Kafayı Kazımak
Uzun zamandır 1 numara (3mm ve kimi zaman 4.5mm civarları)olan saçlarımı bir heves kazımaya kalktım. İşte yöntemler ve başıma gelenler komşular;
1. Geleneksel tıraş aleti: (Safety Razor-Merkur 34C HD) Malesef en zor yöntem. Başarsam en keyifle yapacağım yöntem olmasına rağmen başarısız oldum. Üstler ve yanlarda bir nebze başarılı olsamda arkaları görmeden yapmak imkansız. Bir elimde ayna bir elimde tıraş aletiyle de bu işe kalkışmadım. Sonuç olarak 1.5saat sonra ne olur ne olmaz diye bulundurduğum Gillette proglide ile işi bitirmek zorunda kaldım. Çok kaliteli (SV) bir sabun kullanmama rağmen doğal olarak tahrişli bir sonuç oldu.
2. Braun Series 5 5190cc Tıraş aleti: (Islak/Kuru) Bu aleti tahriş yapmaması için yine kaliteli sabunları kullanarak bir kaç kere kullandım. Daha önceden elektrikli aletleri (Braun da dahil) çok kullandığım için bana en kolay yöntem bu şekilde tıraş olmak ancak kafa da durum farklı. Belkide cildimin alışık olmaması belkide kafada az tecrübeli olmamadan ötürü tıraş sırasında farketmesemde sonrasında ortaya çıkan kimi yerlerde kızarıklık ve tahriş sorunuyla karşılaştım. Özellikle ensemde ve kafamın yanlarında bu tür sıkıntıları çok yaşadım.
3. Gillette Proglide Power ile tıraş: Bu yöntem görece kolay. Kılların çıkış yönüne çok hızlı ve efektif ve fazla tahriş olmadan tıraş oluyorsunuz ancak ben özellikle sıfır ve tertemiz bir tıraş istemiğimden kılların ters (ATG) yönünede tıraş olmak istedim. İşte bu kısımda özellikle ense ve kafa arkasında sorun yaşadım. Yine iyi bir sabun kullanmama rağmen ensede tahriş yaşadım malesef. Ensede power özelliğini kullanarak titreşimden yaralanarak ters çekişi daha kolay hale getirebiliyorsunuz. Belki daha önceki kötü tıraş tecrübeleri sebebiyle biraz da ensemin hassaslaşmasından ötürü sorun yaşamış olabilirim. Bu konuda kesin bir şey söyleyemiyorum.
Bonus: Omnishaver: Bu iş için araştırma yaptığım ve sonrasında keşfettiğim bir tıraş aleti. Sadece kafa tıraşı için geliştirilmiş birbirinin ters yönüne bakan iki sıra 5 bıçaktan oluşan alet. Youtube'da bir sürü kullanıcı yorumu var ve çoğunluk memnun. Benim denememde öncesinde proglide ile WTG yapmama rağmen devamında bu aletle girmeme rağmen başarılı olamadım. Aletin kullanım mantığı sabun gibi kafa üzerinde ileri geri yönlendirme yapılarak saçları kesmesi. Yani peşi sıra ATG ve WTG yapılıyor. Fakat videolardaki gibi çok hızlı bir şekilde bu işlemi yapamadım. Takıldı, gerdi netice itibariyle sonunu getiremedim ve yine proglide ile işi bitirmek zorunda kaldım.

Sonuç olarak cildi hassas kişiler için kafa kazıma işi yorucu ve sıkıntılı bir iş. Ters yöne kazımadan daha iyi sonuçlar alınabilir. Ters yönde tıraş olunacak ise de çok bıçaklı kartuşluların en uygun aletler olduğunu düşünüyorum. Elektrikli aletler ise cildiniz çok hassas değilse veya çok bastırmadan kullanabilirim derseniz kullanılabilir. Ancak elinizle kafanızı her taradığınızda kalan ufak tefek kıl kümeleri için makinayla dalarsaniz tahrişsiz tıraş imkansız. Belkide Elektirikli+Kartuşlu kombine kullanılabilir. Öncesinde elektirliyle kabasını alıp sonra kartuşluyla detay temizlik yapılabilir. Ben devam edermiyim bilmiyorum. 2-3 Günde bir tıraş yorucu..
Bugün itibariyle bende kervana katıldım ve saçlarımı kazıttım... yaz boyunca da haftalık olarak geleneksel yöntemlerle kendim kazımayı kazımayı düşünüyorum. İnşaalah başarılı olabilirim.
@elitte Sıhhatler olsun komşum. Deneyerek saçınıza en uygun sıklığı bulursunuz tabii ama özellikle kafa kazımada acemiyseniz en azından başta 1 hafta bekelemeyin derim, 3-4 günde bir daha kolay oluyor. 1 haftada çok uzuyor ve acemilikte uzun süren ve sıkıntılı bir iş oluyor.
(26/06/2019, Saat: 18:17)AbuzTech Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @elitte Sıhhatler olsun komşum. Deneyerek saçınıza en uygun sıklığı bulursunuz tabii ama özellikle kafa kazımada acemiyseniz en azından başta 1 hafta bekelemeyin derim, 3-4 günde bir daha kolay oluyor. 1 haftada çok uzuyor ve acemilikte uzun süren ve sıkıntılı bir iş oluyor.

Teşekkür ederim... Doğru söylüyorsunuz 1 haftalık sakalı keserken bile 3-4 günlük sakala göre daha zor oluyor, saçlar sakallara göre daha gür o yüzden 1 hafta dediğiniz gibi sıkıntılı olabilir. 3-4 gün daha uygun.
(26/06/2019, Saat: 16:17)elitte Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bugün itibariyle bende kervana katıldım ve saçlarımı kazıttım... yaz boyunca da haftalık olarak geleneksel yöntemlerle kendim kazımayı  kazımayı düşünüyorum. İnşaalah başarılı olabilirim.

1 aydır saçlarımı jiletle kazıyorum... en son dün meraktan derby tek bıçaklı kullan at jileti kullandım... hem saç hem sakal gayet rahat ve temiz iş çıkardı... ben ilk perdeyi geleneksel yöntemle alır ikinci perdeyi kartuşla (mach3) geçerdim... dün ikinci perdeyi gillette blue 2 kullan at ile yaptım hem saç hem sakal mükemmel sonuç aldım özellikle sakallar üzerinden 12 saat geçmiş olmasına rağmen daha yeni tıraş olmuş gibiyim.. bu durumu pek beklemiyordum paylaşmak istedim... kartuş kullanan arkadaşlar burayı okursa şunu bilmelerinde fayda var; oynar başlık sanırım işi zorlaştırıyor sabit başlık çok daha temiz ve rahat iş çıkarıyor .
Ben de zaman zaman saçlarımı kazıyorum. Ekipmanlarım rimei-arko-3 kez sakal tirasinda kullandığım jilet oluyor genellikle. Futur progres vs de denemistim ama en güzel sonucu rimei ile aldım.
.
34C ile düzenli olarak yapıyorum, çok da iyi sonuç alıyorum. Tahriş ya da kanama yaşamadan sinekkaydı kafa tıraşı için 34C ve Permasharp ya da benzer karakterde herhangi bir bıçak yeterli geliyor. Yalnız ıslak ve kaygan bir köpükle tıraş olmak gerekiyor. Tabac sabun ise biçilmiş kaftan. Tıraş sonrası bir ürün kullanma ihtiyacı dahi hissetmiyorum; şap tek başına bütün işi görüyor.
merhabalar, ben mustafa bu forum içinde ilk mesajım yaklaşık 6 aydır muzdarip olduğum ve daha önce benzer bir sorun ile karşılaşan arkadaşlarımız var ise yanıtlamalarını rica ederek sormak istiyorum. Yaklaşık olarak 6 yıldır kafamı düzenli olarak haftada 1, kimi an 2 haftada bir kazıdım. İlk 4 yıl 3'lü mac bıçaklar ile tersten yaparak devam ettim. Son 2 yıldır mac serisinin 5 bıçaklıları ile tanıştım ve düzenli olarak hafta bazen 2 bazen 1 olarak sıcak duşun altında kafamı tersten kazımaktayım. Traş sonrası ertesi gün kafam da saç telleri altında bir kabarma kepek gibi bir durum söz konusu bazen ise denizde vücut nasıl yanarda iki gün sonra deri parmağını sürerek kalkar aynı şekilde bir durum ortaya çıkmakta ve hoş bir görüntü olmuyor. Hastaneye gidip cildiye ile bu konuyu görüştüm pek bir şey çıkmadı böyle bir durumda nasıl bir cilt bakımı gerçekleştirmek gerekir?
(12/09/2019, Saat: 03:08)musoter Adlı Kullanıcıdan Alıntı: merhabalar, ben mustafa bu forum içinde ilk mesajım yaklaşık 6 aydır muzdarip olduğum ve daha önce benzer bir sorun ile karşılaşan arkadaşlarımız var ise yanıtlamalarını rica ederek sormak istiyorum. Yaklaşık olarak 6 yıldır kafamı düzenli olarak haftada 1, kimi an 2 haftada bir kazıdım. İlk 4 yıl 3'lü mac bıçaklar ile tersten yaparak devam ettim. Son 2 yıldır mac serisinin 5 bıçaklıları ile tanıştım ve düzenli olarak hafta bazen 2 bazen 1 olarak sıcak duşun altında kafamı tersten kazımaktayım. Traş sonrası ertesi gün kafam da saç telleri altında bir kabarma kepek gibi bir durum söz konusu bazen ise denizde vücut nasıl yanarda iki gün sonra deri parmağını sürerek kalkar aynı şekilde bir durum ortaya çıkmakta ve hoş bir görüntü olmuyor. Hastaneye gidip cildiye ile bu konuyu görüştüm pek bir şey çıkmadı böyle bir durumda nasıl bir cilt bakımı gerçekleştirmek gerekir?

@musoter Komşum öncelikle hoş geldiniz. Gönderinizde tıraş fırçası kullanıp kullanmadığınızdan bahsetmemişsiniz. Büyük ihtimalle de kullanmıyorsunuzdur. Benim ilk tavsiyem tıraş fırçası alarak denemelere başlamanız yönünde. Tıraş fırçası kılları yumuşatarak konforlu bir tıraş imkanı sunar ayrıca ölü deriyi temizleyerek daha canlı bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Onun dışında çok bıçaklı sistemler genel olarak batık gibi problemlere yol açtığı için cildi rahatsız eder. Tavsiyem tek bıçaklı ürünlere yönelmeniz.

Forumumuzda arama yaparak rahatsız olduğunuz birçok konuya çözüm bulabilirsiniz. Örneğin kafa tıraşı ile ilgili bir başlık var.
https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?u...source=app
(12/09/2019, Saat: 03:08)musoter Adlı Kullanıcıdan Alıntı: merhabalar, ben mustafa bu forum içinde ilk mesajım yaklaşık 6 aydır muzdarip olduğum ve daha önce benzer bir sorun ile karşılaşan arkadaşlarımız var ise yanıtlamalarını rica ederek sormak istiyorum. Yaklaşık olarak 6 yıldır kafamı düzenli olarak haftada 1, kimi an 2 haftada bir kazıdım. İlk 4 yıl 3'lü mac bıçaklar ile tersten yaparak devam ettim. Son 2 yıldır mac serisinin 5 bıçaklıları ile tanıştım ve düzenli olarak hafta bazen 2 bazen 1 olarak sıcak duşun altında kafamı tersten kazımaktayım. Traş sonrası ertesi gün kafam da saç telleri altında bir kabarma kepek gibi bir durum söz konusu bazen ise denizde vücut nasıl yanarda iki gün sonra deri parmağını sürerek kalkar aynı şekilde bir durum ortaya çıkmakta ve hoş bir görüntü olmuyor. Hastaneye gidip cildiye ile bu konuyu görüştüm pek bir şey çıkmadı böyle bir durumda nasıl bir cilt bakımı gerçekleştirmek gerekir?

@musoter komşum, sıkıntınızın kafa tıraşıyla bir ilgisi olmayabilir. Saçlarımı kazımıyorum ama anlattığınıza benzer sıkıntı bende de oluyor. Betasalic losyonu incelemenizi tavsiye ederim, bir süre tavsiye edilen şekilde ve sıklıkta kullandıktan sonra bu sıkıntıyla karşılaşma sıklığım çok düştü.

https://www.ilacrehberi.com/v/betasalic-...ullanilir/

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: