brükseldeki biri için tavsiyeleriniz?
Abilerim kardeşlerim ben de geleneksel traşa merak saldım ve jiletli traş makinesi alma yolunda emin adımlarla ilerliyorum.sanırım en iyi marka merkur bu konuda.brükselde baktığım dükkanlarda merkur marka var.yeni başlayan acemi için önereceğiniz merkur hangi merkur olur? (merkur futur demeyin 60-70 euro) fiyatlar 20 25 eurodan başlıyor...en ucuz merkuru alsam idare eder mi beni 4-5 sene?
(09/06/2012, Saat: 23:42)emredogan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Abilerim kardeşlerim ben de geleneksel traşa merak saldım ve jiletli traş makinesi alma yolunda emin adımlarla ilerliyorum.sanırım en iyi marka merkur bu konuda.brükselde baktığım dükkanlarda merkur marka var.yeni başlayan acemi için önereceğiniz merkur hangi merkur olur? (merkur futur demeyin 60-70 euro) fiyatlar 20 25 eurodan başlıyor...en ucuz merkuru alsam idare eder mi beni 4-5 sene?

Futur u kullanmadıgım icin bir sey diyemeyecegim kullanan arkadaslar yorum getirecektir. Ancak kullanan biri olarak Progress i oneririm. Belki biraz fiyat farkı olabilir lakin bu isi deneyipte berbatmıs bırakıyorum bana uymadı diyenine denk gelmedim. Zaten cogunumuz modern yontemlerin aletlerin verdigi tıras keyfinden ve sonucundan rahatsız olarak buna bulasıyoruz. Bence Progress + İantag 9-12 Dolarlık bir Porsuk fırca + Proraso veya Cella sabun cok ideal olacaktır. Bir de asla Merkur un jiletlerini almayın.
(09/06/2012, Saat: 23:49)totan35 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(09/06/2012, Saat: 23:42)emredogan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Abilerim kardeşlerim ben de geleneksel traşa merak saldım ve jiletli traş makinesi alma yolunda emin adımlarla ilerliyorum.sanırım en iyi marka merkur bu konuda.brükselde baktığım dükkanlarda merkur marka var.yeni başlayan acemi için önereceğiniz merkur hangi merkur olur? (merkur futur demeyin 60-70 euro) fiyatlar 20 25 eurodan başlıyor...en ucuz merkuru alsam idare eder mi beni 4-5 sene?

Futur u kullanmadıgım icin bir sey diyemeyecegim kullanan arkadaslar yorum getirecektir. Ancak kullanan biri olarak Progress i oneririm. Belki biraz fiyat farkı olabilir lakin bu isi deneyipte berbatmıs bırakıyorum bana uymadı diyenine denk gelmedim. Zaten cogunumuz modern yontemlerin aletlerin verdigi tıras keyfinden ve sonucundan rahatsız olarak buna bulasıyoruz. Bence Progress + İantag 9-12 Dolarlık bir Porsuk fırca + Proraso veya Cella sabun cok ideal olacaktır. Bir de asla Merkur un jiletlerini almayın.

teşekkürler hocam.yalnız acemi olduğum için bir sorum daha olacak.bu jiletli traş makinelerinin normal jiletten tam olarak farkı nedir? yani neden mach3 ya da fusion power 5 bıçak değil de merkur kullanıyorsunuz? sinekkaydıya daha yakın traş yaptığı için mi tek sebep?
Badger & Blade sitesinden ;

Brussels
AZ VUB hospital

Laarbeeklaan, 101, 1090 Brussels
Irisch Moos product
4711

Colruyt stores

French/Flemish(Dutch) website only
Various locations
Gillette products
Axe
Williams
Dorco blades under "Fresh" brand

Coutellerie Tilquin

Gallerie de la Reine, 9, 1000 Bruxelles, Belgium - Telephone: 0032 (0)2 512 76 63
Large variety of luxurious shaving supplies
Plisson brushes
Merkur razors
straights

Coutellerie A.Jammart Au Grand Rasoir

Rue de l'Hôpital 7, 1000 Bruxelles, Belgium - Telephone: 0032 (0)2 512 49 62
Mühle brushes/DE razors
Merkur
Feather blades

Coutellerie du Roi

Passage du Nord 27, 1000 Bruxelles, Belgium - Telephone: 0032 (0)2 217 54 94
Merkur & Dovo
Osma alum block

Delhaize and Carrefour supermarkets

Various locations
IP's under local brand
Williams shaving cream
Palmolive shaving cream and stick
Wilkinson shaving soap

Di drugstores

Various locations
Tabac range
Palmolive products
4711
Gillette bleue extra blades (3.00?/10 pack)
Somerset preshave oil

Inno Department Store

Rue Neuve, 111-123, 1000 Bruxelles, 0032 (0)2 211 21 11
Avenue Louise, 12, 1050 Bruxelles, 0032 (0)2 513 84 94
Merkur razors
brushes
Merkur blades for 7.50? a pack of ten
Tabac line of products

Senteurs d'ailleurs Parfumerie

Avenue Louise 94, 1050 Brussels
Nice choice of perfumes
Trumper shaving stuff
Acqua Di Parma
Maria Novella

Au Grand Rasoir, Grand Palace la Sablon'un arasındaymış. 2010 yazında 1 ay kadar kaldım brükselde güzel şehir Big Grin

attachment.php?attachmentid=228817&d=1331885780
(09/06/2012, Saat: 23:56)eggman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Badger & Blade sitesinden ;

Brussels
[hide] - [top] - [edit]AZ VUB hospital

Laarbeeklaan, 101, 1090 Brussels
Irisch Moos product
4711

[hide] - [top] - [edit]Colruyt stores

French/Flemish(Dutch) website only
Various locations
Gillette products
Axe
Williams
Dorco blades under "Fresh" brand

[hide] - [top] - [edit]Coutellerie Tilquin

Gallerie de la Reine, 9, 1000 Bruxelles, Belgium - Telephone: 0032 (0)2 512 76 63
Plisson brushes
Merkur razors
straights

[hide] - [top] - [edit]Coutellerie A.Jammart Au Grand Rasoir

Rue de l'Hôpital 7, 1000 Bruxelles, Belgium - Telephone: 0032 (0)2 512 49 62
Mühle brushes/DE razors
Merkur
Feather blades

[hide] - [top] - [edit]Coutellerie du Roi

Passage du Nord 27, 1000 Bruxelles, Belgium - Telephone: 0032 (0)2 217 54 94
Merkur & Dovo
Osma alum block

[hide] - [top] - [edit]Delhaize and Carrefour supermarkets

Various locations
IP's under local brand
Williams shaving cream
Palmolive shaving cream and stick
Wilkinson shaving soap

[hide] - [top] - [edit]Di drugstores

Various locations
Tabac range
Palmolive products
4711
Gillette bleue extra blades (3.00?/10 pack)
Somerset preshave oil

[hide] - [top] - [edit]Inno Department Store

Rue Neuve, 111-123, 1000 Bruxelles, 0032 (0)2 211 21 11
Avenue Louise, 12, 1050 Bruxelles, 0032 (0)2 513 84 94
Merkur razors
brushes
Merkur blades for 7.50? a pack of ten
Tabac line of products

[hide] - [top] - [edit]Senteurs d'ailleurs Parfumerie

Avenue Louise 94, 1050 Brussels
Nice choice of perfumes
Trumper shaving stuff
Acqua Di Parma
Maria Novella

Au Grand Rasoir, Grand Palace la Sablon'un arasındaymış. 2010 yazında 1 ay kadar kaldım brükselde güzel şehir Big Grin

attachment.php?attachmentid=228817&d=1331885780

hocam güzel şehir olduğu yorumunuza katılmıyorum şiddetle Big Grin ben de o dükkanlara baktım zaten 5-6 modelleri var onlar da merkur.acaba en ucuz merkuru (22 euro civarı) (modelini de bilmiyorum) alsam 4-5 sene götürür mü beni sinekkaydı Big Grin
Ben güzel taraflarını gördüm diyelim o zaman Big GrinBig Grin

Size tavsiyem şu iki blogu okumanız.

http://tiraskeyfim.blogspot.com/
http://jiletvetiras.blogspot.com/
(09/06/2012, Saat: 23:56)emredogan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: teşekkürler hocam.yalnız acemi olduğum için bir sorum daha olacak.bu jiletli traş makinelerinin normal jiletten tam olarak farkı nedir? yani neden M***3 ya da F**** power 5 bıçak değil de merkur kullanıyorsunuz? sinekkaydıya daha yakın traş yaptığı için mi tek sebep?

linkdeki yöneticimizin blogundan alıntıdır
kaynak: http://tiraskeyfim.blogspot.com/2011/06/...kalar.html

Alıntı:Kartuşlu tıraş bıçakları:

Bunlar kullan at tıraş bıçaklarından sonra konforda ciddi artış sağlasalar da, hala geleneksel ıslak tıraş ekipmanlarının verdiği konfordan çok uzaktırlar. Eski modeller metal gövdelere, güncel modeller plastik gövdelere sahiptir. Dolayısıyla ele daha oyuncak gibi gelirler. 2 bıçaktan 5-6 bıçağa kadar olanları vardır ve sürekli markalar arası bir bıçak sayısı arttırma rekabeti vardır. Bıçak sayısı arttıkça tıraş kalitesi artmamasına rağmen, insanlar bir zamanlar fotoğraf makinelerindeki megapiksel savaşına kandıkları gibi, burada da bu oyuna gelmektedirler.

Bu tip tıraş bıçakları; kaplamalı bıçaklar, favori düzeltme bıçakları, kaydırıcı, nemlendirici ve gerdirici bantlar gibi pek çok lükse sahiptir ancak bunların getiriden çok götürüsü vardır. En başta bu bantlar çok kısa ömürlü olacak şekilde üretilir. Özellikle mach 3, fusion gibi makinelerde tıraş bıçakları ilk tıraşta yüzünüzde adeta kayarken, birkaç tıraş sonrasında bantlar hemen özelliğini kaybeder ve jiletler keskin olmasına rağmen, kafadaki bu bantlar kuruduğundan tıraş olmak son derece rahatsız edici hale gelir. Tıraş başlığı yüzünüzde kaymaz, takılır kalır. Ayrıca daha kötüsü; sözde daha yakın tıraş sağlayan bu gerdirici bantlar, sakalı çok fazla yukarı gererek dipten kesilmesine neden olur. Sonuç olarak eğer açılı ya da tersten tıraş oluyorsanız çok yüksek ihtimalle kıl dönmesi sorunu yaşarsınız. Bu tip makineleri kullanıyor ve sürekli kıl dönmesinden şikayetçiyseniz en büyük sorumlunun bu makineler olduğunu bilin.

Bunları geçersek kesme korumalı sistemleri yüzünden bu tip tıraş bıçakları agresif kesiciler değildir, dolayısıyla tıraş olurken yüzünüze bastırmanız gerekir. Tek seferde kesinlikle tüm sakalı alamazlar ve sürekli aynı yerden geçmek zorunda kalırsınız. Eğer kafadaki bantlar da eskimişse, bu iyice tatsız ve tahriş edici bir durum olur. Bu da yetmezmiş gibi başlığa çok fazla bıçağı sıkıştırmak için bıçak aralarını az tuttuklarından sürekli tıkanırlar. İki yüzünüze sürer, suya tutarsınız, bezdirir. Özellikle wilkinson quattro bu konuda sabıkalı bir üretim fiyaskosudur.

Bu makinelerin en büyük problemi maliyettir. Ciddi anlamda pahalı değil, aşırı pahalıdırlar. Ki bu makinelerin olayı budur. Gövdeleri ucuza yanında 1-2 kartuşla birlikte verilir. Ama iş yeni kartuş almaya geldiğinde birkaç kartuşa 10-20 lira para vermek zorunda kalırsınız ki bu bir soygundur. Pek çok kişi bu soygunu kendine yedirebilmek için ama bunlar çok dayanıklı ben bir kartuşla 2 ay tıraş oluyorum der. Evet o arkadaşın tıraştan anladığı kirli sakallı görünmemektir çünkü o kadar. Ne temiz kesim, ne rahat kesim, ne yakın kesim mümkün değildir 2 ay boyunca. Sürekli siyah siyah sakal uçlarıyla dolaşır ve tıraş olduklarını zannederler. Gerçek şu ki, şu an en iyileri olan fusion dahi 1 hafta-10 günden sonra ciddi verimsizleşir. Bu gereçlerin en büyük kozu kullanımlarının rahatlıklarıdır, başka da bir olayları yoktur.

Artıları:
+hemen her yerde bulunabilmeleri
+kullanımlarının çok kolay olması
+kullan at'lara göre daha kaliteli olan bıçakları
+ortalama üzeri tıraş kaliteleri
+kendinizi kesmenin neredeyse imkansız olması
+çok hızlı tıraşa imkan vermeleri

Eksileri:
-tıraş başına çok yüksek maliyetleri
-kısa ömürlü kartuşları
-çevreyi kirletmeleri
-çabuk tükenen bantları dolayısıyla vasat ve zevksiz tıraş sağlamaları
-temiz tıraş için aynı yerden defalarca geçme gerekliliği
-kıl dönmesi yaratma riski
-tıraş başlıklarının çok çabuk tıkanması ve tıraş sırasında sürekli temizlenme gerektirmesi
-kullandıkça kötüleşen tıraş kalitesi
-üreticilerin daha yeni modellerini çıkardıkça, eski modellerine parça üretmeyi bırakması/azaltması sonucu sizi sürekli daha yeni ve pahalı olana zorlaması
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
4-5 sene olarak bakmayin guzel bir sekilde kullanirsaniz 40-50 sene dahi kullanirsiniz. Ben ve cogumuz bizden yasli aletlerle tiras oluyoruz. Benim acimdan bu tiras meselesi sinekkaydidan ziyade geleneksel ve nostaljik olusu. Yuzume hel surup 5 bicakli ile de kendi acimdan oldukca tatminkar tiraslar oldum, geleneksel tirasa ise nostaljik havasidan dolayi basladim ve oldukca memnunum. Elimde benden kat ve kat yasli aletler de var yeni aletler de var sizde baslarsaniz bu hastaliga sizde de vakit ilerledikce olacaktir Smile progress ve futur sahibi olarak progress derim nedeni ise daha nostaljik durusu ve mild yapisi ama futurun dizaynini da cok seviyorum hepsinden farkli bir yapida izlemeyi seviyorum bu aleti agresif tiras olmak istedigimde veya sakalim uzunsa bununla tiras oluyorum. Progress alirsaniz sizi pisman etmez. İyi tiraslar...
Illaki merkur olacaksa "34C HD" başlangıç için tavsiye edilen urunlerden. Kullanmadim ama tavsiye eden çok. Bu arada geleneksel ıslak tıraşa gecmeden önce bahsedilen iki blog ve forumumuzu iyice okumanın faydasını görürsünüz.

Forumumuza hoşgeldiniz. Umdugunuzdan fazlasini bulmanız dileğiyle.
(10/06/2012, Saat: 00:06)emiriko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 4-5 sene olarak bakmayin guzel bir sekilde kullanirsaniz 40-50 sene dahi kullanirsiniz. Ben ve cogumuz bizden yasli aletlerle tiras oluyoruz. Benim acimdan bu tiras meselesi sinekkaydidan ziyade geleneksel ve nostaljik olusu. Yuzume hel surup 5 bicakli ile de kendi acimdan oldukca tatminkar tiraslar oldum, geleneksel tirasa ise nostaljik havasidan dolayi basladim ve oldukca memnunum. Elimde benden kat ve kat yasli aletler de var yeni aletler de var sizde baslarsaniz bu hastaliga sizde de vakit ilerledikce olacaktir Smile progress ve futur sahibi olarak progress derim nedeni ise daha nostaljik durusu ve mild yapisi ama futurun dizaynini da cok seviyorum hepsinden farkli bir yapida izlemeyi seviyorum bu aleti agresif tiras olmak istedigimde veya sakalim uzunsa bununla tiras oluyorum. Progress alirsaniz sizi pisman etmez. İyi tiraslar...

teşekkürler hocam.valla modeli merkur ismini bilmiyorum yarın gidip en ucuzunu alayım diyorum 22 euro.araştırdığım kadarıyla kalitesiz mal almamış olurum merkur almak ile ?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,537 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,295 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken
  Muhle R41 & R89 & Merkur 15C: Tavsiyeleriniz Eskizcan 8 2,771 01/01/2022, Saat: 12:11
Son Yorum: Eskizcan
  Köpüğünüzün olduğunu anlamak için kriterleriniz nedir? kantona 16 6,119 16/06/2020, Saat: 01:52
Son Yorum: kantona
  sinekkaydı tıraş için çorluya :) muratti 4 9,957 09/04/2020, Saat: 11:08
Son Yorum: mustbe
  Kuru Cilt için Öneriler dearlord 6 2,974 08/04/2020, Saat: 03:13
Son Yorum: dikdik_s
  Yeni Ürünler İçin Tavsiye coldbeer 17 9,234 19/09/2018, Saat: 18:19
Son Yorum: coldbeer
  Sert sakalına yıllardır çare bulamamış birine tavsiyeleriniz arrowcrown 32 16,215 04/09/2018, Saat: 10:59
Son Yorum: posicor
Thumbs Up Yeni baslayan icin tiras seti tavsiyesi volkanslim 18 10,099 04/08/2018, Saat: 16:18
Son Yorum: Niko
  jiletin uzun süre kullanılması için ne yapmalı? Mıknatıs vs. fidelio1969 32 39,969 13/02/2018, Saat: 16:20
Son Yorum: Razorlazer

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: