Darwin Standart İnceleme
Merhaba arkadaşlar.
Bu tıraş aletini edindikten sonra bir süre makine hakkında elimden geldiğince araştırma yaptım.Bu araştırmayı yaparken de 4 kez tıraş oldum.
Daha öncesinde de konuyu açabilirdim ama tek bir seferlik tıraş yorumunun belki beni yanıltabileceğini düşünerek birkaç tıraş sonrasında konuyu açmayı daha mantıklı buldum.
Araştırmalarımda bulduğum bilgiler ve gözlemlerim doğrultusunda ilk önce tıraş makinemizi tanıyalım.

Darwin Standart
Patent No: 243881
Patent ile ilgili bilgileri okumak isteyen arkadaşlarımız için linki ekledim.(https://www.razors.click/patents/GB243881/)

Tıraş makinesine patent özelliklerine bakıldığında 1925 İngiltere üretimi olduğu görülüyor.
Temel olarak ürün kobalt çeliğinden imal edilmiş ve 3 parçalı bir tıraş aleti.
Üst kapakta ürün markası ve patent numarası yer alıyor.
Alt kapakta ise üretim yeri yer almakta.
Sap kısmında herhangi bir işaret bulunmamakta.
35d5h5t.jpg 1zgvtp3.jpg
245er5y.jpg ohtla8.jpg

Jileti tutmak için tasarlanan miller üst yada alt kapak kısmında perçinli, kaynaklı vs şeklinde sabit değildir.Ama herhangi bir boşluğu yada oynama  bulunmamakta.

Jilet tutuşu oldukça güzel ama ister istemez jileti kontrol etmeniz gerekiyor.Azda olsa jileti koyduğunuzda standart şu anda kullandığımız tıraş makineleri gibi bir tık boşluk bulunmakta.( Örnek Progress, EJ89 )
Jileti bükmeyen bir tutuşa sahip.
Benim en çok hoşuma giden kısmı da herhalde bu olmuştur.
Tırnaklarla jilet arasında çok fazla jilet açıklığı bulunmamakta.
Jiletin tırnaklarla arası abartı bir seviyede değil.
Aynı zamanda açı olarak ta üst kapak ile alt kapak sıkıştıktan sonra jilet ile alt kapak arasını ancak  dikkatlice bakarak görebiliyorsunuz.
Sanki bir bütünmüş hissi uyandırıyor. Ama bu sizi yanıltmasın jiletin geldiği paralel açı farklı.
4kb1gw.jpg

Sap kısmı alışmış olduğumuz yada şuanda kullanmakta olduğumuz tıraş makinelerinin saplarından oldukça farklı bir tasarıma sahip.
İnceli kalınlı kısımlarla tıraş esnasında elde kaymamasıı düşünülerek böyle bir tasarıma gidildiğini düşünüyorum.
Peki elden  kayıyor mu diye sorduğunuzu duyar gibiyim.Hayır elden kaymıyor ama çok çokta sağlam bir hisside yok.İster istemez biraz temkinli başlıyorsunuz.
Ama çok çabukta alışıyorsunuz.
v5vpdw.jpg

Tıraş aletini bütünlediğiniz de üstte vida kısmı az bir yukarıda kalıyor.Bunun tıraşa herhangi bir sorunu kesinlikle olmuyor.
Üst kafanın verdiği eğim bu vidanın eksisini kapatıyor.Zaten üst kapak tam olarak ovallik vermiyor.
İki kenardan ovallik devam ederken üst tepe  kısımda bir düzlük oluşuyor.Vidanın üste çıkan kısmı da bu düzlükte yer alıyor.
2jrs3s.jpg

Gelelim bu kadar anlattığımız ve o kadar övülen bu tıraş makinesinin tıraşına.
Tıraş için ayrı yeten bir ürün kullanmamayı seçtim.Sonuçta bir kıyaslama yapacaksam bir sabunun dahi tıraşa ne kadar etki ettiğini düşünürsek
değiştireceğim her ürün de bu tıraşımıza iyi yada kötü yönde etki edecekti.O yüzden standart ne kullanıyorsam aynı ürünlerle tıraş oldum.
2vc7vk3.jpg
Tıraşımda aletin agresifliğini okuduğum için ister istemez bir ön yargı ile yaklaştım.
Evet alet denildiği  gibi agresif bir alet.Ben progresste 5 da tıraş oluyordum.Ama oradaki agresiflik ile buradaki agresiflik arasında dağlar kadar fark var.Kısaca progressi yüzüme değdirdiğim de daha bir jileti hissederken darwin de daha rahat bir his oluştu.Progresste  5 ayarında yüzüme temas eden jilet ile bu bambaşka.Açıyı bulmanız çok kolay.Aynı zamanda çokta güzel bir tınısı olduğunu özellikle söylemek istiyorum.
Sakal sesini rahat bir şekilde duyabiliyorsunuz ama bu ses ne bir orak sesi nede yüksek ayarlı bir progress sesi gibi insanı korkutan bir türden değil.
Hoşunuza giden çok tatlı bir ses.Sakalınızın size kesildiğini hissettiriyor, bunu hissettirirken sizi rahatsız etmiyor aksine eğlendiriyor.
Hatta gaza da getiriyor dersem şaşmayın.Sanki bırak beni gidiyim der gibi mırıldanıyor.
@aersin alper arkadaşımın dediği bir söz vardı."Jileti bükmeyen makinelerden hoşlanıyorum" demişti ve sanırım bende aynı düşüncedeyim.

Jilet bükme olayını değerli üstadlarım benden daha iyi bir şekilde açıklayacaktır bundan eminim.
Zorlandığım kısım oldumu dersek genelde boyun altı kıllarım yarısı ters yarısı düz olduğu için sadece burda zorlanırdım ama bu tıraşımda bunu yaşamadım.
ilk perdede nerede ise tıraşım bitmiş gibi pürüzsüz bir ciltle karşılaştım.2 ci perde sadece düzeltmelerle tıraşımı bitirdim.
Özetlemek gerekirse geleneksel tıraşa başladığımdan beri olduğum en güzel ve keyifli tıraşlardı  diyebilirim.
Belkide elimin alışması ürünleri tıraş tekniklerini daha iyi uygulamaya başlamam da buna etken olabilir ama kesinlikle çok güzel bir tıraş aleti olduğunu söylemek isterim.

Bunlar nacizane gördüğüm ve tıraş esnasında edindiğim bilgilerdir.

Eksiğim yada bilmeden hatalı bir bildirimim oldu ise de kusuruma bakmayın.

Bütün arkadaşlarıma keyifli, tahrişsiz tıraşlar dilerim.

Saygılarımla.

erfa
Cok keyifli, cok guzel bir inceleme yazisi olmus.
Edinmek istedigim aletlerin basinda geliyor Darwin DE.
Sizin yazinizi okuyunca bu istegim daha da artti.
Ama aleti bulmasi cok zor.
(10/04/2019, Saat: 23:25)CK89 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cok keyifli, cok guzel bir inceleme yazisi olmus.
Edinmek istedigim aletlerin basinda geliyor Darwin DE.
Sizin yazinizi okuyunca bu istegim daha da artti.
Ama aleti bulmasi cok zor.

Beğenmenize sevindim @CK89.İllaki unuttuğum bazı noktalar yada eksiklikler oldu.İlk inceleme yazısı olduğu için artık onuda hoş görürsünüz umarım.Mesela ağırlığından da bahsetmem gerekirdi ama unutmuşum.Karşımıza nereden ne çıkacağı belli olmuyor.ALLAH herkesin gönlüne göre verir inşallah.Umarım sizinde karşınıza en yakın zamanda bir tane çıkar.Teşekkür ederim.
Abim ellerine saglik. Mukemmel bir inceleme olmus. Tiras keyfin daim olsun.
(10/04/2019, Saat: 23:45)turkoglum13 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Abim ellerine saglik. Mukemmel bir inceleme olmus. Tiras keyfin daim olsun.

Teşekkür ederim Mehmet cümlemizin.
Güzel ve detaylı bir inceleme olmuş,elinize sağlık!
Yaşamakla Meşgul...
Emeğinize ve kaleminize sağlık güzel inceleme olmuş, aile yadigarı olması ayrı bir zevk ve gurur kaynağı.
"Leoparın kuyruğunu asla tutma, tutarsan da asla bırakma."
Detaylı incelemeniz için teşekkürler komşum,
Emeğinize sağlık, böyle keyifli tıraşlarınız daim olsun.

———————
Nice and clean.
Nice and clean. Aftershave
İnceleme yazınızı keyifle okudum @erfa Fatih bey, ellerinize sağlık.
(11/04/2019, Saat: 00:23)habaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Güzel ve detaylı bir inceleme olmuş,elinize sağlık!

(11/04/2019, Saat: 00:27)Soner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Emeğinize ve kaleminize sağlık güzel inceleme olmuş, aile yadigarı olması ayrı bir zevk ve gurur kaynağı.

(11/04/2019, Saat: 00:52)Zeyes Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Detaylı incelemeniz için teşekkürler komşum,
Emeğinize sağlık, böyle keyifli tıraşlarınız daim olsun.

———————
Nice and clean.

(11/04/2019, Saat: 01:05)batmanforever Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İnceleme yazınızı keyifle okudum @erfa Fatih bey, ellerinize sağlık.

Teşekkür ederim arkadaşlar.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Information İNCELEME:Slant Dünyası'na Giriş:Mahşerin 1 değil,2 değil tam 6 atlısı! ahraz 98 19,430 Dün, Saat: 16:11
Son Yorum: asimunalan
  İnceleme Gillette New Short Comb Nickel 1930 (Made in USA) erfa 11 392 15/06/2019, Saat: 15:11
Son Yorum: erfa
  İNCELEME: Baili BD176 Legend 13 1,156 09/04/2019, Saat: 21:39
Son Yorum: habaz
  Darwin tıraş makinesi erfa 30 1,848 29/03/2019, Saat: 23:30
Son Yorum: erfa
  İNCELEME: Bronz Yintal - Agresif Çinli izbe 32 6,034 26/04/2018, Saat: 01:08
Son Yorum: sfenks
Heart İNCELEME: Razorock Hawk Single Edge Safety Razor izbe 36 10,593 28/12/2017, Saat: 22:59
Son Yorum: utarkn
  Rocnel SE50 İnceleme corpus36 31 12,276 12/11/2016, Saat: 23:35
Son Yorum: emre-sti
  Feather AS-D2 Tıraş Aleti - inceleme Emreozer 23 12,374 22/10/2016, Saat: 19:56
Son Yorum: Nani Kuş
  Above The Tie Kronos 5 Parça Set İnceleme Aedan 44 31,969 07/09/2015, Saat: 20:36
Son Yorum: alfa

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi