R R Tarih Kodlu Gilette Black Beauty
Alıntı:Date Code Anomalies: The R-R "Black Beauty" and the Missing Year

There is a strange anomaly with the date codes for the Gillette Super-109 . It seems that Gillette decided to skip the date code for the year "Q". The theory is that it looked too much like the year "O" so they wouldn't use it. So they produced P-1, P-2, P-3, P-4 for 1970 and then R-1, R-2, R-3 and R-4 for 1971. But it seems this decision caused problems because there are Q-1 and R-R date codes for the Super-109s too! The Q-1 is more common than the R-R. Such that there is no premium for Q-1 razors but there maybe a premium for R-R razors due to their more limited availability. These maybe errors made by Gillette employees that they considered not important enough when discovered not to release the razors to consumers. As per Robert K Waits , A Safety Razor Compendium: The Book Page 447, The Q date code was mistakenly used in the first quarter of 1971

Not: Bu mesaj, moderatör tarafından değiştirilmiştir.

Asıl metin içeriği:
Değerli Komşum orjinal metini eklerseniz, Google translate den hiç bir şey anlaşılmıyor
kürkü yırtık kel kör kirpi'nin arkadaşı...
Black Beauty (RR) kodlusunu ilk defa gördüm Smile Benim elimdeki Black Beauty 1974 (U-4) kodlu. İnternette bir arkadaşın RR kodlu Black Beauty aslında R1 olduğu Gillettenin 1971 çok az sayıda yapmış olduğu bir hata olduğunu söylemiş ve RR kodlu Black Beauty çok nadir bulunduğunu belirtmiş.
RR ler limitli üretilmiş
Acaba kaç adet ürettiler
Ben de ki Black Beauty kaç model acaba Ayhan Ağabey den almıştım, merak ettim şimdi
Canlı tarih bu makineler...

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
kürkü yırtık kel kör kirpi'nin arkadaşı...
Vintage aletleri seviyorum bu yüzden hep bir sürprizleri oluyor.
Benim Rex ile bir problemim oldugu zamanda, Razoremporiumdan Matt ile konusmustum.
Konusmanin bir yerinde, bu ornegi vermisti.
Gillettenin en bilinen seri numarasi hatasinin: Superspeedlerin 1971 yilindaki, RR seri oldugunu soylemisti.
Hatta bu hatadan dolayi, RR serisinin koleksiyon degerinin cok fazla oldugunu soylemisti.
(10/10/2019, Saat: 08:25)erfa Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende dün akşam biraz baktım. Söylediğiniz gibi gillettenin 1971 yılında yapmış olduğu bir damgalama hatasıymış. Sınırlı sayıda üretimi olduğu yazılmış. Diğer makinelerden bir farkı yok sadece kolleksiyon değerini damgalama hatası oluşturmuş heralde.

Cogu aletin farki yok ama:
Toggle'a bir seri numarasi eklenince.....
Toggle altin yerine nikel kaplama olursa....
Fatboy bir kirmizi nokta eklenince....
Fatboyun ayar meknizmasinin yeri degisince....
Single ring - double ring...
Daha neler neler....
Aynı hatalı kodlu makinadan bende de var. Antikacıda ilk gördüğümde  fiyatı biraz yüksek geldiği ve elimde de daha temiz durumda olanı bulunduğu için almamıştım. Fakat dükkana uğradığım 3. hafta sonu itibariyle yeni gelen giden makina olmayınca, artık bu benim kısmetimmiş deyip dayanamayıp aldım. Tarih kodu neymiş diye baktığımda RR'yi görünce önce şaşırdım. Sonra doğum yılımda üretilmiş ve üstelik hatalı bir seri olduğunu anlayınca da çok sevindim.

Okuduklarımdan anladığım kadarıyla 1971 yılına Q-1 ile başlamış Gillette fakat 'O' ile karıştırılabileceğini fark edip R harfine geçiş yapmış. RR ise @erfa komşumun belirttiği gibi hatalı bir seri ama piyasaya sürülmesinde bir sakınca görülmemiş. Muhtemelen firma kayıtlarında bu hatalı üretimlerin hangi tarih aralığında hangi banttan çıktığı bilgisi vardır ve bu nedenle müşteriler açısından bir problem yaratmaması ve herhangi bir kalite probleminde de geriye dönük takip imkanları olduğu için sakınca görmemiş olabilirler (bu da benim varsayımım). Okuduklarıma göre kısa saplılarda da R-R kodlu makinalar varmış ve yanlış hatırlamıyorsam daha sık karşılaşılıyormuş.

Özetle 1971 yılı üretiminde hem Q hem R harf kodu kullanılmış. O harfi ile karışması ihtimalinin yanında okuduğum başka bir varsayım da Q harfi çıkartıldığında İngiliz alfabesinde 25 harf kalıyor olması. Böylce bir asır içinde her çeyrekte alafabenin tamamlanarak başa dönmesi ama bu bana pek inandırıcı gelmedi doğrusu söylemek gerekirse.

Hatalı üretim adetleri konusunda pek bir bilgi veya tahmin bulamadım, değerli olduğu düşüncesiyle müzayede sitelerinde sıkca karşılaşıldığından bahsedilmiş. Hatalı olması ne kadar değerini arttırır bilemem ama benim için manevi değeri çok büyük akranımın  Wink
tarih kitabı okuyor gibi hissettim bir an, teşekkürler komşum bilgilendirme için.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Star Gilette Slim Adjustable eggman 395 387,543 24/09/2023, Saat: 20:37
Son Yorum: layken
  Gillette Adjustable Black Long Handle / Super Adjustable _Olgun_ 260 277,820 08/04/2021, Saat: 17:36
Son Yorum: tiktak
  Gilette Slim Adjustable Mekanizması gr00v3r 6 3,888 06/12/2019, Saat: 14:00
Son Yorum: Serjames
  gilette slim twist temizleme fettah304 14 13,597 29/11/2015, Saat: 00:08
Son Yorum: fettah304
  Ideal идеал Adjustable Black Soviet USSR CCCP 1970 BigHillMe 44 79,262 24/10/2015, Saat: 23:18
Son Yorum: hknz
  Ebay'da rus malı Gilette adjustable klonu kazimdikici 4 9,061 17/04/2013, Saat: 15:00
Son Yorum: kazimdikici
  Gilette slim bozuk mu? abismo 5 8,253 04/02/2013, Saat: 18:18
Son Yorum: BigHillMe
  Sadece Futur Progres Fatboy Slim ve Black mi var ayarlı olarak? BigHillMe 11 18,345 20/10/2012, Saat: 13:50
Son Yorum: Wilkinson

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: