Omega Hi-Brush Black 0196711 deneyimim
Dostlar,

Geçtiğimiz ay aldığım bu fırça ile ilgili bazı konularda yorumlarınızı rica edeceğim lakin ben pek tutmadım fırçayı sanki.

Fırçamız bu

0196711.jpg

İlk olarak şunu  belirteyim.. çok fazla fırça tecrübem yok.. ağırlıklı olarak, bu fırçadan önce Omega 10049 model, büyük boy domuzcuk kullanıyordum. Sentetik fırçayı hem deneme, hemde alışırsam bu fırça grubuna yönelmek amacıyla aldım. Havyan kılının fırçada kullanılması veya en azından bunu benim kullanmam pek içime sinemiyor ..

Neyse..
Konumuz olan fırçanın knot ölçüsünü bilmiyorum. Pek bir yerlerde de yazmıyor.
Kıllar ince, köpürtmesi de fena değil.
Problem fırçayı yüze sürünce ortaya çıkıyor... bir kere benim domuzcuk kadar yumuşak değil. Sabunu uygulaması da 10049 a göre kötü diyebikirim... hafif baskı yapıldığında  kolayca  açılmıyor .. sanki boya fırçasını yüzde gezdirir gibi kullanıyorum. Ya fazla backbone var, ya da benim anlamadığım bir başka konu..

Pek memnun kaldığımı söyleyemem... he tabiki çabuk kuruyor ve temizliği de kolay, sıcak su istemiyor .. ama az önce belki bir kaç ay ara verdiğim domuzcuğu tekrar kullanınca,  gecenin bu saatinde, bu mesajı atmak şart oldu  Blush

Sorum şu.. ben nerede yanlış yapıyorum öyle ki, 30tl lik basit domuz fırça bunun üstünden geçiyor ..
Yoksa bu fırçanın doğası böyle de? Örneğin bir Pilson fırça alırsam o daha mı iyi olur ?

Ne dersiniz ?
Komşum adı üstünde sentetik naylon fırça doğal kıl fırçaların yerini tutamaz . Hazır ikisini de denemişsiniz Porsuk fırçalara yönelin derim . Ek olarak Plisson sentetik fırça dahi kullansanız pek verim alacağınızı sanmıyorum şahsen ben alamıyorum .
(06/04/2019, Saat: 13:28)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum adı üstünde sentetik naylon fırça doğal kıl fırçaların yerini tutamaz . Hazır ikisini de denemişsiniz Porsuk fırçalara yönelin derim . Ek olarak Plisson sentetik fırça dahi kullansanız pek verim alacağınızı sanmıyorum şahsen ben alamıyorum .

Haklı olabilirsiniz
Bir deneyelim dedim ama fark çok basit bir domuzcuk ile baya farklı..
Anormal pahallı olmayan bir porsuk deneyelim o zaman
@atoprak komşum sentetik fırçalar beğenilerek kullanılır ancak doğal kılın yerini hiç bir zaman tutmaz. En iyisini alsanız da tutmaz. Ancak Mühle ve EJ'nin sentetikleri (birebir aynılar, beraber geliştirdiler), hissiyat olarak domuzlara çok yakın. V2 olarak geçen bu yeni nesil kıllar yaqi vb. ürünlerinki gibi değil, daha kaliteli. Ancak yine de doğal kıllar gibi değil.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
@atoprak
Bana gore sentetiklerin keyfi ayri, porsuklarin keyfi ayri. Ikisi de birbirinden keyifli.
Ben daha once Omega sentetik ve FS sentetik kullanmistim, ikisi de sabunu kurutuyordu.
Su tutma kapasiteleri cok zayifti, tahminim o yuzden sabun cabuk kuruyordu.
ama,
Razorock Plissoft ve Yaqi Tuxedo oyle degiller, fiyat/performans oranlari cok yuksek.
Killari yumusacik, backbonelari cok guzel, iyi miktarda su tutuyorlar.
Denerseniz memnun kalacaginiza inaniyorum.

Babam bu isi benden cok daha ciddi yapiyor, jiletleri fircalari aletleri karsilastiriyor, not defteri, ozel isaret sistemi var.
Gecen aylarda hangi firca, ne kadar su tutuyor diye karsilastirmisti.

Bir kac ornek:
Yaqi Sentetik 24mm (Resim 1): 19 gram
FS Sentetik 24mm (Resim 2): 9 gram
Semogue 2000 (Resim 3): 9 gram
Yaqi Porsuk High Mountain 24mm (Resim 4): 16 gram

30u4nx0.jpg

11t99ar.jpg

2qx1746.jpg

i5uc9g.jpg
Geçen gün sentetik fırçaya bir şans daha verdim.

Bu sefer oyunu biraz daha eşit oynak için, aslında sentetik için çok gerekli olmasa da (yani ben öyle biliyorum(dum)), sentetik fırçayı da sıcak su da beklettim (tıpkı domucuk gibi) ....
Sonuçta yüze bastığında açılması bence baya bir farklıydı (iyi anlamda) ... çok özel bir uğraş göstermeden açılıp, yeteri backbone ile köpürtme yapabildim... sonuçta Omeganın domuz fırçasına bu konuda yaklaştı ama domuzun suyu tutma ve, sıcak su ile yüze sıcağı uygularken köpürtme durumu halen yok... belki dediğiniz diğer sentetikler ile olabilir .. ama şu anda halen "cacık" ... veya bir seyahat fırçası kıvamında diyelim Smile
Komşum su tutma ve sıcağı tutma deyince porsuklar hakikaten farklıymış bende domuz kullanıyordum forumda bahsedilen vigshaving marka porsuk fırça aldım. Çok araştırmamıştım alırken yanlışlıkla pure olanını almışım ona rağmen domuza göre muazzam fark var. Su tutma ve sıcaklığı muhafaza etme öncelikli kriteriniz ise bence porsuklara bir bakın. Bende ilerleyen günlerde daha kaliteli bir şeyler almayı planlıyorum. Yüzde fazla yayılma yapıyor sadece o yönden pek beğenmedim.
31 yaşındayım lise yıllarımda pazarda bir amca tıraş fırçası satıyordu ve 2 boyu vardı. Bende büyük olanı 2 liradan almıştım. Diğeri 1 liraydı. Halen o fırçayı kullanıyorum. Hatta bugün bile o fırça ile tıraş oldum. %100 sentetik ama başarımı çok çok fazla. Markası dahi yok üzerinde. 1 Kere saptan kıllar ayrılmıştı oda yanlış kullandığım içindi. Tutkal ile yapıştırmıştım ve halen sorunsuz şekilde o fırçayı kullanıyorum. Bazen ucuz ama sentetik olması keyiften hiç bir şey kaybettirmiyor. Arkadaşım o dönemlerde 30 liraya bir marka sentetik almıştı kılları tek tek gelirdi. Benim 2 liralık ise 30 liralıktan daha performanslıydı. Ben bu yüzden bilinmeyen markalara no name ürünlere ve sentetiklere şans verilmesinden yanayım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Omega "Mighty Midget" 11047 Straht 47 41,164 25/03/2022, Saat: 15:03
Son Yorum: Bakkal
  Omega Evo Serisi dikdik_s 12 7,327 08/04/2020, Saat: 12:55
Son Yorum: kirmizibalik
  Mühle Dişbudak Ağacı Sentetik Fırça (Black Fibre) ekilic2 35 15,004 09/10/2019, Saat: 15:38
Son Yorum: ekilic2
  Omega S 10019 Sentetik fırça Chinaski 23 31,228 24/09/2015, Saat: 13:20
Son Yorum: Chinaski
  OMEGA S10005 Sentetik crionics 25 27,804 23/09/2015, Saat: 10:14
Son Yorum: yigitemre
  Muhle Black Fibre Sentetik Firca puchacz 7 12,205 11/06/2013, Saat: 19:07
Son Yorum: puchacz

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: