Fatip
Benim hassas cilde sahip oldugumu tum camiamiz artik biliyor. Son zamanlar DE89 ile tahrissiz tiraslar yasamaya basladim, galiba cildim 1 sene sonra alisti geleneksel tiras isine Smile Fakat istedigim kalitede tiraslari elde etmek icin, ozellikle cene ve boyunda iki bolgede, mecburen ATG ile rotus yapiyorum. Cene altinda dar bil bolgede ise ATG bile hemen yardimci olmuyor. Su an problem teknikte degil de, yatik sakal olmasindan kaynaklaniyor. Hatta jiletli ustura bile yardimci olmuyor WTG ile. Acaba agresif DE, ozellikle FATIP Grande yardimci olur mi? R41-e mi baksam?
(23/06/2015, Saat: 23:25)seiko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim hassas cilde sahip oldugumu tum camiamiz artik biliyor. Son zamanlar DE89 ile tahrissiz tiraslar yasamaya basladim, galiba cildim 1 sene sonra alisti geleneksel tiras isine Smile Fakat istedigim kalitede tiraslari elde etmek icin, ozellikle cene ve boyunda iki bolgede, mecburen ATG ile rotus yapiyorum. Cene altinda dar bil bolgede ise ATG bile hemen yardimci olmuyor. Su an problem teknikte degil de, yatik sakal olmasindan kaynaklaniyor. Hatta jiletli ustura bile yardimci olmuyor WTG ile. Acaba agresif DE, ozellikle FATIP Grande yardimci olur mi? R41-e mi baksam?

Sizin fırçayı özledik Smile Sesi çıkmıyor fırçanın ...
Fatip kullanmadım fakat Mühle çok titiz çalışan hatalı ürün çıkarmamaya çabalayan bir firma ..
(23/06/2015, Saat: 23:25)seiko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim hassas cilde sahip oldugumu tum camiamiz artik biliyor. Son zamanlar DE89 ile tahrissiz tiraslar yasamaya basladim, galiba cildim 1 sene sonra alisti geleneksel tiras isine Smile Fakat istedigim kalitede tiraslari elde etmek icin, ozellikle cene ve boyunda iki bolgede, mecburen ATG ile rotus yapiyorum. Cene altinda dar bil bolgede ise ATG bile hemen yardimci olmuyor. Su an problem teknikte degil de, yatik sakal olmasindan kaynaklaniyor. Hatta jiletli ustura bile yardimci olmuyor WTG ile. Acaba agresif DE, ozellikle FATIP Grande yardimci olur mi? R41-e mi baksam?

Yeni edindiğim Fatip Grande ile ilk tıraşımı bu sabah oldum. Saldırgan aletler cilt ile jileti daha dik bir açıyla buluşturduğu için yatık sakallarda daha uygun olacağını düşünüyorum ancak, hassas cilt için saldırgan alet canınızı sıkabilir günlük tıraşta. Forumda Fatip'in jilet tutuşu R41 ile karşılaştırılmış ve R41'den daha yumuşak olduğu sonucuna varılmıştı. Fiyat olarak da Fatip daha cazip. Verdiği vintage hissiyat benim oldukça hoşuma gitti.  Smile
Bu sabah Fatip Grande Nikel ile 2 perde tıraş oldum. Sonuç harika, tahrişsiz hızlı ve rahat bir tıraş çıkardı yeşil 7o'clock ile. Ancak kafama takılan bir şey var. Belki diğer Fatip kullanıcıları da bunu yaşamıştır. Tıraş aletinin kafa kısmında bir yerde parçalar arasına su birikiyor ve silkelendiğinde tamamen gitmiyor. Bu biriken su, aleti yüzüme değdirdiğimde taraklar arasından cilde akıyor ve kullandığım krem/sabun köpük kalitesini düşürüyor. - Fazla mı abarttım acaba  Big Grin  Bu durumu yaşayan arkadaşlar varsa fikir almak isterim. Belki ilk tıraş olduğu için benim acemiliğimdir. Açık taraklı bir de Merkur 1904 tıraş aletim var, onda böyle bir durumla karşılaşmadım.

Fatip çok saldırgan bir alet değil, DE89 çok yumuşak gelenlere, 34C'den daha sıkılanlara, Progress cildine uymayanlara, ha bir de bunu deneyeyim deyip banyo dolabını tıraş aleti ile dolduranlara ilaç gibi ... Big Grin Şaka bir yana DE89 ve 34C yi rafa kaldıracak bir ilk izlenim edindim Fatip ile.

Bir çok yerde belirtildiği gibi kaplaması çok iyi değil, EJ ile kıyaslanamaz, Merkur'den bile daha aşağıda ancak sapın alt kısmındaki grip nerdeyse elinize yapışacak kadar iyi kavranıyor, gövdede de ıslak eller ile bile iyi kavrama var, ben sapın desenini progress'e benzettim. Aşağıda alıntı foto bulabilirsiniz.

fatip_grande_razor_open_comb_nickel.jpg
Genellikle grande sap mı tercih ediliyor? uzun sapla daha mı konforlu oluyor fatip?
(03/07/2015, Saat: 12:56)hknz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Genellikle grande sap mı tercih ediliyor? uzun sapla daha mı konforlu oluyor fatip?

Bildiğim kadarıyla Fatip'in uzun saplı modeli yok. Grande ve Piccolo ikisi de kısa saplı. Tabi sonradan farklı sap takanlar var. Ben kendi adıma kısa saplı aletler ile daha rahat ediyorum.
Fatip'i aldigimdan beri de89'u artik kullanmiyorum. Uzun araliklarla tiras oldugum icin, acik tarak uzun sakallarda cok daha basarili. Tek negatif yonu nikel kaplamasi bana kalirsa, aleti ucuz ve basit gosteriyor. Fatip almayi dusunenlere tavsiyem chrome veya gold almalari yonunde olur.
Eski (dedelerimizin) tıraş aletlerine bakarsak çoğu nikel kaplama. Bence nikel kaplama alette eski görünümü veriyor. Fatip krom kaplamanın da işçilik olarak çok iyi olmadığını söyleyelim. Altın kaplama ise yabancı forumlarda "pahalı olduğu için çok ince kaplama yapılıyor ve uzun ömürlü olmuyor" diyorlar.
iki gündür fatip gold ile tıraş oluyorum, şu ana kadar ki kullandığım aletler arasında (ws, rimei, weishi, mühle r98, standard razor) açık ara en tatmin olduğum alet diyebilirim. az perdede tahrişsiz sinek kaydıya en yakın tıraş veriyor, tıraş keyfi çok farklı close comb aletlere göre çok hoş, agresifliği kesinlikle cilde değil sakalın dibinde uyguluyor. dudakta çenede kesik atmaya müsait olmasına karşın, tahriş yapmıyor. f/p olarak üst sıralarda yer alıyor.
https://www.instagram.com/u1071/
"Günlük tıraşta cildi yorar" düşüncesiyle her gün kullanmıyorum. Sadece pazartesi sabah tıraşında ...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Fatip Slant Açık ve Kapalı Tarak Nazikas 5 4,710 15/03/2023, Saat: 02:08
Son Yorum: inter
  Fatip vs Mühle R41 onurstyle 52 47,196 16/11/2019, Saat: 21:59
Son Yorum: Atlante
  Fatip Grande Jilet Dengesizliği Mauser 9 13,173 30/12/2016, Saat: 22:29
Son Yorum: cirzini62
  Fatip Gold - Merkur 34C - Progress seiko 18 21,318 09/09/2015, Saat: 21:53
Son Yorum: seiko

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: