Su tasarrufu?
Vintage aletlere dikkat etmek lazım bu konuda güncel aletlerde sıkıntı yok ama.
(06/06/2019, Saat: 14:14)Soner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ustura kullanıyorsanız berberlerin yöntemini deneyin, usturadaki köpüğü kağıt havluya kuru bir şekilde yatay güvenli bir şekilde kendinize doğru çekin köpük ve kıllar kağıt havluda kalacaktır, ıslak mendil ve ıslak kağıt havluda bu işi görebilir.
Tam olarak böyle yapıyorum hatta bazen direkt berberler gibi sol avuç içini kullanıyorum Fırçayı ıslatmak ve yüzü yıkamak dışında suya ihtiyaç duymuyorum..

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...
Bende aynı şekilde @FearOfATG Caner komşum gibi yüz yıkama ve fırça ıslatma harici su kullanmıyorum. Bazı videolarda suyun şırıl şırıl aktığını görünce de içim açıyor. Bizim gibi (ıslak ve klasik tıraş severler) olanların bu konuda daha hassas olmalarını beklerim açıkcası. Yakın zamanda National Geographic kanalının Gökhan ÖZOĞUZ (Athena) ile yaptığı 25 Litre belgeseli var. İzlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Durumun kıyamet senaryosu olmasa da hiç iyi olmadığının en güzel anlatım şekli olmuş belgesel.
"Öç gecikir ancak asla yaşlanmaz." 4.Murad
(13/06/2019, Saat: 23:37)3RD1 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende aynı şekilde @FearOfATG Caner komşum gibi yüz yıkama ve fırça ıslatma harici su kullanmıyorum. Bazı videolarda suyun şırıl şırıl aktığını görünce de içim açıyor. Bizim gibi (ıslak ve klasik tıraş severler) olanların bu konuda daha hassas olmalarını beklerim açıkcası. Yakın zamanda National Geographic kanalının Gökhan ÖZOĞUZ (Athena) ile yaptığı 25 Litre belgeseli var. İzlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Durumun kıyamet senaryosu olmasa da hiç iyi olmadığının en güzel anlatım şekli olmuş belgesel.

O belgeselden sonra olaya bakış açımız bambaşka oldu bizim eşimle.. Kötü senaryolar, Allah yaşatmasın..

Özellikle Cape Town’daki su kıtlığına karşı önlem olarak günlük kişi başı su tüketiminin 25 litre ile sınırlanmasını öngören uygulamayı gördüğümde dehşete düştüm. Böyle bir şey olsa kesinlikle yaşayamayız. 25 litre çok fazla gözükse de günlük ortalama tüketimimiz bunun çok ötesinde.
(14/06/2019, Saat: 11:23)3RD1 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Özellikle Cape Town’daki su kıtlığına karşı önlem olarak günlük kişi başı su tüketiminin 25 litre ile sınırlanmasını öngören uygulamayı gördüğümde dehşete düştüm. Böyle bir şey olsa kesinlikle yaşayamayız. 25 litre çok fazla gözükse de günlük ortalama tüketimimiz bunun çok ötesinde.
Şu memlekette 25 litreyi dış fırçalarken bile tüketenler vardır eminim erdi hocam..

Arkadaşlar ülkeler arasında ki su savaşları bile gündem de artık.
Fakat ülke olarak belli ve az sayıda ki kesim hariç kimse tam olarak farkında değil durumun.
İstanbul da kişi başı günlük su tüketimi 190 lt civarı.25 lt sınırlamasının yaratacağı kaosu siz düşünün.
Bizim gibi üç beş kişinin çabası ile altından kalkılabilecek bir durum olmasa da işin vicdanı boyutu çok önemli.
Konuyu hortlatmak istiyorum.

Başka başlık açmak istemedim.

Tıraş olurken ne kadar su kullandığımı hesapladım.

Şöyle basit bir yöntem izledim, siz de deneyebilirsiniz:
Kronometre ve ölçülü herhangi bir kap yeterli.

(Ölçü kabınız kaç litre ise ben 2 litrelik kap
kullandım) 2 x 60 Saniye ÷ Dolması İçin Geçen Saniye=1 dakikada harcadın su.
Suyu genelde kullandiğim debiye göre hesapladığımda dkda 13 litre su tükettiğimi tespit ettim.

Tüm tıraş ayini içinde (yüz yıkama dahil) su musluğunu açık bıraktığım sure 40 sn felan, bu durumda akıttığım toplam su miktarının ortalama 10 litreye yakın olduğunu düşünürsek sizce de cok fazla değil mi?

Suyu en fazla kullandığım bölümün fırça ve alet temizliği/durulaması olduğunu fark ettim.Özellikle sabun ve kılları temizlemek için haliyle suyu biraz fazla açıyorum.

Özellikle tecrubeli arkadaşlar su tüketimi konusunda tavsiyeniz nedir.?

Köpük hazırlarken ve aletleri temizlerken nasıl bir yöntem izliyorsunuz.

Bu arada deneme tıraşında; 3 perdede sentetik fırça kullandım nispeten hızlı bir tıraştı benim için.Ona rağmen vaziyet kötü.Sad

SM-M315F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bu konu geleneksel tıraşa ilk başladığım zamanlarda aklıma gelmişti ve bu süreleri kısaltmak için 2 farklı kap edindim. Bu ucuz yöntemdi. Yüz yıkama süresine dikkat ederek su tüketimimi oldukça azalttığımı düşünüyorum. Bunun masraflı hali bataryanın fotoselli ve tasarruflu olanı ile değiştirmeniz olacaktır.
Bu içimizi rahat ettirsede esas su israfının %70inin tarım ve sanayi kaynaklı olduğunu okumuştum.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: