Kişiye özel yaprak jilet puanlama
Heart 
Merhaba arkadaşlar, daha önce jiletlerin konusunda bir kaç yerde yazdım denk gelmişsinizdir belki bana. Benim geleneksel tıraşa başlamam henüz 8 9 aylık bir süreç.  Başladığım zamanlarda en çok tavsiye edilen iki makineyi de almıştım aralarında tercih yapmam uzun sürmedi. Bana göre en önemli değişkenliğe sahip unsur olan jileti bulmak daha meşakkatli olduğu için kendime bir çok farklı marka jilet aldım.
Forumdan değerli bir üstadın olduğunu sonradan öğrendiğim http://tiraskeyfim.blogspot.com/2011/10/...etler.html adresinden biraz esinlenerek kendimce bir puanlama sistemi kurdum. Elimdeki tüm jiletleri denediğim zaman burada vardığım sonucu yazmak kanaatindeyim. Özellikle yeni başlayanlara ve farklı jiletleri merak edenlere tavsiyemdir örnek olarak olarak aşağıda verdiğim şekilde kendi listenizi oluşturun ileriye dönük sağlam veriler çıkacağına eminim Smile

not:tablo excell formatında oluşturuldu buraya aktarmak zor olacağından örnekledim aşağıda

Son olarak tabloda değişiklik önerilerine de açığım ...

................NEGATİF DEĞERLER..................POZİTİF DEĞERLER
xxxx.........BATIK....................0................KONFOR...............8
MARKA......KIZARMA - YANMA..0 ...............KESKİNLİK............7
JİLET.........ÇEKME..................0 ...............AKICILIK...............7
................NEGATİF TOPLAM....0................POZİTİF TOPLAM ...22.............................>>>  GENEL PUAN 22,00

BylPPh.jpg

bu şekilde
Edit: mobilden tablo bozuk görünüyor Bilginize
Tabloyu resim olarak atsanız aslında. Böyle biraz karmaşık gözüküyor.
"Öç gecikir ancak asla yaşlanmaz." 4.Murad
Yarın atmaya çalışırım
(08/02/2019, Saat: 10:59)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bu şekilde

Güzel bir tablo hazırlamışsınız ellerinize sağlık. Excel'i çok severim muhteşem bir program.
(08/02/2019, Saat: 11:39)batmanforever Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Güzel bir tablo hazırlamışsınız ellerinize sağlık. Excel'i çok severim muhteşem bir program.

Teşekkür ederim hocam . Görselleri son siparişin sayfasından kopyalayıp koymuştum. Jiletin resmine tıklayınca impanın sayfasında açılıyor Smile toplama çıkarma işlemini de kendi yapıyor Smile
Değerlendirme için listeye koyamadığım unuttuğum jiletler de oldu. Bu süreçte öğrendiğim en önemli bilgi her jiletin mutlaka farklı karakterde makinelerle denenmesi gerektiği oldu. Jiletlerin  çoğuna kendi başlıklarında yorum yazmıştım. Bu listede kendim için tuttuğum değerlendirme olduğu için buraya eklemedim. Puanlamada objektif olmaya çalıştım. Kendimi iyi takip ettim her jiletle iki defa tıraş oldum.

Sonuç olarak elimde derby usta, gillette 7 oclock , mavi astra, voskhod ve posh  dönüşümlü kullandığım jilet olarak kaldılar.

Not 1: Teknik ilerledikçe insan yağ tenekesiyle  bile tıraş olabilir dostlar Smile
not 2: listede en iyi sıralaması yok öyle marka sayısı belli olsun diye listelendi genel puana göre karar verdim.
not 3: bazı jiletlere haksızlık olmasın, batık kızarık var dediklerimden birer puan düşsek yeri, teknikle alakalı son kullandıklarımda bu sorunla çok az karşılaştım.

f85c350f3a4497904542de57ea8ae9df.jpg0f0bc2a23e2feabf0a0eeed67be2c58d.jpg2b590742e6a67eae5b2d3a0ea956a149.jpg96203f6cc08765117717741444e7b194.jpg

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(20/05/2019, Saat: 15:56)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Değerlendirme için listeye koyamadığım unuttuğum jiletler de oldu. Bu süreçte öğrendiğim en önemli bilgi her jiletin mutlaka farklı karakterde makinelerle denenmesi gerektiği oldu. Jiletlerin  çoğuna kendi başlıklarında yorum yazmıştım. Bu listede kendim için tuttuğum değerlendirme olduğu için buraya eklemedim. Puanlamada objektif olamaya çalıştım. Kendimi iyi takip ettim her jiletle iki defa tıraş oldum.

Sonuç olarak elimde derby usta, gillette 7 oclock , mavi astra, voskhod ve posh  dönüşümlü kullandığım jilet olarak kaldılar.

Not 1: Teknik ilerledikçe insan yağ tenekesiyle  bile tıraş olabilir dostlar Smile
not 2: listede en iyi sıralaması yok öyle marka sayısı belli olsun diye listelendi genel puana göre karar verdim.
not 3: bazı jiletlere haksızlık olmasın, batık kızarık var dediklerimden birer puan düşsek yeri, teknikle alakalı son kullandıklarımda bu sorunla çok az karşılaştım.

~

Gerek yorumunuz ve gerekse değerlendirme puanlama bilgileriniz yararlanılacak bir kaynak olmuş.
Özellikle şu yorumunuz önemli ve kişisel olarakta katılmamak elde değil (Bu süreçte öğrendiğim en önemli bilgi her jiletin mutlaka farklı karakterde makinelerle denenmesi gerektiği oldu. )
Elinize ve emeğinize sağlık.

E n v i r o n m e n t a l i s t

(20/05/2019, Saat: 16:22)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gerek yorumunuz ve gerekse değerlendirme puanlama bilgileriniz yararlanılacak bir kaynak olmuş.
Özellikle şu yorumunuz önemli ve kişisel olarakta katılmamak elde değil (Bu süreçte öğrendiğim en önemli bilgi her jiletin mutlaka farklı karakterde makinelerle denenmesi gerektiği oldu. )
Elinize ve emeğinize sağlık.

teşekkür ederim üstadım sizden bunu duymak güzel faydamız olursa ne mutlu bize
Çok güzel bir inceleme ve karşılaştırma listesi olmuş. Jiletlerin teknik özellikleri kaynak olacak şekilde kıyaslanmış

İlave olarak Jiletlerin teknik özellikleri dışında: Bulunabillirlik ve Fiyat ları da puanlamaya eklense daha da faydalı olabilir gibi @mustbe komşum

Ayrıca Jiletlerin kalitelerini, markayı satınaldıktan sonra düşüren veya bilerek yok eden P&G faktörü de artık önemli olmaya başladı. PermaSharp, Sputnik, Gillette Platinum(son çıkanları) artık iyi değil. Polsilver yok edildi...Sad

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Shark Super Stainless Jilet msakalli 45 34,284 03/10/2023, Saat: 23:51
Son Yorum: alfredantionee
  Perma Sharp Süper Jilet papazerigi 1,011 1,013,646 14/09/2023, Saat: 18:00
Son Yorum: Mecanica
  Jilet Tavsiyesi Aedan 221 155,686 25/08/2023, Saat: 10:20
Son Yorum: sohayli
  Jilet satış sitesi hak. telemcii 2 1,190 24/07/2023, Saat: 23:38
Son Yorum: telemcii
  Jilet Stoku ne kadar olmalı? erdsde 59 31,927 31/05/2023, Saat: 17:20
Son Yorum: arandur