Günün Tıraşı (SOTD)
Bugun bolzano jileti ilk defa denedim. Gillette Superspeed Red Tip
Semague 830
Tabac Stick
Razorock Classic Aftershave Wax
Toobs Talk Pudrasi
3 perde( son perde ters)
Tabac Stick'in yetersiz kopugune ragmen Bolzano'nun tiras hissini ve tiras sonrasi mermerimsi cilt hissini cok begendim. Bana Voskhod'un verdigi performansi animsatti diyebilirim.
(21/12/2012, Saat: 23:46)Aersin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bugun bolzano jileti ilk defa denedim. Gillette Superspeed Red Tip
Semague 830
Tabac Stick
Razorock Classic Aftershave Wax
Toobs Talk Pudrasi
3 perde( son perde ters)
Tabac Stick'in yetersiz kopugune ragmen Bolzano'nun tiras hissini ve tiras sonrasi mermerimsi cilt hissini cok begendim. Bana Voskhod'un verdigi performansi animsatti diyebilirim.

Bu Voskhod jilet gerçekten bu kadar iyi mi?
Benim favori jilet listem şu şekilde
Üst seviye( vintage jiletler hariç); Feather, Voskhod, Bolzano, Permasharp,Gillette 7 o clock siyah, Croma Diamant

Bunlarin harici eskilerden Gillete Stainless oldukca memnunum,fahiş fiyat olsa da bir kac kutu aldim
Personna 74 Tungsten ise henuz yolda denediktan sonra yorumlarim.
Mühle R89
Omega 80005
Perma-Sharp Süper
Erasmic Stick
L'Occitane Cade Tıraş Sonrası Krem

Bugün Erasmic Stick ile ilk kez tıraş oldum. Omega fırçamı bir dakika boyunca sabuna sürtüp tasta köpürttüm. Kokusu çok hoşuma gitti, baharatlı bir kokusu var. Köpük performansı iyi değil, koruyuculuk ise "eh işte". Proraso'nun mentollü sabununu açık arayla tercih ederim.

Geçenlerde pembe Rapira jilet denemiştim, hiç hoş izlenimler bırakmamıştı bende. Bugün tekrardan Perma-Sharp'a dönünce "oh be" dedim resmen.

L'Occitane Cade'in harika kokusu ile tıraş maceramı bitirdim bugünlük.
Merkur Progress
Omega 80005
Perma-Sharp Süper - Polsilver SI
Semogue owners club
martin amca kokolin no:2
henckels 5/8
L'occitane balzam

5 gündür evet tam 5 gündür tıraş olmuyordum. İyice kıvama gelmişti sakallar. Big Grin Mahmur gözlerle gidip kettle'a su koydum. Su hazır olunca biraz sabunun altındaki kaseye, biraz fırça kasesine koyup bekledim, serin banyoda sabun kasesinden buharlar çıkarken usturamı uykulu uykulu ağırca kayışladım.

Usturayı bir köşeye bırakıp silkelediğim fırçamı sabun üzerinde çevirmeye başladım, kılların, yumuşamış sabun üzerindeki hışırtı sesleri güzel bir tıraş olacağının sinyalini veriyordu. Sıcacık kremsi kaygan köpüğü güzelce sürdüm yüzüme. Sonra usturamın ağzını sıcak suyla ısıttım. Başladım. Dalgın, mahmur, düşünceli ama keyifli bir şekilde 5 günlük sakalları tereyağı gibi kesiyordum.

İlk perde bittiğinde sinekkaydı olmuştu aslında. Ama sıcak köpüğün dayanılmaz çekiciliğine karşı koyamadan bir daha köpükledim yüzümü, dalga dalga yayarak. Kokolin no:2'nin keçi sütüyle karışan, lavanta kokusu yüzünden uzun zamandır başka sabun kullanamıyorum, bağımlılık yaptı. İkinci perdenin sonunda buz kayganlığında bir cildim vardı, sıfır çizik, sıfır tahriş. Daha köpüklemek istiyordum ama kesecek birşey kalmamıştı. Mecburen orada bitirdim. O soğuk sabahta soğuk suyla durulamak ve keyfi bozmak istemedim. Yine ılık suyla yüzümü duruladım, l'occitane balzamı parmaklarım arasında dolandırıp yüzüme yedirdim güzelce. Saçlarımı ve bıyıklarımı güzelce taradıktan sonra armand basi pour homme parfümle bu kısa keyfi sonlandırdım. Heralde bu yakın tıraştan sonra yarın tıraş olmam gerekmeyecek.

L'occitane balzam ile armand basi homme çok iyi uyum sağlamakta.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Gillette fat handled gold tech (1940's)
Astra Mavi
Semogue 2030B
Nivea Traş Kremi
Nivea Exteme Comfort Balsam

Henckels ustura tıraşı sonrasında iki gündür traş olmuyordum. Uzun zamandır kenarda duran ekipmanları bir gün ışığına çıkarayım dedim. Sevinsin çocuklar.

Yeşil Astra'nın tavan yaptığı forumda Mavi Astra'yı taktım elimdeki altın renkli alete. Yüzümü sıcak su ile ıslatıp önce Dove Sabun ile yıkadım, sonra sıcak suda bekleyen fırçama yükledim kremi ve yüzümde köpürttüm. Bruno'ya bir kez daha teşekkür ettim içimden bu ufak canavar kaliteli fırça için. Fırça küçük ama harika iş çıkarıyor. Ağırlık ve zerafet 10 numara. Sonrasında başladım tıraşa, Jilet resmen yüzümde aktı ilk perde sonrası yüzümü durularken Mavi Astra'nın da gizli bir cevher olduğuna ve mutlaka köpükseverler tarafından denenmesi gerektiğine kanaat getirdim. Sıfır tahriş ile iki perdede traşı noktalayıp soğuk su durulaması sonrasında Nivea balsam ile son noktayı koydum.

Ben de bugüne YSL Jazz ile başlayıp keyifli bir şekilde işin yolunu tuttum.
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/
Lush Ocean Salt Face Scrub
Mühle R89
Perma-Sharp Super (3. kullanım)
Omega 80005
Tabac Stick
Old Spice Aftershave

Tıraşa başlamadan önce Lush Ocean Salt ile yüz peeling'i yaptım. Yaklaşık bir ay önce denemek için "sample" almıştım, hala ara sıra kullanıyorum, daha bitmedi. Güzel ve doğal bir ürün.

Bugün ilk defa Tabac Stick ile tıraş oldum. Yüzde köpürtmedim, kasede köpük hazırladım. Fırçayı sabuna sürterek yükleme yaptım. Yalnız fırçayı biraz sulu bıraktım sanırım, fazla sabun kaldıramadığımdan olsa gerek az miktarda köpük ile tıraş oldum. Tabac'ın kokusu ve koruyuculuğuna hayran kaldım. Daha fazla miktarda köpük ile muhtemelen bundan da iyi bir performans elde edecektim. Her şeye rağmen tahrişsiz bir tıraş oldu.

Ardından hiç yapmadığım bir şeyi yaparak, alkollü bir ürün olan Old Spice Aftershave'i kullandım. Kuru bir cilde sahibim, dolayısıyla kolonya türevlerini kullanmıyorum. Buna rağmen, herhangi bir sorun yaşamadım. Nemlendirmeyi başardı cildimi. Old Spice'ı da yeni almıştım, onu da beğendim.
Merkur Progress
Omega 80005
Perma-Sharp Süper - Polsilver SI
mühle r41 omega 652 tabac sabun feather jilet şap rebul lavanta kolonyası nıvea for men emulsion şap 2 perde bu feather jiletin gereksiz olduğuna inanıyordum daha önce aynı ekipmanla perma sharp jiletle tıraş olmuştum proraso sabunla çok tahriş yaşamıştım ve bu kadar yakın bir tıraş olmamıştı feather hakketen çok yakın tıraş verdi ve tahriş yok denecek kadar az bu perma sharp jiletin sağı solu hiç belli değil çok istikrarsız bir jilet benim için artık
sessizliğin içinde sessizce oturan adam.
merkur futur
col.conk. bay rum sabun
niva domuzkılı fırça
kartuşlu jilet yuvasına sahip jiletli ustura
personna lab blue jilet
hassas ciltli, hassas yürekli, sert sakallı ben

Dün bossyje komşumdan aldığım merkur futur gelince bu sabah ilk iş onu denemek olsun dedim. Merkur futurun üst kapağını açmak kolay ama dikkat etmezseniz fırlayabilir, kapak fırlamaz ise ve içinde jilet varsa o kesin fırlıyor. Yada benim üstün yeteneğimdendir belki de.
Niva domuz kılı fırçam büyük boy , belki de profesyonel kullanım içindir. Dün tıraş aletlerimi düzenlerken rastladım ona iki ay evvel almış ve bir iki kere kullanmıştım. Tüyleri sertti, ben çok yumuşak fırçalardan pek hoşlanmıyorum, belki de sakallarım her yöne ve sert çıktığından olabilir, sert fırçalar onları daha iyi tıraşa hazırlıyor diye düşünüyorum.
Fırçamı sıcak suda 2-3 dakika beklettim sonra silkeledim o sert fırça oldu sana fine porsuk fırça kıvamında olsun nedeyim dedim ve col.conk. gliserinli bay rum, ( defne ve romlu) sabunu fırçaya iyice yedirdim. Sabundan memnunum, güzel köpürüyor ama çokta değil ama iyi nemlendiriyor ve kokuyu alabilirseniz güzelde kokuyor, tabi benim koku duyularım ve burnum iyi olmadığından yalnızca işin kabasını anlayabiliyorum ama olsun.
Önce yüzümü iyice dove beyaz sabunla yıkayıp duruladım , sonra ince bir tabaka halinde yüzüme dove sabun sürüp onuda tıraş olayına dahil ettim ki mahrum kalmasın,
Sonra futuru elime aldım, ağır güzel bir alet ben merkur progress kullanıyorum ona göre büyük ve değişik geldi, ayarı 5 e getirdim , progress tede aynı ayarla oluyordum, ayarlama işi biraz değişik i, kafayı tutup altı çevirdim. Ben bunu uykulu gözlerle yaparsam baya kaza çıkacak gibi.
bossyje komşum değişik güzel jiletler de göndermişti futurla beraber ancak makinaları kıyaslamak için çok beğendiğim personna lab blue jileti makinaya taktım. ilk perdeyi 5. ayarda ikinci perdeyi 6. ayarda aldım progressten üstünlüğü yok hatta hantal olduğu için eleştirilebilir bir makina ,tabi ki ayarlanabilir olması ve kalitesi tartışılmaz, ben sevdim. Sorunsuzca iki perde traş oldum.
Sonra eski dostum jiletli usturamı aldım, onun içinde en az 3 gün kullanmış olduğum personna larımı kırıp kullanıyorum. Çünkü jiletli ustura ile yalnızca burun altımı traş ediyorum, burnumun sol altında , altlı üstlü iki ben olunca başka hiç bir makina kar etmiyor. Onunla burun altımı aldım ve kuru olarak yarım perdede onunla traş oldum.
Ters almadığım sürece boynumun üzerinden eksilmeyen o dost sakal anızları yine orada melül melül bana bakıyorlardı, ben de onlara baktım ama çok sıkıntılı bir büyüklüğe sahip olmadıkları için kafayı takmadım. Progressi kullanmaya başladığım her sabah olduğu gibi, yoksa jiletli ustura ile işkembe kazıma işine girebilirdim.
Üzerine mark and spencerden almış olduğum harvard falan heralde isimli bir balzam sürdüm ve giyinmeye gittim. Masanın üzerinde en az 5 aydır kullanmadığımı tahmin ettiğim Vakkonun erkek kokusunu üzerime boca edip yola çıktım.
Bu parfümü Lord komşum bir incelese de bende ne sürdüğümü bilsem, kaliteli bir kokusu var ancak içinde benim burnumu rahatsız eden bir koku var ki ne olduğunu anlayamıyorum genel olarak koku iyi geliyor ancak aralarda o kokuyu duyunca bir rahatsızlık hissetmiyor değilim, bu kokuyu çok eskiden küçüklüğümde kullandığım brüt kokusundan hatırlıyor gibiyim ama Lord üstad birgün yorumlarsa o bilir ne olduğunu onun.
Bir güne daha böylece başlamış olduk, Hepinize hayırlı günler.
En kötü tıraşlarımdan birini oldum az önce. Niye ben de anlamadım belki boyun ağrımın etkisi belki de geleneksel tıraşa geçtiğimden beri(1 yıldan uzun)olmayan boynumdaki ve gırtlağımdaki lanet sivilcelerin hortlaması...

Tek perdede bıraktım bu tahrişli tıraşı.. bir an yüzüme hazır köpük ve mach3 vurmak geldi ve mancho hocam aklıma geldi Smile ekipmanlarım ise merkur 37c-klar sabun-astra jilet ve jaguar fırça idi.
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kendi kendine Saç Tıraşı Yapan Var mı ? Hasan Ali 533 291,617 18/09/2022, Saat: 21:29
Son Yorum: Can Çelik
  Devlet Memurlarının Günlük Sakal Tıraşı Olma Zorunluluğu Kaldırıldı mecelik60 13 5,435 08/09/2022, Saat: 11:08
Son Yorum: sudüşleri
  Geleneksel Tıraşı Seçen Kaç Kişi Varız ? Naci Erdem 14 16,202 01/05/2021, Saat: 19:22
Son Yorum: Ömer t. Katı
  En son ne zaman berberde sakal tıraşı oldunuz? linguist 174 178,305 09/07/2020, Saat: 23:32
Son Yorum: ati19
  Yakın Çevreye Geleneksel Tıraşı Anlatma Sorunsalı Ferat 37 14,563 29/06/2020, Saat: 02:30
Son Yorum: Naci Erdem
  Oglumun ilk tirasi korgunv 37 41,782 13/04/2020, Saat: 00:55
Son Yorum: kral arthur
  Bayram tıraşı ekipmanlarimiz Eskiuyebyr 90 94,224 04/06/2019, Saat: 22:48
Son Yorum: yunusso
  Ters çıkan sakal tıraşı tavsiye Timuçin 9 8,028 25/02/2019, Saat: 12:18
Son Yorum: Timuçin
  Pazar Tıraşı biberbey 3 5,235 18/04/2018, Saat: 12:11
Son Yorum: DenizKSK

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: