Ustura ile tıraş olmak.
Geçen hafta ilk defa ali bıyıklı ustura ve perma sharp jilet ikilisi ile tıraş oldum. Beş yıldır geleneksel traş  olan biriyim. Maalesef yüzümde yer yer ufak çizikler attım. Bu yüzden birinci perdeden sonra korktum. Sanırım jiletli  makineye devam edeceğim. Ama ustura ile traş  olmayı becerebilen birisi kolay kolay diğer tıraş aletlerine yönelmez diyorum. Çünkü daha karizmatik ve traşı çok keyifli oluyor. Umarım ileriki süreçte usturayla tıraş olmayı başarabilirim. Sakin bir kafada değilseniz ve aceleniz varsa o anda usturaya bulaşmayın   Big Grin
(05/11/2020, Saat: 00:32)Amokachi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Geçen hafta ilk defa ali bıyıklı ustura ve perma sharp jilet ikilisi ile tıraş oldum. Beş yıldır geleneksel traş  olan biriyim. Maalesef yüzümde yer yer ufak çizikler attım. Bu yüzden birinci perdeden sonra korktum. Sanırım jiletli  makineye devam edeceğim. Ama ustura ile traş  olmayı becerebilen birisi kolay kolay diğer tıraş aletlerine yönelmez diyorum. Çünkü daha karizmatik ve traşı çok keyifli oluyor. Umarım ileriki süreçte usturayla tıraş olmayı başarabilirim. Sakin bir kafada değilseniz ve aceleniz varsa o anda usturaya bulaşmayın   Big Grin

Herkesin el becerisi ve cildi ustura tıraşına uygun degil. Ustura en ufak hatayı affetmez aman dikkat.
usturada acemiler için (benim için de) en iyi tutuş şekli, başparmak-işaret parmağı ve orta parmağın, bıçağa en yakın olduğu tutuş şekli. bu sayede bıçağa maksimum hakimiyet sağlanıyor. küçük parmak çentiğe oturuyor, küçük parmakla yüzük parmağı arasına ustura sapı giriyor.(sap yukarı bakacak şekilde) ben işin kolayını böyle buldum. parmaklar bıçaktan ne kadar uzak olursa, bıçağa hakimiyet o kadar azalıyor, tabi manevra kabiliyeti de artıyor, ama bu daha çok ustalar için.
Merhaba komşum ustura ile başlamadan önce double edge razor kullan ki elin jilet kullanımına alışın ustura dilinden anlayana çiçek gibi tıraş imkânı sunsa da hiç bilmeyen birinin elinde satıra dönüşebilir. Bu sebeple ilk olarak geleneksel tutarın tekniklerini öğren

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Double edge aletler ile jiletli ustura tıraş teknikleri farklı. DE aletlerde ustalaşmak ustura ile de ustalaşmak anlamına gelmiyor.
El becerisine güvenen biri biraz çabayla ustura ile de tıraş olur. Biraz daha sabır ve zaman gerektirir sadece.
Sakalı köpükleyip jilet takmadan alıştırma yapılması, özellikle boyun, çene kıvrımları ve bıyık bölgesinde daha çabuk adapte olmak için iyi olacaktır.
Geleneksel tıraşa direk usturayla başladım. 2 yıldır da usturayla tıraş oluyorum. Deneme amaçlı DE makine de aldım (DE89) ama ustura kadar zevk alamadım. Sanırım agresif tıraşa alışık olduğumdan. Bundan ötürü forumdan bir komşumdan parker 65r aldım eğer bana hitap ederse ancak 65r hitap eder bakalım sabırsızlıkla gelmesini bekliyorum şu anda kargoda Smile
Bugün ilk defa ustura ile tıraş olmaya çalıştım.Çalıştım diyorum çünkü tıraş olamadım Smile Ustura sedef marka,jilet derby usta.Prorasa sandalwood ile hafif sulu bir köpük yaptım,öncesinde sakallarımıda gayet iyi yumuşattım.3 günlük sakalım vardı,sakallarım gür sayılabilecek yapıda ve gayet sert telli.Usturanın sırtını yanağıma yatık vaziyette,yani usturayı dik kullanmadan birkaç kere sakalımın üstünden geçmeyi denedim lakin ustura takılma yaptı,hiç ilerlemedi yani biraz zorlasam kesecek gibi hissettiğim için maalesef tıraşımı ,olamadan sonlandırmak zorunda kaldım Sad Ustura ile tıraş olan komşularıma gerçekten imrendim,nazar değmesin SmileKeyifli,tahrişsiz tıraşlar.
@"Alpp" sıhhatler olsun komşum. Bende Ali Bıyıklı ve Derby Usta ile haftada bir tıraş oluyorum ve tecrübe ettiğim bir kaç husus var izninle paylaşayım, eminim ki daha tecrübeli komşularda fikirlerini belirtirler. Arko tıraş sabunu ile köpüğü daha kalın hazırlayınca ve usturayı çok yatık değil de nispeten 25-30 derece tutmaya çalışınca daha az tahriş yaşıyorum. Açı 45 derecenin üstüne çıkmaya başladığı zaman tahriş kaçınılmaz oluyor. Derby usta kullanırken hafifçe cildi gerdirmek tıraşın daha efektif olmasını sağlıyor, aksi takdirde çekiştirme yaşanabiliyor. Çok uzun çekişler yerine kısa kısa cildi gerdirerek tıraş olmak daha etkili geldi bana. Kullandığım mild aletlerle 2,5 perde tıraş olurken usturayla en fazla 1,5 perde tatmin ediyor, o yüzden az ama öz şekilde bitirmek daha keyifli oluyor. Ayrıca tıraş sonrası şap kullanımı çok etkili oluyor, atlamamanızı öneririm. Sakallarım sizinki kadar sert değil o yüzden Derby Usta bahsettiğim şekilde yeterli geliyor bana. Perma-sharp kullandığım da oldu daha keskin ama baskın olmayan elimle bir iki çizik attığım olmuştu, o yüzden daha affedici bulduğum Derby Ustayı kullanıyorum. Ama siz isterseniz Perma-sharp gibi daha keskin bir jilet deneyebilirsiniz, belki de daha memnun kalacaksınız. Keyifli tıraşlar dilerim Smile
Düğümün içindeki siyah kıllardan korkma ters olanlardan kork.
(15/01/2021, Saat: 15:41)fenolftaleyn Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Alpp" sıhhatler olsun komşum. Bende Ali Bıyıklı ve Derby Usta ile haftada bir tıraş oluyorum ve tecrübe ettiğim bir kaç husus var izninle paylaşayım, eminim ki daha tecrübeli komşularda fikirlerini belirtirler. Arko tıraş sabunu ile köpüğü daha kalın hazırlayınca ve usturayı çok yatık değil de nispeten 25-30 derece tutmaya çalışınca daha az tahriş yaşıyorum. Açı 45 derecenin üstüne çıkmaya başladığı zaman tahriş kaçınılmaz oluyor. Derby usta kullanırken hafifçe cildi gerdirmek tıraşın daha efektif olmasını sağlıyor, aksi takdirde çekiştirme yaşanabiliyor. Çok uzun çekişler yerine kısa kısa cildi gerdirerek tıraş olmak daha etkili geldi bana. Kullandığım mild aletlerle 2,5 perde tıraş olurken usturayla en fazla 1,5 perde tatmin ediyor, o yüzden az ama öz şekilde bitirmek daha keyifli oluyor. Ayrıca tıraş sonrası şap kullanımı çok etkili oluyor, atlamamanızı öneririm. Sakallarım sizinki kadar sert değil o yüzden Derby Usta bahsettiğim şekilde yeterli geliyor bana. Perma-sharp kullandığım da oldu daha keskin ama baskın olmayan elimle bir iki çizik attığım olmuştu, o yüzden daha affedici bulduğum Derby Ustayı kullanıyorum. Ama siz isterseniz Perma-sharp gibi daha keskin bir jilet deneyebilirsiniz, belki de daha memnun kalacaksınız. Keyifli tıraşlar dilerim Smile

Merhabalar komşum, öncelikle değerli fikir ve yorumlarınız için teşekkür ederim.Bugun astra yeşil ile tıraş olmaya çalıştım,nispeten biraz daha başarılı oldum,ama yinede sanırım usturaya korku ile yaklaşmamdan mütevellit tıraş olamadim,pek akıcı gelmedi,mecburen Rimei ile tamamladım tıraşımı.Sanırım açıyı ayarlayamıyorum,cilde çok yatık nerdeyse sıfır derece ile tıraş olmaya çalıştığım için (dik açı yapıp kesik yaşarım korkusuyla Smile ) jilette sanırım takılma yapıyor.Pes etmek istemiyorum lakin çözüm sanırım biraz daha cesaretli davranmak ? Tahrişsiz tıraşlar dilerim.
Bir oneride benden gelsin komsulatim. Yanaklari ve belli guvenli bolgeleri usturayla alip dudak ve cene kism8ni gibi de aletle alalbilirsin. Ben gunluk ali biyikli bolzano ikilisini kullaniyorum. Ama gunluk tirasta dudak sag sol altlsri biraz hassas ve belli bogleleri de aletle aliyorum. Hem gayet yakin hemde guvenli tiras oluyorum. Wilkinson baslangic icin gayette uygun komsum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Feather Artist Club Ss Ustura inter 148 110,718 16/10/2023, Saat: 23:49
Son Yorum: ohtararan
  Hergün jiletli ustura ile tıraş olunur mu? Fatihkorkmaz 14 5,330 23/06/2023, Saat: 14:49
Son Yorum: MERCAN.04
Video SATILIK: Parker SRX Jiletli Ustura Paslanmaz Çelik asrnnn 1 1,036 24/04/2023, Saat: 18:49
Son Yorum: asrnnn
  Ali Bıyıklı ve Sedef Ustura BigHillMe 195 212,774 14/03/2023, Saat: 10:15
Son Yorum: inter
  CAPTAIN FAWCETT USTURA Erdi 11 5,751 24/02/2023, Saat: 13:34
Son Yorum: CemBarlas
  Ustura İçin Jilet Seçimi ynspektas 53 31,945 31/03/2022, Saat: 10:59
Son Yorum: CemBarlas
  Jiletli ustura ve tıraş aleti kombini ile ilgili Oldstyle 5 2,670 27/09/2021, Saat: 10:00
Son Yorum: Oldstyle
  Parker Jiletli Ustura emiriko 33 63,151 10/09/2021, Saat: 09:01
Son Yorum: KurtaranS
  Zaza Ahşap Saplı Ustura shaving nick 22 10,578 04/09/2021, Saat: 11:35
Son Yorum: Eunus
  Jiletli Ustura Alımı Konusunda Tavsiye aminoasid 81 81,062 19/04/2021, Saat: 22:43
Son Yorum: Uzunluomer

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: