İnceleme Gillette New Short Comb Nickel 1930 (Made in USA)
Merhaba arkadaşlar.

Yeni edinmiş olduğum Gillette New Short Comb  tıraş aletinin incelemesini yapmak istedim.
Kullandığım ilk açık tarak tıraş makinesi olacağı için elimden geldiğince çok detayı incelemeye çalıştım.Zaten makinede buna çok musait bir makineymiş.Bana bu fırsatı kolaylıkla sundu.Benim açımdan çok keyifli bir inceleme olduğunu baştan söylemek isterim.

Tek tıraş üzerinden inceleme yapmanın yanlış olduğunu düşünerek yaklaşık 1 haftalık tıraş sonucunda incelemeyi yapmayı uygun gördüm.

Genel tıraşlarım sonucunda bana verdiği hissi ve alet hakkında görmüş olduğum izlenimlerimi detaylı bir şekilde elimden geldiğince aktarmaya çalışacağım ki belki bu sorunlar yüzünden makinenin güzelliklerini kaçıran göremeyen arkadaşlarım olmuştur.

Gillette New Short Comb Nickel (Made in USA)

15i9q9g.jpg  2yopuzk.jpg

1930 lu yıllarda üretilmiş 3 parçalı bir açık  kısa tarak  tıraş aleti.Sap uzunluğu 7,6 cm.Başlıkla beraber toplam uzunluk 8,2 cm.Kafa genişliği 4,1 cm.İnce bir nikel sapa sahip ama çok ince bir sap değil.Elde tutuşu rahat.Sap üzerinde ince kareler şeklinde  işlemeler mevcut.Tıraş esnasında serçe parmağınızla destek vermesi çok kolay.

x6csc6.jpg

Üst plakada ve sapta herhangi bir logo mevcut değil.
Alt plakada ise üretim yeri patent nosu gibi genel bilgiler mevcut.Üst plakada ince uzun bir şerit çıkıntı mevcut.Alt plakada da karşılığı olarak yine ince uzun bir çukur görünüyor.Aynı zamanda üst plakanın 4 köşesinde tutucu gibi küçük çıkıntılar mevcut.Yine aynı şekilde alt plakada da bu çıkıntıların karşılıkları var.Genel bakıldığında tasarımı oldukça hoş görünüyor.

2m6kdmt.jpg 2uiaxqt.jpg

Makinenin denge noktasını sapta kesinlikle bulamıyorsunuz.Yani kafa  ağır sap hafif.Zaten sapın içinde de boşluk mevcut.Belki biraz daha tok ağır bir sap olsa çok daha güzel olcakmış gibime geldi.
axnyn7.jpg

Makinenin jilet tutuşu gayet sağlam.Tam sıkmadan az öncesinde çok az bir tölerans oynama payı bırakılmış.
Üst kısımda makinenin parçalarını anlattığım kısımda üst ve alt plakaların içlerindeki şerit çıkıntı ve çukurlardan bahsetmiştik.Bu şeridin jilet tutuşa etkisi gayet güzel.Üst plakanın köşesindeki 4 cıkıntı ve karşılıkları da  jiletin oynama dengesini daha da sağlamlaştırıyor.Sağlam bir jilet tutuşa sahip.
Jileti çok bükmeyen bir makine ama jilet açıklığı çok fazla olmamasından dolayı makine sert bir tıraş vermemekte.

34hjee1.jpg 2053ujr.jpg

Jilet tutuştaki  eksisine gelecek olursak yukarıda kafa yapısının ölçülerini vemiştik.Jilet genişliğinden daha dar bir kafa yapısına sahip ve normal olarak jilet kenara taşıyor(yaklaşık 3 mm).Tıraş esnasında çok fazla bir zararını görmedim.Yinede mümkün mertebe jilet sök tak ve tıraş esnasında dikkat edilmesi gereken bir nokta.

30kd5sg.jpg

Tıraş için yine devamlı kullandığım ürünlerden devam ettim.
Farklı ürün kullanıp tıraşa artı yada eksi etki etmesini istemedim.
Tıraşlarımı yine 2 perde ve 1 düzeltme şeklinde gerçekleştirdim.

2uyqhw7.jpg

Makine biraz araştırmalarım sonucunda agresif diye tabir edildiğini gördüm.Ama bana göre  kişisel görüşüm agresif bir makine değil.Orta seviye diyebileceğim bir makine.
İlk tıraşla çözülebilecek bir makine kesinlikle değil.Doğru açı ile tıraşı şart olan bir makine.
Peki neden böyle söyledim.

İlk tıraşımı bitirdiğim gün kendi kendime neden bu kadar övülen bir makine diye sordum.Bana bunu dedirten ise makineyi henüz tanımamam ve normal kapalı tarak dediğimiz makinelere alışmam ve sanki kapalı tarakmış gibi tıraş olmamdı.
Tek tıraşla makine yargılamayacağımı başta da söylemiştim ve makineyi tanımaya çözmeye çalıştım.Yaptığım eksiklikleri tek tek gördüm.

1 ci eksiğim makinenin açısını bulamamış olmamdı.
2 ci eksiğim ise gereğinden fazla baskı uygulamamdı ki bunda sapın biraz hafif olmasının etkisi vardı.
3 cü eksiğim jilet açıklığına aldanmam ve makinenin açık tarak olduğunu unutmamdı.

Bu eksikliklerimi 2 ci tıraşımda ufak tefek denemelerle yakaladım.
1 ci eksiğim en temel eksiklikti.Makine jileti zaten fazla bükmeyen bir makine.Normal açıdan daha yatay bir açı gerektirdiği halde ben  daha dik  bir açı ile tıraş olmaya çalışmıştım.Bunun eksisi ne diye soracak olursak makine açık tarak bir makine ve koruma yok.Ben açıyı bulamayıp daha dik tuttuğumda normal olarak istediğim kesim olmadı ve elim bastırmaya yöneldi.Sakalları kestimi evet kesti ama benim beklediğim  kesim değildi.Baskı sonucunda makine açık tarak korumasız olduğu için jilet yüzüme temas etti.Ama etmesi gerekenden daha dik bir şekilde etki etti ve bu yüzdende jilet yüzümde kayma yerine tabir yerinde olursa süpürmeye ,kazımaya başladı.Taraklar da bu baskı sonucu cildi büktüğü içinde dalma ve tahriş yaptı.Makineyi tanımamam dan dolayı çok sevimli denmeyecek bir tıraş geçirdim.
2 ci tıraşım
Makinenin açısını  en yatıktan az az dikleştirerek minimumda kesmeye başladığında buldum ve elimi bu açıya mümkün mertebe alıştırmaya çalıştım.
Makineye neredeyse sıfır baskı uyguladım.Kendi haline bıraktım ve kesinlikle zorlamadım.
Baskı uygulanacak bölge olduğunda özellikle açının yatay olmasına özen gösterdim.Makinenin açık tarak olduğunu da unutmadım.

1.resim doğru açı, 2 ve 3  yanlış açılar.
2sai8et.jpg
2njbm2a.jpg 5yt8qu.jpg

Sonuç mu_?
Bence  muazzam bir iş çıkardı. O tahriş, dalma, kazıma yapan sinirli, asabi makine gitti. Yerine tertemiz işini yapan sizi üzmeyen, yormayan, mülayim yumuşacık bir makine geldi.

1 haftaya yakın başka makine kullanmadım ve elim bu açıya alıştıkça new short comb ile harika yumuşacık tıraşlara devam ettik.Kesinlikle de hakkını sonuna kadar veren hak eden bir makine olduğunu da söylemek isterim.

Buradan çok güzel bir makineyi yanlış kullanımla rezilde edebileceğimizi öğrendim.Makineyi tanımanın önemini ,hemen tek tıraşta ön yargılı olunmaması gerektiğini de öğretti.Bana çok güzel ders niteliğinde bilgiler verdi.
Tabi bu ön yargıyı bize uymayan bir jilette yada bir sabunda sağlayabilirdi.Kesmeyen bir jilet yada çok keskin bir jilet, kayganlığı iyi olmayan bir sabun vs gibi gibi.

Onun için nacizane görüşüm tıraştan memnun kalmadığınız bir makineye ,jilete farklı kombinasyonlar yaparak ,farklı tıraş teknikleri uygulayarak tekrar şans tanımanız olacaktır.Öbür türlü belkide sizin için en uygun makineyi jileti tek seferlik ön yargı ile gözden çıkarmış olacaksınız.

İnceleme yazısı biraz uzun oldu ama detaylara özellikle girmek istedim.Çünkü makine bunu hakikaten sonuna kadar hakkediyor.Hele hele ki yeni başlayan arkadaşlarımızın, bu makineyi alacak olanların yada elinde olduğu halde bir tıraşta çok iyiydi daha sonra çok tahrişli tıraşlarım oldu gibi şikayette bulunan arkadaşların bu detayları tekrar gözden geçirmesini isterim. Sorun her zaman makinede olmaya bilir. Bazende kendimize dönüp bakmamız gerekebilir.
2mradrr.jpg

Umarım azda olsa bu inceleme yazısı yararlı olmuştur.
Vakit ayırıp okuduğunuz için şimdiden teşekkür ederim.

Bunlar nacizane gördüğüm ve tıraş esnasında edindiğim bilgilerdir.

Eksiğim yada bilmeden hatalı bir bildirimim oldu ise de kusuruma bakmayın.

Bütün arkadaşlarıma keyifli, tahrişsiz tıraşlar dilerim.

Saygılarımla.

erfa
Mukemmel inceleme yazisi olmus, keyifle okudum.
New ile ayni jilet tutma hatasini ben de ilk basta yapmistim.
Daha yeni alet incelemeleri ekleyeceginizi umuyorum. Simdiden cok kolay gelsin.

Inceleme yazilari icin moderator abilerimiz ayri bir klasor acabilirlerse, bence cok guzel olur.
Butun inceleme yazilari bir yerde toplanmis olur.
Fatih hocam forumda yıllar sonra bile açıp açıp bakılacak bir paylaşım. Emeğinize sağlık büyük emek var burada..

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...
Harika bir inceleme olmuş, emeğinize sağlık. Kendisi benim de en sevdiğim makina olur!
Yaşamakla Meşgul...
Üstadım yine döktürmüşsünüz, Allah kaleminize zeval vermesin. Meydan Larousse, yazısı okuyor hissettim kendimi bir an, çok doyurucu bilgiler paylaşmışsınız.
"Leoparın kuyruğunu asla tutma, tutarsan da asla bırakma."
Geleneksel tıraşa yeni başlayan bir komşunuz olarak epey yararlı bilgiler edindim, inceleme belgesel tadında, emeğinize sağlık. Keyifli tıraşlar dilerim.
(14/06/2019, Saat: 19:09)CK89 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mukemmel inceleme yazisi olmus, keyifle okudum.
New ile ayni jilet tutma hatasini ben de ilk basta yapmistim.
Daha yeni alet incelemeleri ekleyeceginizi umuyorum. Simdiden cok kolay gelsin.

Inceleme yazilari icin moderator abilerimiz ayri bir klasor acabilirlerse, bence cok guzel olur.
Butun inceleme yazilari bir yerde toplanmis olur.

(14/06/2019, Saat: 20:09)FearOfATG Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Fatih hocam forumda yıllar sonra bile açıp açıp bakılacak bir paylaşım. Emeğinize sağlık büyük emek var burada..

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...

(14/06/2019, Saat: 20:29)habaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Harika bir inceleme olmuş, emeğinize sağlık. Kendisi benim de en sevdiğim makina olur!

(14/06/2019, Saat: 20:29)Soner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım yine döktürmüşsünüz, Allah kaleminize zeval vermesin. Meydan Larousse, yazısı okuyor hissettim kendimi bir an, çok doyurucu bilgiler paylaşmışsınız.

(14/06/2019, Saat: 20:47)kırmızıbalık Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Geleneksel tıraşa yeni başlayan bir komşunuz olarak epey yararlı bilgiler edindim, inceleme belgesel tadında, emeğinize sağlık. Keyifli tıraşlar dilerim.

Beğenmenize çok sevindim arkadaşlar.
Vaktim olduğu sürece elimden geldiğince yazmaya, dilimin döndüğünce anlatmaya çalışıyorum.Yukarıda da söylediğim gibi nacizane ufakta olsa bir kişiye dahi yararım dokunuyorsa ne mutlu.Benimde yeni edindiğim bilgiler sonuçta bunlar.
Teşekkür ederim @CK89 , @FearOfATG, @habaz, @Soner, @kırmızıbalık.
Eline diline sağlık üstadım. Elinde var ise ve mümkünse birde long Comb incelemesi bekliyorum.
(14/06/2019, Saat: 22:05)smyrna Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eline diline sağlık üstadım.  Elinde var ise ve mümkünse birde long Comb incelemesi bekliyorum.

Teşekkür ederim @smyrna.Malesef elimde LC yok.Ama birbirine yakın tıraşları olacağını umuyorum.
İnceleme yazınızda detaylara o kadar güzel değinmişsiniz ki hayran kaldım. Sayenizde birçok konuda bilgi sahibi olmuş oldum. Elinize emeğinize sağlık @erfa Fatih abi. Devamını bekleriz

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Gillette New Short Comb Nickel (Made in USA) erfa 6 415 14/06/2019, Saat: 13:07
Son Yorum: kral arthur
  super gillette blue (shanghai gillette günümüz üretimi tech modeli) hattusha 5 2,267 12/05/2019, Saat: 01:23
Son Yorum: Legend
Information İNCELEME:Slant Dünyası'na Giriş:Mahşerin 1 değil,2 değil tam 6 atlısı! ahraz 97 19,312 03/05/2019, Saat: 12:22
Son Yorum: ekilic2
  Darwin Standart İnceleme erfa 13 810 11/04/2019, Saat: 11:20
Son Yorum: erfa
  İNCELEME: Baili BD176 Legend 13 1,150 09/04/2019, Saat: 21:39
Son Yorum: habaz
  Gillette NEW Type Tıraş Aleti MetsGo 6 732 06/04/2019, Saat: 19:50
Son Yorum: erfa
  Gillette Travel Tech eggman 6 6,441 28/05/2018, Saat: 08:59
Son Yorum: dikdik_s
  İNCELEME: Bronz Yintal - Agresif Çinli izbe 32 6,030 26/04/2018, Saat: 01:08
Son Yorum: sfenks
  Gillette Ball End Tech 1950'ler eggman 36 27,594 03/04/2018, Saat: 12:24
Son Yorum: zbilgen
Heart İNCELEME: Razorock Hawk Single Edge Safety Razor izbe 36 10,591 28/12/2017, Saat: 22:59
Son Yorum: utarkn

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi