Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi?
Burada bu soruyu sormak; Cruser motorcuların takıldığı kafeye gidip, Japon spor motoru sormak gibidir. Big Grin
"Abi plastiğe mi bineceksin ya?"

Let's Encrypt - Free SSL/TLS Certificates

https://letsencrypt.org/
(16/06/2020, Saat: 16:49)osaka23 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Askerde iceriye jilet sokmak yasak oldugundan zaten DE kullanmak imkansiz kendi adima bic metal kullanmistim cok bicakli yerine guzel ve efektif bir alternatif. Bir de seyahatte ucaga nasil sokariz yok askerlik gibi kurallari kesin yerlere nasil sokariz olayi biraz yanlis geliyor. Sonucta kurallar belli zorlamaya gerek yok.

Evet doğru diyorsunuz yasaktı fakat DE kullananda vardı. Hatta götürmedim diye üzülmüştüm. Ama dediğiniz gibi kural kuraldır.
Geleneksel tiras hem cok konforlu hemde zevk keske cok daha oncesi baslasaymisim

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kartuşlular daha iyidir ancak yapıları gereği kazımaya meyillidirler. Bu durumun sonucu da ciltte tahriş ve kazınmış cilt olarak meyvesini verir. Yaprak jiletse düzgün teknikle kılı kökünden alır. 2 ve 3.perde de komple sıfırlar. Kartuş belki bu eylemi( yakın tıraş ) tek seferde yapar ancak bunu keserek değil kazımak sonucu yapar. Yaprak jiletle de tekniğiniz kötüyse kazırsınız ancak ortaya çıkacak tahriş durumu kartuş kadar kötü olmayacaktır. Biri keser , diğeri kazır.
Kartuşlu kullanmayali epey süre oldu fakat şuan elime alsam herhalde tıraş olamam. DE alet ile daha sağlıklı ve temiz tıraşlar olunabilir ben günlük tıraşta tek perde+düzeltme ile kabul edilebilir tıraş oluyorum merkür 34g ile,elime bir miktar sakal ucu gelse bile zorlamadan bitiriyorum, mesela onun yerine 2 perde tıraş olsam sıkıntısız temiz tıraş olabiliyorum bence sakal kaldı vs diye takıntı yapmamak lazım şahsi görüşüm el alıştıkça ekipman oturdukça tek perdede temiz tıraşlar çıkacağı yönünde.Sizlerin uyguladığı farklı yöntemleri veya ben bu şekilde tıraş olurken kartusludan temiz tıraş oluyorum diyen komşularımız varsa yöntemlerini paylaşırlarsa sevinirim. Smile

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@"Cem.O44" hocam şu an ki bilgi, birikim ve tecrübenizle kartuşluyla tıraş olsanız da gayet başarılı yakın tıraş olursunuz. Netice de burada ben dahil , birçok arkadaş kartuşlu kullandığı dönemde tıraş öncesi hazırlık yapmıyor, cilt sakal yönüne göre kartuşluyu kullanmıyor, bastıra bastıra kazıyorduk. Tıraş sonrası da yine aynı şekilde cildi yatıştırmıyorduk. Jeli sür , hart hurt dal cilde. Bilmem kaç kere de kullan kartuşu vs vs. Şu an çok rahat güzel tıraş olursunuz ancak daha iyisi, keyiflisi ve sağlıklısı varken neden cildi kazıyarak yıpratalım ? Ara ara çeşni olsun diyerek , deneyebilirsiniz. Daha yakın tıraş imkanı sunması nedeniyle hoşunuza dahi gidebilir şu an ki tecrübelerinizle ancak kesinlikle ben uzun süreli tıraş olmam.
En son 6-7 ay kadar önce kartuşlu makineyle tıraş olduktan sonra (ki son 10 yıldır kendi plastik sapı yerine elime iyi oturan bir Plisson sap kullanıyordum), kartuşlu makine kullanmamıştım. Malum Covid meselesi yüzünden değil şehrimden, evimden bile çıkmıyordum. İznimde torunlarını görsünler diye Ankara’dan İstanbul’a ailemin yanına giderken, o kadar malzeme taşınmaz diye eski kartuşlu makinemi, yepyeni bir kartuş, Proraso traş köpüğü (hazır tüpte) götürdüm. Tıraş köpüğünü kullanmadım, babamın fırçasını (Omega domuz kılı), babamın sabununu (Arko kase, bir sonrakinde Derby Limon krem) kullandım, ama o kartuşlu makine, 6-7 ayda öğrendiğim tüm teknikleri kullanmama rağmen, yüzüme zımpara kağıdı sürüyormuşum hissi yaşattı her seferinde. Ne yaparsam yapayım sinekkaydı tıraş olamadım, üstüne üstlük boynumda kaybolan batıklar, morluklar, sivilceler geri geldi. Bir ay oldu, geleneksel makine ile tıraş olmaya başladığım zamanki normal cilt düzenime döndüm.
@timdr geçmiş olsun hocam. Ön hazırlık , tıraş ve sonrasında ne yaptınız acaba ? Bir de kullandığınız kartuşlu neydi acaba ?
Teşekkür ederim. Öncesinde preshave kullanmadım, ama her zamanki gibi duşta iyi bir yüz temizliği ve duşla yüze masaj sonrası tıraş oldum. Klasik makine ile de her seferinde preshave kullanmıyorum ama. Aftershave ne kullandım hatırlamıyorum şimdi ama klasik 3-4 aftershave losyonundan biriydi. Babamda da aynıları var. Yani tek değişken makineydi kısacası.
Question 
Merhaba. Kaliteli bir 5 bıçaklı gibi çok bıçaklılar ustura veya eski tip makinelerden daha fazla pürüzsüz tıraş sağlayabilir mi?

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: