1B, 2B, 3B, 3BS, 5B, 5BV, DE
De üstadlari yorum yapmayacak mi?
Lord'un sayfasini ilk okudugumda kartuslunun kötu olduguna inanmistim suan durum düsündürücü
Çoğumuz kartuşlu kullanırken sakalı hazırlık aşamasını esgeçiyorduk.

Geleneksel tıraş ile birlikte sabun, fırça, köpük keyfiyle tanıştık artık vazgeçemiyoruz. Vazgeçemediğimiz keyif gibi görünse de aslında tıraşın en önemli etabı.

Şimdi sakalı hazırlıyoruz, o yüzden kartuşlu performansımız da arttı diye düşünüyorum. Bu arada ben hiç kartuşa dönmedim, DE den memnunum, ama eskiden kartuşlu ve hazır köpük ile çile olan tıraşın şimdiki bilincimle kartuşlu ve sabun-fırça hazırlığı ile daha performanslı olacağını düşünüyorum.
https://www.facebook.com/KariaBrushWorks
Kartuşlu başlarda birkaç tıraş iyi gelse de aynı jiletlerin uzun süre kullanılması, körelen jiletin kesmemesiyle doğru orantılı artan bastırma neticesinde muhtemel batıklar ve tahrişler, vs...

Her 2-3 tıraşta yeni kartuş kullanılırsa sorun olmayacağını düşünmekteyim.

Yine de r41+perma veya feather ile olduğum tıraşa hiçbir kartuşu değişmem. Sıfır kartuş ile bile o seviyeye ulaşmak mümkün değil. E tabi hergün r41 e de kösele olsa dayanmaz.
Sevgili Cironics

tesdpitlerinizi çok önemsiyorum. Bir kere bence kartuşla da geleneksel tıraş olabilir. Neticede 1950lerde bile DE ler usturaya göre yeniyetmelerin oyuncakları idi. Şimdi bizim geleneksel ıslak tıraş ritüelimiz

cildin buharla hazırlanması,
pre-shave krem sürme,
sabunu tasta köpürtme ve yoğurt kıvamına getirme
fırçalama
tıraş,
şaplama
soğuksu durulaması
tıraş sonrası balsamla rahtlatma
parfümlü bir tıraş sonrası losyon
hatta alkollü losyon sonrasında tekrar balsam ya da krem

gibi aşamaları içeriyor

sonra şap ve tıraş aleti ile jiletin uygun bir şekilde kaldırılması ile de bitiyor

modern tıraş ise

köpüğü yüze sık
kartuşlu ile tek perde yüzünü kazı
alkollü bir losyonla cildini kurut
kartuşluyu dolaba at

aşamalarını içeriyor

şimdi burada en kartuşçu abimiz mancho bile 500 çeşit sabunu ve fırçalarıyla geleneksel tıraş ritüelinin dışına çıkmış değil. Geleneksel tıraşta sadece DE yerine kartuş kullanmak bence geleneksel tıraşa çok fazla bir ihanet sayılmaz. Ancak DE yi tamamen dışlayarak olmaz. Bir geleneksel tıraşçı acelesi varsa ya da günlük tıraş oluyorsa bir WTG bir ATG ile 2 perde ile kartuş kullanabilir ve bunu yaptığı için de köpükçü fast shaver sıfatını almaz. Mesela hafta içi kartuş hafta sonu DE tercih edebilir. Burada önemli olan tıraşı fast food hamburgere benzetmemek ve bir erkeğin cilt bakım ritüeline döndürmektir.

keyifli tıraşlar

(14/03/2014, Saat: 22:49)crionics Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çoğumuz kartuşlu kullanırken sakalı hazırlık aşamasını esgeçiyorduk.

Geleneksel tıraş ile birlikte sabun, fırça, köpük keyfiyle tanıştık artık vazgeçemiyoruz. Vazgeçemediğimiz keyif gibi görünse de aslında tıraşın en önemli etabı.

Şimdi sakalı hazırlıyoruz, o yüzden kartuşlu performansımız da arttı diye düşünüyorum. Bu arada ben hiç kartuşa dönmedim, DE den memnunum, ama eskiden kartuşlu ve hazır köpük ile çile olan tıraşın şimdiki bilincimle kartuşlu ve sabun-fırça hazırlığı ile daha performanslı olacağını düşünüyorum.
Şimdiye kadar Sedef usturamla perma,feather,astra vs çok çeşitli jiletlerle traş oldum. Feather jilet hariç tahriş hissi çok az oluyordu. Genellikle traşımı 2 perde de bitirir sinek kaydıya yakın sonuç elde ederdim. Dün gece ilk defa geçen ay aldığım ri,mei makinayı kullandım. Jilet olarak bozano, sabun olarak tabac kullandım. Keserken açıkçası keyif aldım. Sakalın kesilme sesi net duyuluyordu. Hızımı alamayıp tam üç perdede sinek kaydı traş oldum. Fakat ben hayatımda böyle tahriş, böyle acı, böyle yanma görmedim. Gece boyunca defalarca balsam ve aftershave kullandım serinlemek için. Hatta şuan bile yüzüm yanıyor. İşin kötü tarafı daha önce hiç olmayan batma hissi de yaşıyorum. Hayatımın en kötü traş sonrası diyebilirim. Nerde hata yaptım bilmiyorum. Ilk DE denemem fiyaskoyla sonuçlandı makina, jilet ve teknik tavsiyelerinizi bekliyorum.
@martin amcanın da değindiği çift taraflı jilet takılan bu makinelerin nostaljik olmaları hakikaten büyük keyif veriyor bana. Kendimi iyi bir centilmen gibi hissediyorum çoğu geleneksel tıraşta, tıraş sonrası iyi giyinip iyi de bir koku sıkınca daha da iyi hissediyorum.

Fakat @crionics dostumun da belirttiği gibi aslında bu iş biraz da tıraş bilinci ile alakalı. Bizler tıraşta bilinçlendik, tıraş olmayı çok sonra öğrendik.
Ben de kullan at ve kartuşlu makineler kullanarak çok güzel tıraşlar oldum ama foruma üye olduktan sonra oldum. Zamanım ve keyfim olduğunda dedem gibi tıraş olmak çok güzel. Metal kaba basılmış arko, canavar bir domuz fırça sonra jiletin sesi..

Ha şunu da belirteyim sabah acil çıkmam gerekip de yataktan çıkamadığım zamanlarda tüp köpük ve derbynin samuraisi ilaç gibi geliyor. Big Grin
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba
(15/03/2014, Saat: 01:53)zorba58 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @martin amcanın da değindiği çift taraflı jilet takılan bu makinelerin nostaljik olmaları hakikaten büyük keyif veriyor bana. Kendimi iyi bir centilmen gibi hissediyorum çoğu geleneksel tıraşta, tıraş sonrası iyi giyinip iyi de bir koku sıkınca daha da iyi hissediyorum.

Fakat @crionics dostumun da belirttiği gibi aslında bu iş biraz da tıraş bilinci ile alakalı. Bizler tıraşta bilinçlendik, tıraş olmayı çok sonra öğrendik.
Ben de kullan at ve kartuşlu makineler kullanarak çok güzel tıraşlar oldum ama foruma üye olduktan sonra oldum. Zamanım ve keyfim olduğunda dedem gibi tıraş olmak çok güzel. Metal kaba basılmış arko, canavar bir domuz fırça sonra jiletin sesi..

Ha şunu da belirteyim sabah acil çıkmam gerekip de yataktan çıkamadığım zamanlarda tüp köpük ve derbynin samuraisi ilaç gibi geliyor. Big Grin

Hadi kartuşlu neyse ara ara kullanıyorum; ama tıraş sabunu - fırça ve sıcak su her tıraşımda olmalı, bunlardan kesinlikle vazgeçmem. Zaten tıraş olduğumuz alet ne olursa olsun ıslak tıraştan verim alınmasını sağlayan bunlardır, tıraşın bel kemiğidir.
Niye 3 perde ?

(15/03/2014, Saat: 01:00)Whic Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şimdiye kadar Sedef usturamla perma,feather,astra vs çok çeşitli jiletlerle traş oldum. Feather jilet hariç tahriş hissi çok az oluyordu. Genellikle traşımı 2 perde de bitirir sinek kaydıya yakın sonuç elde ederdim. Dün gece ilk defa geçen ay aldığım ri,mei makinayı kullandım. Jilet olarak bozano, sabun olarak tabac kullandım. Keserken açıkçası keyif aldım. Sakalın kesilme sesi net duyuluyordu. Hızımı alamayıp tam üç perdede sinek kaydı traş oldum. Fakat ben hayatımda böyle tahriş, böyle acı, böyle yanma görmedim. Gece boyunca defalarca balsam ve aftershave kullandım serinlemek için. Hatta şuan bile yüzüm yanıyor. İşin kötü tarafı daha önce hiç olmayan batma hissi de yaşıyorum. Hayatımın en kötü traş sonrası diyebilirim. Nerde hata yaptım bilmiyorum. Ilk DE denemem fiyaskoyla sonuçlandı makina, jilet ve teknik tavsiyelerinizi bekliyorum.
www.BarbarosRazors.com

linguist komşunun videosunu izlemiştim merkur futur'la tıraş olduğu, keşke öyle az sakalım olsa demiştim
o tip bir sakalı piyasadaki en uyduruk kartuşlar bile sıfır hazırlıksız
sinek kaydı tıraş edecektir, de ve ustura çok bile
cilt ve sakal yapısı çok etkiliyor tıraşı

30-40 tıraş hatta yukarısı tıraş olanlara şaşıyorum
en fazla 1 hafta toplam 4 tıraş olabiliyorum aynı kartuşla
tek bir kısa geçişten sonra yarım dk uğraşıyorum tıkanıklığı açmak için
tam teşekküllü bir hazırlığa rağmen en basitinden wilkinson de
permasharp ile olduğum bir tıraşın yanına yaklaşamıyor kartuş
hem hız olarak hem kalite olarak

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: