Kişiye özel yaprak jilet puanlama
(22/05/2019, Saat: 23:58)sinekaydı Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok güzel bir inceleme ve karşılaştırma listesi olmuş. Jiletlerin teknik özellikleri kaynak olacak şekilde kıyaslanmış

İlave olarak Jiletlerin teknik özellikleri dışında: Bulunabillirlik ve Fiyat ları da puanlamaya eklense daha da faydalı olabilir gibi @mustbe komşum

Ayrıca Jiletlerin kalitelerini, markayı satınaldıktan sonra düşüren veya bilerek yok eden P&G faktörü de artık önemli olmaya başladı. PermaSharp, Sputnik, Gillette Platinum(son çıkanları) artık iyi değil. Polsilver yok edildi...Sad
Komşum buraya eklemedigim değerlendirme kısmında bunları kendime not almıştım o yüzden tabloyu büyütmeye gerek duymamıştım Smile karmasik olmasin diye.
mesela polsilver ı beğendim ama olmazsa olmaz değil mavi astra var onun yerine dedim. Posh 20 TL lik fiyatı ile genel puanı nispeten düşük olsa bile alınabilir, bic için asla tekrar alma parama yazık notlarım var Smile permasharp da özel sistem kutusundan anlaşılsın dedim. 7 oclock ben aldığımda 7.5 liraydı zam geldi stoklar bitti vs. stok yapacak kadar alınacak bir jilet değil dedim. 3 defa onu kullanacağıma 1 defa derby usta kullanırım dedim gibi gibi .

Tabloyu ilk başladığım zaman tasarlanmıştım büyütürsem amacın dışına çıkar diye sade kalsin istedim. Bunun üzerine eklemeler yapılarak faydalı birseye kaynak olması dileğim komşum. İnşallah faydalı olur.

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(23/05/2019, Saat: 00:49)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum buraya eklemedigim değerlendirme kısmında bunları kendime not almıştım o yüzden tabloyu büyütmeye  gerek duymamıştım Smile karmasik olmasin diye.
mesela polsilver ı beğendim ama olmazsa olmaz değil mavi astra var onun yerine dedim. Posh 20 TL lik fiyatı ile genel puanı nispeten düşük olsa bile alınabilir, bic  için asla tekrar alma parama yazık notlarım var Smile permasharp da özel sistem kutusundan anlaşılsın dedim. 7 oclock ben aldığımda 7.5 liraydı zam geldi stoklar bitti vs. stok yapacak kadar alınacak bir jilet değil dedim. 3 defa onu kullanacağıma 1 defa derby usta kullanırım dedim gibi gibi .

Tabloyu ilk başladığım zaman tasarlanmıştım büyütürsem amacın dışına çıkar diye sade kalsin istedim. Bunun üzerine eklemeler yapılarak faydalı birseye kaynak olması dileğim komşum. İnşallah faydalı olur.

Bence şimdiden çok faydalı oldu bile. Hem sade hem de karışık olarak da yayınlayabilirsin, her türlü iyi olmuş resimli excel tablosu şeklinde.
10 üzeri puan alan jiletlerden voskhod ve derby usta yı kullanmadım... diğer jiletlerde yapılan puanlamalarda hemfikirim.
Kendi sakalımda deneyip tecrüe ettiğim jiletler:
Feather jilet sakala hükmediyor en başarılı bulduğum jilet markası.
Wilkinson sword gayet iyi tavsiye edilir.
Derby usta traş esnasında cildi gerdirirsen iyi işler çıkarıyor.
Perma sharp gayet iyi fazla yormaz rahat tıraş olursunuz.
gillette rubie plus fazla kullanmadım ama oda iyi.

7 lock personna posh iyi performans beklediğim ve denemek istediğim jiletler.
not:grafikle uğraşamadım
youtube.com/Berberbey
Merhaba komşularım;
Aşağıda ki site de jilet kesinlikleri ve dayanıklılık değerleri var. Dayanıklılık olayında yüksek değer mi daha iyi, dayanıklılık derken kaç kere kullanılacağı anlamında mı bilemedim? Bilen arkadaşlar var ise bilgi verebilir mi?

https://www.refinedshave.com/razor-blade...s-summary/

Diğer husus forumda okuduğum konularda feather en keskin jilet, sharp edge onun bir tık altı, voshkod çokta keskin olmadığı söyleniyordu. Bu siteye baktığımda Voshkod, Sharp Edgeden daha keskin görünüyor.

Benim jilet değerlendirmem biraz daha farklı, hala tıraş olduğumu hissetmek için tersten de tıraş olma alışkanlığım devam ediyor. 2 yada 3. perde de ve düzeltmelerde tersten tıraş oluyorum. Tersten alırken yüzümü kanatmayan jilet benim için en iyisidir. Muhle, sharp edge ve voshkod ile tersten tıraş olduğumda sorun yaşamadım. Çok az 1-2 noktasal kanama. Wilkinson ve Permasharp ile yüzüm paramparça oldu kan revan içinde (burayı biraz abartarak söylüyorum Smile ) ama gerçekten berbat bir tıraş deneyimi bu iki jilet.

Şimdi bu durum sanırım konfor oluyor bu jiletler benim için konforlu. Peki keskinliğin kıstası nedir kullanımda ben neye göre değerlendireceğim jiletin keskin olup olmadığını? Hepsi kesiyor en nihayetinde, keskinlik için neyi kontrol etmem gerekiyor. Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
Tıraş esnasında takılma ve çekiştirmeye neden olmaması. Akıcı bir şekilde sakal kesimi. Ve de birden fazla kullanımda hala aynı etkiyi veriyor olabilmesi. Bu konuda örnek verecek olursak, feather kullandığım en keskin jilet rahatlıkla birden fazla kullanım sunabiliyor. En kötüsü de tatra jilet olmuştu, çekiştimelerden takilmalardan dolayı ilk perdeyi tamamlayamadan başka bir jilete geçmek zorunda kalmıştım.

MI 9 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@mustbe dostum, guzel konu icin tesekkur ederiz.
Bir eksikligini gordugum husus, bu jilet puanlamasını yaparken kullandıgınız tıras alet/aletlerini acık sekilde
ilk konu mesajınıza yazarsanız arkadaslara daha faydalı olur diye dusunuyorum.

Dostlar
Jiletler onemlidir, kisiden kisiye fark gosterir, sevdiginizi bulmak icin denemeler gereklidir. Ama forumda jiletler gecmisten beri hep tek degerlendiriliyor. Jilet ve tıras aletini bir butun olarak gorun dostlar. Bir 89 kafa ile bir jilet eh iste sonuc verirken, aynı jilet bir slantta yumusacık bir tıras gecirmenizi saglayabilir veya tam tersi. O yuzden jiletten once makinaya agırlık verin, mumkun oldukca elinizde farklı karakterde birkac makine bulundurun.
Bazı jiletler ilk tıras sonrası, kesici agızın yumusaması ve ciltte stroplanması sonucu 2ci tırasta daha iyi karakter gosterebiliyor, veya ilk tıras iyi gelen bir jilet sert sakal gordumu 2ci tırasta bile zorlanabiliyor. Mantardan 1 kez gecirilen jilet daha akıcı olabiliyor vs.
Kullanılan makine, kullanım tekrarı, kullanım oncesi ek bir islem vs. gibi mevzuların varyasyonları ile, bilindik cogu markadan kendi elinizdeki imkanlar ile zevkli tıraslar cıkarabilirsiniz, deneyin.
Saygılar
Üstadım konuyu çok önce açmıştım ilk mesaj düzenleyememe sorunu var malum. Sonradan da eklemeyi düşünemedim.

Çoğu jileti de89 ile denedim. Fakat sonuç olarak çıkarımda bulunduğum husus tam olarak sizin dediğiniz şey. Her jilet mutlaka farklı makinelerle denenmeli. Bunu öğrendim üst mesajlarda var Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Shark Super Stainless Jilet msakalli 45 34,284 03/10/2023, Saat: 23:51
Son Yorum: alfredantionee
  Perma Sharp Süper Jilet papazerigi 1,011 1,013,637 14/09/2023, Saat: 18:00
Son Yorum: Mecanica
  Jilet Tavsiyesi Aedan 221 155,684 25/08/2023, Saat: 10:20
Son Yorum: sohayli
  Jilet satış sitesi hak. telemcii 2 1,190 24/07/2023, Saat: 23:38
Son Yorum: telemcii
  Jilet Stoku ne kadar olmalı? erdsde 59 31,924 31/05/2023, Saat: 17:20