Karve OC Incelemesi
Merhaba komsular,

Bu gece uykum kacti son aldigim bu alet ile icin fikirlerimi paylasmak istedim.

Oncelike daha once kullandigim ve tecrube ettigim aletleri asagida yaziyorum bu aleti bir nevi onlara gore kiyaslayacagim;

-Razorock Babysmooth ( bence cok yumusak ) 3-4 pass’ta anca sonuc aliyordum. Bunda 2-3 gunde bir tras olmamin etkiside var. Bu aleti hergun tras olanlara uretmis RR.

-Supply V2 (1 ve 3. Plaka, 2 numarayi denemeyi gerek duymadim) Acisini bulmakta gucluk cektigim ve buldugumda da 3. Plakada dahi 3-4 pass’ta yakin tras sonucu alamadim ve gectigi yeri kizartti. Beraberinde gelen Personna jiletlerle denedim. Schick taksam belki daha iyi sonuc verirmiydi bilmiyorum. Denemedim.

-Fatip Piccolo ( Karve alana kadar favoru aletimdi) keske bu aletin biri patentini alip cnc’de daha kalitelisini uretse.

Gelelim Karve’a, bu alet Wolfman, Timeless vb gibi bir Artizan aleti. Kanadali bir arkadas uretiyor, bu aletin yurtdisinda bu kadar tutmasinin sebebi ureten kisi aletin geometrisine cok kafa yormus olmasi ve fiyati. Bununla birlikte cok dar toleransli ve kaliteli uretilmis olmasi. Timeless vb gibi aletler 130-140 USD civari iken bu alet 75 USD. Wolfman’i saymiyorum bile.

Tabi ucuz olmasinin bir sebebi materyali, has pirinc ile CNC’de uretilmis. Dedigim gibi inanilmaz kaliteli ve herseyin cuk diye birbirine oturdugu bir alet.

Bence ar-ge’de aldigi sonucu daha cok insana ulastirmak acisindan dogru bir karar, celik olsa idi 150-200 USD olabilirdi. O zaman ben almazdim boylelikle deneyememis olurdum vs.

Gillette Tech aletini baz alip uzerinden gelistirmis ve jilet rijidligini mumkun oldugunca ust seviyede tutmus, gercekten de oyle jilet milim oynamiyor ve esnemiyor. Esitlemesi bir cok CNC’den cikma artizan alet gibi tam yerinde, kumpasla olcmedim tabi.

Tras’ina gelecek olursak ben OC(acik tarak) C plakasini aldim. AA’dan(en yumusak) F’ye(en agresif) kadar giden plakalari var. Mumkun oldugunca Fatip performansina yakin bir alet istedim ve sanirim buldumda, belki D olsa daha iyi olabilirdi belki de olmazdi bilmiyorum. 4 Farkli sap uzunlugu secebiliyorsunuz 3”, 3.25”, 3.5” ve 4”.

Ilk olarak 3” olarak tasarlamis ben 3” sap ile siparis ettim. Agirligi yerinde, kesinlikle hafif bir alet degil. Baski uygulamadan yuzunuzde kaydirmaniz yetiyor.

Tras rutinim; 2-3 gunde bir tras oluyorum, isim geregi tras olmama gerek yok o yuzden saliyorum arada.

OC-C plaka Fatip’ten daha efektif ama daha az agresif. Tam ikisinin arasinda balansi yakalamis bir plaka. 2 pass’ta Fatip’in sagladigindan daha yakin bir tras sagladi. Fatip’tede 2 pass yapiyordum ancak 1 gun sonra sakal hissediyordum. Bunda anca 1.5-2 gunden sakal hissetmeye basliyorum.

Farkli jiletleri denemek icin ideal bir alet, ust seviye rijidlik sagladigi icin daha once yuzunuze uymayan jiletler bunda pamuk gibi olabilir.

Ben Fatip’te Astra SP kullaniyordum bunda da en iyi trasi Astra SP’de aldim.

Ornegin GIllette Silver Blue Fatip’te bende cekme yapmisti, bu alette yapmadi. Astra SP kadar konforlu bulmasamda Fatip’teki kadar rahatsiz edici bulmadim.

Eger butceniz elveriyorsa alin deneyin derim. Yanliz eleman kesinlikle faturayi dusuk gostermiyor, zorladim yemedi.

Edit: Turkiye’deki Muhle fiyatlarini gordukten sonra kesinlikle bu aleti herhangi bir Muhle’ye oneririm.

Vergi bile ciksa Muhle ile ayni fiyata gelir.

2ns1e9k.jpg
Cok guzel bir inceleme yazisi olmus.
Umarim ileride farkli plakalar ve SB plakalar da denersiniz.

Bazen diger forumlarda ucuza satiyorlar plakalari
https://www.badgerandblade.com/forum/thr...te.565077/
https://www.badgerandblade.com/forum/thr...sb.564725/
(09/04/2019, Saat: 06:04)CK89 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cok guzel bir inceleme yazisi olmus.
Umarim ileride farkli plakalar ve SB plakalar da denersiniz.

Bazen diger forumlarda ucuza satiyorlar plakalari
https://www.badgerandblade.com/forum/thr...te.565077/
https://www.badgerandblade.com/forum/thr...sb.564725/

Aslinda E plaka ile takas etmek isteyen biri var ama E cok agresif olucaktir diye hic yanasmadim.

Bu elimde ki C ile omur boyu tras olabilirim. Gercekten cok efektif ve rahat bir alet.
(09/04/2019, Saat: 06:07)bugra101 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aslinda E plaka ile takas etmek isteyen biri var ama E cok agresif olucaktir diye hic yanasmadim.

Bu elimde ki C ile omur boyu tras olabilirim. Gercekten cok efektif ve rahat bir alet.

Sifir plate fiyati kargo (Turkiyeye) icinde 42.5 CAD = $32. Ikinci eliyle ugrasilmazmis, omurluk alet sonucta.
Guzel olani plate fiyati 22 euronun altinda.
Baya iyi fiyati CNC icin. Umarim D plakada eklersiniz.
(09/04/2019, Saat: 06:18)CK89 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sifir plate fiyati kargo (Turkiyeye) icinde 42.5 CAD = $32. Ikinci eliyle ugrasilmazmis, omurluk alet sonucta.
Guzel olani plate fiyati 22 euronun altinda.  
Baya iyi fiyati CNC icin. Umarim D plakada eklersiniz.

Ben Ingiltere’de yasiyorum maalesef burda £15 ustu herseye %20 KDV + £8 islem bedeli uyguluyorlar.

Yakinda WSC ve Maggard’da saticakmis belki, onlar dusuk gosteriyor genelde. Simdilik aletimi buldum gibi bakalim.
(09/04/2019, Saat: 06:22)bugra101 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben Ingiltere’de yasiyorum maalesef burda £15 ustu herseye %20 KDV + £8 islem bedeli uyguluyorlar.

Yakinda WSC ve Maggard’da saticakmis belki, onlar dusuk gosteriyor genelde. Simdilik aletimi buldum gibi bakalim.

Cok yuksekmis vergiler.

OC plaka, denk gelirseniz, Gillette TTO open comb serisi deneyin. British serisini Ingiltere'de ucuza denk gelebilirsiniz.
Bu aletler orta agresiflikte ve CNC aletler konforundalar.

https://www.mr-razor.com/Rasierer/One-Pi...20comb.htm
(09/04/2019, Saat: 06:41)CK89 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: OC plaka, denk gelirseniz, Gillette TTO open comb serisi deneyin. British serisini Ingiltere'de ucuza denk gelebilirsiniz.
Bu aletler orta agresiflikte ve CNC aletler konforundalar.

https://www.mr-razor.com/Rasierer/One-Pi...20comb.htm

Aslinda Gillette old type almayi dusundum bunun yerine. Ancak duzgun kondisyonlu ve kaplama atmasi falan riske atmak istemedim. Razorok ve Fatip’i elden cikarinca bi Gillette almayi dusunuyorum.
(09/04/2019, Saat: 06:55)bugra101 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aslinda Gillette old type almayi dusundum bunun yerine. Ancak duzgun kondisyonlu ve kaplama atmasi falan riske atmak istemedim. Razorok ve Fatip’i elden cikarinca bi Gillette almayi dusunuyorum.

Razorock old type baslik da alabilirsiniz, fiyati cok uygun tirasi guzel.

Gillette Old vs RazoRock Old

2iqophd.jpg
Merhaba Komşum,

Güzel aletmiş. Mild ve agresif arası bir makina bakıyorum. Çok mild işimi görmüyor; çok agresif de cildimi yormakta.
Bu makinanın OC'ye değilde, solid bar (SB) bakayım.
İnceleme için teşekkür ederim.

Saygılar.
Komsum incelemeniz cok aydinlatici ve bilgilendirici olmus. Tesekkurler.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Parker Variant - Ayarsızlara Ayar Veren Tıraş Aleti İncelemesi marv 20 6,699 15/10/2021, Saat: 08:26
Son Yorum: ekindgn
  Muhle Rocca R94 Tıraş Aleti İncelemesi marv 13 5,924 19/05/2021, Saat: 23:37
Son Yorum: Lumberjack
  Rockwell 6s İncelemesi corpus36 55 66,366 21/11/2020, Saat: 01:25
Son Yorum: nicky
  Blackland Dart İncelemesi dikdik_s 20 7,870 25/08/2020, Saat: 23:51
Son Yorum: İsmetaltan
  Feather All Stainless AS-D2S İncelemesi Aedan 20 26,212 01/02/2020, Saat: 12:20
Son Yorum: gidakontrol
  Rocnel SE / Single Edge Razor İncelemesi ckeskin 80 76,739 30/12/2016, Saat: 23:55
Son Yorum: rocnel
  NT. Vigour incelemesi - Futur klonu OnLyTNT 95 104,999 19/12/2016, Saat: 09:40
Son Yorum: LiuShang
  Rocnel P20 ve SE incelemesi Lord Sparhawk 47 40,359 02/05/2016, Saat: 17:18
Son Yorum: rating
  Blackland Blackbird DE Tıraş Aleti İncelemesi Emreozer 11 12,521 31/03/2016, Saat: 01:43
Son Yorum: mecheng

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: