Edwin Jagger 3ONE6 Stainless Steel Paslanmaz Tıraş Aleti
Almayı düşünüyorum fakat renkli mi yoksa klasik bakla desenli mi karar veremedim dostlar? Sizin tercihiniz ne olurdu?
Ben renkli tercih ettim çünkü daha hafif. Ağırlığı tam kıvamında. Günlük kullanımda çelik saplı 85 gr bana ağır gelirdi. Ağırlık tercihinize göre değişir.
Saygılar.
Bu makinaya hangi jilet tavsiye edersiniz?
Bu tıraş makinası ile ilgili artık aradan zaman geçipte epey tecrübe edinmiş komşularımızın yorumlarını merakla bekliyorum.
Babama etkili kesimi olan rahat bir tıraş aleti almak niyetiyle EJ 3one6 edindim ve ilk önce 2 tıraş kendim denedim. Sadece 2 kez tıraş olmak bir aleti tanımada yeterli olmasa da genel kanaatimi paylaşmak istiyorum.
1: İlk tıraş sonrası ilk intiba; günlük tıraşta bana uygun bir alet değil. Kullandığım diğer bir alet olan 0.84 Gamechanger’dan her türlü agresif orası kesin. Jileti benim için biraz fazla hissettiriyor. O yüzden geri bildirimi de fazla. Benim için Start 1.18 daha konforlu geliyor. Mühle Rocca'ya göre bir tık konforlu diyenlere de katılıyorum.
2: İki günlük sakalda ikinci tıraş sonrası değerlendirmem; Öncelikle aletin baya etkili bir kesimi var. Gayet yakın bir tıraş sunuyor. Ama geri bildirimi benim için çok fazla. Kullanan komşuların bazı tavsiye ve yorumları olmuştu onlara ben de katılıyorum; 1) aleti daha eğik açıyla yani sapını daha dik tutunca bir tık daha rahat kesiyor gibi geldi. 2) keskin jiletlerle daha iyi sonuç veriyor.
Aletin geri bildirimi -abartılı olmasın- neredeyse R41'e yakın hissediliyor (tabi bu benim cilt ve sakal yapıma göre). Bu da bende şöyle sonuçlanıyor, sanki jilet sakallarımı keserken takılarak zorlanarak ilerliyormuş gibi konforsuz ve yorucu bir tıraş çıkıyor ortaya, ve tıraş göreceli olarak uzun sürüyor. Buna rağmen çok tahriş yaşamadım, bir yerde hafif bir kanama oldu sadece. Tıraş sonrası cildim rahattı yanma falan hissetmedim. Ama aletin geri bildirimi fazla olduğu için kendimi kesmeyeyim diye baya yavaş tıraş oldum dürtüsel olarak.
Ben keskin jilet olarak Gillette Silver Blue kullandım. GSB'den daha keskin jiletlerle de denemek lazım, ama ben GSB'den keskin jiletlerle (Feather ve Kai) normalde çok anlaşamamıştım. O yüzden denemeyi düşünmüyorum.
Benim cildim hassas, sakallarım sert ve farklı yönlere doğru uzuyor. 1 yıldır geleneksel tıraş oluyorum, baya düzene girdi ama yine de her alet ve jiletle anlaşamıyorum. O yüzden yazdıklarım bunları da düşünerek değerlendirilmeli. Benim gibi biri için jilet seçen ve uygun açı için dikkat gerektiren, günlük veya iki günlük tıraşta çok konforlu olmayan ama yakın bir tıraş sunan bir alet olsa da, komşularımızın çoğunu memnun edecek bir alet olduğunu düşünüyorum kısaca. Özetle; orta agresif – agresif denilebilecek bir alet. Gayet yeterli yakınlıkta tıraş sunuyor. Geri bildirimi çok net. Keskin jiletlerle daha iyi anlaşıyor. Jileti fazla büküyor.

Bununla birlikte, sürekli kullandığım Start 1.18 ve Gamechanger 0.84 yanında da bir değerlendirmesini yapmam lazım:
Jilet tutuşu; Start ve Gamechanger’a göre jileti daha fazla büküyor. Jiletle alt plaka arasında kalan açıklık Gamechanger’a göre daha fazla ama Start’la benzer (hassas ölçüm yapmadım ama genel görsellerden bu şekilde değerlendirdim). Jiletin keskin kenarlarının üst tabladan dışarıda kalan kısmı Gamechanger ve Start’tan daha az (bu kavramların teknik ifadelerini bilmediğim için bu şekilde belirtiyorum, üstadlar belki daha teknik bir şekilde açıklayabilirler). Bu özelliklerinden dolayı ben de keskin jiletlerle daha iyi anlaşacağını düşünüyorum.
Ek olarak jiletin kesmeyen kısa kenarları da birer mm kadar aletin dışına taşıyor, bu bana jilet takarken çok kullanışlı gelmedi açıkçası.
Konfor; benim cilt ve sakal yapıma göre Start ve Gamechanger yanında konforu daha düşük. Benim konfor sıralamam şöyle: Start 1.18 > Gamechanger 0.84 > 3one6. Tabi bu hissiyat kişiye göre değişir.
Agresiflik; Gamechanger’dan agresif, ama Start ile benzer agresiflikte diyebilirim. Konforu agresiflik kriterine katmadan tabi. Aletin gayet etkin bir kesimi var, yakın bir tıraş sunuyor. Eminim günlük tıraşta da severek kullanacak komşuları çıkacaktır Smile

Son olarak; benim için tutuş açısının önem arz etmesi, keskin jilet istemesi, geri bildiriminin bana çok fazla gelmesi, cilt ve sakal yapıma çok konforlu bir tıraş sunmaması gibi sebeplerle benim için Start ve Gamechanger yanında listeye giremedi, babama hediye etme kararım devam ediyor. Smile Onun cildi benden daha rahat, sevecektir diye düşünüyorum.

Aşağıya detaylı görseller ekledim jilet tutuşu açısından fikir olması için. Bazı fotoğraflarda tam netleme yapamadım ama yine de jilet tutuşu hakkında en azından fikir verdiğini düşünüyorum. Bence görsellerdeki aletler arasında jileti bükme özelliği olarak çoktan aza sıralama şöyle: Yuma > 3one6 > Gamechanger 0.84 > Start 1.18. Ama tabi bu tek başına agresiflik ve konfor için fikir vermiyor.

Keyifli tıraşlar

Toplu olarak yanyana:
f6429ec32c492cb8a286901a9fa9880b.jpg

Yuma yandan:
585044c14f1b9ea0575f1546fdb013a3.jpg

3one6 yandan:
5a52fabc7c06a8de3bbba46df580dc61.jpg

Gamechanger 0.84 yandan:
c0e04e0601548455c00e766f96a45af7.jpg

Start 1.18 yandan:
82723f39d33cc7c9855ed0f2993502cc.jpg

Yuma üstten:
a3bb40fe53da80affb8e5ae4f8392836.jpg

3one6 üstten:
0907ca565109d1cbe3fe2f601dd4a5e9.jpg

Gamechanger 0.84 üstten:
96087129d38689f6b1466c546cd6ed2e.jpg

Start 1.18 üstten:
c4319a896c9ae092caefd4c0c8a5f7de.jpg

Yuma:
c403f4dfa7a9729b761881408c1afb1a.jpg

3one6:
5a24b0b2895f199e162f7750d1e49fed.jpg

Gamechanger 0.84:
467c4144496bf394e31836319999b03e.jpg

Start 1.18:
ae07fe5d578cdc86f107d205b04e8d4c.jpg
(14/04/2020, Saat: 00:20)Erdinç Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu tıraş makinası ile ilgili artık aradan zaman geçipte epey tecrübe edinmiş komşularımızın yorumlarını merakla bekliyorum.

(15/04/2020, Saat: 13:31)dr_green Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Babama etkili kesimi olan rahat bir tıraş aleti almak niyetiyle EJ 3one6 edindim ve ilk önce 2 tıraş kendim denedim. Sadece 2 kez tıraş olmak bir aleti tanımada yeterli olmasa da genel kanaatimi paylaşmak istiyorum.
1: İlk tıraş sonrası ilk intiba; günlük tıraşta bana uygun bir alet değil. Kullandığım diğer bir alet olan 0.84 Gamechanger’dan her türlü agresif orası kesin. Jileti benim için biraz fazla hissettiriyor. O yüzden geri bildirimi de fazla. Benim için Start 1.18 daha konforlu geliyor. Mühle Rocca'ya göre bir tık konforlu diyenlere de katılıyorum.
2: İki günlük sakalda ikinci tıraş sonrası değerlendirmem; Öncelikle aletin baya etkili bir kesimi var. Gayet yakın bir tıraş sunuyor. Ama geri bildirimi benim için çok fazla. Kullanan komşuların bazı tavsiye ve yorumları olmuştu onlara ben de katılıyorum; 1) aleti daha eğik açıyla yani sapını daha dik tutunca bir tık daha rahat kesiyor gibi geldi. 2) keskin jiletlerle daha iyi sonuç veriyor.
Aletin geri bildirimi -abartılı olmasın- neredeyse R41'e yakın hissediliyor (tabi bu benim cilt ve sakal yapıma göre). Bu da bende şöyle sonuçlanıyor, sanki jilet sakallarımı keserken takılarak zorlanarak ilerliyormuş gibi konforsuz ve yorucu bir tıraş çıkıyor ortaya, ve tıraş göreceli olarak uzun sürüyor. Buna rağmen çok tahriş yaşamadım, bir yerde hafif bir kanama oldu sadece. Tıraş sonrası cildim rahattı yanma falan hissetmedim. Ama aletin geri bildirimi fazla olduğu için kendimi kesmeyeyim diye baya yavaş tıraş oldum dürtüsel olarak.
Ben keskin jilet olarak Gillette Silver Blue kullandım. GSB'den daha keskin jiletlerle de denemek lazım, ama ben GSB'den keskin jiletlerle (Feather ve Kai) normalde çok anlaşamamıştım. O yüzden denemeyi düşünmüyorum.
Benim cildim hassas, sakallarım sert ve farklı yönlere doğru uzuyor. 1 yıldır geleneksel tıraş oluyorum, baya düzene girdi ama yine de her alet ve jiletle anlaşamıyorum. O yüzden yazdıklarım bunları da düşünerek değerlendirilmeli. Benim gibi biri için jilet seçen ve uygun açı için dikkat gerektiren, günlük veya iki günlük tıraşta çok konforlu olmayan ama yakın bir tıraş sunan bir alet olsa da, komşularımızın çoğunu memnun edecek bir alet olduğunu düşünüyorum kısaca. Özetle; orta agresif – agresif denilebilecek bir alet. Gayet yeterli yakınlıkta tıraş sunuyor. Geri bildirimi çok net. Keskin jiletlerle daha iyi anlaşıyor. Jileti fazla büküyor.

Bununla birlikte, sürekli kullandığım Start 1.18 ve Gamechanger 0.84 yanında da bir değerlendirmesini yapmam lazım:
Jilet tutuşu; Start ve Gamechanger’a göre jileti daha fazla büküyor. Jiletle alt plaka arasında kalan açıklık Gamechanger’a göre daha fazla ama Start’la benzer (hassas ölçüm yapmadım ama genel görsellerden bu şekilde değerlendirdim). Jiletin keskin kenarlarının üst tabladan dışarıda kalan kısmı Gamechanger ve Start’tan daha az (bu kavramların teknik ifadelerini bilmediğim için bu şekilde belirtiyorum, üstadlar belki daha teknik bir şekilde açıklayabilirler). Bu özelliklerinden dolayı ben de keskin jiletlerle daha iyi anlaşacağını düşünüyorum.
Ek olarak jiletin kesmeyen kısa kenarları da birer mm kadar aletin dışına taşıyor, bu bana jilet takarken çok kullanışlı gelmedi açıkçası.
Konfor; benim cilt ve sakal yapıma göre Start ve Gamechanger yanında konforu daha düşük. Benim konfor sıralamam şöyle: Start 1.18 > Gamechanger 0.84 > 3one6. Tabi bu hissiyat kişiye göre değişir.
Agresiflik; Gamechanger’dan agresif, ama Start ile benzer agresiflikte diyebilirim. Konforu agresiflik kriterine katmadan tabi. Aletin gayet etkin bir kesimi var, yakın bir tıraş sunuyor. Eminim günlük tıraşta da severek kullanacak komşuları çıkacaktır Smile

Son olarak; benim için tutuş açısının önem arz etmesi, keskin jilet istemesi, geri bildiriminin bana çok fazla gelmesi, cilt ve sakal yapıma çok konforlu bir tıraş sunmaması gibi sebeplerle benim için Start ve Gamechanger yanında listeye giremedi, babama hediye etme kararım devam ediyor. Smile Onun cildi benden daha rahat, sevecektir diye düşünüyorum.

Aşağıya detaylı görsel eklemeye çalışacağım jilet tutuşu açısından fikir olması için. Bence görsellerdeki aletler arasında jileti bükme özelliği olarak çoktan aza sıralama şöyle: Yuma > 3one6 > Gamechanger 0.84 > Start 1.18. Ama tabi bu tek başına agresiflik ve konfor için fikir vermiyor.

Keyifli tıraşlar

Üstad, tecrübelerinizi detaylandırarak paylaştığınız için teşekkür ederim. Az da olsa hassas bir cildim var
DE89 ile 3one6 arasında kalmıştım. Sanırım doğru tercih de89 olabilir.
(15/04/2020, Saat: 14:00)Erdinç Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstad, tecrübelerinizi detaylandırarak paylaştığınız için teşekkür ederim. Az da olsa hassas bir cildim var
DE89 ile 3one6 arasında kalmıştım. Sanırım doğru tercih de89 olabilir.

Eğer 3one6 fiyatlarına çıkacak kadar bütçeniz varsa Gamechanger önerebilirim. DE89'a göre aynı veya daha iyi bir konforda daha yakın tıraş sağlar. Ama ilk tıraş aletiniz olacaksa DE 89'la da başlanabilir. Kendisi başlangıç için iyi bir alet.
İnceleme yazısında çok yararlı bilgiler paylaşmışsın keyifle okudum, eline sağlık @dr_green Selman.

@Erdinç komşum 89 serisi bir alet almayı düşünüyorsanız size Mühle R89 Grande'yi önerebilirim.
İşçilik ve kalite bakımımdan Mühle'yi EJ'den daha başarılı buluyorum.
@dr_green komşumun 3one6 ile Game Changer yorumuna ve tavsiyesine katılıyorum.
Bu iki alet arasında kalacak olursanız size kesinlikle Game Changer .84'ü öneririm Smile
İnceleme için teşekkürler komşum.
Rocca dan sonra bu gruptaki ürünlerden soğudum biraz.Düşünüyordum 3one6 ama vazgeçtim.Bilgilendirici bir yazı olmuş.
(15/04/2020, Saat: 14:08)dr_green Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eğer 3one6 fiyatlarına çıkacak kadar bütçeniz varsa Gamechanger önerebilirim. DE89'a göre aynı veya daha iyi bir konforda daha yakın tıraş sağlar. Ama ilk tıraş aletiniz olacaksa DE 89'la da başlanabilir. Kendisi başlangıç için iyi bir alet.

Mümkünse, müsait olduğunuz bir zamanda de89'un da jilet açısını görebileceğimiz tek bir resim paylaşabilir misiniz?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş aleti bakımı Märzen 1 171 09/04/2024, Saat: 21:10
Son Yorum: BigHillMe
  İkinci el Edwin Jagger DE89 Barley modeli alınır mı? farukkati 0 723 11/10/2023, Saat: 13:20
Son Yorum: farukkati
  Edwin Jagger DE89 Lord Sparhawk 1,150 1,026,902 09/07/2023, Saat: 18:41
Son Yorum: altın porsuk
  Edwin Jagger DE89 mu Mühle R89 mu? karakartal 23 23,393 08/07/2023, Saat: 23:05
Son Yorum: altın porsuk
  SATILIK: Merkur 34C Heavy Duty Jiletli Tıraş Makinası asrnnn 1 1,373 24/04/2023, Saat: 18:50
Son Yorum: asrnnn
  SATILIK: Pearl SS-04 Jiletli Tıraş Makinesi asrnnn 1 1,299 24/04/2023, Saat: 18:48
Son Yorum: asrnnn
  Mühle Rocca R96 Tıraş Makinesi ve Porsuk Kılı Fırça ferencpuskas 18 5,931 16/04/2023, Saat: 13:41
Son Yorum: ferencpuskas
  Razarock game changer 84 vs edwin jagger 3one6 Ramo26 37 15,251 30/08/2022, Saat: 14:50
Son Yorum: Alden52
  Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi 4bigpower 12 5,313 02/12/2021, Saat: 19:29
Son Yorum: 4bigpower
Video THE OUTLAW MILD STAINLESS STEEL Çirkinvekısa 0 1,313 26/10/2021, Saat: 10:39
Son Yorum: Çirkinvekısa

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: