Babalarımız hangi malzemeleri kullanıyor/du?
Babamın slim twist kullandığını iyi hatırlıyorum. O zamanlar adını bilmediğim birkaç tane daha kelebek tipi. Tıraş olmayı severdi. Hafta sonları dahil her gün tıraş olurdu. Sabun kullanmazdı, sadece Gibbs krem, yıllarca Brut tıraş sonrası kullandı. Sonraları limon kolonyası. Çok bıçakları ya da elektrik aletleri kullanmazdı hiç, tek bıçaklı permatik kullandı daha sonra yaprak jilete geri dönüş yapmadı. Onun kullandıkları maalesef bugüne kalmadı çocuklar bi yerlerini keser diye annem attı muhtemel Smile Sadece ahşap saplı bir domuz fırça onu saklıyorum. Babalarından dedelerinden tıraş aleti kendisine kalanlar şanslılar.

Baba tıraş malzemelerini başlık altında toplayalım.
Jilet İh-tirastan sual olunmaz.
Babam tek bıçaklı permatik, markasını bilmediğim ahşap saplı fırça,arko tıraş sabunu,brüt aftershave kullanırdı.2000li yıllardan itibaren köpük ve kartuşlu aletlere geçti ama benim telkinlermle tekrardan fırça sabun krem gillette blue 2 kullanmaya başladıSmile
Denizleriniz sakin, pruvanız neta olsun...
Gillette Tech ve ahşap saplı domuz fırçası vardı. Maalesef muhafaza edemedim. Ayrıca Arko stick sabun, Perma-Sharp jilet ve evdeki mevcut limon kolonyasını kullanırdı. İşi gereği günlük tıraş olurdu. Bir keresinde babalar günü hediyesi olarak Blue Stratos AS almıştım. Mekanın cennet olsun, nurlar içinde uyu babacığım.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
Benim ilk hatırladığım ekipman @starex komşumunkine benzer. Zaten başka rengi var mı emin değilim, beyaz bir Gilette Slim Twist (ne olduğunu da tabii forum sayesinde yeni öğrendim) ve Gibbs krem. Yalnız o zamanın Gibbs kremi bence süperdi. Bir süre sonra da ben kullanmaya başladım ve limonlusunun kokusu hala burnumda. Fırçayı hiç hatırlamıyorum. Benimki de tıraş olmayı severdi, vakti geniş olduğu zaman, özellikle hafta sonları da masaya ayna, bir tas sıcak su, havlu falan gibi teşkilatı yayardı, ben de yanına otururdum ve bana bir şeyler anlatarak tıraşını olurdu. Aftershave ise genellikle Mennen olurdu. Çocukluk anılarım canlandı, bu güzel konuyu açtığınız için teşekkürler @starex komşum.
Sonraları elektrikli alete geçti, akşamları televizyon seyrederken bir taraftan da tıraş olmaya başladı.
Şimdi ise Gilette Blue 3 alet ve hazır köpük kullanıyor. Geleneksel tıraş da hiç aklında yok (şimdilik) Smile
Emeklilik sonrası yaklaşık 25 yıldır sıfır tıraş olmaz, sadece makine ile (Moser 1400 + Çin malları) kısaltır sakallarını, öncesinde sıfır tıraşını da makine ile (başka bir konuda bahsi geçmişti, Philips/Norelco 3’lü başlık otomatik) olurdu, hiç geleneksel tıraş olduğunu hatırlamıyorum, sabun fırça hiç görmedim evde, bu yüzden ilgimi çeken tıraş malzemesi kalmadı bana. Zamanında dedemin çelik ustura ile tıraş olduğunu söyledi ama, köye gidersem sağa sola bi bakınacağım Smile
Babam Gillette slim Twist kullanirdi. Sabun kullanmaz. Arko tıraş kremi kullanır. Ahşap saplı domuz kılı firca. Jilet olarak permasharp kullanırdı. Tiraş sonrası limon kolonyası ile tamamlardi. @starex komşuna çok oldukca yakinmis.
Voskhod  Jilet adamdır!
Babam uzun yıllardır tıraş olmuyor ama sorduğumda bir damat seti olduğunu ve yıllarca onu kullandıktan sonra permatiğe geçiş yaptığını söyledi. Rahmetli dedem son gününe kadar günlük tıraş oluyordu. Ama o da kullan at kullanıyordu. Muhtemelen yaprak jilet ve alet bulunmaz olunca geçiş yapmış. Abim, dedemin beyaz banyo sabununu fırçayla köpürtüp tıraş olduğunu hatırladığını söyledi. Damat seti maalesef kayıp.
Babam memuriyet zamanları Arko çubuk sabun markasız domuz kılı fırça gillette slim twist ve rapira pembe mavi beyaz kullanıyordu. Tıraş sonrası Samsun’un yerli markası kanarya limon kolonyası sürerdi.
Sanırım mild alet kör jiletten bıktığı için emeklilik sonrası haftada 1 berberde ustura tıraşı oluyor Smile
Arada bi benim ekipmanlara göz diksede hiç atak yapmadı Big Grin
http://www.geltir.com/showthread.php?tid...#pid154151

Başka bir konuda yazmışım. Hani biz minimalist tıraş filan diyoruz ya. Babam 78 yaşında ve bu yaşa kadar sadece 2 tane tıraş aleti ve 2 tane fırçası olmuş.
A momentary lapse of reason.
Babam Gillette Slim Twist kullanırdı, jilet olarak Permasharp, fırça olarak da markasını bilmediğim ahşap saplı domuz fırça kullanırdı. Tıraş kremi genellikle Gibbs olurdu. Tıraş sonrasında da Brüt kullanıyordu. Ben geleneksel tıraşa başlamadan önce tıraş aleti hep banyoda dururdu. Fakat sonra kayboldu. Ya taşınacakları vakit kayboldu ya da annem tarafından çöp dünyasına nakledildi Big Grin Epey aradım, evlerinin altını üstüne getirdim ama bulamadım. Fırça da yok tabii ortalarda. Babam daha sonra Gillette Mach3 Turbo dünyasına ve tıraş makinasına adım attı. Birkaç ay önce babama tıraş malzemelerimi gösterip, "sen de bu yönteme dönsene, benim malzemelerden vereyim sana" deyince, "yok yahu, yıllarca öyle oldum zaten, şimdi böyle daha rahat, hatta sen de boşver bunları, benim mach3 jiletlerden al götür" dedi Big Grin
So far so good..

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bugün Hangi Jilet Atık Kutusuna Gitti? broraso 224 49,334 16/06/2022, Saat: 00:08
Son Yorum: Amokachi
  Hangi ustura? bulentaktepe 14 7,937 08/09/2018, Saat: 22:51
Son Yorum: kokopelli
  HANGİ OMEGA FIRÇA ÇEŞİTLERİNİ TÜRKİYEDE GÖRMEK İSTERDİNİZ ? impaticaret 34 34,919 22/12/2014, Saat: 17:19
Son Yorum: tipsol

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: