SERVET Kokulu Düzce Tütünü Kolonyası
Sn @dikdik_s lutfen on yargili davranmayalim!!!..sitesinde bir kac urunu after shave'leri vs var.onlar hakkinda da bilgi aldim.Fiyatta konusmadik daha cok neden pazarlama konusunda boylesiniz dedim.hic internet satisiniz yok cok ilginc dedim.hatta yetkili surdan burdan temin edebilirsiniz derken ztn forum var katildigimiz ordan size ulasacaklar o zmn temin edecegiz dedim..basarilar vs diledim..o cercevede bir konusma oldu..ztn onceki mesajlarim da bende varim etkinlige dedim..yerli bir kolonya ne kdr olabilir ki fiyatina guvenmeyip firmayi arayayim.guvenmesem ztn bir sekilde bulurum ben bu urunu..gider oradan temin ederim..benim unlenen bir urunum olsa bunun genis kitlelere yayilmasini isterim..firma oyle degil mesela duzce'ye gelsinler buradan temin etsinler butik kalma hedefindeyiz dediler..durum budur.saygilar.
@inter Dün firmanın aftershave'ini merak ettiğimi yazmıştım. Biraz bilgi verir misiniz? Aftershave'i hala üretiyorlar mıymış?
Sn @Gentlemen nsl oldugu hk bilgim yok malesef,uretiyorlar mi diye sormak aklima gelmedi siteniz var ama satisiniz yok dedim pazarlama kismini vs konustuk cok uzatmadim bende konusmayi..urunlerimizi satmak isteyen firmalarla sartlarimiz uyusursa anlasabilirz vs diyorlar..genelde uzun yol dinlenme alanlari vs de satiliyormus..sitelerindeki urunler harici bilgim yok malesef.. http://www.servetkolonyalari.com/2.html siteside bu merak edenler icin..
Sefim hic onyargılı degilim, cumlemin sonunda da ima etmistim. Sadece aklımdan geceni veya baskalarının dusunulebilecek olanı yazdım, alınmayınız.
Sahsen bir firmaya neden su sekil satmıyorsunuz, neden yapmıyorsunuz vs. demek ozellikle bizim yerli cogu firma icin bos muhabbet oluyor. Yonetim kademesinin hayali vizyonu ne ise o kadar oluyor, sen musteri olarak iyi niyetle oneri yapsan bile kaale alan pek olmuyor, musteri geri donusunu onemseyen, daha iyi hizmet icin oneri arayısında olan kurumlar ayrı tabiki.
Benim egzantrik meraklarim oluyor iste bunun gibi bir seylere fikir olarak destek olmayi seviyorum..kaale alir almazlar onlarin bilecegi is ztn. sn @dikdik_s bende avrupai olsun yabanci urunlere muhtac kalmayalim bizde varsa kaliteli urunler ulasilabilir olsun istiyorum..durumu izah ettim ztn..hala oyle dusunen olacagini sanmayarak etkinligi heyecanla bekliyorum..daha once pinaud etkinligine katilmistim guzel olmustu..bu da guzel olacaktir.. İyi geceler dilerim..
9u7xwh.jpg

Değerli forum üyeleri,

Benim için kullandığım ürünler kadar onların hikayeleri de çok önemli. O kokuları eşsiz kılan bazen onlara ait sürükleyici küçük hikayeler de olabilir. Servet Tütün Kolonyasının hikayesi de böyle bir şey işte... Toprağımızın en çok sevilen kokularından Servet Tütün hakkında küçük bir yazı kaleme aldım. Umarım keyifle okursunuz.

Türkiye'de ilk tütün kolonyasının üretimini; firmanın kurucusu Servet Bucurgat 34 yaşındayken 2 yılık bir emeğin ardından Düzce'de bularak gerçekleştirir. Aslen Erzurum doğumlu olan Servet Bey, babasının memuriyeti dolayısıyla Düzce’ye yerleşir. Babası memur olsa da az kıt kanaat geçinecek kadar gelire sahip olan ailenin oğlu Servet Bey, ortaokulu yarıda bırakarak farklı işlerde çalışır. Bir süre sonra parfüm işine girer. Daha sonraları ise kolonya yapımı konusunda araştırmalara girer. Düzce’nin sayılı zengin ailelerinden olmasına rağmen eşi Nurten Hanım, Servet Bey ile birlikte çalışmaya başlar. Servet Bey, bu güzel eşsiz tütün kolonyasını, evinin bodrum katını laboratuvara çevirerek yoğun bir çalışmanın ardından 1966 yılında ülkemize kazandırır.

Zamanın büyük çoğunluğunu laboratuvarda geçiren Servet Bey, çok büyük önem verdiği imalat aşamasında kendisiyle baş başa kalarak sır gibi sakladığı tütün kolonyasının formülüne yıllar süren bir çalışmanın ardından son halini verir. Zehir gibi acı tütünden, o yıllarda çok tutulacak olan tatlı bir koku elde eder.

Bu işe başladığı ilk zamanlar 3-4 yıl zarar eder. Kolonyasının kalitesinden emin olan Servet Bey bütün bu olumsuzluklara rağmen vazgeçmez ve çalışmalarına devam eder. Yıllar sonra ise kolonyasını piyasaya kabul ettirir ve artık kar etmeye başlar. Böylece Türkiye’de ilk defa tütün kolonyasını yaparak Düzce’nin de adını dünyaya duyurmayı başaran Servet Bucurgat'ın hayalini kurduğu Servet markası da doğmuş olur.

Servet Bey'in aşkla, büyük bir tutku ve hevesle ürettiği tütün kolonyaları Düzce’de büyük bir beğeni toplar. Ürettiği kolonyalarının satışını ise sadece Düzce’deki mütevazi küçük dükkanında yapar. Düzce'yi ziyarete gelen misafirler, Servet Bey’den aldıkları tütün kolonyalarını gittikleri yerlere, yakınlarına hediye olarak götürürler.

Servet Bey kolonya imalatını sadece sipariş üzerine yapar. İmalat sırasında ise laboratuvara kimseyi almaz. Dünyanın dört bir yanından sipariş almaya başlar. İmkanları kısıtlı olduğu için büyük çapta siparişleri karşılayamaz. Seri üretimin, kolonyalarının kalitesini düşüreceğine inan Servet Bey, markaya duyulan güveni korumak için butik üretimi benimser. Servet Bey’in markasına duyulan güveni kaybetmemesinin en önemli nedeni ise kolonyasının ilk formülüne sadık kalarak butik üretim yapmasıdır.

Servet Bey’in kolonyasını kullananlar arasında Sakıp Sabancı ve Turgut Özal da var. Sabancı, her sabah tıraştan sonra Servet Tütün Kolonyası ile güne başlarmış. Emel Sayın, Türkan Şoray, İsmet Nedim ve Şükran Ay gibi ünlü Türk sanatçılar da bu kolonyayı kullananlar arasındaymış. Kraliçe Elizabeth ve Bridget Bardot ise kolonyayı dünyada kullanan diğer ünlü isimlerden.

Servet Bey’in 2015 yılında vefat etmesinden sonra ailesinin tek amacı O’nun hatırasını ve markasını korumak olur. Eşi Nurten Hanım ile çocukları Gülgün, Sibel ve Figen Hanımlar, Servet Tütün Kolonyaları’nın butik üretim ve satışı ilkesini devam ettirme kararlılığını sürdürürler. Böylece hem babalarının Servet markasının değerini korumak isterler hem de kolonyanın kalitesini aslına uygun olarak imal ederek meraklıları ile buluşturmak isterler.

Yazımızı Yavuz Donat’ın, 20 Nisan 2018 tarihli Sabah Gazetesi’nde “Sakıp Sabancı’nın Kolonyası” başlıklı köşesinde kaleme aldığı köşeden bir cümle ile bitirelim:

Düzce deyince "tütün kolonyası" akla gelir, tütün kolonyası deyince de "Servet."

(NOT: Firmanın neden internet üzerinde satış yapmadığını ve butik üretime devam ettiğini sorgulayan dostlarımız için de umarım açıklayıcı olmuştur. Organizasyon konusunda ise işlerimizin yoğunluğu nedeniyle gecikmeden dolayı anlayışınız için çok teşekkür ederiz.)
@ekilic2 komşum, paylaşım için teşekkür ederiz. Etkinliği dört gözle bekliyorum.
Tesekkurler sn @ekilic2
Bu guzel tarihce sonrası, marka degeri sanırsam hepimizin gozunde daha da artmıstır. İlk mesaj icine eklemeyi siz veya mod arkadaslar yapmıs sanırsam. Guzel bir organizasyon ile hayırlısı guzel bir urune ulasabilecegiz.
(12/02/2019, Saat: 00:42)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu guzel tarihce sonrası, marka degeri sanırsam hepimizin gozunde daha da artmıstır.  İlk mesaj icine eklemeyi siz veya mod arkadaslar yapmıs sanırsam. Guzel bir organizasyon ile hayırlısı guzel bir urune ulasabilecegiz.

Çok teşekkür ederim sn @dikdik_s komşum. Kolonyanın asıl merak edilen kısmı burasıydı sanırım. Umarım açıklayıcı olmuştur. Hikayesini bilerek kullanılırsa daha anlamlı olur sanırım. Saygılar...

(08/02/2019, Saat: 03:01)ouz7 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: memnuniyetle ve yazdıklarınız üzerine mutluluk ve gururla katılmak isterim.
Sakıp ağa’dan öğrenecek çok şeyimiz var sanırım, madem bu kadar beğenildi kendi çapıma göre naçizane bende biraz adetli almak isterim.
@ekilic2 ve @helliox komşularım size de bu güzel ve ince organizasyon için teşekkür ederim...

Teşekkürler @ouz7 komşum. Zaten Servet Bucurgat, Sakıp Sabancı'nın yakın dostuymuş. Sabancı'ya gönderdiği tütün şişeleri çokça yurtdışına da götürülerek hediye edilirmiş.

(10/02/2019, Saat: 01:03)Gentleman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @inter Dün firmanın aftershave'ini merak ettiğimi yazmıştım. Biraz bilgi verir misiniz? Aftershave'i hala üretiyorlar mıymış?

@Gentleman komşum, servet tıraş sonrası losyonunu kullanmadığım için hiç bilgim yok. Losyonun üretimi ve satışı yapılıyor. Etkinlik kısmında talebe açtık. Ama losyon ile ilgili şunu söyleyebilirim: Düzce'den @helliox komşum ailesine bizzat Servet Bey tarafından hediye edilen losyonu kullanmış. Kendisi sanırım görüşlerini bizimle paylaşacak.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  En Sevdiğiniz Tütün Kolonyası challenger 20 27,481 28/06/2022, Saat: 23:19
Son Yorum: ekindgn
  Marmara tıraş kolonyası Arko sabun kokulu mennan 15 6,383 25/01/2021, Saat: 19:26
Son Yorum: Ricochet
  Golonya Kolonyası krub 8 3,481 25/09/2020, Saat: 19:16
Son Yorum: broraso
  Marmara Berber Kolonyası mimaras 48 30,391 19/09/2020, Saat: 20:16
Son Yorum: marv
  Tariş Tütün Kolonyası ekindgn 2 1,928 05/09/2020, Saat: 17:55
Son Yorum: marv
  TÜRK MALI TIRAŞ KOLONYASI impaticaret 21 21,168 03/11/2019, Saat: 03:12
Son Yorum: Vincent_Lord
  Hafif, tecihen Hindistan Cevizi veya Vanilya kokulu AS atoprak 17 9,183 10/02/2019, Saat: 20:01
Son Yorum: Soner
  Sandal ağacı kokulu after shave Bozturk 14 12,275 08/02/2017, Saat: 23:13
Son Yorum: Nani Kuş
  Tariş İncir Kolonyası koolandgang 5 9,129 07/12/2016, Saat: 02:35
Son Yorum: Infinitum
  Altın Yaprak Hamsi Kolonyası pars 12 20,679 02/08/2016, Saat: 16:40
Son Yorum: teknikcocuk

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: