Adjustable DE Alet Seçimi
Progress candır. İleride koleksiyonda birde antika bir alet olsun dersen o zaman bir slim bakarız, gunluk tıras icin, progress gibi bir makinadan daha iyi sonuc alırsın derim, tabi son tercih sizin.
O zaman ilk hedefim progress plase slim oldu.Tesekkur ediyorum
Progress gerçekten candır. Keza Variant'ta iyidir (bence progress ile kesim hissi birebir aynı) ama uzun boylu olması kimi kullanıcıları etkileyebilir. Günlük tıraşta önce 1.5 noktasında sonra da 1 noktasında mis gibi işlem tamamlanır. Rahat rahat işe gidilir.
"A Samurai always wears two swords."
Uzun zaman sonra bugün tekrar Progress ile tıraş oldum. Dün Feather Jilet ve Shearsdirect Kamisori usturayla tıraş olmuş olduğum için tam anlamıyla günlük olacaktım. 1.5 gibi bir ayar Personna Jilet ile çok güzel temizledi. Kaşıntısız, kesiksiz bir tiras sağladı. Öyle 4-5 gitmeye bile gerek yok, tüm ayarlar etkili.

DenizKSK komşuma +1 diyorum.

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Komşularım, ayarlı bir alet almak istiyorum. Ama şuan Merkur Futur ile Progress arasında kaldım. Konfor, rahatlık ve performans bakımından bu değerlendirir misiniz?  Özellikle bu 2 alete sahip olanlar varsa uzun uzun yazabilirler, sıkılmadan okurum. Smile
(08/05/2018, Saat: 11:07)ziyanınjileti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşularım, ayarlı bir alet almak istiyorum. Ama şuan Merkur Futur ile Progress arasında kaldım. Konfor, rahatlık ve performans bakımından bu değerlendirir misiniz?  Özellikle bu 2 alete sahip olanlar varsa uzun uzun yazabilirler, sıkılmadan okurum. Smile

Merhaba,
Merkur Futur ve Merkur Progress hakkında o kadar çok yorum, araştırma vs. var ki, uzun uzun yazılmış olanları sıkılmadan okuyacağınıza eminim. Örnek olarak aşağıdaki linkte sizin gibi iki alet arasında kararsız kalmış bir arkadaşımıza cevaben elli adet post var. Hem siz buradan azar azar yanıt alıp meraklanacağınıza hepsini bir çırpıda okur ve karar verirsiniz, hem de bizler aynı konular çevresinde dolanmamış oluruz  Wink
(08/05/2018, Saat: 11:38)Niko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Merkur Futur ve Merkur Progress hakkında o kadar çok yorum, araştırma vs. var ki, uzun uzun yazılmış olanları sıkılmadan okuyacağınıza eminim. Örnek olarak aşağıdaki linkte sizin gibi iki alet arasında kararsız kalmış bir arkadaşımıza cevaben elli adet post var. Hem siz buradan azar azar yanıt alıp meraklanacağınıza hepsini bir çırpıda okur ve karar verirsiniz, hem de bizler aynı konular çevresinde dolanmamış oluruz  Wink

Hepsini okudum aslında ve o yüzden kararsız kaldım. Biri "Merkur Futur aldım ama beklentimi karşılamadı, satıp progress alacağım" demiş. Progress on numara alet diyenler zaten çoğunlukta. Ama Merkur Progress vidası veya iç aksamında sorun yaşayan olmuş. Biri Futur aldım ama başlığı uzun vadede gevşeme yapar mı diye sormuş. Bunların bazılarına yanıt verilmiş. Verilen yanıtlar daha çok ikilemde bıraktı. Bazıları aleti satmış, değiştirmiş veya Merkur'e mail atıp parça istemiş. Zaten forumu okuyunca kafam allak bullak oldu. Smile
İkisi de Merkur marka. Ama sanırım birbirinden çok ama çok farklı karekteristiği var ki bir taraf beğenilmiyor. Bende haliyle ikilemde kaldım. Mesala Merkur Futur mat olanında bir kullanıcı soyulma yaşamış. Krom kullanıcısı ıslanınca aletin elden kaymasına ve hakim olunamamasından şikayetçi. Progress kullananlarda mekanizma sorunu yaşıyor sanırım uzun vadede. Kafayı yiyeceğim bu gidişle. Sad Onun için her 2 aleti kullanan var mı diye sordum.
(29/09/2014, Saat: 18:56)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gillette Serisi,artılar;

* jilet yükleme kolaylığı
* sağlamlık
* denge ve ergonomi
* Aşırı agresif ayarda bile güvenli
* kolay ayar
* kusursuz işçilik o yıllardaki kaliteye merkur henüz gelemedi
* üst düzey estetik
* burun bölgesi altında etkili

eksiler,

* Üretim yok
* Agresif ayarlarda jilet akışkan değil (sakala takılıyormuş hissi)
* yumuşak ayarlar da jilet etkin değil (bazen çok tekrar gerektiriyor)
* yumuşak ayarlarda jileti daha dik tuttuğu için jilet batıcı olabilir (mild ayarlarda jilet silo yada hazne içinde bükülmeden durduğu için hızlı temas durumlarında batıcı)

Futur,artılar

http://geltir.com/thread-94-post-41929.html#pid41929

* En yakışıklı DE alet
* kolay jilet yükleme
* taretsiz ayar sistemi ara değerlerde ayar imkanı veriyor
* @1. ayarda Progress ve Slimden daha agresif.
* Toplam ağırlık ve barın eğimiyle kaygan bir alet
* ağırlığı dolayısıyla yumuşak jiletleri etkin şekilde kullanabiliyor

eksiler,

* Kontrol diğer DE lere göre zayıf.
* İri kafa ve etli sap yüzünden feedbackler zayıf kalıyor.
* Sap biraz daha hafif ve içi biraz daha boş olsa kafa kontrolu iyileşebilir.
* Sap'a tırtık,desen vs lazım alta doğru boğum da olmasa elden kayıp gidecek.
* Üst kapağa bumerang eğitimi lazım yerine gelmesi için.
* Tıraş sırasında ayar değişimi,ıslak eller sayesinde felaketle sonuçlanabilir.
* Jilet sürülmesi TTO aletler kadar pratik değil.
* Yeni başlayanların ve el kontrolü zayıf olanların tecrübe kazanmadan kullanmaması gereken bir alet.
* bazı seriler jileti asimetrik tutuyor

Progress,artılar

* Ayarlı aletler içinde jileti en sağlam,sabit ve düzgün tutan alet
* ara değerlerde ayar
* tıraş sırasında güvenli ayar değişimi
* Dengeli kafa
* mild ayarlarda son derece konforlu
* Futura göre burun bölgesi altında daha etkili
* Muhle ayarlı alet yapana kadar lider kalacak

eksiler,

* iki parça olması,kapak ve kafa oklarını denk getirme dikkati
* bazı serilerde kafa ve saptaki noktalar kayık oluyor
* agresif ayarlarda Futur kadar batıcı
* Sap HD yani 34C HD tasarım olsa elde daha rahat duracak
* bazı serilerde sap kaplama dökülmesi

Yukarıdaki aletlerin genel eksiği,

* Gillette aletlerde ayar değiştikçe sweet spot çok değişmez
* Merkurler de değişir ve sap-yüz açısının artmasıyla (agresif ayarlarda açı artar ) merkur aletler daha batıcı olur
* Gillette 5,6,7 ayarlarda daha konforlu
* Merkur 3. ayarın altında daha konforlu

Ayarlı alet tercih etmiyorum.Gillette serisinden Parat,Rocket'i ayarlı olanlara tercih ederim.
Gillette serisinden ayarlı favorim uzun siyah saplı super adjustable AKA Black Beauty

Merkur serisinden 34C ve 38C yi Futur ve Progresse tercih ederim

İki alet arasında %50/%50 kaldıysanız @ihtilaf üstadın değerlendirmesini tekrar gözden geçirin +/- yönlerini çok güzel özetlemiş.
Son karar sizin olsun...
Bu arada ayarlı alet olarak sadece Progress'e sahibiyim. Aldığıma pişman değilim ve son derece de memnum. Progress'i tavsiye ederim Smile
İhtilaf üstad son cümlesinde "Merkur serisinden 34C ve 38C yi Futur ve Progresse tercih ederim" demiş. Ben de 38C siyah saplıyı satıp Progress almıştım. Klasik tıraş dünyası çok subjektif. Misal 38C bana inanılmaz mild gelmişti. Keza Futur'da çok kaba ve iri gelmişti (kullanmadım, sadece fiziksel olarak inceledim) Bu arada ayarlılardan Variant ve kısa Progress var bende de. İkisiyle mutlu mesut geçiniyoruz. İkisi de çok keyifli aletler.
Bu DE ve GelTır dünyası çok değişken. Her şey son kullanıcıda ve onun cilt tipinde bitiyor.
"A Samurai always wears two swords."
İkilemde kalmaya gerek yok komsum.
Sen progress i al. Bi tane de ali den 10usd a cakma future soyle. 2 makinan olmus olur, birebir karsılastırmada yapmıs olursun. Eger cakma future hosuna giderse progress ini satar, kendine future alırsın. Elindeki cin malini da, ıslak tırasa baslatmak istedigin bir arkadasına hediye edersin.
http://www.geltir.com/showthread.php?pid=179182

Not: Film senaryosu gibi zevkle yazarkene ben.
10icwlx.jpg

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  DE Alet Seçimi Genel iceman_54 310 208,368 31/08/2022, Saat: 23:44
Son Yorum: exselans
  Kullandığınız En Mild Alet? FearOfATG 135 64,665 29/09/2020, Saat: 18:45
Son Yorum: kzldagpro
  DE Alet Ağırlığının Tıraşa Etkisi treasurer 0 2,064 15/05/2020, Saat: 01:44
Son Yorum: treasurer
  EJ DE89 - Slim adjustable black beauty arasındaki fark merg 5 7,646 24/08/2014, Saat: 01:31
Son Yorum: merg

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: