Permatik Jilet Değişimi, Yarım Jilet Uygulaması
(04/04/2019, Saat: 18:11)sfenks Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @yeniden11 çift taraflı kullanım için üretilen bir alet jilete kullan-at'lar kadar açı veremez. Tam jileti o derece büken bir alet var mıdır, nasıl bir sakıncası olur kafamda canlandıramıyorum.

bugün perma sharp 100 lük yarım jilet paketi gelince bir kaç deneme yaptım. elimde 3 çeşit kullan at tek bıçaklı vardı: biri turuncu kafalı marketlerde kafası karton kaplı olarak tek satılan permatik, ikincisi bir poşette 5 i bir arada satılan permatik, üçüncüsü ise derby kullan at aleti..

157lzcl.jpg

önce beyaz kafalı permatiğin arkasındaki 4 perçinin uçlarını falçata ile kestim. aletin jileti yarım jilete benzeyen 4 delikli bir jiletti. satın aldığım yarım jiletteki iki delik ile bu kullan atın jiletindeki iki delik uyumluydu. bunun üzerine kafadan çıkan 4 perçin çubuğudn en sağ ve soldaki iki tanesini kestim. satın aldığım perma sharp yarım jileti kapağa yerleştirdikten sonra kapağı kafa kısmına ittirerek monte ettim.nerdeyse orjinal gibi sağlam oldu. evet artık 4 değil 2 perçinliydi ama. perçin çubukları sanki klipsli gibi sağlam tutundu. sora traş oldum ve traş birebir aynı idi orjinal haliyle..

56869944_281937919405920_379640729900679...e=5D3C3C91

56775631_877307302600331_757369862629202...e=5D06AF39

56551786_2149972961789712_65845998960477...e=5D49F306

56673091_403427917142909_587526557300424...e=5D335240

daha sonra turuncu kafalı permatik kulan atın jiletini çıkardım. bu kullan atın jileti düz dötgen ve dört delikli anlaşılan bu kullan at için özel üretilmiş.

56685756_794444330938597_905593637465751...e=5D366FE7

57238985_2194756967279477_32517600523646...e=5D4D0923

ve bu kullan attaki perçin çubukları ,satın aldığım permatik yarımdaki deliklerle uyumlu değil... yani bu aletin jileti değiştirilemez.
56520039_507526783114655_412444699688068...e=5D4BF8B1

sonra derby kullan atın perçinlerini arkadan kesip kafa kısmının kapağını çıkarmaya çalıştım ama plastiği sert ve gevrel olduğndn çok zorlandım ve perçin çubukları kırıldı... derby kullan at jiletin sağ ve sol üst köşesinde oyuklar var. bu oyuklar satın aldığım yarım jilette yok yani jilet ordaki delikleri kapatıyor. ve derbynin perçin çubukları sağlam olmadığından bu kulan at ile uğraşmaya değmez..
56531248_852353115100148_131445505710568...e=5D0681FB

56711156_631019683988827_245872054045874...e=5D43996B

56874341_852426945105188_663982535004389...e=5D39F85F

sonuç itibari ile perma sharp yarm jiletler , sadce 5 li poştlerde satılan permatik kulan atlarla uyumlu..yani bir tane permatik kulan at alıp jileti değiştirebiliriz. 100 tane ermasahrp yarım jileti 23 tlye aldım. ama bir tane kullan at permatik en az 1 tl..
değnmek istediğim diğer konu burada açılı traş aleti ve yarım jilet kulanabilen ıslak traş makinesinden bahsettiğim için amerikayı yeniden keşfetme diye uyarıdım. sağolsunlar recnol se 50 traş aletinden haberim oldu , sonra daha kullanışlı bulduğum recnol se-g den haberim oldu. bu aletler yarım jilet kulanabiliyordu ama açılı ve oyna başlıklı bir kafa yapıları yoktu.iki açılı traş leti oln yani kafanın sap ile açı yaptığı ve singe edge traş bıçağı kullanan asylum rx makinesinden ve oynar başlıklı oneblade traş makinesinden kendi araştırmalarım ile haberdar oldum ama bu makine de kendine özel üretim single edge traş bıçağı kullanabiliyordu sadece.
burada açılı traş makinesine, oynar başlığa ne gerek var diye itiraz edecekler olacak tabi. bunların kartuş sisteminin pompaladığı israf hamleleri oduğunu , cild zaten iyi br köpükle yeterince yumuşak bir zemin szğladığı, yüz kaslarımızla, elimizle, dilimizle, yanağımızı şişirerek cildimize esneklik verdiğimizden, ne açılı ne de pynar başlıklı bir alete ihtiyacımız olmadığı ileri sürülebilir tabii ki. ıslak traştan kastedilen ustura, yuma alet, derby jilet, sentetik fırça va arko traş sabunu ile minimum masrafla traş olmak ise bu kadarı yeterl fazladan konfor için yapılan harcamalar gereksiz ise elbette bunlara gerek yok ama ıslak traşın bir sketör olduğu bu sektörde binlerce liralık olablilen onlarca traş makinelesinin, yüzlerce liralık fıçaların, onlarca liralık jiltlerin, traş öncesi jellerinin, traş sonrası balzamlarının vs in olduğu bunların daha konforlu bir traş iddiasıyla ortaya çıktığı, tüketildiği bir gerçek. yani ıslak traş dünyası sunduğu çeşitililik ve fiyatlandırma ile kartuşlu traş aletlerine, jellere vs savurganlık, gereksizlik ithamında bulunamaz bence...
benimde görüşüm tek bıçağın, düz bir makinenin yeterli olduğu olmakla beraber, ıslak traş düyasının , kartuş firmalarının 3-5-7 bıçaklı oynar başlıklı, titreşimli aletlerine cevap vermesi ve bu cevabı daha ucuza vermes gerekmektedir..başlığı altına yazdığımız leaf traş aleti, üç bıçaklı oynar başlıklı yapısı ile buna cevap vermeye çalışıyor ma başaramıyor..neden çünkü kulandığı yarım jiletler yüzünden kocaman bir kaf yapısına ulaşıyor ve aletin yanında ince işler için twig deen bir düzeltici verilmek zorunda kalıyor. yani ıslak traş makineleri artık yapabileceği dizayn ve çeşitliliğin sonuna gelmiş vaziyette ama kartuşlu sistemden eksik kalıyor..bunun sebeb ise yüzyıldır değişmeyen ıslak traş jiletlerinin yapısıdır. kartuş firmaları leaf traş aletinin yarısı kadar bir kartuşa 7 jilet sığdarabiliyorsa, ıslak traş dünyasıın ince yapıı e ucuz jilletlerle tanışma vakti gelmiştir. mesela fotosunu yüklediğim turuncu kafalı kullan at permatiğin jletin genişliği, yarım jiletin yarısı kadar ..eğer bu jileti leaf traş aleti kullanabilse hem deliklerinin verdiği tutunma kuvveti, hem inceliğ ile leaf traş aletinin kafasının yarısı kadar bir kafaya üç jilet çok daha ergonomik yerleştirilebilir..
yani ıslak traş dünyası, kartuş firmalarını yenecekse bu sadece traş jiletlerinn modifiyesi veya güncellenmesi ile mümkün..eğer firmalar böyle ince ve delikli traş jiletlerin ucuza üretip, satmaya başlarsa bu zaten devrim olacak..
ama firmalar böyle bir yatırımı, talep olmadan yapmaz bence..
peki talebi nasıl oluşturabiriz.. jiletleri modifiye ederek ve bu modifiye jiletlere uygun, oynar başlıklı 5 bıçaklı kartuşların sunduğunun daha fazlasını sunan kaliteli traş aletleri üreterek.. 3-5 jilet takılabilen,jiletleri değiştirilebilen, kullan at kartuşlara gerek duymayan, oynar başlıklı vs ıslak traş makineleri üreterek..
yani bir şekilde jiletlerimizi modifiye etmeliyiz. jiletler manuel bir alet ile rahatça kesilebilirmi, delinebilir mi, biçim verilebilir mi..
benim arayışım bu.. jilet bileme aletleri vardı bir zamanlar.. şimdi de jilet kesme ve delme aletleri de yapılabilir belki.
karşımızda sürekli rekabet eden, değişen kartuş firmaları var... ellerindeki en büyük kozlardan biri kartuştaki jilet saysı arttıkça yakın ve konforlu traşın arttığı iddiası. ıslak traş dünyası da bu mücadelede geri kalmak istemiyorsa , kartuş ile ıslak traşın ulaşamayacağı konfor ve yakın traşa ulaşıldığı iddiasını çürütmek istiyorsa, bir bakıma kartuşların sunduğunu aşağı yukarı , daha uyguna daha erkeksi çözümler sunması için jiletlerini güncellemeli... bence de hiç gerek yok bunlara ama insanar görebilmeli, bilebilmeli bu kartuşların ulaşılamaz, taklit edilemez şeyler olduğunu..bu kadar pahalı olmayı haketmediklerini..
bana amerikayı yeniden keşfetme diye uyarıd bukunan arkadaşlara şunu demek isterim:
kristof kolomb ,amerikayı bulmak için değil ,dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlamak için, sürekli batıya gidersem yolculuğuma başladığım noktaya geri dönerim iddiası ile başladı seferine..
ona ise ne gereği var, dünyanın düz olduğu zaten yazıyor, dünya tepsi gibi ve sen kenarından düşeceksin diye akıl verdiler...
amerikaya değil, fikirlere, vizyona odaklanalım...
Komşum, bu alet yapmaya çalıştığınız düşünceyi, başarabilen bir alet belki işinize yarar.

http://www.geltir.com/showthread.php?tid=10078
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
Rocnel SE gibi tek yarım jilet kullanan, sabit (oynar başlık olmayan) kafalı bir tasarım kabul görülebilir bizim tarikatta, ama işin içine oynar başlık ve 2-3 jilet girince işin büyüsü bozulup fanteziye dönüyor. Dediğim özelliklere sahip, ekonomik ve kolay ulaşılabilir bir ürün bulsam kullanmak isterdim doğrusu.

Kartuşlu sistemlerin 4-5-6 jiletlilere kadar ulaşmasının sebebinin, piyasanın elektrikli tıraş aletlerine doğru kaymasından dolayı hakimiyetini koruma kaygısıyla üretilmiş ürünler olarak görüyorum. Yani tıraş denince akla gillette, wilkinson vs geliyor, ama önümüzdeki yıllarda philips, braun, remington, panasonic markaları da ciddi anlamda bu alana göz dikmiş durumdalar.

@yeniden11 komşum noktalama işaretlerine ve yazım yanlışlarına karşı biraz titiz olursanız yazdıklarınız daha anlaşılır olacak. İnanın anlamaya çalışmaktan vaz geçmemeye çalıştım.
@yeniden11 Komşum bu yöntemi deneyeceğim paylaştığın için teşekkür ederim.
@abdussamedy komşum denemede fayda var yine bizlere iş çıktı Smile
(09/04/2019, Saat: 01:03)sfenks Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Rocnel SE gibi tek yarım jilet kullanan, sabit (oynar başlık olmayan) kafalı bir tasarım kabul görülebilir bizim tarikatta, ama işin içine oynar başlık ve 2-3 jilet girince işin büyüsü bozulup fanteziye dönüyor. Dediğim özelliklere sahip, ekonomik ve kolay ulaşılabilir bir ürün bulsam kullanmak isterdim doğrusu.

Kartuşlu sistemlerin 4-5-6 jiletlilere kadar ulaşmasının sebebinin, piyasanın elektrikli tıraş aletlerine doğru kaymasından dolayı hakimiyetini koruma kaygısıyla üretilmiş ürünler olarak görüyorum. Yani tıraş denince akla gillette, wilkinson vs geliyor, ama önümüzdeki yıllarda philips, braun, remington, panasonic markaları da ciddi anlamda bu alana göz dikmiş durumdalar.

@yeniden11 komşum noktalama işaretlerine ve yazım yanlışlarına karşı biraz titiz olursanız yazdıklarınız daha anlaşılır olacak. İnanın anlamaya çalışmaktan vaz geçmemeye çalıştım.

ben de farkındayım yazıda çok kusur olduğunun..okumaya çalışmanıza teşekkür ederim. inanın bu kullan atları kes, jilet değiştir, fotoğrafla, yazı yaz filan aceleye geldi. fotoğrafları yükleyemedim bilgisayara, messengera at fotoları, bu arada evle, çocukla uğraş, alışverişe çıkacağız filan...dedim olduğu kadar olsun yoksa evde kavga çıkacak bitsin bu iş hemen.. yani ne yazacağım diye kafada o kadar kur ama işte sonuç bu oldu. sonradan mesajı düzenle ile düzelttim ama yine ilk hali ile kalmış nedense...
philips oneblade elektrikli traş aletini farketmiştim iki ay önce..evet artık elektrikli traşla , jilet kadar yakın traş olmanının, ıslak, köpüklü traş olmanın mümkün olduğu iddiası ile çıkmış bir makine...bayağı reklamı, videosu filan yapıldı...ama bu aletin fiyatı bir yana 6 ayda bir bıçaklarının değişimi lazım olduğundan pek gerekli bulunmadığını biliyorum..diğer firmalara pek bakmadım..zaten elektrikli traş olmadım hiç, olacağımı da sanmam..
bakış açınız çok doğru, kartuş firmaları da elektrikli makine firmaları ile kapışıyor...
benim demek istediğim de bu..bu kapışmada ıslak traş sektörü de yer almalı... ki geç bile kaldı..
gilette firması, trac2 adını verdiği, açılı 2 bıçaklı kullan atı 1971 de çıkardı...1987 de jilet ve ıslak traş makinesi üretimini bıraktı...
1971 den günümüze ıslak traş sektörü ne yaptı bu hamlelere karşı... anca işte yeni asylum rx, onebalade, leaf, recnol gibi makineler üretiliyor..1971... 50 yıl öncesi... bu harekete en başta cevabını verebilirdi ıslak traş dünyası...kartuşlara gerek kalmadan da bu uygulamaların mümkün olduğu gösterilebilirdi...
yeni nesil tek jiletli dendimi bir durup düşünüyor..tek bıçaklı kullan atlar bile fakir işi görülüyor... 2-3 bıçaklılar bu yüzden fantezi değil, ıslak traşı yeni nesile tanıtma aracı.. yoksa ben de 2-3 bıçaklı alet kullanma gereğini duymam..traş tası dendimi akla askerdeki gariban er geliyor.. ıslak traşın imaj sorunu da var yani..
ıslak traş sektörü ilginç bir sektör.. büyük firmalar yok. butik firmalar çok..hepsi daha konforlu traş iddiasında..kimi makine üretiyor, kimi sabun, kimi fırça.. sandal ağacı kokulu, badem yağlı sabunlar 100 tl ye satılıyor, porsuk kılı fırçalar bir kaç yüz tl lere çıkıyor..
insanlar kendi yaptıkları uygulamalarla dıy (do it yourself) lerle traş tasıdır, sabundur, makinedir uğraşıyor..
inanılmaz butik bir sektör...tek ortak şey var, tek endüstrileşmiş, standart şey...jilet şekli...
tek yapabildiğimiz jileti ikiye kırmak en fazla...bence artık jilet ile daha fazla modifikasyon yapabilmenin yolu aranmalı.. do it yourselfler biraz da jilet üzerine olmalı... mümkünse tabii ..manuel olarak jileti inceltmek ve delmek mümkünse bu yapılmalı... ıslak traşın temeli jilettir zaten.. jileti bırakıp, makine, sabun,, fırça ile uğraşıp onlarca çeşidini yapmak ne kadar doğru..

(09/04/2019, Saat: 10:25)jegal Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @yeniden11 Komşum  bu yöntemi deneyeceğim  paylaştığın  için teşekkür ederim.
@abdussamedy komşum denemede  fayda var yine bizlere iş  çıktı Smile

ben teşekkür ederim...
@yeniden11 komşum permatik üzerinde denedim falçatayla olucak iş değil 4 noktasını kestim dediğin gibi üst kapak çıkmadı belki anlatımın da yanlışlık olabilir
(09/04/2019, Saat: 12:09)jegal Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @yeniden11  komşum  permatik  üzerinde denedim  falçatayla olucak  iş değil  4 noktasını kestim dediğin gibi  üst kapak çıkmadı belki anlatımın  da yanlışlık olabilir

ben permatiğin üst kapağını sadece tırnağımla kanırtarak çıkarabildim arkadaki perçin noktalarını kestikten sonra. biraz uğraştırdı o kadar. asıl uğraştıran derby kullan attı. en sonunda tığ ile arkadan kestiğim perçin noktalarına bastırarak kapağı açabildim.
sizde bu yönetimi kullanabilirsiniz. kapağın arkasındaki perçin noktalarını kesip o yerlere tığ veya şiş ile baskı yapıp kapağı çıkarmayı deneyebilirsiniz..
@yeniden11 ilk aşamada falçatayla kestim alt kısımdaki 4 noktayı sonrasında üst kapağı çıkarmak için tığ yada şiş mi kullanmam lazım köşelerdeki boşluklardan sokacağım harelde şişi öyle çıkaracam o zaman doğru mu

biraz derinden keseceğim 4 noktayı tırnakla çıkarmak için yada biraz daha oymak lazım
Merhaba
Hazır yapılmışı mevcut; https://www.badgerandblade.com/forum/thr...le.261082/

Kai Gold S’e ise rakuten’den ulaşabilirsiniz.
Saygılar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
(09/04/2019, Saat: 14:09)Aersin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba
Hazır yapılmışı mevcut; https://www.badgerandblade.com/forum/thr...le.261082/

Kai Gold S’e ise rakuten’den ulaşabilirsiniz.
Saygılar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

konuya kilit vuran cevap Sleepy

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Makinada Yarım jilet kullanalım dedik Biraz çalıştık oldu galiba Esmer6633 2 1,380 30/04/2023, Saat: 02:13
Son Yorum: Esmer6633
  DIY Atık jilet kutusu Dragon 38 24,502 06/06/2021, Saat: 15:20
Son Yorum: Soner
  Atık jilet kutusu OnLyTNT 151 149,487 12/12/2020, Saat: 00:43
Son Yorum: cenkcenk
  Jilet Kutusu corpus36 27 18,792 13/09/2020, Saat: 19:01
Son Yorum: trooper_gs
  Kolay atık jilet kutusu yapımı NeseDertAsk 1 2,543 28/05/2019, Saat: 01:44
Son Yorum: dr_green
  Knot değişimi. ( Chimouge ) Ümit Bilgi 15 7,728 10/05/2019, Saat: 20:30
Son Yorum: osaka23
  Günlük tıraş için rahat kullanışlı jilet kutusu tipsol 9 18,834 27/09/2015, Saat: 01:49
Son Yorum: ynspektas

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: