Ustura ile tıraş olmak.
Hepinize ilginiz için teşekkür ederim. Bütün tavsiyelerinizi dikkate alıcam.
@beylerbey sizin o tavsiyenizi daha öncede görmüştüm ama fırsatım olmadı uygulamak için. İlk fırsatta deniyecem.
@rewolwer_ Üstadım köpürtme konusunda haklı olabilirsiniz. Yeterince çaba sarfetmiyor olabilirim. Bunuda denicem. Traşın süresi ise o kadar sürmüyor. İzlediğim videolarla aşağı yukarı aynı. @beylerbey üstad kadar pratik değilim tabi.
@connect Teşekkür ederim. Köpük hazırlamada biraz aceleci olabilirim. Önce bir kremle deneyim. İstediğim sonucu alamazsam dediğiniz gibi artık başka sabunlara bakmanın zamanı geldi demektir. Daha yeni başladığım için fazla açılmak istemiyorum. Biraz ilerleyince farklı ürünlere de yönetmeyi düşünüyorum.
Zamanında tam düşecektim bu ustura çukuruna, birde meslek demir çelik bıçak tarafında olunca usturalar çok tatlı geliyordu.
dedim önce ucuz birşeyler alıp bakayım bi nasıl olacak acaba.
Godfellas shibumi aldım. 2 defa tıraş oldum, 3 faça attım.
Sonra r89'un yanında duran r41'e döndüm yüzüm yarı sabunlu yarı kanlı, şöyle bir göz göze geldik. Konuşsaydı heralde baya birşey söylerdi orda.

Eliniz refleks olarak tam dik değil hafif yan iniyor bu da usturanın zaman zaman kapmasına sebep oluyor. bir böyle gitti.
Ben ilk kullanırken biraz tedirgin de oldum açıkçası. Fazla uzun sürünce sabun da biraz kurumuş yüzümde, kuru sabuna denk gelince attık bi faça daha o da 2 oldu. Birde çenede biraz sıkıntı yaşadık.

Demem o ki ayna karşısında kendinizi tıraş etmeniz çok zor birşey. Aklında böyle bir fikir olan varsa ali bıyıklı alsın bir tane, jilet koymadan tıraş oluyormuş gibi antreman yapsın. Sonra birgün jilet koyup denersiniz, isterseniz bir solingen çekersiniz Big Grin

Usturayla tıraş olmak bir ritüel. Hem zihinsel hem bedensel bir süreç. Benim bu kadar vaktim ve zamanım yok, kafamın pek boş olduğu da olmaz zaten. O yüzden ben usturayı pas geçtim. Elim ince işlere yatkındır ancak ayna karşısında olmak herşeyi değiştiriyor.

Not: İz kalmaması için yağlı kremler kullanın (bepanten vs.). Cildi kesinlikle kuru bırakmayın.
Yukarıdaki komşumun belirttiği gibi ustura traşı ayrı bir el yeteneği ve konsantrasyon gerektiriyor. Şöyle ki uzun yıllardır yuma ve forumla tanışmam ile birlikte r41 ile traş olmaktayım. R41 + feather kombinlerinde dahi en ufak bir çizik dahi atmadım.

Ancak bende bir heves bu işin şanındandır diyerek ustura alma arefesine girdim. Çelik mi alayım jiletli mi alayım derken forumun ilgili sayfalarını epeyce araştırdım. Hatta ustura etkinliklerinden birinde neredeyse siparişimi veriyordum.

Kendimi sınamak için ilk iş uygun fiyatlı ali bıyıklı marka usturadan aldım. Denemelerimde kısmi alanlarda pürüzsüz kesebildim ancak çene ve boyunun bazı kısımlarında çok zorlandım. En son bıyık kısmında gerekli açıyı tutturamadığım için traşımı r41 ile sonlandırdım.

Devam eden zamanlarda cesaretim geldikçe bir kaç kez daha denedim. Ufak tefek çiziklerle kalıcı bir iz bırakmadan bu işe (henüz) yatkın olmadığımı anladım ve ustura sayfasını kapattım.

Sonuç olarak evet geleneksel traş bir kültür ve gerçekten çok keyifli ancak sağlık her şeyin başında geliyor. Ufak bir dikkatsizlik ile usturanın verebileceği hasar büyük ve kalıcı olabilir. Ustura traşına başlamak isteyenler önce uygun fiyatlı bir model ile dikkatlice deneme yapıp sonradan yatkınlık durumuna bağlı kaliteli bir modele geçsinler.
(08/03/2020, Saat: 23:11)gori06 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hepinize ilginiz için teşekkür ederim. Bütün tavsiyelerinizi dikkate alıcam.
@beylerbey sizin o tavsiyenizi daha öncede görmüştüm ama fırsatım olmadı uygulamak için. İlk fırsatta deniyecem.
@rewolwer_ Üstadım köpürtme konusunda haklı olabilirsiniz. Yeterince çaba sarfetmiyor olabilirim. Bunuda denicem. Traşın süresi ise o kadar sürmüyor.  İzlediğim videolarla aşağı yukarı aynı. @beylerbey üstad kadar pratik değilim tabi.
@connect Teşekkür ederim. Köpük hazırlamada biraz aceleci olabilirim. Önce bir kremle deneyim. İstediğim sonucu alamazsam dediğiniz gibi artık başka sabunlara bakmanın zamanı geldi demektir. Daha yeni başladığım için fazla açılmak istemiyorum. Biraz ilerleyince farklı ürünlere de yönetmeyi düşünüyorum.

Evet geçen gün yarım kalan konuya istinaden bir iki bir şey yazabilirim artık çünkü iki tıraş oldum bu sohbetin üstüne. Belki birilerine bir faydası dokunur.
Öncelikle Arko Hydrate krem aldım (Yeşil olan). Kokusu çok hoşuma gitmese de performans olarak sabundan çok daha başarılı buldum. Köpürmesi ve kayganlığı gayet iyiydi (sadece sönmeye meyilli gibi biraz) tabi Arko stick sabuna göre konuşuyorum. Çünkü başka ürünlerden hiç kullanmadım. Ki bu kremle çok güzel bir tıraş da oldum.
Sonra biraz önce bir tıraş daha oldum. Bu sefer @berberbey üstadın tavsiyesi üzerine iki ürünü de karıştırdım.
@berberbey üstadım evet dediğiniz gibi kayganlık arttı. Daha konforlu bir tıraş oldu ancak kremle yaptığım tıraşla kıyaslarsam sabunun kokusu dışında fazla bir artıda gözlemleyemedim. Ama arko sabunu iyi modifiye ettiğini söyleyebilirim. Özellikle kayganlık konusunda.
@rewolwer_ üstadım dediklerinizi denedim. süre de tuttum yaklaşık 4 dk sürdü ilk perde tıraşım. Köpürtmeyi daha özenli yaptım. Daha kalın bir tabaka oldu. biraz daha emek istediği doğru sanki.
@connect komşum dediğim gibi kremde daha iyi bir sonuç aldım. Hem tahrişi az hem daha konforlu bir tıraş oldu. Ama ıslak tıraşa yeni geçmiş birisi olarak diğer ürünlere de açığım tabi ki.
@gori06 üstadım zamanla çok daha iyi tıraşlar elde edeceksiniz, sıhhatler olsun.
Keyifli tıraşlar dilerim. İlerisi için ucu bucağı yok bu işin Smile
eksik olmayın
Merhaba forumdan aldigim celik ustura ve kayis ile ilk kez bugun tiras olmayi denedim.Daha once hic ustura ile tiras deneyimim yoktu,iki haftadir video vs izleyerek ogrenmeye calistim.Ustura agzi komsumdan hazir geldi,kullanim oncesinde guzelce kayisladim yavas yavas.MDc ile yuzu sabunladim ve tirasa basladim,yuzume faca atmadan yanaklari tiras ettim ama istedigim gibi olmadi,sakallarda yeryer kalmalar oldu.Acikcasi daha fazla bastirip facami cizmekten korktum,yanaklari temizleyip de aletle isi bitirdim.Komsular acaba nasil devam etmeliyim tirasa?usturayi ogrenmeyi gercekten istiyorum,aciyi biraz daha diklestirmem mi gerek ,gozumden kacan baska birseymi var?
Komşum denemeye devam. Bende yeni başladım sayılır. Her defasında elimin biraz daha yatkınlaştığını hissediyorum.
En iyisi jiletsiz boş ustura İle pratik yapmaktır. Sakince sanki jilet varmış gibi denemeler yapın.
Cildi gerdirme hareketini öğrenin. Tıraş olurken ustura aynadan takip edildiği için kollarınızın aynayı kapatmaması gerekir.
Usturanın köpüğünü peceteye sürüp temizlenmesini de denemesini yapın. Tıraş esnasında ustura da biriken köpüğün temizliğine elinizi alıştırmanız gerekir.

Youtube.com/Berberbey
youtube.com/Berberbey

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Feather Artist Club Ss Ustura inter 148 110,207 16/10/2023, Saat: 23:49
Son Yorum: ohtararan
  Hergün jiletli ustura ile tıraş olunur mu? Fatihkorkmaz 14 5,271 23/06/2023, Saat: 14:49
Son Yorum: MERCAN.04
Video SATILIK: Parker SRX Jiletli Ustura Paslanmaz Çelik asrnnn 1 1,009 24/04/2023, Saat: 18:49
Son Yorum: asrnnn
  Ali Bıyıklı ve Sedef Ustura BigHillMe 195 212,176 14/03/2023, Saat: 10:15
Son Yorum: inter
  CAPTAIN FAWCETT USTURA Erdi 11 5,702 24/02/2023, Saat: 13:34
Son Yorum: CemBarlas
  Ustura İçin Jilet Seçimi ynspektas 53 31,825 31/03/2022, Saat: 10:59
Son Yorum: CemBarlas
  Jiletli ustura ve tıraş aleti kombini ile ilgili Oldstyle 5 2,655 27/09/2021, Saat: 10:00
Son Yorum: Oldstyle
  Parker Jiletli Ustura emiriko 33 63,086 10/09/2021, Saat: 09:01
Son Yorum: KurtaranS
  Zaza Ahşap Saplı Ustura shaving nick 22 10,507 04/09/2021, Saat: 11:35
Son Yorum: Eunus
  Jiletli Ustura Alımı Konusunda Tavsiye aminoasid 81 80,869 19/04/2021, Saat: 22:43
Son Yorum: Uzunluomer

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: