Sabun Muhafaza Ederken Dikkat Edilecek Noktalar
Bir iki yerde paylasmıstım sanırım, yuksek yaglı artisian sabunlarınızı mumkunse kendi kaplarında kopurtmeyin. Bir kasıkla parca alıp, kopurtme kasenizde ayrı kopurtun. Sabunun cok su gormesi, yıkanması nedeniyle gliserin ve yag karısımları su ile birlikte sabundan ayrılabiliyor. Croap tarzı sabunlarınızda bu yontemi kullanmanızı oneririm. Ayrıca uzun vadede kendi kabından domuz fırcası ile kopurtulmesi bazı sabunlarda sararmaya neden oluyor. O yuzden en kolay cozum uygun miktarı kasık ile alıp kullanmanız.

Tripplemilled sert sabunları kendi kaplarında kopurtun, ama onlarıda kullanım sonrası kapaklarını kapatmadan havalandırıp kurutun.
Sahsen azıcıkta olsa hava alan ikea gibi contasız kapları seviyorum ama tercih sizin.
(18/03/2019, Saat: 00:31)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir iki yerde paylasmıstım sanırım, yuksek yaglı artisian sabunlarınızı mumkunse kendi kaplarında kopurtmeyin. Bir kasıkla parca alıp, kopurtme kasenizde ayrı kopurtun. Sabunun cok su gormesi, yıkanması nedeniyle gliserin ve yag karısımları su ile birlikte sabundan ayrılabiliyor. Croap tarzı sabunlarınızda bu yontemi kullanmanızı oneririm. Ayrıca uzun vadede kendi kabından domuz fırcası ile kopurtulmesi bazı sabunlarda sararmaya neden oluyor. O yuzden en kolay cozum uygun miktarı kasık ile alıp kullanmanız.

Tripplemilled sert sabunları kendi kaplarında kopurtun, ama onlarıda kullanım sonrası kapaklarını kapatmadan havalandırıp kurutun.
Sahsen azıcıkta olsa hava alan ikea gibi contasız kapları seviyorum ama tercih sizin.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Bu konuların acemisi olmama rağmen aklın yolu bir diye düşünüyorum.
İlk başlarda modifiye sabun kabının üzerinde köpürtme yapıyordum ve iyi de köpürüyordu.

Sonra farkına vardım ki sabun üzerinde hem sararma hem de nem ve sulu bir görüntü oluşuyordu.
Artık tırnak makası, kaşık veya el ile gereken kadar alarak ve köpürtme kabına koyuyorum.

En kötü ihtimal ölçüsünü kaçırırsak sabun gideri fazla olur.

E n v i r o n m e n t a l i s t

Sevgili dostlar

Olay çözüldü. Sorun su sıcaklığındaymış. Akşam yolda gelirken arabada aklıma geldi. Sonuçta bu sabun katı ve sıvı yağlardan ve esanslardan oluşan bir karışım. Katı yapı ne çözer? Isı enerjisi.

Eve geldim kendimi banyoya attım. Suyu kaynar derecesinde açtım ve fırçayı güzelce ısıttım. Ardından sabunu köpürtmeye başladım. Yaklaşık 15 saniye sonra, garibim sabun köpüğe susamış olacak, adeta köpük fışkırdı. Bir 15 saniye daha rotasyon yaptım köpük kaptan dökülmeye başladı.

Dolayısıyla görmüş olduk ki sabun köpürtürken muhakkak fırçamızı iyice ısıtıyoruz.

Bunca muhabbetten iki sonuç çıktı;

1) Tallow bazlı sabunları köpürtme kabına basıp veya tek seferlik parçalar halinde koyup köpürtmek lazım.
2) Köpürtme işlemine başlamadan önce fırçamızı iyice ısıtmamız lazım.

Böylece bunları da öğrenmiş olduk.
(18/03/2019, Saat: 20:48)volkanslim Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili dostlar

Olay çözüldü. Sorun su sıcaklığındaymış. Akşam yolda gelirken arabada aklıma geldi. Sonuçta bu sabun katı ve sıvı yağlardan ve esanslardan oluşan bir karışım. Katı yapı ne çözer? Isı enerjisi.

Eve geldim kendimi banyoya attım. Suyu kaynar derecesinde açtım ve fırçayı güzelce ısıttım. Ardından sabunu köpürtmeye başladım. Yaklaşık 15 saniye sonra, garibim sabun köpüğe susamış olacak, adeta köpük fışkırdı. Bir 15 saniye daha rotasyon yaptım köpük kaptan dökülmeye başladı.

Dolayısıyla görmüş olduk ki sabun köpürtürken muhakkak fırçamızı iyice ısıtıyoruz.

Bunca muhabbetten iki sonuç çıktı;

1) Tallow bazlı sabunları köpürtme kabına basıp veya tek seferlik parçalar halinde koyup köpürtmek lazım.
2) Köpürtme işlemine başlamadan önce fırçamızı iyice ısıtmamız lazım.

Böylece bunları da öğrenmiş olduk.

komşum aklıma da gelmişti ama demeye çekindim, sorun çözüldü ise güzel, sıcak köpük gibisi var mı Smile
Benim proraso mentollu sabunumda da ufak sari noktalar olusmus iltihap gibi.Kokusu gene mentollu ama cok hafif buruk bir kokuda mevcut.
Enjoy life, your family and friends, love, good food and drink, music, and nature, and be kind and respectful to others while we are still here.
(06/10/2019, Saat: 14:36)Rigbie Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim proraso mentollu sabunumda da ufak sari noktalar olusmus iltihap gibi.Kokusu gene mentollu ama cok hafif buruk bir kokuda mevcut.

Uzun süre kullanmayıp ağzını açık bıraktıysanız kuruma yapmış olabilir. Ya da üzerine yumuşaması için ılık yerine kaynar su koyduysanız içindeki yağlar denatüre olmuş olabilir komşum. Bence o kısımları sabundan ayırarak kullanabilirsiniz.
Cella yı kendi kabından porsukla yüklemek zor olduğundan A101 den aldığım bu kaba aktardım ve bana cok kullanışlı geldi. Kaşıkla kaba aktarırken görmüştüm sabundaki beyaz beyaz ufak parçaları. 1 2 kez bu kaptan sabun yükledim, bir de ne göreyim o beyaz parçaların belki de bir kısmı köpüğe karışmamış kendi başlarına takılıyorlar. Traşta sabun ve köpük normaldi ama ileride bir sıkıntı olur mu bilmiyorume961dd472e0572db9312478de29cb39e.jpg

SM-A320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Cella sabunların içinde beyaz küçük küçük topakcıklar olur komşum herhangi bir sıkıntı yok.
"Öç gecikir ancak asla yaşlanmaz." 4.Murad
teşekkür ederim @3RD1 komşum
Yumusak Sabun/Croap lar icin

1- Yuksek yaglı olduklarından, icerigindeki su dengesi hassastır. Mumkunse kendi kaplarından kopurtme yapmak yerine, bir kasıkla kendi kopurtme kabınıza alıp kullanmanız, sabun omrunu cok uzatacaktır.
2- Kendi kabında kopurtme yaparsanız sabunu cok ıslatmamaya calısın. Sıkılmıs bir fırcaya sabunu yukleyip, daha sonra yuzunuzde calısırken gerekli su eklentilerini yapın.
3- Kendi kabında kopurtme yaparken domuz fırca kullananlar var ise, nedense bu tarz sabunlar domuz fırca kullanımı sonrası sararma yapabiliyor. O ust katmanı madde 2 deki gibi sentetik vs. baska bir fırca ile temizleyerek, guzel havalandırın.

Sert Sabunlar icin

1- Sert sabunlar yada trippled milled sabunlar, el sabunu gibidir senelerce kullanabilirsiniz. En kotusu catlar, kokusu azalır vs. ama hala islevini yapmaya devam eder.
2- Sabununuzda kurumadan dolayı catlak vs. olustuysa, nemlensin diye 3 damla su ekleyip kapagını kapama gibi hareketler yapmayın. Su ekleyip kapagı kaparsanız sabuna buyuk zarar verirsiniz, tum urunler icin gecerlidir. Catlamıs sert sabunu duzeltmek icin, uzerine ılık bir su ekleyip 5 dakika bekletin. Sonrasında sabunu guzel kopurtun 1-2 tıras yapacak gibi. Suyla durulayıp, kapagı acık halde kuruması icin bekletin. Bu islemler sabunun ihtiyacı olan nemi kazanmasını saglayacaktır.

Her iki tarz urunde de dikkat ederseniz, kurumadan kapagını kapamıyoruz, en onemli nokta bu. Kuruma isi icin bu islemleri yaptınız veya tırasınızı oldunuz, bırakın lavabonun kenarına, aksam geldiginizde kurumus olur o zaman kapagını kapayın.

Aklıma gelenler bunlar. Saygılar.
Tişikkirlir Sipirmin.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bir sabun/kreme en fazla ne kadar verirsiniz? Lord Sparhawk 115 90,770 21/05/2021, Saat: 12:40
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Hassas/Egzemalı cilt üzerinde Sert sakal var. Sert sabun kullanmak istiyorum Hexciter 20 8,667 14/05/2021, Saat: 12:55
Son Yorum: habaz
  Sabun mu krem mi? piankhy 185 188,377 11/05/2021, Saat: 17:45
Son Yorum: Laylaylom
  Kaliteli sabun saklama kapları.. _Olgun_ 83 143,500 15/06/2020, Saat: 04:41
Son Yorum: safporsuk
Question Soru: Jilet üzerindeki sabun kalıntılarını jilete zarar vermeden nasıl çıkarırım? mvorun 19 8,020 06/10/2019, Saat: 19:31
Son Yorum: Sh@dow
  ARKO sabun yüzü kim? mustbe 5 6,018 23/05/2019, Saat: 04:59
Son Yorum: mustbe
  Sabun mu kullanıyorsunuz?Köpük mü ? dogukan.bjk2 14 9,346 14/05/2019, Saat: 17:23
Son Yorum: ahbap
  Sabun Tası NIGRA 27 12,102 19/04/2019, Saat: 15:56
Son Yorum: BuraKaya55
  Miss world doğal sabun Soner 1 2,194 15/03/2018, Saat: 13:50
Son Yorum: ckeskin
  Kaç tane sabun/krem' iniz var? linguist 73 61,450 26/09/2017, Saat: 12:38
Son Yorum: ArdıçKatranı

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: