Jileti tam oturtmama
Hafta sonu bir etkinlik dolayısı ile şehir dışına çıktım. Gittiğim yerde arabayı park ettikten sonra bir abi ile göz göze geldik ve gayri ihtiyari oraya park etmemin bir mahsuru olup olmadığını sordum. Abi de kuaför dükkanını göstererek birazdan çıkacağını ve sorun olmadığını söyledi. Kendisinin berber olduğunu görünce muhabbete başladık laf lafı açtı derken dükkan içinde koyu bir muhabbette buldum kendimi. (Abi meslek gereği sohbeti seviyor bir o kadar da sıcakkanlı) sonra muhabbet arasında ben dükkanı turlarken ek'te görseli bulunan usturaya takıldı gözüm. Jilet tam oturtulmamış. Temizlik için kullandıkları mikrodalga gibi aletin içindeki usturaya baktım onda da durum aynı. Kendisine nedenini sorduğumda yanılmıyorsam 25 yıldır bu şekilde kullandığını ve çelik ustura gibi bir hissi olduğunu söyledi. Açıkçası henüz cesaret edemem böyle bir duruma ama merak ettim daha önce böyle bir durum ile karşılaşan ya da bunun artı ve eksileri hakkında fikir beyan edebilecek komşular var mı diye...

89fe259c3965a9c395a86ea3b47589f8.jpg

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...
Komşum demek ki berber arkadas bu sekilde kullanmaya kendini alıştırmış. Bir nevi agresif, etkin ve yakin tıraşlar elde ettigi icin boyle birsey yapmış. Berberlerin yaptıkları uygulamalarla, geleneksel tiraşçıları yani bizlerin yaptıklarını kıyaslarsak arada derin farklar oldugunu göreceğiz. Mesela hicbir geltir uyesi jileti tam oturtmadan tıraş olmaya tevessul etmez. Mesela berberlerin hic birinin kopuk yaparken kıvama dikkat ettiğini goremeyiz şapur supur sulu kopukler yaparlar. Ben berberime Feather 7 oclock polsilverden bahsettigimde bana abi hic duymadim dedi. Coğu Perma Sharp, Astra yesil. Derby ve Rapira'dan baska jiletle hic tanışmamiş. Berberime Prorasodan bahsettigimde bana "abi ben en kaliteli sabunu kullaniyorum 3.5 tl ye arko aliyorum" demisti . Aklıma geldikce gulerim. Biz Semogue 830 u begenmeyiz ya da kopuk yapamadik deriz Adamlar 10 tl lik ortasi acilmis domuz firçayla harikalar çikarir. Yani komşum berber argümanlarıyla geleneksel tıraş arasinda ucurum var. Smile
Daha dün berberim başak klasik plastik saplı büyük boy berber fırçası verdi. Break in işlemlerinde daha ortası açılmaya başladı bile kullanmaya başlamadan ama dediğiniz gibi o kendisinin de kullandığı aynı fırça ile harikalar yaratıyor. Smile
Ben buradaki berberleri kullandığı fırçanın domuz kılı olduğuna inandıramadım. Adamlar da şöyle bir kanı var: Domuz haram abi öyle olsa sattırırlar mı? Sentetik bu. Çok da uğraşmadım zaten. Firmayı arayıp domuz kılı kullanıyoruz dedirtirdim ama berber de bu sefer elindeki ense fırçası, tıraş fırçası ne var ne yok hepsini çöpe atar diye ses etmedim. Smile Yani onların doğruları onlara kalsın. Smile Jilet o kadar dışarıda kaldıktan sonra bence ustura kullanmaya da gerek yok. Direk yaprak jiletle tıraş da olunabilir. Nasıl olsa kesen ustura değil jilet.
"Öç gecikir ancak asla yaşlanmaz." 4.Murad
(10/07/2019, Saat: 12:23)3RD1 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben buradaki berberleri kullandığı fırçanın domuz kılı olduğuna inandıramadım. Adamlar da şöyle bir kanı var: Domuz haram abi öyle olsa sattırırlar mı? Sentetik bu. Çok da uğraşmadım zaten. Firmayı arayıp domuz kılı kullanıyoruz dedirtirdim ama berber de bu sefer elindeki ense fırçası, tıraş fırçası ne var ne yok hepsini çöpe atar diye ses etmedim. Smile Yani onların doğruları onlara kalsın. Smile Jilet o kadar dışarıda kaldıktan sonra bence ustura kullanmaya da gerek yok. Direk yaprak jiletle tıraş da olunabilir. Nasıl olsa kesen ustura değil jilet.

+1
Selamlar,
Berberlerin amacı saçı sakalı tıraş etmek.Berberlerin bizim gibi yeni tıraş ürünlerini denemek ve bundan mutlu olmak gibi bir durumları yok.
En az masrafla bu işi yapmak istiyorlar.Emin olun müşterilerin berber ne jilet kullanmış hangi fırçayı veya sabunu kullanmış umrunda değil.
O sebeple ben şahsen berberlerin bu konuda kendilerini geliştirmesini beklemiyorum.
Benimde bir beklentim yok. Hem böylesi daha iyi. Jaguar, Başak, PermaSharp, Derby, Arko bugün ayakta ise ve heryerde bulabiliyorsak kendini geliştirmeyen berberlerimiz sayesinde. Smile Kendilerini geliştirseler bu ürünler kaybolup giderdi. Her şer de bir hayır vardır. Smile Smile
"Öç gecikir ancak asla yaşlanmaz." 4.Murad
Ben berberime "kendi kendime ustura ile tiras olabiliyorum cok da zor bir sey degil" dedim diye cok rahatsiz olmustu. Bizim forum ortamimiz ile berberleri bir tuttum, soyle oturur biraz sohbet ederiz diye dusundum, pisman oldum.
(10/07/2019, Saat: 20:53)aliyuksel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben berberime "kendi kendime ustura ile tiras olabiliyorum cok da zor bir sey degil" dedim diye cok rahatsiz olmustu. Bizim forum ortamimiz ile berberleri bir tuttum, soyle oturur biraz sohbet ederiz diye dusundum, pisman oldum.
Sakın genellemeyin komşum. Ben berberim ile sürekli jilet sabun vs konuşuyorum. Birbirimize sample veriyoruz denemek için, ürün incelemesi yapıyoruz. Hepsi aynı değil kesinlikle..

(10/07/2019, Saat: 21:00)FearOfATG Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sakın genellemeyin komşum. Ben berberim ile sürekli jilet sabun vs konuşuyorum. Birbirimize sample veriyoruz denemek için, ürün incelemesi yapıyoruz. Hepsi aynı değil kesinlikle..

Haklisiniz.
Tabiki de...
Yanlis anlasilmek istemem

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Jileti daha içerde tutan ustura tavsiyesi İmam Fatip 13 8,333 27/06/2019, Saat: 17:51
Son Yorum: SKYBRAVE

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: