Porsuk Kılı Hakkında Gizlenen Gerçekler
(26/03/2015, Saat: 19:31)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Peki büyük üreticiler kendi batch leri için çiftlik kuruyorlar mı?  Yoksa tedarikçi ile anlaşıp en iyileri önden satın mı alıyor?

Büyük üreticiler de Çin'de kendilerine çiftlik kurmuyorlar. İhtiyaçları kadar kılı tedarikçilerden temin ediyorlar.
Mesela en meşhur üretici İngiliz Simpson bile bir kiloluk balyalar halinde alım yapıyor.

(26/03/2015, Saat: 19:31)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Sonuçta Simpson un best serisinde de kıl kalitesi arasında farklar mevcut olduğuna göre biraz şans işi mi fırça alımı?

Elbette İngilizce "batch" dedikleri her "parti" malda, kıl karakteristiklerinde belli sınırlar içinde değişiklik gözlemlenmektedir. Ancak Simpson gibi markalarda bu dalgalanma çok rahatsız edici boyutlarda olmuyor. O nedenle istikrarı yakaladığı için bugün Simpson aranılan bir marka olmuş durumda. Bu tarz büyük üreticiler farklı zamanlarda farklı partiler kullanarak üretim yapsalar dahi, yine de belli bir kalitenin altına düşmedikleri için genel memnuniyeti bu şekilde sağlamayı başarıp sevilen bir marka olmuşlardır.

Eğer görerek alma şansı varsa elbette ilk tercihiniz öyle olmalı.(@impaticaret İmpa Mustafa beye selamlar bu şansı bize tanıdığı için) Yoksa da gerçek fotoğrafını koyan sitelerden seçerek alınmalı.O da olmazsa yerli/yabancı forumlardaki daha önce "Simpson best" kullandım ama "şu siteden aldığım çok farklı güzel çıktı" diye paylaşıyorsa fotoğrafından güncel batch ise gönül rahatlığı ile alınabilir.

(26/03/2015, Saat: 20:57)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstad markalar hakkında kısa bilgi ve

Kıllar üzerinde yapılan işlemler (ağartma, sterilizasyon vs.) bilgileri paylaşır mısınız.

Teşekkürler..

Simpson gibi büyük markalar dahil olmak üzere "ağartma" işlemi alıcıya güzel görünmesi amaçlı yani estetik amaçlı yapılıyor ve açıkça ifade ediliyor. Kıl uçları ağartıcı bir kimyasala batırılıyor. Bu ağartma işlemi Simsiyah olan kılların uçlarını da aynı şekilde beyazlatıp yumuşatabiliyor hatta jelleştirdiğini yada kıvrıklaştırdığını söyleyenlerde var.

"Sterilizasyon" ise tam bir muamma. "Şarbon" nedeniyle dünyadaki fırça aleminde at kılının hegemonyasına son veren porsuk fırçalara geçmişte pazarlama tekniği olarak "sterilize" damgası yaptıklarına inanıyorum. Çünkü bunu yapabilmenin tek yolu medikal ve kozmetik sektöründe kullanılan pamuk, cerrahi dikiş ipi gibi malzemelere sterilie etmede kullanılan "Gama sterilizason" diyebiliriz. Büyük üreticiler kılları da hazır aldıklarına göre ve üretim adımlarını sayarken böyle bir şeye değinmediklerine göre burada kılı satışa hazırlayan adamın insiyatifine kalıyor.

Burada küçük bir tercüme detayı yaparsak olay daha iyi anlaşılır.
"sterilize" - yararlı veya zararlı her türlü mikroorganizmayı öldürmeyi içeren temizlik işlemi.
"sanitize" - sadece zararlı olabilecek migroorganizmalaı temizlemeyi hedefleyen temizlik işlemi

Bunun yanında fabrika ortamını hepimiz az çok tahmin ediyoruz. Orası ameliyathane ayarında bir yer değil. Gayet havada tozu mikrobu olan bir yer. İşçiler de kirli ve tozlu elleri ile üretim bandındaki fırçaları bağlıyor, yapıştırıyor kısaca her yerine dokunuyor. Hadi bunları unutalım ya terazi, taşıma kutuları, paketleme kağıtları, karton kutular ne kadar "sterilize"? Cevabı siz verin. İşte fırçanız da o kadar sterilize. Çünkü hiçbir fırça bir "gazlı bez" gibi vakumlu poşetin içinde çıkmıyor ve sterilize bir mekanda taşınıp stoklanmıyor.

Yapılan bir işlem varsa da hayvan postlarından kıllar ayrıldıktan sonra yapılan kimyasal işlemlerdir (genel ağartma ve temizlik işlemleri) Bunun dışında yapılırsa da geriye günümüz teknolojisi ile "Gama sterilizasyon" adımı kalıyor. Dediğim gibi kıl tedarikçisinden çıktıktan sonra kıllar "sanitize" olabilir ancak fırçaya "sterilize" adına bir işlem uygulandığını düşünmüyorum.
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/
Onur Bey oldukça değerli bilgiler paylaşmışsınız. Devamının gelmesini dört gözle bekliyorum. Kaleminize, dağarcığınıza sağlık...
gurmekokular
Onur hocam gercekten yararli ve bilmediğimiz bilgiler bunlar.
Emeğinize saglik. Roman okur gibi bir anda sona gelmisim.
Tesekkurler.
@onur98 ellerine gözlerine sağlık .. çok iyi olmuş bunları yazdığın ...
Onur bey selamlar. Bilgilendirici yazınız için öncelikle çok teşekkür ederim. Merak ettiğim konu , siz de yolun başında bir üretici olarak Tipsoft fırçaları segmente ederken bu ayrımı nasıl yaptınız ? HMW , Manchurian vs ?
Detaylı bilgiler için çok teşekkürler onur98.
https://www.scmp.com/news/china/society/...-trade-war

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının porsuk kılı ticaretine olası etkilerine ilişkin bir yazının linkini paylaştım yukarıda. Porsuk çiftliği işletmeciliği yapan kişilerle görüşme yapılmış. Kozmetik ve ilaç endüstrisinde kullanılan porsuk yağının porsuk kılı/kürkünden daha değerli olduğu, porsuk yetiştiriciliğinde kılın daha az gelir getiren bir yan ürün olarak görüldüğü belirtilmiş yazıda. Yine porsuk etinin de bazı bölgelerde yenildiği ifade edilmiş.

Ayrıca porsuk yetiştiriciliğinin, porsuk beslemenin zor ve maliyetli olduğu, Çin'deki çiftliklerin çoğunun küçük çiftlikler olduğu ve doğada porsuk avcılığının yaygın olduğu ifade edilmiş. Çiftliklerdeki porsukların küçük kafeslerde tutulması da bir başka eleştiri konusu olarak belirtilmiş.

Porsuk kılı fırçaları seviyoruz, benim de 3 adet porsuk kılı fırçam var fakat kafeslenmiş bir porsuk fotoğrafı görmek gerçekten moral bozucu.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Porsuk kılı fırça tavsiyesi Murat06 gs 4 1,168 23/11/2023, Saat: 21:13
Son Yorum: Murat06 gs
  HJM Porsuk Fırçalar Tıraşolog 2 2,109 23/03/2021, Saat: 15:56
Son Yorum: Tıraşolog
  Porsuk Fırça Tavsiyesi sellom 758 458,002 20/09/2020, Saat: 17:27
Son Yorum: Erdem009
  Porsuk Fırçayı sıcak tutma Perseus 13 7,685 14/09/2020, Saat: 20:11
Son Yorum: marv
  IREM Porsuk Traş Fırçası papazerigi 107 157,393 01/09/2020, Saat: 18:56
Son Yorum: marv
  Yaqi Porsuk Kılı Tıraş Fırçası shaving61 114 73,990 13/08/2020, Saat: 16:05
Son Yorum: Lord Sparhawk
Information Porsuk Kılı Tıraş Fırçalarının Temizliği papazerigi 51 50,867 14/06/2020, Saat: 00:24
Son Yorum: cavekid
  Pure tipi porsuk fırçası yumuşatılabilir mi? midheaven 22 24,757 16/02/2020, Saat: 12:10
Son Yorum: U A K
  Muhle Pure Porsuk Kılı akaysakarya 9 5,033 09/01/2020, Saat: 23:41
Son Yorum: Shavette
  Anbbas Porsuk Fırça U A K 1 2,645 06/01/2020, Saat: 23:12
Son Yorum: Jaguar Paw

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: