1B, 2B, 3B, 3BS, 5B, 5BV, DE
Kartuşlu kullandığım zamanlarda yukarıda yazdığım gibi kullandığım için uzun sakalda da, kısa sakalda da hiç tıkanma problemi yaşamadım. Kartuşlular da bence gayet verimli olabiliyor.

Önemli olan tıraş öncesi doğru yüz hazırlığı.
Gecen sabah saat calmamis baktim vakit yok hemen 5b aldim elime... Kopukle... Sonra hatirladim cektigim acilari...

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
Ben sana mecburum bilemezsin
Adını mıh gibi aklımda tutuyorum
Büyüdükçe büyüyor gözlerin
Ben sana mecburum bilemezsin
İçimi seninle ısıtıyorum.
3BS ve DE karşılaştırması

Dün sabah 3BS ile tıraş olmuştum ve gece saat 1 e kadar elimi yüzüme sürdüğümde çene altımda sakala takılmıyordum.Bu sabah RIMEI + Astra yeşil ile 3 perde oldum bir de çene altı ve boyunda rötuş yaptım. Fena olmadı, neredeyse dünkü tıraşa yakın konforda bir tıraştı. Ancak şu anda akşam 5e geliyor ve elimi çene altıma attığımda sakalların çıkmış olduğunu elime takıldığını görüyorum. Yani DE yi bastırmadığım için 3BS kadar derinden alamamış. Yarın Astra ile ikinci tıraşı yapıp jileti çıkaracağım. Bakalım sonuç değişecek mi ?

Bu arada G 3B (Blue) 6+1 paketi 14 lira değil 13 liraymış Real Markette. Makine'nin satışı ise 8,5 lira . Dolayısı ile 13 liradan 8,5 lirayı çıkardığımızda 4,5 lira kalıyor. Yani 6 yedek jileti 4,5 lirya alıyoruz. (Tek makine üzerinde bıçağı ile 8,5 lira olduğundan 7 değil 6 bıçak olarak hesap edilmeli) Bu durumda 4,5/6 = 0,75 yani bıçakların tanesi 75 kuruşa geliyor. Bu bıçaklarla ben en çok 40 tıraş olabiliyorum (Sıcak suda 20 tıraşa düşer) Bu da her bir tıraşın 1.8 kuruşa geldiğini gösterir. F/P canavarı rapirayı bile az farkla geçiyor (Rapira'da bir tıraş 2 kuruşa geliyor)

Ancak üst sınıf proglide 5BV lerde bir yedek bıçak ortalama 10 lira ve yine 40 tıraş derseniz bir tıraş 25 kuruşa geliyor. Yaklaşık 14 kat daha pahalıya tıraş oluyorsunuz. Tabi bu miktarlar elbette komik rakamlar sadece bilgi olsun diye yazdım. Yoksa 100 gram TOBS sabuna 60 lira veren adamlara bu rakamlar bir şey ifade etmez. Ama yine de yaptığım hesaplara göre 30 yılda ortalama 2000 lira zarar edersiniz. Ehh 2000 lira da hiç de fena bir para değil.
Kambersiz düğün olmaz, ben geldim Smile
Kartuşlar içinde ben en çok 3B turbo olanı beğeniyorum. Sensitive olan da güzel. 5B'ler içinde ise F. P olanı iyi.
Bu arada nesnel gözlemleriniz ve bunu ifade edişinizdeki başarı için tebrikler sevgili @martin dostum. Ben o kadar maniler yazdım, sayfalar döşendim ancak Darth Vader payesi alabildim. Bilim adamı farkı bu olsa gerek Smile
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
Ben de nerelerdeydiniz diyordum. Çok teşekkürler iltifatlarınız için. Ben sizin gibi full kartuşçu olmasam ve DE den bir türlü vazgeçemesem de ikisi arasında bir yerlerde duruyorum sanırım. Ama şimdi İhtilaf üstat gelip günümüzü gösterir, yakındır.
Paralel Geltir'ciler olarak, Ihtilaf üstadın gazabını şimdiden hissediyorum. Ama sizden çekinir. Beni yalnız yakalayınca çok dövüyor, yüzüm gözüm tahriş oluyor Big Grin
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
Bende geçenlerde iş yerinde tıraş olmak zorunda kaldım çantamda jiletim kalmamıştı o sebepten uzun zamandır çantanın bir kenarında duran m3 ile tıraş olmak zorunda kaldım yani hiçde fena iş çıkarmadı açıkcası. sıfır tahriş ve oldukça temiz bir tıraş oldu, herzaman DE tıraşa devam edicem ama titreşimli m3 e kötü diyemem.
Benim kişisel tecrübem 2-3 günlük sakalda DE nin keskin bıçak agresdif alet (Feather + R41 mesela) kombinasyonu ile gayet iyi performans verdiği ama günlük tıraşta B3 lerin her zaman üstün olduğu yolunda. Saat 18.00 oldu gece dersine gireceğim ama yüzüm sakaldan kararmış durumda. Oysa B3 kullansaydım böyle olmayacaktı. Belki Astra yeşilin mild olması RIMEI nin de progress 2,5 kadar agresif kesmemesi ile ilgili olabilir.
Martin Amca,

Güzel inceleme olmuş,DE aletler ile kıyaslama olduğu için bilimsel değeri de var Smile Kartuş DE kıyaslamasına Ri,mei,Wilkinson Sword değilde Gillette Vintage serisi,Merkur 34C yada Progress @2,5 @ 3 ayarları daha yakın tıraş verir.Ri,mei ve Wilkinson çok mild aletler.

Kartuşları günlük kullanamıyoruz,haftalık sakala da kullanamıyoruz.Forumda çok övülen Bluness tıraş jeli ve hassas ciltler için 3B yi deneyeceğim fırsat olursa.Seyahat çantasına atarım.

Bu sıralar Feather ve Kai'nin Pro Guard serisi korumalı jiletlerini Coolcut'a takıp deniyorum.Neredeyse kartuşlu aletler kadar güvenli.Kesinlikle tavsiye ederim.Bu korumalı seriyle kişinin kendisine kesmesinin imkanı yok.Usturaya başlamak ve denemek isteyenler için ideal.
Koskoca forum iki kartuşçu'yu asimile edemedik Smile
Yinede durum ümitsiz değil @martin Amca bilimsel çalışıyor.Sevgili @mancho sadece sloganda kalıyor Angel

(14/03/2014, Saat: 19:23)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Paralel Geltir'ciler olarak, Ihtilaf üstadın gazabını şimdiden hissediyorum. Ama sizden çekinir. Beni yalnız yakalayınca çok dövüyor, yüzüm gözüm tahriş oluyor Big Grin

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: