SERVET Kokulu Düzce Tütünü Kolonyası
#1
Değerli geltir komşularım,

Geltir'in geleneksel tıraş konusundaki bilgi hazinesinin dışında bu forumun çok özel bir yeri daha var: dostluk, arkadaşlık, paylaşım...

Daha önce forumun  "En Sevdiğiniz Tütün Kolonyası" (http://geltir.com/showthread.php?tid=4881&page=2)
başlıklı bölümünde de belirttiğim gibi geltir aracılığıyla, Türkiye'de sadece Düzce'de rahmetli Servet Bucurgat tarafından bulunarak üretilen KOKULU DÜZCE TÜTÜNÜ kolonyasını bulamadığımı ifade etmiştim.

Sağ olsun Duzceli komşumuz @helliox, foruma şu mesajı yazmıştı:

"Komşular ben bir Düzceli olarak söyliyebilirim ki tütün kolanyası eşittir Servet 'tir. İsteyen olursa maddi bir karşılık beklemeden kendim kargoya veririm. Biz Düzceliler Servet tütün kolanyamızı hem severiz hem de gurur duyarız"

@helliox komşumun, özverili ve karşılıksız geltir dostluğu sayesinde Servet Tütün kolonyası bugün elime ulaştı. Şişesi, nostaljik kokusu ve tabiki hikayesi ile Servet tütün kolonyasına hayran kaldım. Klasik ağır tütün kolonyalarından çok ama çok farklı. Bir aftershave olarak rahatlıkla kullanılabilir. Zaten Sakıp Sabancı, yurtdışı ziyaretlerine giderken bu kolonyası sevdiklerine hediye olarak yanında götürürmüşSmile

Elbette geleneksel tıraş dünyasında çok daha pahalı ithal aftershaveler daha fazla tutuluyor. Bir Tabac losyon almak için ne kadar çaba sarfediyoruz. Ama şunu da unutmamak gerekir düşüncesindeyim: İlk defa Türkiye'de üretilen, kendi toprağımızın çok özel bir kolonyasıına da sahip çıkmalıyız. Ben kokusunu, ferahlığını ve cildi yakmayan kıvamını çok beğendim. Umarım siz de beğenirsiniz.

Son olarak, çok kıymetli @helliox komşuma ayrıca tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Kendisi, bu kolonyayı edinmek isteyen forum üyelerine maddi herhangi bir karşılık beklemeden  seve seve yardımcı olabileceğini söyledi. Ayrıca ekledi: "Komşularımızın yeri bende çok ayrı. Onlar sayesinde tonla bilgi öğrendim. İsteyen olursa seve seve yollarım."

Bu arada bugünkü Ankara tayfası da çok şanslıSmile

1e9b1u.jpg

1q1s7c.jpg

IMG]http://i65.tinypic.com/123o1hh.jpg[/IMG]


(11/02/2019, Saat: 23:03)ekilic2 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 9u7xwh.jpg

Değerli forum üyeleri,

Benim için kullandığım ürünler kadar onların hikayeleri de çok önemli. O kokuları eşsiz kılan bazen onlara ait sürükleyici küçük hikayeler de olabilir. Servet Tütün Kolonyasının hikayesi de böyle bir şey işte... Toprağımızın en çok sevilen kokularından Servet Tütün hakkında küçük bir yazı kaleme aldım. Umarım keyifle okursunuz.

Türkiye'de ilk tütün kolonyasının üretimini; firmanın kurucusu Servet Bucurgat 34 yaşındayken 2 yılık bir emeğin ardından Düzce'de bularak gerçekleştirir. Aslen Erzurum doğumlu olan Servet Bey, babasının memuriyeti dolayısıyla Düzce’ye yerleşir. Babası memur olsa da az kıt kanaat geçinecek kadar gelire sahip olan ailenin oğlu Servet Bey, ortaokulu yarıda bırakarak farklı işlerde çalışır. Bir süre sonra parfüm işine girer. Daha sonraları ise kolonya yapımı konusunda araştırmalara girer. Düzce’nin sayılı zengin ailelerinden olmasına rağmen eşi Nurten Hanım, Servet Bey ile birlikte çalışmaya başlar. Servet Bey, bu güzel eşsiz tütün kolonyasını, evinin bodrum katını laboratuvara çevirerek yoğun bir çalışmanın ardından 1966 yılında ülkemize kazandırır.

Zamanın büyük çoğunluğunu laboratuvarda geçiren Servet Bey, çok büyük önem verdiği imalat aşamasında kendisiyle baş başa kalarak sır gibi sakladığı tütün kolonyasının formülüne yıllar süren bir çalışmanın ardından son halini verir. Zehir gibi acı tütünden, o yıllarda çok tutulacak olan tatlı bir koku elde eder.

Bu işe başladığı ilk zamanlar 3-4 yıl zarar eder. Kolonyasının kalitesinden emin olan Servet Bey bütün bu olumsuzluklara rağmen vazgeçmez ve çalışmalarına devam eder. Yıllar sonra ise kolonyasını piyasaya kabul ettirir ve artık kar etmeye başlar. Böylece Türkiye’de ilk defa tütün kolonyasını yaparak Düzce’nin de adını dünyaya duyurmayı başaran Servet Bucurgat'ın hayalini kurduğu Servet markası da doğmuş olur.

Servet Bey'in aşkla, büyük bir tutku ve hevesle ürettiği tütün kolonyaları Düzce’de büyük bir beğeni toplar. Ürettiği kolonyalarının satışını ise sadece Düzce’deki mütevazi küçük dükkanında yapar. Düzce'yi ziyarete gelen misafirler, Servet Bey’den aldıkları tütün kolonyalarını gittikleri yerlere, yakınlarına hediye olarak götürürler.

Servet Bey kolonya imalatını sadece sipariş üzerine yapar. İmalat sırasında ise laboratuvara kimseyi almaz. Dünyanın dört bir yanından sipariş almaya başlar. İmkanları kısıtlı olduğu için büyük çapta siparişleri karşılayamaz. Seri üretimin, kolonyalarının kalitesini düşüreceğine inan Servet Bey, markaya duyulan güveni korumak için butik üretimi benimser. Servet Bey’in markasına duyulan güveni kaybetmemesinin en önemli nedeni ise kolonyasının ilk formülüne sadık kalarak butik üretim yapmasıdır.

Servet Bey’in kolonyasını kullananlar arasında Sakıp Sabancı ve Turgut Özal da var. Sabancı, her sabah tıraştan sonra Servet Tütün Kolonyası ile güne başlarmış. Emel Sayın, Türkan Şoray, İsmet Nedim ve Şükran Ay gibi ünlü Türk sanatçılar da bu kolonyayı kullananlar arasındaymış. Kraliçe Elizabeth ve Bridget Bardot ise kolonyayı dünyada kullanan diğer ünlü isimlerden.

Servet Bey’in 2015 yılında vefat etmesinden sonra ailesinin tek amacı O’nun hatırasını ve markasını korumak olur. Eşi Nurten Hanım ile çocukları Gülgün, Sibel ve Figen Hanımlar, Servet Tütün Kolonyaları’nın butik üretim ve satışı ilkesini devam ettirme kararlılığını sürdürürler. Böylece hem babalarının Servet markasının değerini korumak isterler hem de kolonyanın kalitesini aslına uygun olarak imal ederek meraklıları ile buluşturmak isterler.

Yazımızı Yavuz Donat’ın, 20 Nisan 2018 tarihli Sabah Gazetesi’nde “Sakıp Sabancı’nın Kolonyası” başlıklı köşesinde kaleme aldığı köşeden bir cümle ile bitirelim:

Düzce deyince "tütün kolonyası" akla gelir, tütün kolonyası deyince de "Servet."

(NOT: Firmanın neden internet üzerinde satış yapmadığını ve butik üretime devam ettiğini sorgulayan dostlarımız için de umarım açıklayıcı olmuştur. Organizasyon konusunda ise işlerimizin yoğunluğu nedeniyle gecikmeden dolayı anlayışınız için çok teşekkür ederiz.)
Cevapla
#2
Einize sağlık. O zaman yapın bir organizasyon forumca destek verelim. Ben şahsen almak istiyorum bu güzel kolonyayı. Var mı başka almak isteyen?
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
Cevapla
#3
(07/02/2019, Saat: 13:59)ahraz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Einize sağlık. O zaman yapın bir organizasyon forumca destek verelim. Ben şahsen almak istiyorum bu güzel kolonyayı. Var mı başka almak isteyen?

Yerli üretimi ben de desteklemek gerektiği kanısındayım. Beni de ekleyebilirsiniz komşum listeye.
Cevapla
#4
Teşekkürler, bir organizasyon olursa bende katılmak isterim.
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

Cevapla
#5
Ben de varım.
Cevapla
#6
Yerli üretime ben de destek vermek isterim.
Cevapla
#7
Organizasyona bende katılmak istiyorum. Foruma özel 60 derece düşük alkollü üretebilirse keşke.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
Cevapla
#8
Komşularım ilginiz ve beğeniniz beni çok mutlu etti. İsteklerinizi toparlayıp boyut ve şişe tercihlerinizi netleştirip ardından üreticiye hemen ileteceğim.
Cevapla
#9
Böyle bir organizasyon yapılabilirse ben de katılmak isterim.
Cevapla
#10
(07/02/2019, Saat: 15:34)korgunv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Organizasyona bende katılmak istiyorum. Foruma özel 60 derece düşük alkollü üretebilirse keşke.

Komşum kolonya 65 derece. Tirastan sonra bugün ilk defa denedim, cildimi hiç yakmadı. Hatta Pinaud Classic baya cildimi yakıyordu. Bunda öyle bi şeyle karşılaşmadım.

Anladığım kadarıyla kolonyanin formülü özel ve tek. Bu fotmulle sadece üretiliyor. Aile şirketi olduğu için amaçları markanın değerini korumak.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Marmara Berber Kolonyası mimaras 48 13,647 19/09/2020, Saat: 20:16
Son Yorum: kaanayhan
  Tariş Tütün Kolonyası ekindgn 2 343 05/09/2020, Saat: 17:55
Son Yorum: kaanayhan
  TÜRK MALI TIRAŞ KOLONYASI impaticaret 21 13,879 03/11/2019, Saat: 03:12
Son Yorum: Vincent_Lord
  Hafif, tecihen Hindistan Cevizi veya Vanilya kokulu AS atoprak 17 3,138 10/02/2019, Saat: 20:01
Son Yorum: Soner
  En Sevdiğiniz Tütün Kolonyası challenger 18 18,981 03/02/2019, Saat: 10:08
Son Yorum: berzax
  Sandal ağacı kokulu after shave Bozturk 14 7,505 08/02/2017, Saat: 23:13
Son Yorum: Nani Kuş
  Tariş İncir Kolonyası koolandgang 5 6,645 07/12/2016, Saat: 02:35
Son Yorum: Infinitum
  Altın Yaprak Hamsi Kolonyası pars 12 16,374 02/08/2016, Saat: 16:40
Son Yorum: emre4498
  Arko Berber Tıraş Kolonyası (Nostalji) korgunv 3 9,564 18/07/2015, Saat: 12:48
Son Yorum: korgunv
  Ömer Akça Tütün Kolonyası 60 • korgunv 2 6,608 16/07/2015, Saat: 20:00
Son Yorum: adamentium

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: