Anket Başlığı: Tıraş Sabun&Krem Zamanla Bozulur Mu?
Bu ankette oy kullanma yetkiniz yok.
1 yıldan az süre dayanır
9.76%
4 9.76%
1-3 yıl arası dayanır
17.07%
7 17.07%
3-5 yıl dayanır
14.63%
6 14.63%
5 seneden daha fazla dayanır
9.76%
4 9.76%
Bozulmaz,tarihi geçsede kullanılır
48.78%
20 48.78%
Katılımcı sayısı: 41 100%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Sabun veya Krem Ömrü Ne Kadar?
Sanılanın aksine tüp kremler sabunlardan daha uzun ömürlü. Ürüne/üreticiye göre '' ömür '' mevzusu değişkenlik gösteriyor. Saklama koşulları ve yaşanılan ilin hava/iklim koşulları da çok etkili. Ürün içeriğindeki raf ömrü arttırıcı etken malzemeler de aynı şekilde... 2013 ' de aldığım Proraso sabunu halen kullanıyorum. Şu an kullandığım Speick tıraş kreminin de SKT ' si 2014. Performans ve koku kaybı yok.
(05/01/2021, Saat: 12:40)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sanılanın aksine tüp kremler sabunlardan daha uzun ömürlü. Ürüne/üreticiye göre '' ömür '' mevzusu değişkenlik gösteriyor. Saklama koşulları ve yaşanılan ilin hava/iklim koşulları da çok etkili. Ürün içeriğindeki raf ömrü arttırıcı etken malzemeler de aynı şekilde... 2013 ' de aldığım Proraso sabunu halen kullanıyorum. Şu an kullandığım Speick tıraş kreminin de SKT ' si 2014. Performans ve koku kaybı yok.
Kesinlikle katılıyorum değişkenlik gösterdiğine ama bilhassa proraso,tabac gibi daha doğala yakin ürünlerin bu kadar süre dayanabileciğine ihtimal vermezdim
(05/01/2021, Saat: 12:29)Alpp Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Açıkçası benim sabun,krem vs. stoğum yok şimdilik tabi hoşuma giden ürünleri bütçeme göre zamanla almak istiyorum bakalım.Forumda birçok kişide stok olduğunu görünce,okuyunca merak ettim açıkçası bu ürünler bozulmuyor mu diye.Malum çoğu komşumuz daha doğal ürünleri tercih ediyorlar,koruyucuda yok onlarda ama 5 -10 senelik stokları var Smile Mesela ilk defa proraso krem aldım,koruyucu folyo yok bu şekilde bir ürün hiç kullanılmasa bile,iyi saklanma bile sanki 1-2 seneden fazla dayanmaz gibi düşünüyorum ama sırf meraktan sormak istedim.. Smile

Youtubede Delikanlı Tıraş kanalında Selman Bey’in çekmiş olduğu güzel videolardan bir tanesinde bu konudan bahsediyordu. Yanlış hatırlamıyorsam “Aceleciler İçin Tıraş” olması lazım video adının Parker 87r kullandığı video. Bu videodan da gerekli bilgileri edinebilirsiniz.
(05/01/2021, Saat: 12:42)Tıraşolog Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Youtubede Delikanlı Tıraş kanalında Selman Bey’in çekmiş olduğu güzel videolardan bir tanesinde bu konudan bahsediyordu. Yanlış hatırlamıyorsam “Aceleciler İçin Tıraş” olması lazım video adının Parker 87r kullandığı video. Bu videodan da gerekli bilgileri edinebilirsiniz.
Teşekkürler,bir bakayım bugün
füme tıraş sabunu son kullanma tarihi geçtikten sonra tıraş kremine dönüşüyor, yumuşuyor yani, proraso sabun da öyle, hem yumuşuyor hem de yağını salıyor. ben ikisini de attım, kullanmadım, sabun dediğin taş gibi sert olacak.
Elimde üretimi durmuş blueness sabunlardan var. Koku tamamen kaybolmuş, paketlerinin rengi solmuş, sabunun hacmi küçülmüş ve rengi kirli beyaza dönmüş şekilde ama performans kaybı yok.
Enteresandır elimdeki iki arko sabunun ikisinde de farklı skt süresi var. Üretim ve skt sırasıyla biri 10.2020/10.2025 diğeri 02.2020/02.2027 diye yazılmış ve yazı puntoları birinde daha büyük. Elbette konu don yağlı sabun olduğunda skt pek önemsediğim bir durum olmasa da, bendeki bu detaycılık yüzünden böyle şeylere takılabiliyorum. Acaba kullanılan koruyucu veya içerik mi değişti diye baktım ama aynı tamamen.

Konu hakkında yorumuma gelecek olursak tıraş kremi stoklamaktan yana değilim. Olay biraz da içerisindeki koruyucuların etkisinde ve saklama koşullarında bitiyor ancak rengi değişen proraso kremlerden bahsediyorsak, performansında bir değişim olmasa dahi benim içime sinmez açıkçası.
Şimdiye kadar sadece proraso beyaz sabunda sorun oldu. Bozulmadı ama köpürmüyordu, performans vermiyordu. Banyoda değerlendirdim.
Onun dışında MWF ve TOBS sabunlar bekledikçe sertleşip zor yükleniyorlardı, onları da rendeleyip kaba basınca sorun kalmadı.
Şu an arasıra kullandığım 5 yıllık belki daha fazla, Cella sabun var. Nerdeyse hiç badem kokusu kalmamış. Biraz don yağı kokusu var ama performans kaybı hiç yok.
Croap sabunlar uzun süre bekleyince sorun yaşanabilir ama sert, triple milled sabunlarda koku kaybı ve sertleşme (nemini kaybetme) dışında sorun yaşanacağını sanmıyorum. Sertleşen sabunları kullanırken üzerine biraz sıcak su ekleyince güzel köpürür.
30 tane sabun, kreminiz olsa bile düzenli kullanımda rotasyona 3 5 tanesi giriyor aslında. O yüzden üst üste birinin tam hakkını vermeden başka ürün almamak lazım. Tabi bunu yapmış biri olarak önerim bu şekilde Smile
Halinger ballı hediye bir sabun vardı, sanırım 2019 yılbaşından düne kadar kullandım, bazen üstünü de örtmedimi dibinde 3 tane gri-siyah leke oluşunca attım. Zaten bitmiş sayılırdı. Dolayısıyla iyi markalar dayanıklı oluyor sanırım.
Hiç bilmiyorum ki
Proraso beyaz ve sandal ağaçlı olan var beyaz tıraş sonrasında cildi yakıyordu. ancak 3 kere deneyebildim .Tahammülüm kalmadı çöpü boyladı. Bordo olan yağı gitti köpürmeyen daha doğrusu köpüğü yoğun olmayan sabun haline geldi biraz suda beklettim idare eder durumda beyazın ömrü çok kısa oldı bordo olan 18 aylık falandır.
Eskiden ayda 1 sabun değiştirirdim çok miktarda sabunum olduğu için artık haftalık değiştiriyorum. Böyle daha iyi bence

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Arko Sabun Modifiye Önerileri emre-sti 221 189,014 08/04/2024, Saat: 23:53
Son Yorum: sfenks
  More For You Sabun .. Naci Erdem 83 62,127 26/11/2023, Saat: 21:08
Son Yorum: Johny White
  Derby Sabun eggman 216 265,161 17/06/2023, Saat: 21:15
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tıraş Sabunu Nasıl Saklanmalı? Ömrü Ne Kadar? mertcanartan 13 5,896 18/04/2023, Saat: 17:43
Son Yorum: Mecanica
  Tek sabun kullansaydınız? geldigitti 131 119,393 04/03/2023, Saat: 02:11
Son Yorum: inter
  Proraso Sandalwood Sabun blaster 148 105,634 01/02/2023, Saat: 12:26
Son Yorum: Mecanica
  Mitchells Wool Fat Sabun bossyje 473 432,191 12/12/2022, Saat: 14:14
Son Yorum: marv
  Wilkinson Stick sabun ynspektas 130 75,574 26/11/2022, Saat: 22:36
Son Yorum: thatwickerhat
  More for you sabun Ertu 0 1,623 02/07/2022, Saat: 14:55
Son Yorum: Ertu
  Sabun tedarik sorunu noneed 8 4,807 12/03/2022, Saat: 00:41