Saat: 17:53
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tıraş sonrası morarıklık ve türevi sorunlarına çözüm önerileri toprak1 5 2,438 03/03/2023, Saat: 01:24
Son Yorum: 3.Perde

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: