Türk Kahveli El Yapımı Tıraş Sabunlarım
Yeni üyeyim . Emeğinize sağlık.
Saygısızlık yapmak istemem ,lakin tıraş sabununda zeytin yağı kullanmayın. Zeytin yağı köpük miktarını düşürür ve kıvamlı bir köpük elde edemezsiniz.
(19/03/2019, Saat: 00:10)select Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yeni üyeyim . Emeğinize sağlık.
Saygısızlık yapmak istemem ,lakin tıraş sabununda zeytin yağı kullanmayın. Zeytin yağı köpük miktarını düşürür ve kıvamlı bir köpük elde edemezsiniz.

Kemal abinin sabununu kullandiktan sonra keske biraz azalsa da kontrol edebilsek diyorum kopugu Smile
(19/03/2019, Saat: 00:10)select Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yeni üyeyim . Emeğinize sağlık.

Üstad dediğinizde haklısınız anca şöyle ufak bir açıklama geçeyim isterseniz sohbet tadında.

Extra Virgin Zeytinyağı kullanıyorum komşum.
Extra Virgin Zeytinyağının içinde kabaca bahsedecek olursak:

Palmatik, Stareik, Oleik Asit gibi çeşitli yağ asitleri ile Gliseriterler bol miktarda mevcut bu sabunlaşmayı yaplar ve Palmatik asit ve Gliseriterler kopürme etkisi verir, ki bu az önce bahsettiğim yağ asitleri zeytinyağının ana bileşenlerini oluşturur. Bir de mesela sabunlaşmayan maddeler vardır Zeyitinyağında örneğin tyrisol, alfatokoferoller ve hidrokarbonlar gibi. yani aslında bunları hayal meyal anımsıyorum daha çok fazla ama aklımda kaldığı kadarı bunlar. bu majörler ise sabunlaşmazlar işte bu sabunlaşmayanlar da Extra Virginde oldukça azdır.

Şimdi sabunlaşma etkisi en yüksek değerde olan Extra Virgin zeytinyağı; Palm Yağı, Hint Yağı, Hindistan Cevizi Yağı, Bitkisel Gliserin gibi köpürme etkisi yüksek yağlar ile Sabun ağacı ekstraktı ile  birleşince ortaya güzel köpük veren bir sabun çıkıyor.
Elbette içeriğindeki yağlar bunula sınırlı değil Kantaron Yağı mevcut. Kantaron yağı temelde zeytinyağıdır, Tatlı Badem yağı, Lanolin eh bir de E-Vitamini var o da bir çeşit yağ asidi.

Toparlayacak olursak asıl mesele yağların dominatlık derecelerini bilmek. Hangi yağ kaç derecede moleküler olarak gevşiyor ve kendinden daha ince hangi yağı yutabilir ve bu iki kaynaşma kaç dereceye kadar ısısı düşürülüp kaç dereceye kadar ısıtılıp diğer yağları % oranında ne kadar ekleyeceğine bakar. Her ısıtma ve soğutmada katılaşma kontrol edilir, baktın çok pelte gibi hindistan cevizi yağı ile destek atılır baktın işin daha başında üç yağ eklemişsin ekmek hamuru gibi olmaya başladı hadi tut içine palm yağı kat inceltsin diye.

Yani hepsini al dök bir kazana ver altına odunu karıştır babam karıştır. sadece macun kıvamında bir tortu elde etmemize neden olur.
Bu kadar teferruata girmeyen yurdum insanı  ortalama bir zeytinyağına kostiği karıştırıp  30 gün karışımı dinlendirip kolayca el sabunu yapıyor. eh o zamanda köpük az oluyor ama el temizliği amacına da yetiyor.

Velhasıl komşum siz söylediniz ben anlattım bu muhabbetin içine şunu da ekleyeyim merak eden komşularım var sizin nezdinizde onları cevaplayayım. işte bu yüzden ben de ha deyince sabun yapamıyorum. Bu benim için bir hobi, ev ortamında 3 bakır tencere, 2 piknik tüpü, 2 tahta kaşık ile  uzun aralıklarla fırsat bulduğumda "hadi millet var mısınız bir etkinliğe" diyorum ve yapıyorum. Bu kadar ince işi var hadi yaptın bir şey çıktı ortaya bu defa dinlenme sürecinde takibi var tuttu, tutmadı, kustu, kusmadı, terledi, terlemedi, çatladı, çatlamadı vs.

Bu arada yorum yazdığınız  kahveli sabunu içinde infüzyon yolu ile kahve çekirdeklerinden ev ortamında çıkardığım haso kahve yağı kullandım ki onu da yaparken Zeytinyağıdan fadalandım  Big Grin

Son olarak yeni üyeymişsiniz eski üyeymişsiniz burada bunu pek bir önemi yok komşum yani en azından benim için bir önemi yok. Siz bilginizi paylaşın, yazın ifade edin biz sizden siz bizden istifade edin.

Aramıza hoş geldiniz, keyifli forumlar dilerim.
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.
Madem keyifli bir sohbet e başladık bende çok ayrıntıya girmeden bir şeyler paylaşmak isterim.
Tıraş sabununun sadece kostik ile yapılmadığını hepimiz biliyoruz umarım.
Yağları sadece kostik ile karıştırarak yaptığımız sabun ister soğuk ister sıcak üretim olsun ne kadar köpürür se köpürsün el sabunundan öteye gitmez.
Bizim istediğimiz sadece bol köpüklü bir sabun değil tabiri caiz ise krema kıvamında yapısı bozulmayan köpük üretecek bir sabun.
Yağlar konusuna gelince . Evet sabun yaparken hem sıvı hemde katı yağ kullanıyoruz.
Kullanacağımız bütün yağları sıvı kıvama getirmemiz yeterli.
Fakat burada önemli olan yağların ısıtılıp soğutulup birbiri ile karışmasını sağlamak yani bir nevi bağ kurmalarını sağlamak değil yağların sabunlaşma
değerlerini bilmek gerekir.
Zaten bu bağı yağların içine koyduğumuz lye yani kostik çözelti miz halledecek.
Kostik çözeltisini yağlara ekledikten sonra sabunlaşma başlar ve ilave yağ koyamayız.
Sabunlaşmadan kalan yağlara superfat diyoruz. Yani kısaca sabun yapımında kullandığımız yağların bir kısmının sabunlaşmadan kalmasını isteriz.
Bu kalan sabunlaşmayan yağlar da cildimizde nemlendirme ,tıraş esnasındaki tahrişi azaltma, kayganlık sağlama ve tahriş olan cildin hızlı bir şekilde onarılmasına yardımcı olur.
E tamam işte komşum aynı seyden bahsetmişiz. Kostik ile yapilan sabundan traş sabunu olmaz ki bunu deneyen oldu ve tutmadı. Hic bir sabubumda kostik kullanmadim ki yazdigim yazida da geciyor bu. Ben tamamen isil işlem ile sabunlaşma sağlarim.  Nemlendirme ve kayganlik icin lanolin, gliserin tatlibadem vs gibi yağlar kullanırım. E-vitamini kullanirim vs vs. Kil ile sabunu zenginleştirmeye çalışıyorum mesela  Soguk islem icin Tallow kullandm ki hala uzerine denemeler yapiyorum.

Yani sabun isinin dibi sonu yok bence, ev ortaminin musaade ettii son noktaya kadar da gitmek arzusundayim.
(19/03/2019, Saat: 09:45)Efrasyab Adlı Kullanıcıdan Alıntı: E tamam işte komşum aynı seyden bahsetmişiz. Kostik ile yapilan sabundan traş sabunu olmaz ki bunu deneyen oldu ve tutmadı. Hic bir sabubumda kostik kullanmadim ki yazdigim yazida da geciyor bu. Ben tamamen isil işlem ile sabunlaşma sağlarim.  Nemlendirme ve kayganlik icin lanolin, gliserin tatlibadem vs gibi yağlar kullanırım. E-vitamini kullanirim vs vs. Kil ile sabunu zenginleştirmeye çalışıyorum mesela  Soguk islem icin Tallow kullandm ki hala uzerine denemeler yapiyorum.

Yani sabun isinin dibi sonu yok bence, ev ortaminin musaade ettii son noktaya kadar da gitmek arzusundayim.

Komşum sadece soğuk yöntemle bir iki deneme yapmış amatör bir sabuncu olarak merakımdan soruyorum:

Şimdi sabuna "lye" dedikleri NaOH, KOH vs. hiç koymuyor musunuz ? Yoksa kül vs gibi KOH içeren daha doğal olduğu düşünülen yöntemler mi kullanıyorsunuz? Adli tıptan hatırladığım kadarıyla serin ve nemli yerde bekleyen cesetlerde bile kostik vs olmamasına rağmen cilt altı yağların sabunlaşması mümkün biliyorum ama onda bile yağlar, çözünen mineraller ile (Ca, Mg, Na, K) etkileşiyor. O yüzden işin kimyasını mevcut bilgilerimle çözemedim.

Bir de yağların değişik derecelerde birleştirilmesi demişsiniz özellikle yabancı forumlarda sabun işine girmeden tarifleri çok okudum ama hiç farklı derecelerde yağ kullanımına rastlamadım. 40-60 santigrat arası ve kostikli çözelti ile 5 derece fark olacak şekilde yağ olması yeterli diyorlar. Onu da açabilir misiniz?
Hayat amacım: her şey hakkında bir şeyi, bir şey hakkında her şeyi öğrenmek!
Ustad birbirlerinden farkli yogunluktaki yaglari farkli isilarda gevsetip birbirine karistirilmasi lazim ornegin gliserin yogun bal gibi akan bir yag. Hindistan cevizi katı yag, palm yagi neredeyse pamuk yaği gibi ince.
Tras sabununda kostik olayina girmedim. Kostik ile sabunlaşma bambaska bir olay. Lavaboyu acmak icin daha ziyade restorantlarda yasanir kostik dökülünce kimi zaman lavabo daha cok tıkanır. Nedeni tikanma yagdan kaynaklıdır kostigi de ustune yiyince giderde sabunlaşma olur tikanir iyice.

Yani soguk işlem kostik, kul suyu ile el sabununa ulaşmak mümkun ve iş yapan bir sabun cikar ama traş icin yetersiz kalir. Ha bu arada extrakt da katmam icin saf su kullanıyorum.
(19/03/2019, Saat: 10:53)Efrasyab Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yani soguk işlem kostik, kul suyu ile el sabununa ulaşmak mümkun ve iş yapan bir sabun cikar ama traş icin yetersiz kalir. Ha bu arada extrakt da katmam icin saf su kullanıyorum.

Sağol komşum biraz da olsa aydınlandım.

Zaten tek amacım içinde zararlı kimyasallar olmayan banyo ve el sabunları yapabilmek.
Hayat amacım: her şey hakkında bir şeyi, bir şey hakkında her şeyi öğrenmek!
(19/03/2019, Saat: 11:01)ziyak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sağol komşum biraz da olsa aydınlandım.

Zaten tek amacım içinde zararlı kimyasallar olmayan banyo ve el sabunları yapabilmek.

Ustadim sabun agaci cevizi yahut sabun cevizi diye gecer, extrakt olarak pahali ama ceviz olarak bulursamiz alin kaynatin, kopugunu surekli alin uzerinden sonra o kopuk ile cadi findigi yaginı karistirin ama az bir miktar olsun cadı fındıgı sonra icine biraz esans tavsiyem lavanta yagi esans degil esansiyel yagdir karistirin mis gibi likit sabun oluyor. Kumas vs temizlemek icin de kullanabilirsiniz.
Ben doğal sabun diye bir şey olduğuna inanmıyorum. Her ne kadar kül suyu da kullansanız bu sabun yine doğal olmaz.
külleri yağın içine atarak sabun yapmıyoruz sonuçta belli bir aşamadan geçmesi ve asitleşmesi lazım bu küllerin.
Asit yağ ile tepkimeye girecek ki sabun oluşsun.
Sabun yapmak ayrı tıraş sabunu yapmak çok ayır bir olaydır bence.
Tıraş sabunu yapmak parfüm yapmaya benzer .
İlk notalar hafif ve çabuk kaybolur sonra koku oturur yoğunlaşır ve belli bir kıvama gelir .
Tıraş sabunu da önce hafif ve sulu bir köpük ile başlar sonra yoğunlaşır belli bir kıvama gelir.
Bilen bir kişinin elinde Tıraş sabunu yapmak bir kaç saat, kullanıma hazır hale gelmesi kullanılan sisteme göre
48 saat yada 5 hafta gibi bir zaman alır.
Ben sabun yapımında kullandığım küçük bir tekniği biraz değiştirip sabun modifiye bölümünde paylaştım.
Geleneksel tasa bastığımız sabunumuza gliserin, tuz, hatta yoğurt ilave ederek modifiye yapmaya çalışan arkadaşlara bi faydam olsun istedim.
Verdiğim tarif ile geleneksel sabunumuzun bir anda nasıl değiştiğini hatta dünya çapındaki sabunlara kafa tutacak bir hale geldiğini deneyip görebilirsiniz.
Bilgi paylaştıkça çoğalır.
Ben biliyorum sizler de bilin istedim.
Herkese keyifli tıraşlar.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? baduruk 434 453,626 18/10/2023, Saat: 23:18
Son Yorum: Zayn
  El Yapımı Tıraş Kremleri Efrasyab 35 14,555 09/10/2023, Saat: 23:39
Son Yorum: DeaKeN
  Dove shea butter katı sabunu tıraş sabununa dönüştürme SertAdam 6 3,125 05/06/2023, Saat: 18:54
Son Yorum: mustafa03
  El Yapımı Traş Çantası Seuy 9 2,118 10/04/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: Mecanica
  Tıraş Aleti Sapı İmalatı habaz 24 7,863 26/03/2023, Saat: 03:44
  Tıraş Aleti ve Ekipman İmalatı hk. Kasis Medya 5 2,362 26/03/2023, Saat: 03:41
  Tıraş sabunu Yapımı. SertAdam 35 10,511 11/12/2021, Saat: 16:15
Son Yorum: serboser
  Kendi Tıraş Sabunumu Yaptım klasik63 17 7,927 15/10/2021, Saat: 01:33
Son Yorum: SertAdam
  Hazır Tıraş Dolabı Önerisi dikdik_s 69 63,222 07/09/2021, Saat: 19:38
Son Yorum: fatiherol54
  DIY - Kolonya, Tıraş Kolonyası ve Tıraş Losyonu Yapımı Straht 51 59,374 25/06/2021, Saat: 18:19
Son Yorum: XauPau

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: