Babalarımız hangi malzemeleri kullanıyor/du?
Gençliğinde , Slim twist ve black beauty kullanımış , ancak ben kendimi bildim bileli sadece tek bıçaklı permatik ile oluyor , Çok bıçaklı ve kartuşlulardan nefret ediyor , ama gelenekselede dönmüyor Big Grin , Nivea köpük ve permatik 30 yıldır değişmezi heralde .
Babam gencliğinde dedemin koruma taraksız tıraş aleti ve el sabunuyla tıraş olurdu ve jilet olarak nacet kullanırdı. Köy yaşantısından şehire geldiğinde 1975 yılında kısa saplı elmas desenli tıraş aleti ve permasharp jilet kullandığını söyledi

Memur olduğu dönemdede emeklilikden sonrada günlük tıraş oluyor halen daha tıraş aletini koruma barsız kullanıyor sabunu arko tasda köpürtmeyi sever jaguar 117/11 domuz kılı fırça kullanıyor. günlük tıraşlarda tek perde özel günlerde 2 perde tıraş oluyor

Babalar günü kutlu olsun
Dedem 1960'larda Almanya'ya gitmesiyle Braun elektrikli makine almış. Hala onu kullanıyor 82 yaşında. Bende bir tane var 60'lardan yine kendisinin getirdiği Braun ama kullanamıyorum. Hatıra olarak saklıyorum.

Büyükbabamın son zamanlarında permatik kullanfığını net hatırlıyorum. Ayhan Işık bıyığı vardı, rahmet etsin Allah.

Babamın ilk tıraş ekipmanı Brüt Tıraş Sonrası-Semogue Excelsior (Turuncu kıllı siyah bantlı, akrilik 610 sapının aynısı fırça)-Derby Krem-Sunset Kartuşlu tıraş aleti diye hatırlıyorum. Daha sonra ise Ulus'tan aldığım domuz kılı fırça-Permatik/Man's- Derby Kremleri(Limon,Menthol,Lavanta).
Benim babam ben bildim bileli permatik, domuz fırça ve arko krem kullandı. Şimdiki tek değişiklik permatik yerine blue 3 kullanması. Bir bayram günü bir araya geldiğimizde DE 89 aletimi farketti ve tıraş oldu. Beğendiysen sende kalsın dedim, uğraşamam ben onla dedi. Big Grin
Babam benim artık kullanmadığım elektrikli tıraş makinelerinim hepsini ben dezenfekte eder kullanırım deyip toplayıp gitti.
Arko tıraş kremi lider fırça ve ağzı kırılmış permatik kullanıyor hala. Smile Allah uzun ömürler versin.
Ben kendimi bildim (en az 30 yıllık) bileli father populara benzer bir TTO ve permasharp ile tıraş olurken babasından kalma bir tıraş fırçası var ahşap saplı ağır birşey ne olduğunu da pek bilemiyorum, sabun tabiki Arko çubuk
İnsanlara doğru da olsa hoşlarına gitmeyen bir şey söyleme! yoksa seninle kavga ederler...
Bu senenin başına kadar mac3 kullanıyordu. Benim ilgim doğrultusunda tavsiyem üzerine benimle birlikte bu senenin başında geleneksel tıraşa başladı. Öncelikle rimei tavsiye ettim. Daha sonra wilkinson plastik denedi hoşuna gitti. En son kelebek tipi ve hafif olmasından ötürü plastik isteyince yumuşak huylu olması sebebiylede feather popular aldım. Şimdi omega fırça, permasharp ve arko sabunla tıraşını oluyor. Birçok sabun ve jilet var denemesi için ısrar etmeme rağmen arko ve permasharp yeter bana diyor.
küçüklüğümde hatırladığım rahmetli babamın iki adet kelebek tipi açılan gillette marka tıraş aleti vardı, sonra babam çekmeceye kaldırmıştı onları , ara sıra alır oynardım. Bilseydim ne kadar değerli makine olduklarını gözüm ben alır gözüm gibi saklardım
Birkaç hafta öncesine kadar rus malı bir 34c klonu, permasharp, arko sabun ve kız uzunluğu çok fazla olan eski bir domuz fırça kullanıyordu, fırçasından ne denli memnun olduğunu sık sık dile getirdiği için fırça hediye etmedim. Babam ona lüks görünen şeyleri sevmez, o yüzden Rimei tıraş aleti hediye ettim ve vazgeçilmezi oldu. Ayrıca 50 adet permasharp, ve denemesi için birkaç Gillette 7 O'clock sharp edge hediye ettim, Gillette'lere bayıldı. Benim stoğuma göz dikebilir. Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bugün Hangi Jilet Atık Kutusuna Gitti? broraso 224 49,592 16/06/2022, Saat: 00:08
Son Yorum: Amokachi
  Hangi ustura? bulentaktepe 14 7,944 08/09/2018, Saat: 22:51
Son Yorum: kokopelli
  HANGİ OMEGA FIRÇA ÇEŞİTLERİNİ TÜRKİYEDE GÖRMEK İSTERDİNİZ ? impaticaret 34 34,923 22/12/2014, Saat: 17:19
Son Yorum: tipsol

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: