Almanyadan merhaba
Hoşgeldiniz.
Kainatın aynasıyım, mademki ben bir insanım.
Mümkün mertebe türkçe karakterlere ve noktalamaya dikkat etsek bence yeterli.İster istemez aradan kaçıyor.Oku da(,)baban gibi(,)eşek olma.

Amanoktalamaisaretlericokeksikkalincayazilanlarianlamaktazorlaniyorum.
(24/03/2013, Saat: 02:30)bahadirhan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(24/03/2013, Saat: 02:08)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Milli klavyemiz ne zaman oldu bittiye geldi.
Referandum olsaydı

Q

(24/03/2013, Saat: 01:53)bahadirhan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(24/03/2013, Saat: 01:47)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: edebiyat sitesi değiliz içiniz rahat olsun arkadaşlar
hatta aramızda Türk dil kurumu şubesi olarak çalışan
arkadaşları dahi sorun çıkarmamaları için uyarıyoruz
Wink

ben de tam aksine bu konularda hassasım ve milli klavyemiz olan F klavye kullanıyorum..

Q klavye Türkçe karakterler eklenmiş ingiliz klavyesidir..Bugün ezici çoğunlukla kullanılması milletimizin kültür erezyonuna uğramasının bir sonucudur..Çünkü biz yabancılara hayranlık duyarız ve onların ürünlerini kullanırız, kendimiz doğru dürüst bir tıraş aleti bile yapamayız.Yapılanları da tukaka ilan ederiz.F klavye bir 1950 li yıllarda bir Türk tarafından geliştirilmiştir ve Türkçe harfleri en hızlı yazacak şekilde düzenlenmiştir..Bu klavye düzeni de milli klavye olarak kabul edilmiştir..

Hocam bir yanlisiniz var. Hem QWERTY hem de Turkce F klavye en hizli sekilde yazilmasi icin degil, aksine maksimum yazim hizini kisitlamak icin gelistirilmistir.
Bunun sebebi bu klavye duzenlerinin daktiloda kullanim amaciyla tasarlanmasidir. Daktiloda, kullananlar bilecektir, cok seri yazdiginizda harfleri tasiyan parcalar sikismaktadir. Iste bu klavye duzenleri bu sorunu azaltacak sekilde tasarlanmistir. Cok kullanilan harfler kolay erisilebilir yerlerde ve ardisik harfler mekanik kisitlamalar sebebiyle birbirinden uzak noktalara yerlestirilmistir.

Ingilizce dili icin bahsettiginiz sekilde gelistirilen klavye duzeni Dvorak klavyesidir.
Ayni sekilde turkce icin de hizli klavye duzeni uzerine bir arastirma ve ortaya koyulmus bir klavye duzeni var fakat animsayamadim.
Yine de F klavye duzeni ile yazma hizinizin bir miktar arttigi dogrudur.
Bilgisayarım ingilizce klavye ve dil düzeninde olduğu için bilgisayardan yazdığım yorumlarda türkçe karakter kullanamıyorum. Yarattığım rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.
lathrodectus hocam klavye düzeni konusunda size katılıyorum.F klavye daktiloya göre düzenlenmiştir..ben de daktiloda on parmak yazıyorum..benim açımdan sorun o değil, sorun her ne olursa olsun kendi milli klavyemiz varken ingilizin uyduruk klavyesini kullanıyor olmamızdır. İşte benim için esef verici olan budur..
Hassasiyetinize katilmiyor degilim, turkce Q gibi bir garabeti kullanmamaiz uzucu.
Ben isim geregi ingilizce (US) Q kullaniyorum. Klavyenin fiziksel olarak da gercek Q olmasi benim icin cok onemli. (VS developers will understand)
Bilgisayarım ingilizce klavye ve dil düzeninde olduğu için bilgisayardan yazdığım yorumlarda türkçe karakter kullanamıyorum. Yarattığım rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.
(24/03/2013, Saat: 04:25)lathrodectus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hassasiyetinize katilmiyor degilim, turkce Q gibi bir garabeti kullanmamaiz uzucu.
Ben isim geregi ingilizce (US) Q kullaniyorum. Klavyenin fiziksel olarak da gercek Q olmasi benim icin cok onemli. (VS developers will understand)

yanlış anlamayın ben zaten sizi kastedmedim..İşiniz gereği Q klavye kullanmanız gerekiyorsa kullanacaksınız.ben de olsam ben de kullanırdım..benim kasdettiğim gerçek Q klavye değil, içine türkçe karakterler eklenmiş uyduruk Q klavyedir..bu arada hoşgeldin konusunu da berbat ettikSmile
ben ﺽ klavye kullanıyorum :d
(23/03/2013, Saat: 23:59)psycho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Almanya da yaşıyorsunuz, fotoda bi tabac yok, nasıl olur?

bugün Rossmannda Tabac After Shave gözümü kesdi. aklima yaziniz geldi. hic beklemeden bir tane alip kasaya dogru yürüdüm Cool 10 €´ya düsmüs. alma kararimi fazlasiyla etkiledi.
https://www.flickr.com/photos/97998395@N05/

https://instagram.com/onuresko/
Bu arada yeni yaşınızda kutlu olsun forumun en altında dikkatimi çekince kutlamak istedim.
Ömür boyu sağlıklı tıraşlar dilerim Smile
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

hoşgeldiniz siteye. alamanya nın neresindeniz?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba mert34 0 893 12/10/2023, Saat: 20:58
Son Yorum: mert34
  Uzun Aradan Sonra Tekrar Merhaba yigithan 7 1,665 16/07/2023, Saat: 00:06
Son Yorum: yigithan
  Merhaba Dostlar rezn0r 1 725 22/05/2023, Saat: 17:13
Son Yorum: goshawk
  Herkese merhaba metamorfoz 16 3,981 17/05/2023, Saat: 04:34
Son Yorum: internetdunyam
  Merhaba Reaper 2 772 01/05/2023, Saat: 15:49
Son Yorum: Ömer t. Katı