Sabun Muhafaza Ederken Dikkat Edilecek Noktalar
Bu konuda ben de bir şey soracağım. Sabunu buzdolabında saklama diye bir şey okumuştum forumda. Şimdi ben kışlık sabunlarımı kaldıracağım. Acaba buzdolabına koysam ? Çıkardığım zaman sıkıntı olur mu ? Buna gerek yok mu ? Sıcak ve nemli havada oda sıcaklığında bir sıkıntı yaşar mıyım ?
Saygılar.
@dikdik_s arkadaşım 5-6 sabunum var, peş peşe kullanmıyorum hiç.
Gülmesini bilmeyen dükkan açmasın Tıraş aleti
Yaşadığınız yer çok nemli ve sıcak ise buzdolabı kullanılabilir komşum. Yalnız yemek kokusu sinebilir. Bir poşete iyice sararım hava almaz derseniz de sabun hava almaz ise daha çabuk bozulabilir. Güneş görmeyen bir yerde çok da kapalı olmayacak şekilde durursa hiçbir şey olmaz. Çok da kapalıdan kastım şu: Çekmecenizde veya dolabınızda durabilir ancak sandık ne bileyim hurcun içi gibi havasız kalması muhtemel yerlere koymayın derim.

Bu vesile ile diğer mesaja da yorum yapmış olayım sabunların hava alması gerekir. Üçsan'ın ürettiği kaplar contalı. İyi kapatılırsa ve içinde az miktarda da olsa su veya nemlilik kalırsa sabunu bozabilir. Tabac kaseli tıraş sabunu kullananlar bilir kapağı neredeyse üstünde emanet durur. Doğru olan da budur. Contalı kapağın olsa olsa tek avantajı kokusunun kaçmamasıdır. Ama sabun bir kalıp halinde düşünüldüğünde kokusu kaçsa bile kaçacak olan koku üst katmanda olacaktır.
"Öç gecikir ancak asla yaşlanmaz." 4.Murad
(28/10/2019, Saat: 09:38)3RD1 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben havlu üzerine ters çevirip bekletiyorum. Altına da tıraş aletinin sapını dayıyorum. Yani tamamen havasız bırakmamak adına. İki senedir bu şekilde yapıyorum ve kullandığım Cella sapa sağlam. Herhangi bir sıkıntı yok.

prorasso 3 cesidi ve cellada ayni yontem ile yola devam.
Basarili yontem katiliyorum hocam ve uzerinde kopuk birakmamak da iyi geliyo.
(05/06/2020, Saat: 01:48)Ferat Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aklıma takılan konularla ilgili forumda dolanırken karşıma çıkan başlıklardan biri. Forum kullanma kılavuzu gibi valla bravo.
Başlığı (konuyu) yeniden gündeme getirerek; hem benim gibi bu işin başındaki yeni sevdalılara ulaşmasını sağlamak hem de kendi uygulamamı belirtip üstadların fikrin almak amaçlı yazıyorum.

Şimdi öncelikle sabun ne olursa olsun (katı ya da krem) fırçaya kaptan yüklemeyi seviyorum. Sabunların orjinal kapları küçük özellikle porsuk fırçaya yükleme yaparken fırçanın kenarları bildiğin zedeleniyor. Bende cellalar da dahil tüm sabunlarımı @Delikanlıtıraş kanalındaki videolarda Selman Beyin önerdiği migrosta satılan üçsan plastik kaplara bastım. İster köpürtme tasında ister yüzde köpürtme yapayım bu kaplarla fırçaya yükleme yapmak çok daha kolay ve efektif.

Haftaiçi her sabah tıraş oluyorum. Tıraş olduktan sonra kullandığım sabun kabımı şu şekilde ters çevirip bırakıyorum. Akşam eve geldiğimde kapağını kapatıp dolabıma kaldırıyorum.
j7avaT.jpg

Sabunlarımda şimdilik bir sıkıntı farketmedim ama dediğim gibi işin başındayım, 4 aydır geleneksel tıraş oluyorum ve ilerleyen zamanlarda sabunlarım bozulsun istemiyorum.
Uygulamamda bir hata var mıdır? Fikirlerinizi edinmek isterim. Saygılar.
Sabun Cella gibi krem kıvamındaysa , kendi kabına hiç su değdirmemeyi tercih ediyorum, bir parmak al, köpürtme tasının dibine yay parmağınla, sabun kapağını kapat dolaba kaldır.

Sabun sert ise fırçaya yükle, kalan köpüğü temizle ters çevir havalandir, kuruyunca kapağını kapatıp kaldır. Bazı tasların dibine sabun koymak için özel çıkıntılar yapılır, firma kendi sabunun ölçüsüne göre tas yapar, bu taslar kapatılmaz, zamanla kokuda azalma olabilir, sabun uzun süre kullanılmazsa kuruyup çatlayabilir ama suyu görünce yine kendine gelir. Ben evde eski bir tasa bastığım 15 yıl unutulmuş arko buldum, kurumuş ve her yanı çatlamıştı, üzeri tozdan sararmış kokusu nerdeyse yoktu, ama su görünce , çekmecede bir köşeye atılıp, yıllarca kullanılmayan otomatik saatin ele alınca birden hareketlenmesi gibi, kendine geldi, arkolugundan hiçbir şey kaybetmemişti Smile Arada bir hala kullanıyorum o sabunu ...
Jilet İh-tirastan sual olunmaz.
ben sabunu kendi kabında yüklüyorum kalan köpüğü sıyırıp soğuk su ile duruluyorum, tıraş bitene kadar ters çevirip suyu aktıktan kuruduktan sonra kapağı kapatıp kaldırıyorum.
Buzdolabı sabun icinde rutubet ve kufe sebep verebilir.

Sabununuzu kuru sekilde tutmanız veya agzını kapamanız en onemli nokta arkadaslar. Cok kafaya takıp onu yapayım buzdolabına koyayım diye dusunurseniz, hani sakınan goze cöp batar hesabı o sabunun basına bir is gelir. Zevkle kullanın, isiniz bittiginde havalandırın sabun kurusun, sonra kapagını kapatıp kaldırın normal dolabınıza.
Tişikkirlir Sipirmin.
(05/06/2020, Saat: 13:20)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Buzdolabı sabun icinde rutubet ve kufe sebep verebilir.

Sabununuzu kuru sekilde tutmanız veya agzını kapamanız en onemli nokta arkadaslar.  Cok kafaya takıp onu yapayım buzdolabına koyayım diye dusunurseniz, hani sakınan goze cöp batar hesabı o sabunun basına bir is gelir. Zevkle kullanın, isiniz bittiginde havalandırın sabun kurusun, sonra kapagını kapatıp kaldırın normal dolabınıza.

abi kiloluk cellayi aldigimda uzun sure sera strecle hava almayacak sekilde muhafaza ettim hatta dagityigim cella odur sakincasi varsa direk atiyim cope, ama ben kullandim hoc yanma, koku kaybi vs rastlamadim, kullanilmaz diyosan atiyim.

tabi antalya merkezde croap sabunu acikta bekletince terleme yapiyo abi, bi yerde okudum ama tam hatirlamiyorum onun uzerine kaldirmistim buzdolabina.
40 derece ustu sıcaklıklar tabiki ekstrem durumlar icine giriyor senin ortam dostum. Yanlıs yaptıgını dusunmuyorum. Kucuk parcayı dısarı cıkar 2 gun dursun herhangi bir farklı degisim gormuyorsan hicbir sorun yok urunde. Aynen kullanır veya dagıtabilirsin.

Bunun harici durumlarda, serin karanlık bir dolap rafınızda kuru sekilde muhafaza edilmesi normal durumlar icin en iyi yontem dostlar.
Tişikkirlir Sipirmin.
Forumda daha önce de paylaşmıştım, Cella sabunlar sanırım çok hassaslar ve benim bir paketi bitirmem uzun zaman alıyor. Dışarıda kalan sabunun kokusunu kaybedip sararıyor ve garip beyaz noktalar oluşuyor. Bendeki fotoğrafı bulamadım ama şu forumda paylaşılmış aynı durum:

https://www.badgerandblade.com/forum/thr...ad.577621/

Benim çözümüm 3-4 kullanımlık sabunu kaşıkla alıp ayrı kaba basmak, asıl sabunu da buzlukta saklamak şeklinde oldu. Bu şekilde renk/koku kaybetmeden muhafaza edebildim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bir sabun/kreme en fazla ne kadar verirsiniz? Lord Sparhawk 115 90,762 21/05/2021, Saat: 12:40
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Hassas/Egzemalı cilt üzerinde Sert sakal var. Sert sabun kullanmak istiyorum Hexciter 20 8,661 14/05/2021, Saat: 12:55
Son Yorum: habaz
  Sabun mu krem mi? piankhy 185 188,367 11/05/2021, Saat: 17:45
Son Yorum: Laylaylom
  Kaliteli sabun saklama kapları.. _Olgun_ 83 143,486 15/06/2020, Saat: 04:41
Son Yorum: safporsuk
Question Soru: Jilet üzerindeki sabun kalıntılarını jilete zarar vermeden nasıl çıkarırım? mvorun 19 8,018 06/10/2019, Saat: 19:31
Son Yorum: Sh@dow
  ARKO sabun yüzü kim? mustbe 5 6,017 23/05/2019, Saat: 04:59
Son Yorum: mustbe
  Sabun mu kullanıyorsunuz?Köpük mü ? dogukan.bjk2 14 9,343 14/05/2019, Saat: 17:23
Son Yorum: ahbap
  Sabun Tası NIGRA 27 12,060 19/04/2019, Saat: 15:56
Son Yorum: BuraKaya55
  Miss world doğal sabun Soner 1 2,194 15/03/2018, Saat: 13:50
Son Yorum: ckeskin
  Kaç tane sabun/krem' iniz var? linguist 73 61,441 26/09/2017, Saat: 12:38
Son Yorum: ArdıçKatranı

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: