Boyun Tahrişi-Kanama
(22/11/2019, Saat: 01:33)newbie Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu tıraşta uzun bir aradan sonra denediğim başka bir yenilik de bu bölgede wtg yapmaya çalışmak oldu.Daha önce sağ tarafta olmayan tahrişlerin de olması sebebin bu olduğunu bana düşündürdü.Yabancı forumlarda çok uzun olmayan sakallarda boyun bölgesinde wtg nin çok da gerekli olmadığını ve elbetteki ''wtg siz olmaz'' gibi karşı argümanları okumuştum.Benim gibi ronaldavari adem elması olan zayıf kişilerde bu bölgenin WTG için anatomik olarak çok uygun olmayabileceğini düşünüyorum. bunun sebebi daha önceki denemelerimde bu bölgede kuzey güney ve güney kuzey geçişlerde (ters yönlü 2 XTG) tahrişin daha az olduğunu fark ettim. Ek olarak bu bölgede hemen her tıraş sonrası 3-4 adet deriye gömülmüş dairesel 3-4 adet kıl kökü cımbızla çıkartıyorum.
şimdi lafı çok uzatmadan gelelim olabilecek sorunlara ve çözm önerilerine
1-sorun: tekniğim ön hazırlığım iyi değil bu yüzen sorun yaşıyorum cevapConfusedorun yaşamadığım tıraşlarım oldu.
2-sorun:yatık sakal tıraş olduktan sonraki 1-2 gün içinde deri içine uzama olduğundan en hassas dönem. üsütüne birde sabun fırçe jilet irritasyonu ile bu durum ortaya çıkıyor.
çözüm: tend skin kullanmak ?
3-benim yapımda byun bölgesinde kısa sakalda WTG de ısrarcı olmak çözüm:bu bölgede ters yön 2 XTG devam.
sizin görüşleriniz nedir bilemiyorum ama bana kalırsa 2 ve 3 beraber gibi. bir kez de 2 günlük sakal ile voshood jiletle wtg yapmadan deneyeceğim. Aslında tüm değişkenleri zaman içerisinde değiştirip buraya sonucu yazmayı düşünüyorum ama siz değerli üstadların görüş ve önerileri benim için değerli. Aynı zamanda benim gibi sorun yaşayan yeni başlayan komşular için ileriye dönük bir gözlem olur.sizlerin farklı tespitleriniz ve çözüm önerileriniz olabilir. Katkılarınız için şimdiden teşekkürler. Yorumlarınızı merakla bekliyorum. Herkese keyifli traşlar...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

komşum merhaba, öncelikle wtg "with the grain" sakal çıkış yönünde tıraş olmayı ifade eder. yani sizin sakalınız çeneden alnınıza doğru çıkıyorsa aşağıdan yukarıya doğru tıraş olmak sizin wtg olur. bu tarifler sakal çıkış yönüne göre uygulanan tekniklerdir. delikanlı tıraş Selman beyin videolarında dikkat ederseniz boğazı alırken benim için size ters gelse de sakal çıkış yönü böyle olduğu için aşağıdan yukarı kesiyorum der. yani onun özelinde kulaktan çeneye kadar aşağı yönlü hareket ile boğazdan çeneye kadar yukarı yönlü hareket wtg'dir.

sizdeki tahrişlerin onda birini yaşadığım zamanlar oluyor. böyle zamanlarda sadece batıkların olduğu bölgeye kalın bir tabaka halinde arko classic krem sürerim(diğer her kremden daha başarılı bendeki etkisi) cilt kendini toparlayınca bastırmadan batık kalan kılları çıkarmak için kaşırım o şekilde düzelir. bunun yanında yoğun sorun yaşarsam tek perdede daha dikkatli ve düzeltmeye gerek kalmadan bitiririm tıraşı. mecbur değilseniz batıkların toparlanmasından sonra tıraş olmanızı öneririm. bu süreçte daha önce memnun kaldığınız ürünleri kullanın deneme yapmayın.
Boyunda wtg yapmaya gerek yok ve çok da zor oluyor. Xtg yapmanız aşapı ya da yukarı yeterlidir. Bir de boyun bölgesini alırken boynunuzu çok gerdirirseniz başınızı yukarı kaldırıp tahriş ve batık durumu artıyor. Bunu yerine hafif kaldırıp diğer elinizle hafif boynuzu aşağı gerdirebilirsiniz. Herkes gibi tıraş olmanıza gerek yok. Kendi anatominize göre olabilirseniz daha rahat edersiniz. Bir de şunu tavsiye ederim. Açıkça söyleyim preshave olayına çom takmış biri ve bir sürü şey deneyen biri olarak proraso preshave falan çok gerekli şeyler değildir. Ayrıca doğru jilet seçimi yapmanızı tavsiye ederim. Boyun bölgeniz sorunlu. Doğru jileti bulup çok fazla jilet değiştirmeyin.
Asıl diyeceğim konuya geleyim. Proraso yerine sakallarınızı suyla yumuşattıktan sonra tonik kullanmanız. Sonrada sakalınızı köpükleyip tıraş olunuz. Gözeneklerinizi kapatırsanız batık durumunuz minimum olacaktır. Makine değiştirmeyi düşünmenizi de tavsiyelerim arasında. Her makinenin kesim açısı farklı oluyor. Çok fazla yazdım kusuruma bakmayın...

EVA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
P9
(22/11/2019, Saat: 09:12)mustbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: komşum merhaba, öncelikle wtg "with the grain" sakal çıkış yönünde tıraş olmayı ifade eder. yani sizin sakalınız çeneden alnınıza doğru çıkıyorsa aşağıdan yukarıya doğru tıraş olmak sizin wtg olur. bu tarifler sakal çıkış yönüne göre uygulanan tekniklerdir. delikanlı tıraş Selman beyin videolarında dikkat ederseniz boğazı alırken benim için size ters gelse de sakal çıkış yönü böyle olduğu için aşağıdan yukarı kesiyorum der. yani onun özelinde kulaktan çeneye kadar aşağı yönlü hareket ile boğazdan çeneye kadar yukarı yönlü hareket wtg'dir.

sizdeki tahrişlerin onda birini yaşadığım zamanlar oluyor. böyle zamanlarda sadece batıkların olduğu bölgeye kalın bir tabaka halinde arko classic krem sürerim(diğer her kremden daha başarılı bendeki etkisi) cilt kendini toparlayınca bastırmadan batık kalan kılları çıkarmak için kaşırım o şekilde düzelir. bunun yanında yoğun sorun yaşarsam tek perdede daha dikkatli ve düzeltmeye gerek kalmadan bitiririm tıraşı. mecbur değilseniz batıkların toparlanmasından sonra tıraş olmanızı öneririm. bu süreçte daha önce memnun kaldığınız ürünleri kullanın deneme yapmayın.

Teşekkürler komşum. Tendskin önerir misiniz benim durumum için ?

(22/11/2019, Saat: 12:03)Serkan1221 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Boyunda wtg yapmaya gerek yok ve çok da zor oluyor. Xtg yapmanız aşapı ya da yukarı yeterlidir. Bir de boyun bölgesini alırken boynunuzu çok gerdirirseniz başınızı yukarı kaldırıp tahriş ve batık durumu artıyor. Bunu yerine hafif kaldırıp diğer elinizle hafif boynuzu aşağı gerdirebilirsiniz. Herkes gibi tıraş olmanıza gerek yok. Kendi anatominize göre olabilirseniz daha rahat edersiniz. Bir de şunu tavsiye ederim. Açıkça söyleyim preshave olayına çom takmış biri ve bir sürü şey deneyen biri olarak proraso preshave falan çok gerekli şeyler değildir. Ayrıca doğru jilet seçimi yapmanızı tavsiye ederim. Boyun bölgeniz sorunlu. Doğru jileti bulup çok fazla jilet değiştirmeyin.
Asıl diyeceğim konuya geleyim. Proraso yerine sakallarınızı suyla yumuşattıktan sonra tonik kullanmanız. Sonrada sakalınızı köpükleyip tıraş olunuz. Gözeneklerinizi kapatırsanız batık durumunuz minimum olacaktır. Makine değiştirmeyi düşünmenizi de tavsiyelerim arasında. Her makinenin kesim açısı farklı oluyor. Çok fazla yazdım kusuruma bakmayın...

P9
Aynen komşum ben de boyun da yanlara çekişten vazgeçtim artık (her ne kadar sakal çıkış yönleri yana olsa da ) tonik olarak ne kullanıyorsunuz ? Tonik temizlik yaparak gözenekleri açmıyor mu ? Bir de makine olarak ne önerir siniz ? Ayarlı mı fatip tarzı bir makine mi yoksa slant mı ? Önerilerinizi dikkate alacağım hazır cuma indirimi varken
Gargamel kötü biri olsaydı şirinleri göremezdi...
(22/11/2019, Saat: 12:59)newbie Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler komşum. Tendskin önerir misiniz benim durumum için ?

Aynen komşum ben de boyun da yanlara çekişten vazgeçtim artık (her ne kadar sakal çıkış yönleri yana olsa da ) tonik olarak ne kullanıyorsunuz ? Tonik temizlik yaparak gözenekleri açmıyor mu ? Bir de makine olarak ne önerir siniz ? Ayarlı mı fatip tarzı bir makine mi yoksa slant mı ? Önerilerinizi dikkate alacağım hazır cuma indirimi varken
Komşum benim de boyun bölgem karışık.
Çene altı-adem elması arası sağ tarafa ve sol tarafa gidiyor kulaklara doğru. Ad3m elmasından aşağı karışık. Harita çıkarsan yanaklarda falan da öyle.
O yüzden boyunda ilk perde aşağı sonra sonraki perde de yukarı alıyorum.
Tonik gözenekleri kapatır komşum temizlik yaparken. Alıp denemen lazım. Gözenek kapanırsa sakal kesilince içeri kaçması zor olur. Kimisi bu yüzden soğuk suyla da oluyor tıraşını. Bunu da deneyebilirsin. Tonik olarak ben tıraştan sonra kullandığım neville var. Başka marka da bakabilirsin.
Sakal yapına göre bir makine bakman lazım. Sakalınız sert mi gür mü ve de kaç günde bir tıraş oluyorsunuz

Sakallarımın sert olduğunu düşünüyorum komşum sıklığı ise 7/10 diyebilirim.tıraş sıklığım ise 2 günde bir olursam genelde bu şekilde sorun yaşıyorum 4-5 günde bir olursam problem çok daha az oluyor
(22/11/2019, Saat: 01:33)newbie Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili geleneksel tıraşsever komşularım  7-8 aydır geleneksel tıraş dünyasına girmiş bir kardeşiniz olarak gerek forumdan (az önce kontrol ettim yaklaşık 36-37 saat okuma yapmışım) gerek intenetteki dğier siteler ve youtube dan bu konuyla ilgili bilmediğim noktaları öğrenmeye çalıştım.Bu uğraş, hem merak hem de aynı zamanda bir zevk oldu benim için.Bu süre zarfında hem teknik olarak hem de teorik olarak sizler kadar olmasam da başlangıca göre belli bir ilerleme kaydettiğimi düşünüyorum. şimdi gelelim buraya yazma sebebime....
Bugünkü 2 günlük uzamış sakal tıraşım sonrası sol boyun bölgesi fotoğrafını sizlerle paylaşıyorum.  
bugün kullandığım malzemeler
Proraso preshave krem
HEV natilius  traş sabunu
Fs karma kıllı traş fırçası
Merkur 42C
loccaitine cade as balsam
Jilet olarak deneme amaçlı ilk kez derby extra kullandım ama kesinlikle ona kabahat bulmuyorum çünkü aslında bu kadar değil ama buna benzer bir manzara ile karşılacağımı tamnin ediyordum. Neden? çünkü sakalım 2 günlüktü. ne zaman 1-2 günlük sakal varken traş olsam buna benzer bir durum ortaya çıkıyor. 4-5 günklük sakalla ve voshkood-permasharp-feather ile olursam ya sorun yaşamıyorum ya da bu durumun %10'u kadar oluyor.
Şunu belirtmek istiyorum sakal haritası çıkarmıştım ve boyun bölgesinde sakallarımın orta hattan, yanlara ve hafif yukarı doğru uzadığını fark ettim. Bu tıraşta uzun bir aradan sonra denediğim başka bir yenilik de bu bölgede wtg yapmaya çalışmak oldu.Daha önce sağ tarafta olmayan tahrişlerin de olması sebebin bu olduğunu bana düşündürdü.Yabancı forumlarda çok uzun olmayan sakallarda boyun bölgesinde wtg nin çok da gerekli olmadığını ve elbetteki ''wtg siz olmaz'' gibi karşı argümanları okumuştum.Benim gibi ronaldavari adem elması olan zayıf kişilerde bu bölgenin WTG için anatomik olarak çok uygun olmayabileceğini düşünüyorum. bunun sebebi daha önceki denemelerimde bu bölgede kuzey güney ve güney kuzey geçişlerde (ters yönlü 2 XTG) tahrişin daha az olduğunu fark ettim. Ek olarak bu bölgede hemen her tıraş sonrası 3-4 adet deriye gömülmüş dairesel 3-4 adet kıl kökü cımbızla çıkartıyorum.
1-sorun: tekniğim ön hazırlığım iyi değil bu yüzen sorun yaşıyorum cevapConfusedorun yaşamadığım tıraşlarım oldu.
2-sorun:yatık sakal tıraş olduktan sonraki 1-2 gün içinde deri içine uzama olduğundan en hassas dönem. üsütüne birde sabun fırçe jilet irritasyonu ile bu durum ortaya çıkıyor.
3-benim yapımda byun bölgesinde kısa sakalda WTG de ısrarcı olmak çözüm:bu bölgede ters yön 2 XTG devam.
sizin görüşleriniz nedir bilemiyorum ama bana kalırsa 2 ve 3 beraber gibi. bir kez de 2 günlük sakal ile voshood jiletle wtg yapmadan deneyeceğim. Aslında tüm değişkenleri zaman içerisinde değiştirip buraya sonucu yazmayı düşünüyorum ama siz değerli üstadların görüş ve önerileri benim için değerli. Aynı zamanda benim gibi sorun yaşayan yeni başlayan komşular için ileriye dönük bir gözlem olur.sizlerin farklı tespitleriniz ve çözüm önerileriniz olabilir. Katkılarınız için şimdiden teşekkürler. Yorumlarınızı merakla bekliyorum. Herkese keyifli traşlar...

2e3a419913692e5b8ec07756d9ef1e23.jpg

Buradaki sorun son tıraşınızdan kaynaklanmış gibi durmuyor. Sorun daha ziyade önceki tıraşlarınızda ve devam eden günlerde. İltihaplanmış kıl batıkları mevcut. Ecnebilerin razor bump dedikleri türden. Cildiniz o durumdayken kısa süre sonra olduğunuz tıraşın tat vermemesi sıradışı değil. Özellikle geleneksel tıraş öncesi zamanlar Ben de çok yaşadım aynısını.
Aşağıda sayacaklarımı yüksek ihtimalle yapıyorsunuzdur ama bazen atlayabiliyoruz veya gereken özeni göstermeyebiliyoruz, derli toplu yazmış olayım.
Tıraş öncesi yüzde güzel güzel köpürtmeyi ihmal etmeyin.
Sakalınızı kademe kademe kısaltmadan ve/veya çok derinden aldığınızda bunu az ya da çok yaşayacaksınız; o yüzden ne çok yakın tıraşa zorlayın ne de tıraşı tek veya sakal uzunluğunun gerektirdiğinden daha az perdede bitirmeyi deneyin.
Ayrıca Lord'un aspirinili-kolonyalı bir karışımı vardı, Bence deneyin. Kullanmadım detaylı bilgim yok ama tend skin de işinizi görür muhtemelen.
Son tıraşınızdan kaynaklı hafiften jilet yanığı da var gibi belki biraz daha tekniğe yoğunlaşabilirsiniz.
Fakat benim bunların yanında kendi tecrübeme göre tavsiyem şu olur: Tıraş olmadığınız günlerde de şöyle dolu dolu omurgası güçlü fakat çizici-batıcı olmayan bir fırçayla; akşamları, sanki tıraş olacakmış gibi yüzde ve özellikle sorunlu bölgelerde köpürtme yapıp ardından yüzünüzü yıkayın. Çok faydasını göreceğinizi düşünüyorum. Masaj etkisi ve deri gözeneklerinin açılması yolunu bulamayan kıllar için olumlu etki gösteriyor.
Teşekkürler komşum önerilerinizi uygulayacağım. Aslında 1.5 günde yüzüm tamamen düzeldi ama 1-2 gün bekleyeceğim tıraş olmak için. Derby extrayı da ilk kez denemiştim o gün ondan da olabilir bilemiyorum Lordun karşımını deneyeceğim geceleri şu köpürtme işine de başlayalım bakalım nasıl olacak bu arada 42 C ile devam mı edeyim başka bir makina önerir misiniz ? Yorum yapan tüm komşularıma teşekkürler
42C çok güzel/iyi alet komşum, keyfinize kalmış. Belki bir shim ekleyerek kullanırsanız etkililiğini artırırsınız. Böylece sadece sakal çıkış yönüne doğru yapılan tıraşla yetinirsiniz belki de. 42’nin kafa tasarımı bu işleme çok uygun. Etkilileşiyor ama tahriş etmiyor.
Teşekkürler komşum

(22/11/2019, Saat: 01:33)newbie Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili geleneksel tıraşsever komşularım  7-8 aydır geleneksel tıraş dünyasına girmiş bir kardeşiniz olarak gerek forumdan (az önce kontrol ettim yaklaşık 36-37 saat okuma yapmışım) gerek intenetteki dğier siteler ve youtube dan bu konuyla ilgili bilmediğim noktaları öğrenmeye çalıştım.Bu uğraş, hem merak hem de aynı zamanda bir zevk oldu benim için.Bu süre zarfında hem teknik olarak hem de teorik olarak sizler kadar olmasam da başlangıca göre belli bir ilerleme kaydettiğimi düşünüyorum. şimdi gelelim buraya yazma sebebime....
Bugünkü 2 günlük uzamış sakal tıraşım sonrası sol boyun bölgesi fotoğrafını sizlerle paylaşıyorum.  
bugün kullandığım malzemeler
Proraso preshave krem
HEV natilius  traş sabunu
Fs karma kıllı traş fırçası
Merkur 42C
loccaitine cade as balsam
Jilet olarak deneme amaçlı ilk kez derby extra kullandım ama kesinlikle ona kabahat bulmuyorum çünkü aslında bu kadar değil ama buna benzer bir manzara ile karşılacağımı tamnin ediyordum. Neden? çünkü sakalım 2 günlüktü. ne zaman 1-2 günlük sakal varken traş olsam buna benzer bir durum ortaya çıkıyor. 4-5 günklük sakalla ve voshkood-permasharp-feather ile olursam ya sorun yaşamıyorum ya da bu durumun %10'u kadar oluyor.
Şunu belirtmek istiyorum sakal haritası çıkarmıştım ve boyun bölgesinde sakallarımın orta hattan, yanlara ve hafif yukarı doğru uzadığını fark ettim. Bu tıraşta uzun bir aradan sonra denediğim başka bir yenilik de bu bölgede wtg yapmaya çalışmak oldu.Daha önce sağ tarafta olmayan tahrişlerin de olması sebebin bu olduğunu bana düşündürdü.Yabancı forumlarda çok uzun olmayan sakallarda boyun bölgesinde wtg nin çok da gerekli olmadığını ve elbetteki ''wtg siz olmaz'' gibi karşı argümanları okumuştum.Benim gibi ronaldavari adem elması olan zayıf kişilerde bu bölgenin WTG için anatomik olarak çok uygun olmayabileceğini düşünüyorum. bunun sebebi daha önceki denemelerimde bu bölgede kuzey güney ve güney kuzey geçişlerde (ters yönlü 2 XTG) tahrişin daha az olduğunu fark ettim. Ek olarak bu bölgede hemen her tıraş sonrası 3-4 adet deriye gömülmüş dairesel 3-4 adet kıl kökü cımbızla çıkartıyorum.

2e3a419913692e5b8ec07756d9ef1e23.jpg

Benim sakallarım da sizin ki gibi boyun bölgesinde sakallarımın orta hattan, yanlara ve hafif yukarı doğru uzuyor. Ve bende sizin gibi o bölgede bayağı tahriş yaşıyorum. Acaba bu duruma biz çözüm bulabildiniz mi?
Merkür 38C Proraso Sabun Yaqi mokka mavi astra kullanicisiyim

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Boyun bölgesindeki ters çıkan sakallar. Ceyrancı 8 3,128 13/03/2022, Saat: 19:47
Son Yorum: Ramo26
  boyun altı sorunu beryigit 51 42,218 09/01/2019, Saat: 10:04
Son Yorum: Hüseyin İbiş
  Boyun altı tahriş Agressive 17 25,380 05/05/2015, Saat: 00:47
Son Yorum: Bruce

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: