Sağlık
Merhabalar değerli geltir üyeleri. Üyelerimizin geçirdiği sağlık sorunları, nasıl bir tedavi gördükleri, iyileşme süreçlerinde hangi yöntemlere başvurulduğu gibi konuları bu başlık altında konuşalım. Bu safhalar, hayatta sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklarda, diğer forum üyelerine yol gösterici olacağı kanısındayım.

Kendimden başlayalım istedim. Kısmetse cumartesi günü küçük sayılacak bir cerrahi operasyon geçireceğim. 2012 de geçirdiğim mide endoskopisini saymazsak bu ilk ameliyatım olacak. Tabi haliyle heyecan, korku e birazcıkta endişe var. Birkaç yıl önce kasık fıtığı şüphem başladı, geçen yıl doktora gittiğimde oda bu şüphemi muayenede doğruladı, ve ilaçla asla tedavi edilemediğini ve kesin çözümün ameliyat olmam gerektiğini iletti. Bir yıl böyle geçti fakat son zamanlarda fıtığın beni zorlaması can yakar hale geldi ve ameliyat kararı aldım. Geçen sene teşhisi koyan ve ameliyatımı yapacak olan doktorum, sağ tarafımda olan hafif şişliğin yanı sıra ultrason görüntüleri sonrası sol tarftada yani çift taraflı fıtık olduğunu söylemişti. Daha başlangıç aşamasında olan bu fıtığın kapalı yöntem ameliyatla tedavi edilebileceğini, fıtık ilerlerse mecburen açık ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Kapalı ameliyatın avantajlarını sayarsak, vücutta fazla bir kesi oluşturmadan tek bir noktan girerek iki taraftaki fıtık sorunu giderilmekte hastanın iş hayatına dönüşü daha çabuk olmakta. Açık ameliyatlarda ise tam tersi kesik izleri belirgin, iyileşme ve iş hayatına dönüş daha uzun ve meşakkatli bir süreç hastayı beklemekte.

İnternetten yaptığım araştırmada, bu rahatsızlığı geçiren hasta yorumlarında, kimisi genel anastezi, kimisi belden aşağısı uyuşturularak bu operasyonları geçirmiş. Bu iki yöntemi kullanan hasta yorumlarıda çok çok farklılık göstermekte. Kimisi genel anastezi iyi demiş, kimisi belden aşağısı uyuşturma iyi demiş, her ikisindede aksini idda edip beğenmeyen zorluk yaşadığını belirten hastalar olmuş, fakat çoğunluğa baktığımda genel anestezi daha makul bir seçenek gibi duruyor. Doktorumla konuştuğumda hastanelerinde genel anestezi uygulayarak bu işlemi yaptıklarını belirtti, biraz rahatladım bunu duyunca açıkcası.

Siz değerli dostlarım arasında (veya yakınları) kasık fıtığı operasyonu geçiren varmı? Varsa nasıl bir tedavi uygulandı, nasıl bir iyileşme süreci geçirdi, dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgisi olan varsa tavsiyelerini bekliyorum.

Tabi forumumuzda doktor üyelerimizde var onların görüşleride daha bir değerli, yanlış birşeyler yazmış isem özür dilerim uzman olan dr. arkadaşlar doğru olanı öğrenmemiz konusunda hiç çekinmeden bizi düzeltsinler.

Saygılar, sevgiler... Sağlıklı günler dilerim.
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
Şimdiden geçmiş olsun Soner hocam. Konu hakkında bilgi sahibi değilim maalesef ama tez zamanda sağlıklı günler diliyorum.

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi
@Soner komşum operasyonu sorunsuz bir şekilde geçirmeniz dileğiyle, şimdiden geçmiş olsun.
@Soner bey geçmiş olsun, ALlah şifa versin.

Öyle bir konu açtınız ki herkesin duyduğunda ya kendisinden ya da yakınlarından duyduğu veya yakınlarının yaşadığı hikayeleri paylaştığı bir alan.

E n v i r o n m e n t a l i s t

Şimdiden gelmiş geçmiş olsun hocam.
"A Samurai always wears two swords."
Allah şifa versin komşum.

Kapalı (laparoskopik) ameliyat dediğiniz gibi hasta açısından çok daha iyi bir ameliyat şekli çok ilerlemeden hem de tek seansta iki tarafı birden yapabilecek olmaları sizin adınıza çok şanslı olmuş. Ameliyat sonrası size gerekli bilgiyi vereceklerdir ama onarılan yer ne olursa olsun eski sağlıklı %100 haline gelmeyecek, mümkün olduğunca kendinizi sakınmanızı, karın içi basıncı artıracak hareketlerden kaçınmanızı (ağırlık kaldırmamanızı vb.) öneririm. Onca uyarıya rağmen iş yapmaya ağırlık kaldırmaya devam edip 2. 3. ameliyatını olan çok hasta var.

Hastanede keşke belden aşağı uyuşturma dediğiniz bölgesel anestezi seçeneğini sunsalarmış(çünkü komplikasyonları ve komplikasyon oranları dahaz az) ama çift taraflı olması ameliyat süresini uzattığından size zaten uygun olmazdı.
Hayat amacım: her şey hakkında bir şeyi, bir şey hakkında her şeyi öğrenmek!
Nasıl denk geldi şaşkınım.

İşyerimden bir arkadaş 5 şubatta kasık fıtığından ameliyat oldu. Yıllar önce yine olmuş bir kişi.

Kendisi halen istirahatte ve izinli. Çevresinden duyduğuma göre anestezinin yan etkileri oldukça ağır olmuş arkadaşıma. Bilindiği üzere anestezi sonrası baş ağrısı vb. olabiliyormuş. Arkadaşımda operasyon sonrası baş ağrısı oldukça fazla olmuş ve sadece tuvalet için kalkabilmiş.

Anestezi sonrası baş ağrısı olmaması için bol bol olabildiğince su tüketmek imiş ancak arkadaşım bunu tuvalete kalkıp ağrı çekmemek adına ihmal etmiş. Baktı ki olmuyor. Bol bol su tüketmeye başlamış.

Netice olarak benim şahsi tavsiyem anestezinin olası yan etkileri konusunda sağlam bilgi edinmeniz ve operasyon sonrası kendinizi bilgilerinize göre elinizden geldiğince hazırlamanız olacaktır.

Şimdiden geçmiş olsun.
@Soner komşum allah şifalar versin geçmiş olsun
Çok geçmiş olsun komşum. Acil şifalar diliyorum. Etrafımızda çok duyduğumuz bir hastalık. Hatta akrabalarımda bile vardır. Ama tedavi hakkında net bilgim yok maalesef.Sad
Çok geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim.
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: