Vintage Makinelerin Restorasyonu, Bakımı ve Ayarlarının Yapılması
% 0,5 Klor Solüsyonu ile Yüksek Düzeyde Dezenfeksiyon (YDD) Becerisinin Kazanılması

Gerekli malzeme:

Plastik kova (YDD edilmiş), %5’lik klor içeren çamaşır suyu, su, ölçü kabı, metal kap (1 adet), kapaklı metal kap (3 adet), 20 dk kaynatılıp soğutulmuş su, bulaşık eldiveni (YDD edilmiş), tıbbi araç (pansuman, dikiş seti....)

Basamaklar

1.Plastik Kovada % 0,5 klor solüsyonu hazırlama: Plastik bir kovaya 1 ölçü %5lik KLOR + 9 ölçü SU koyunuz

2.Heri iki ele bulaşık eldiveni giyiniz.

3.Dekontamine edilip, yıkanmış aletleri solüsyona koyunuz.

4.20 dk bekletiniz.

5.Aletleri çıkarıp, YDD edilmiş kapta, kaynatılıp soğutulmuş su ile durulama, kurumaya bırakın.

6.Temiz ve kuru bir ortamda veya YDD kapalı bir kap içinde saklayınız.
(18/06/2019, Saat: 20:42)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: % 0,5 Klor Solüsyonu ile Yüksek Düzeyde Dezenfeksiyon (YDD) Becerisinin Kazanılması

Gerekli malzeme:

Plastik kova (YDD edilmiş), %5’lik klor içeren çamaşır suyu, su, ölçü kabı, metal kap (1 adet), kapaklı metal kap (3 adet), 20 dk kaynatılıp soğutulmuş su, bulaşık eldiveni (YDD edilmiş), tıbbi araç (pansuman, dikiş seti....)

Basamaklar

1.Plastik Kovada % 0,5 klor solüsyonu hazırlama: Plastik bir kovaya 1 ölçü %5lik KLOR + 9 ölçü SU koyunuz

2.Heri iki ele bulaşık eldiveni giyiniz.

3.Dekontamine edilip, yıkanmış aletleri solüsyona koyunuz.

4.20 dk bekletiniz.

5.Aletleri çıkarıp, YDD edilmiş kapta, kaynatılıp soğutulmuş su ile durulama, kurumaya bırakın.

6.Temiz ve kuru bir ortamda veya YDD kapalı bir kap içinde saklayınız.

Aletlerin dekontaminasyonu ve mekanik temizlik becerisi

Gerekli malzemeler:

Plastik kova, leğen, ölçü kabı, %5’lik klor içeren çamaşır suyu, su, deterjan, bulaşık eldiveni, diş fırçası, eldiven, tıbbi araçlar (pansuman, dikiş seti....)

Basamaklar

TIBBİ GİRİŞİM ÖNCESİ

TIBBİ GİRİŞİM SONRASI

2.Kullanılan aleti hiçbir yere değdirmeden kovanın içine atınız.

3.Eldivenlerin dış yüzlerini dekontaminasyon sıvısında yıkayıp, ters çıkararak atık kabına atınız.

4.Ellerinizi yıkayıp kurulayınız.

5.10 dakika süreyle aletleri bu kovada bekletiniz.

6.Her iki elinize bulaşık eldiveni giyiniz.

7.Aletleri kovadan çıkararak yıkama için kullanılan leğen içinde lavaboya koyunuz.

8.Deterjanlı su ve fırça yardımı ile aletleri temizleyiniz.

9.Varsa aletlerin vidalarını gevşeterek her noktayı fırçalayınız.

10.Akan su altında durulayınız.

Yüzeysel dekontaminasyon sağlama

Gerekli malzemeler:

Su, deterjan, plastik ölçü kabı, 1 lt. plastik şişe, plastik huni, silme işlemi için pet, atık kovası,

Basamaklar:

1.%0.5 klor solusyonu hazırlayınız: Plastik bir şişeye 1 ölçü % 5’lik klor+9 ölçü su koyunuz.

2. Pet üzerine hazırlanan solusyondan dökünüz.

3. Daha az kirli olan yüzeyden kirli yüzeye doğru aynı yerden bir kez daha geçmeyecek şekilde siliniz.

4. Silme petini atık kovasına atınız.

Yüzeyde organik maddeler kalmışsa deterjan ve suyla yıkayınız.

Su dezenfeksiyonu sağlama

Gerekli malzemeler:

Su, klor tabletleri (4 ya da 160 mg), su kabı (iki adet)

Basamaklar:

Suyu temiz bir kap ya da depo içinde olduğundan emin olunuz.
Suyun rengine göre suya atılacak klor miktarını belirleyiniz.
Klor tabletlerini uyguın sayıda suya atınız.
Klorlama sonrası tabletlerin bulunduğu şişeyi kapatınız.
Klorlanan suyu kullanmadan önce 30 dk bekleyiniz.
Klor tableti (mg)*: 1 adet (4 mg) su miktarı 1 lt

Klor tableti (mg)*: 1 adet (160 mg) su miktarı 40 lt

su bulanık ise tablet miktarı iki katına çıkarılır.

Sudaki Klor düzeyinin ölçülmesi

Gerekli malzemeler:

Klor ölçüm cihazı (komperatör), ortotoluidin solüsyonu, su

Basamaklar

1.Komperatör tüpünün temizliğini kontrol ediniz.

2.Tüpün üstten 1 cm boşluk kalıncaya kadar su ile doldurunuz.

3.Tüpteki suya 3 damla ortotoluidin solüsyonu damlatınız.

4.Tüpün ağzını parmakla kapatılarak 5-6 kez çalkalayınız.

5.Tüpü komperatörün yuvasına yerleştiriniz.

6.Tüpteki suyun rengini komperatör diskindeki renk skalasında bulunuz.

7.Diskin sol tarafında, su örneğindeki klor miktarını ppm* cinsinden gösteren rakamı okuyunuz.

8.Tüpteki suyu lavaboya dökünüz.

9.Tüpü akar su ile yıkayıp, kurumaya bırakınız.

10.Malzemeyi kutuya yerleştirip kaldırınız.

*ppm: milyonda kısım anlamına gelen (parts per million)

@dr_green
Teşekkürler komşum, bizim için önemli olan kısım ilk anlattığı kısım. Onda da ben burada anlattığı kadar YDD yapılmış kova YDD yapılmış eldiven vs'ye dikkat etmek gerektiğini düşünmüyorum, diğer konuda yazdığım sebepten. Nitekim biz bu aletlerle ameliyat yapmayacağız Smile

Alttaki dekontaminasyon olayı ayrı. Kısaca hastaların kan vb vücut sıvıları ile kirlenmiş tıbbi araç gereçlerin dezenfeksiyon öncesi ilk kaba temizliği olarak düşünebilirsiniz. O yüzden bizi pek ilgilendirmiyor

BLA-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(18/06/2019, Saat: 21:01)dr_green Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler komşum, bizim için önemli olan kısım ilk anlattığı kısım. Onda da ben burada anlattığı kadar YDD yapılmış kova YDD yapılmış eldiven vs'ye dikkat etmek gerektiğini düşünmüyorum, diğer konuda yazdığım sebepten. Nitekim biz bu aletlerle ameliyat yapmayacağız Smile

Alttaki dekontaminasyon olayı ayrı. Kısaca hastaların kan vb vücut sıvıları ile kirlenmiş tıbbi araç gereçlerin dezenfeksiyon öncesi ilk kaba temizliği olarak düşünebilirsiniz. O yüzden bizi pek ilgilendirmiyor

Son kısmı sildim Smile
Ben aşağıda linkini verdiğim kimyasalı şarap yaparken kullandığım kapları ve şişeleri dezenfekte etmek için kullanıyorum. Aynı kimyasalı tıraş aletlerini dezenfekte etmek için de kullanıyorum. Bir bardak suya yarım çay kaşığı potasyum metabisülfit atıp karıştırdıktan sonra aleti içinde bir iki dakika bekletip yıkıyorum. Oldukça kolay ve ekonomik.
https://magaza.hammaddeler.com/Tito-Pota...-7145.html
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
(18/06/2019, Saat: 21:24)habaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben aşağıda linkini verdiğim kimyasalı şarap yaparken kullandığım kapları ve şişeleri dezenfekte etmek için kullanıyorum. Aynı kimyasalı tıraş aletlerini dezenfekte etmek için de kullanıyorum. Bir bardak suya yarım çay kaşığı potasyum metabisülfit atıp karıştırdıktan sonra aleti içinde bir iki dakika bekletip yıkıyorum. Oldukça kolay ve ekonomik.
https://magaza.hammaddeler.com/Tito-Pota...-7145.html
Valla komşum, 1-2 dakika sürecek hiçbir dezenfeksiyon yöntemi bilmiyorum Smile mikroorganizmalar üzerinde geniş etkisi olması lazım kullandığımız yöntemin. Çünkü kesik vb durumlarda kan teması ihtimali sebebiyle olabildiğince yüksek düzeyde dezenfeksiyon tercih etmek daha mantıklı. Bu ürünün gıda üretimindeki aletlerde dezenfektan olarak kullanıldığı yazıyor. Ama gıda üretiminde kullanılan makinelerin kan ile temas ihtimali yok. O yüzden yüksek düzeyde dezenfeksiyon gerektirmiyor olabilir. Bizim öğrendiğimiz dezenfeksiyon ve sterilizasyon yöntemlerinde böyle bir yöntem yoktu, tıbbi aletler açısından yani. Araştırmak lazım

Edit: Sık görülen mikroorganizma bulaş yolları başlıca iki türlüdür: 1) Fekal-oral. Yani hepatit A gibi mikroorganizmaların dışkı yoluyla hastanın vücudundan atılıp, yeterli hijyen koşulları sağlanamaması ile sağlıklı kişilere oral yoldan bulaşması olayıdır. Yukarıda geçen gıda maddelerinde kullanılan aletlerin dezenfeksiyonu yöntemi için fekal-oral bulaşan mikroorganizmalara yönelik bir yöntem seçmek yeterlidir. 2) Kan irin sperm gibi diğer vücut sıvılarının teması ile bulaş. Bu da Hepatit B, C ve HIV gibi mikroorganizmaların bulaş yoludur. Bu şekilde bulaş olması için deri bütünlüğünü bozan, yani kanamaya yol açan bir durum olması lazım her iki tarafta, yani bulaşan ve bulaştıran kişilerde. Veya cinsel temas olması lazım. Bu gibi mikroorganizmaların bazıları yüksek düzeyde dezenfeksiyon gerekir.

Komşum Gillette Aristocrat nasıl sökülüyor acaba? İnternette pek bir şey bulamadım, sorunu kapakların tam açılmaması. Böyle de kullanıyorum, jilet yerleştiriliyor, fakat bazen aklıma takılıyor.
İnşallah şu seviyeye geliriz bu konuda.

eb639ac8700c73eee69dc8e3b08d703d.jpg
483c3d489b69799a0b70c21593e70c46.jpg
cde5cbcfdc170012f6c25af06c2bc9db.jpg

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kaplama üzerinde çalışıyorum. Yakında paylaşımlarım olacak! Smile
Bir tanesine hayran kalmıştım o tarz mı Smile
Daha öğrenme aşamasındayım. İnşallah güzel şeyler çıkacak!

Sent from my TA-1024 using Tapatalk

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Eski fırça restorasyonu kral arthur 26 13,067 31/10/2019, Saat: 21:59
Son Yorum: Sh@dow
  bir dizi ustura restorasyonu videosu Hasan Ali 2 4,454 17/10/2013, Saat: 01:37
Son Yorum: theunnamed

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: