Anket Başlığı: Pazar sabahları saat kaçta kalkıyorsunuz
Bu ankette oy kullanma yetkiniz yok.
6:00'dan önce
7.14%
2 7.14%
6:00 - 7:00
17.86%
5 17.86%
7:00 - 8:00
7.14%
2 7.14%
8:00 - 9:00
14.29%
4 14.29%
9:00 - 10:00
28.57%
8 28.57%
10:00'dan sonra
25.00%
7 25.00%
Katılımcı sayısı: 28 100%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Pazar sabahları kaçta kalkıyorsunuz
(25/11/2012, Saat: 15:20)emiriko Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(25/11/2012, Saat: 15:19)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(25/11/2012, Saat: 14:34)emiriko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 6.30 Smile Bit pazarında mallar bitiyor yoksa Big Grin
Haftaiçi paşagönlüm kaçta uyanırsa bazen 8 bazen geç yatıyorum 10 oluyor. Uyumamla birlikte 7-8 saat uyuduktan sonra uyanıyorum tamamiyle yatma saatine göre değişiyor.
13 Aralık sabahıyla birlikte 5.30'da falan uyanırım artık koğuş kaçta uyanıyorsa Big Grin

He doğru 5 gün sonra askersin di mi? Smile Nereye gideceğin belli oldu mu?

yok hocam haftaya sınava gireceğim tuzlada 9'u 10'a bağlayan gecede belli olacakmış

Tavsiyem sınava son gün git. Fazla kalabalık azalmış olur. Asker alışverişini yaptın mı?
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(25/11/2012, Saat: 15:22)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(25/11/2012, Saat: 15:20)emiriko Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(25/11/2012, Saat: 15:19)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(25/11/2012, Saat: 14:34)emiriko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 6.30 Smile Bit pazarında mallar bitiyor yoksa Big Grin
Haftaiçi paşagönlüm kaçta uyanırsa bazen 8 bazen geç yatıyorum 10 oluyor. Uyumamla birlikte 7-8 saat uyuduktan sonra uyanıyorum tamamiyle yatma saatine göre değişiyor.
13 Aralık sabahıyla birlikte 5.30'da falan uyanırım artık koğuş kaçta uyanıyorsa Big Grin

He doğru 5 gün sonra askersin di mi? Smile Nereye gideceğin belli oldu mu?

yok hocam haftaya sınava gireceğim tuzlada 9'u 10'a bağlayan gecede belli olacakmış

Tavsiyem sınava son gün git. Fazla kalabalık azalmış olur. Asker alışverişini yaptın mı?

2. gün öğle arasından sonra gitmeyi düşnüyordum hocam hem kalabalık azalır hemde bir sorun olursa 3. gün şansım olur diyorum. Sınav dönüşü karacıymış gibi alışveriş yapıp denizci çıkarsam külotları vs değiştiririm diye satıcı ile anlaşmayı düşünüyorum hocam Smile
Valla tuzlaya gidiyorsun bana sorarsan ikinci gün öğleden sonra felaket kalabalık olur ama sen bilirsin.

Alışverişini şimdiden yap, sorun olmaz değiştirirleri zaten %90 karacı olursun.
Yakın zamanda askerden gelen biri olarak benden sana tavsiyeler:

İnternet sitelerinde yazılan yok askı, sabunluk, kilit, tırnak makası vs vs gibi şeyleri al zaten de, şunlara özellikle dikkat et.

- Çok güney bir yere çıkmazsa askerliğin neresi olursa olsun çok üşüyeceksin, 14 lira civarına satılan yeşil renk yün içlikler var, mutlaka al onlardan.

- Herkes sana asker kantininde herşey var hiç bir şey götürme der, ama sen götür. Çünkü ya kantine gidecek vaktin olmayacak, ya kantin hep kapalı olaca ya kantinde hiç bir şey kalmayacak.

- Piyasada 10 lira civarına satılan mavi renkli silikon tabanlıklar var 2 takım al ondan. Sana odun gibi postal verecekleri hele eğitim birliğine düşersen bütün gün ayakta dikilir, oraya buraya rap rap yürürsün. 20 gün sonra artık ayağındaki sinirler öleceğinden acı ya da ağrı hissetmeyeceksin. Ama ilk 20 gün gözünden yaş gelsin istemiyorsan mutlaka bu silikon tabanlıklardan al.

- Acemi birliğine giderken otobüsten indiğinde, hemen orada otogarda insanlarla kaynaş, arkadaş ol. Zaten senin otobüsün ve o civardaki bütün otobüsler asker olacak. Senle aynı yere gidecek olan askerleri bul, beraber o şehrin çarşısına gidin, güzel yemeğinizi yiyin, çayınızı için, eksiklerinizi tamamlayın. Bakarsınız aynı koğuşa bile düşersiniz. O ilk gün gidip kaynaşıp kastamonuda teslim olmadan önceki son eğlencemizi unutamam. Çok erken teslim olma. 2 falan gibi git. Zaten felaket kalabalık olacak akşam 9-10'a kadar bitmeyecek işler.

- Acemi birliğine giderken gereken şeylerini topla al ama bu kolayca yanında taşıyabileceğin bir bavul olsun. Çünkü orada sana ilk gün kocaman içi dolu bir asker çantası, kamuflajlar, botlar verecekler ve oradan oraya koşturtacaklar. Çok zorlanırsın hepsini taşımakta. Askeriyenin verdiği çantada eşofman, havlu, terlik, iç çamaşırı, atlet, yün içlik, spor ayakkabı falan çoğu şey var. Hepsi de çok kalitesiz ama işini görür. Başka eşofman götürme çünkü herkes askeriyenin verdiği havlu ve eşofmanları giysin istiyorlar. Spor ayakkabı da öyle. Zaten ayakkabı rahat ve karda buzda hiç kaymaz.

- Acemilikte bozuk para çok önemlidir, çok fazla para alma 150-200 yeter de artar. Ama bir 15-20 bozukluk da götür. Kantinde falan herşey çok ucuz olduğundan pek kağıt para bulunmaz öyle 50 lira falan 200 euro gbi olur acemilikte. Bozduramazsın kolay kolay. Usta birliğinde havaleye bel bağlama. Banka kartın olsun, gerektikçe hesaptan çekersin. Bizde garanti atm vardı ama hepsinden çekebiliyorsun artık nasılsa. Dandik boyun cüzdanlarından değil de kalın cırt cırtlı cüzdanlardan al. Duşa girerken de paranı boyun çantanda yanına alma, dalgınlıkla duşta unutuyorsun, alan olabilir. Ben iki kere unuttum. En güzeli badine ver. Badini de düzgün bir adamdan seç bu arada.

- Askerde mide sağlığın açısından verilen salata türevi şeyleri yemeni pek tavsiye etmem. Meyveleri ise sömür. Ceplerine doldur. Çünkü bir gün harika bir elma ya da mandalina verirler. Sonra 5 gün hiç bir şey vermezler. Kimse de sen niye fazla meyve alıyorsun diye kızmaz.

- Askeriyenin öğle yemekleri dolu, akşam yemekleri sıkıcı ve aynı, kahvaltıları ise çok yeterisiz ve azdır. Acemiliğinin ilk günlerinde su almak veya su içmende çok sıkıntılar olacaktır. Bu yüzden teslim olmadan önce 5-10 tane küçük su götür, her gün eğitime giderken yanına bir tane alırsın. İhtiyacın oldukça abartmadan içersin çünkü tuvaleti ihtiyacını gidermek de sorun olacaktır. Bak bu sözümü unutma yoksa verilen ilk arada koşa koşa tuvalete gider musluktan su içersin. O da koğuşlar bölgesinin yanındaysanız. Yine bol bol maximus zulala. Her eğitime 1-2 tane götür enerji vermesi için.

- Şu 3-4 liraya satılan ama sapından ayrılmayacak kadar da düzgün olan ahşap saplı domuz kılı tıraş fırçalarından ve arko sabun götür. Bunlarla tıraş ol. Tıraş bıcağı olarak 10 tane falan per ma tik platin götür. Mutlaka arko lavantalı balzam da al.

- Acemi birliğinden sonra aynı kamuflajla usta birliğine gideceksin. Sana en büyük beden kamuflajı verecekler o da olmayacak, beli sıkacak paçalar büzgülü çöp torbası gibi duracak büyük ihtimalle. Mutlaka usta birliğine teslim olmadan aradaki izninde dışarda terzide bedenine göre ayarlat, daralt kamuflajını. Çünkü usta birliğinde baya zayıflayacaksın ve ibiş gibi gezersin 4 ay. Ben o ibişlerdendim, kamuflajım iriydi, bir de rahat yürüyüş tarzımdan dolayı akşam karanlıkta falan karşıdan gelen erler komutan zanneder selam verirlerdi. Smile

- Kulak tıkacı al ve atışa giderken yanında götür. Komutana kulaklarımda sorun var tıkaç kullanabilimiyim de büyük ihtimalle sorun çıkarmaz. Onu kullan. g3ler çok yüksek sesli, küçük alanda, çok atış yaparsanız kulağın için hayırlı olmaz. Benim sol kulakta hafifte eksiklik var.

- Atışta önce çok hafif çekerek tetiğin boşluğunu al sonra tam bas. Öyle höt diye çekme tetiği. Smile

- Doğuya gidersen yanında polar eldiven, termal boyunluk götür. Mutlaka karpatik al 2 takım. Kantinlerde oluyor ama bitmiş olursa yandın. Herşeyin termal olsun. 5 takım fanilya 3 takım çorap da giysen termal değilse donarsın. Orada 45-50 lira civarına polar montlar satılır, kesinlikle al. Çok sıcak tutar ayrıca sivilde de getiridm 2 tane yanıma başka hiçbirşey giymem sıcacık. Hem arkasında da tunceli jandarma komando yazıyor. Olsun o kadar. Smile

- Yine doğuya gidersen ve gittiğin yerde özel harekatcılar varsa askerliğin sonuna doğru onların kantinine gir ve mont'tur, tshit'tür bandanadır öyle şeyler al. Hatıran olur.

- Hasta olursan revire gitmekten çekinme. Acemilikte sallamazlar ama usta birliğinde ilgilenirler. Geçri kendi ürettikleri fix ilaçları dayarlar her hastaya ya ornapsen fort, orgripal 3x2 falan diye ama olsun. Smile Orada yine ordu üretimi vazelin pomad vardır. Mutlaka edin ondan harika birşey. Soğuk bir yere gidersen ellerin donacaki moraracaki çatlayacaki kabuklanacak inşaat işçisinden beter olacak. O pomad çok işine yarar.

- Acemilikte büyük ihtimal ağır hasta olursun ve sallamazlar. İlaç da sokamayacağın için en büyük çaren limondır. Yemekhane görevlisi olunca file file limon alın koğuşunuza. Diğer günlerde görevli arkadaşlarınızdan istersiniz. Biz hergün 2-3 limon yiyerek ayakta kaldık yoksa hastanelik olurduk. Kabuğuyla elma yer gibi yiyeceksin limonu. Yaklaşık 6 saat tutar seni.

- Usta birliğinde olumsuzluklara şikayet etme. Etsen de birşey değişmeyecek. Uzun dönemlere bakıp nöbetinde gevşeme, adam gibi tut, alay ederlerse "hani biz kısa dönemler asker sayılmazmışız ya 6 ayi bari nöbetimizi adam gibi tutalım da o sayılsın" diye sokarsın lafını.

- En güzel yer hazır kıta. Ameleliğin yine olacaktır ama kafan boş olur. Öbür türlü nereye gitsen zihinsel olarak boğacaklar zaten seni.

- Acemi birliğinde değil de usta birliğine mutlaka telefon götür. En kötü ihtimalle girişte alırlar. Ama çavuşlar tamam ben görmedim hadi geçin de diyebilir baştan alıp sonradan da verebilir. Çünkü herkes gizli gizli kullanıyor. Sadece konuşurken yakalanma. Ama mutlaka götür, internete girebilen, radyolu bir şey olsun. Doğuda köy çocuklarında htcler, blackberryler görünce telefon götürmediğime pişman olmuştum. Herkes çatır çatır internete de girer radyo da dinler. Başka türlü hayatta geçmez zaman.

- Gideceğin birliklerde internet kafe ya olmaz ya da milattan kalmadır. 15 dakika süren vardır. 6 tanedir sıra gelmez falan. O yüzden internete giren 3g tarifeli telefon çok önemli. Acemilikte çarşı iznine ilk çıktığın hafta internet kafeleri bul öğren. Küçük bir yere gidersen internet kafe çok az olur hepsi de asker dolu olur 2 saat sıra beklersin. Adamın kartını alırsan cumadan arayıp yer ayırtırsın, çarşı iznine çıkınca direk internete gidersin.

-Çok fazla montofon göreceksin kafaya takma. Benim askerliğim kötüydü. O yüzden ama güzel yea, yine çağırsalar giderim" tayfasından dğeilim asla. Bu açıdan sana pozitif enerji veremem. Sadece başlamak bitirmenin yarısıdır bunu bil. Sende giderek bu beladan kurtulmanın adımını atmış oluyorsun. Terör bölgesine gitmezsen kebap askersin, memur gibi haftasonunu beklersin çarşıya çıkarsın, istediini yapar, yersin. en önemlisi insan görürsün. Benim gibi terör bölgeisne gidersen hafis hayatı yaşarsın , tel örgülerden dış dünyaya özlemle bakarsın, yapacak bir şey yok. Sevgilin ya da konuştuğun biri varsa bence daha iyi olur seni dışarıya bağlayan biri olur, konuşursun mutlu olursun. Yoksa çok kimsesiz hissedersin.

- Benim şanssızlığıma usta birliğimde beraber gittiğim kısa dönem arkadaşlar uzunlardan daha puşt çıktılar. Birlik olacağıma köstek olduk, tatsızdı. Belşki senin şansına farklı olur. O kısa acemilik günlerim ise tüm zorluğuna rağmen o arkadaşlarımla harika geçti. Acemilikteki arkadaşlarımı unutamam.

- Benim gittiğim yerde uzun dönemlerin çoğu çocuk, karaktersiz, iğreti insanlardı. Aralarında gerçekten çok düzgün adamlar da vardı ama bu 30 kişden birindedir. Komutanlarda da durum farklı olmadı. O yüzden usta birliğinde kalabalık bir yerdense küçük bir yere düşmen senin için çok daha iyi olur. Herkes birbirini bilir daha samimi olur. Öbür türlü kim nasıl kazık atsam, nasıl işten kaçsam derdinde. Ama kimseyi suçlayamıyorsun çünkü sende işten kaçacaksıni çünkü tek işin aralıksız amelelik olacak.

- Askerde aşırı miktarda kola ve maximus, wanted gibi abur cuburlar tüketilir. Acemilikte tamam ama usta birliğinde bunları pek almazsan iyi kilo verirsin.

- Bulduğun her imkanda fotoğraf çektir. Telefonunda video çek.

- Usta birliğinde bot fermuarları var kantinlerde, onlardan al tak. İki dakika çıkarırsın, yoksa öyle geçe nöbetlerinde sök, giy işkence olur o botlar.

- Yemekler yerine göre çok değişkendir. İyi de olabilir kötü de. Ama çok sorun değil acemilikte yorgunluktan ne verirlerse yutacaksın. Usta birliğinde de beğenmezsen kantinden abur cubur ya da varsa ekmek, salam peynir falan yaparsın. Aran iyi komutan olursa arada bir dışardan yemek söylemenize izin verirler. Zaten çarşı iznin olursa haftasonları istediğini yersin.

O yüzden askerde dikkat edeceklerin başta akıl sağlığını korumak, soğuğa karşı hazırlıklı gitmek ve değer beklememek. Bu kadar. Günler geçmeyecek sabahın 5,30' unda kalkıp tıraşını olup buz gibi havada dışarıya çıkıp kara gökyüzünde yıldızlar varken sıraya girmek, komutanlarıni çavuşların bağrışları arasında hareket etmek kendini çok ilginç hissettirecek. Tanımlamak mümkün değil yaşayıp göreceksin.

Aklıma gelenler bunlar. Kafana takılan birşey varsa özelden sorarsın.
Ellerine sağlık Lord Sparhawk. Kısa dönem mühendislerin askerde kendi mesleklerini icra etmesi mümkün olabilir mi?
hocam gözlerim faltaşı gibi açık bir şekilde okudum bittikten sonra bile ekrana baka kaldım Smile Bilmiyorum beni nereye atacaklar ama umarım en kötüsü sizinki kadar olur, kendimi çok çok kötü şeylere de hazırladım ama yaşamadan bilinmez tabi. Umarım şansım yaver gider Confused
(25/11/2012, Saat: 16:58)Suhulet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ellerine sağlık Lord Sparhawk. Kısa dönem mühendislerin askerde kendi mesleklerini icra etmesi mümkün olabilir mi?

Suhulet komşum sağlık sektöründe doktor, eczacı falan değilsen(onlar asteğmen olup kebap askerlik yaparlar revirde) askerde yapacağın tek meslek amelelik. Asker kendine bedava çalışacak amele arıyor, savaş eğitimi verecek er değil. Atıyorum kimyagersindir, revire verirler ilaç dağıtırsın, bilgisayar mühendisisindir fotokopiye verirler, inşaat mühendisisindir marangozhaneye verirler, duvar ördürürler falan. Ha avukatsan disiplin mahkemesinde yazıcılık da yapabilirsin er olarak disiplin subayı da olabilirsin asteğmen olarak. Ama ihtiyaçları yoksa alakasız bir yere de verebilirler.

Bunun dışında herkes amelelik yapar. Zaten özellikle girince sorarlar uzun dönemlere kaynakçı var mı, duvarcı, şöför, boyacı, badanacı, terzi, berber var mı diye. Bunlar kendi işlerini yaparlar. Kısa dönemler de hazır kıta, revir, bilgisayar odası, marangozhane, sosyal tesis gibi yerlere verilirler. Benim gördüğüm askerde en rahat askerliği sivilde de oldukları gibi doktorlar yaparlar. Direk asteğmen olurlar, revirden çıkmazlar, sivil kıyafetle takılır kimseye amenna etmezler. Çünkü en rütbelisine kadar herkes onlara muhtaçtır. Bütün gün erler çay servisi yapar, sabahtan muayenelerini bitirip öğen odalarına çekilir akşama kadar rütbelilerle makara geyik yapar, tv izler oyun oynarlar. Akşam da giderler. Tamam bir doktor olmak kolay dğeil ama herkes eğitimi için belirli bir emeki çaba sarfediyor, akademik kariyer yapıyor bu kadar insan seçmecelik, ayrımcılık olmaz. Kısa dönem askerlik hayatımda gördüğüm en saçma şey.

Belki şanslısındır elektrik mühendisisindir jeneratörhaneye asteğmen olarak verirler. Onun da yaptığı elektrikcinin yaptığından farklı değildir gerçi.

Yani klasik ustalık işlerinden başka diğer meslekler hiç bir işlerine yaramaz kafalarına göre oraya buraya verirler. Düşün ben konservatuvar mezunuyum ve enstrüman yapımcısıyım. Beni revirde rdm kısım amirliğine verdiler. Rdm askerlerle uğraşıyorduk. Beni almadan önce habire istatistikçi arıyorlardı revire. Onu da sonradan anladıki her hafta sonu yapılan muayenelerin dökümü çıkarılıyor, er, rütbeli diye, bunlar aylık döküme çıkarılıp bir grafik yapılıyor. Bunun içinmiş istatistikci arayışları.

Henüz gitmemişlere tavsiyem askerlik şubesinde kesinlikle uzun dönem yedek subay seçeneğini işaretlesinler. Aynı yeterlilikte olup, aynı şartlarda eğitimler almış kısa dönem er ve uzun dönem asteğmenin yaptığı askerliğin alakası yok. Siz o nöbet senin, bu nöbet benim koşturur, elinizde paspas, asteğmene çay servis, sabaha kadar mesailer yaparken, o notebook'unu açar yanındaki asteğmenlerle ogame oynar, tv izler, otel odası gibi misafirhanede ayda 60 liraya kalır. Siz duvarlarına afedersiniz b.kla şafak yazılmış er tuvaletlerinde, tıkanmış pislik ve su dolu lavabolarda temizliğinizi yapmaya çalışır, buz gibi koğuşlarda yatarsınız. Size önüne gelen posta atar, o üsteğmenlerle, yüzbaşılarla kanka olur sadece binbaşıya, yarbaya hesap verir. Terör bölgesindeyse 2,5 aylık maaş, 3,5 yol parası alırlar ve 30 gün kemiksiz izni varıdr. Kısa dönemin izni yoktur. 1 yıl askerlik yapar ama öyle kebap askerliği her sivil yapar. Yani umarım gidecek herkesin şansına asteğmenlik çıkar, ben çok pişman oldum kısa dönem istediğime ve er olduğuma ama iş işten geçmişti.
kısa dönem er lere pozitif ayrımcılık var
temizlik vs yaptırmıyorlar
erat da bu bu takıma hocalar diyor

asteğmen olursun başındaki üsteğmen bn.başı kafayı çizmiş biriyse sana ne angaryalar bulur,düğmenle gömleğinle uğraşır

askerlik süpriz yumurta gibi gözünü kapat kabus olduğunu düşün
en iyi askerlik diye bir şey yok,sonuçta askerlik
(25/11/2012, Saat: 17:21)emiriko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hocam gözlerim faltaşı gibi açık bir şekilde okudum bittikten sonra bile ekrana baka kaldım Smile Bilmiyorum beni nereye atacaklar ama umarım en kötüsü sizinki kadar olur, kendimi çok çok kötü şeylere de hazırladım ama yaşamadan bilinmez tabi. Umarım şansım yaver gider Confused

Merak etme, ben hayatta çok şansız olduğumda heralde bu kadar kötü bir askerlik de çıktı şansıma. Misal başka yerlerde kısa dönemler çavuş olur, bizde uzun dönemler oluyordu. E haliyle onlar da kendi adamlarını kayırır hep. Koskoca bölge komutanlığına gidiyorum dedim bir internet odası bile yoktu. Berberi bulamazdın, terzi yoktu, çay ocağı, tost vs yoktu. Başka yerlerde hepsi var. Doğuya gittim, yetmedi doğuya gidiyorum diye eğitim alayına gittim ağır eğitimden geçtim. Millet 3 tane mermi sıkar geçer, bize 3. günde silah teslim edildi 5. günde atışlara başladık, askerlik boyunca haftada 2-3 kere düzenli atışa gittik gece ve gündüz ayrı olmak koşuluyla. Gece intikallerimiz, teröri patlayıcı konusunda eğitimlerimiz oldu. Benim gittiğim tuncelideki uzun dönemler bile bizim kadar atış yapmamışlardı, şaşırıyorlardı. Gittiğim yerde çok fazla rütbeli vardı. Önüne gelen kafası bozuk biri, birini çarpardı. Çarşı iznim olmadı. 100 uzun dönemin arasında 10 kısa dönemdik. Ezilmedik ama yabancıydık, kendi aramızda da günde 20 dakika birbirimizi anca görebildiğimiz(aynı koğuşta) için kaynaşamadık. Personel şubeye verildim görev yerim revirin içindeydi. Personel şubeden sen revir askeri değilsin, bizim askerimizsin, revire karışmayacaksın dendi defalarca, her seferinde revirdeki komutanlar sen de yardımcı ol, telefona baki muayene kaydı tut, serum tak muamelesi çektiler, her seferinde personel şube rütbelilerinden fırça yedim niye yapıyorsun diye. Derdimi iki tarafa da anlatamadım, ikisi de güzelce kullandı amele olarak. -23 derecede ısıtması olmayan olmadık yerlerde allaha emanet nöbetler tuttum. Ne silahta gece görüşlü dürbün vari ne mevside. Gelsin de vursunlar diye keklik gibi boş mevzide silahla uçurum ormana bakıyorsun. Daha neler neler. Yani benim kadar şanssız olup benim kadar kötü askerlik yaşaman çok da mümkün değil. İkramiye gibi ama kötüsü. Kimse bana sen kısa dönemsin, rahat askerlik yaptın diyemez. Sleepy

Ama şunu da bil, rahat bir yere bile gitseni rahat bir askerlik bile yaşıyor olsan askerlik hep zordur. Misal arkadaşım aynı dönemde denizliye turizm jandarması gitti. Oh adam rahat mis dedik o da orada trafik kazalarının cesetlerini toplamış hep, biraz kafası çizik geldi.

Biz de şansımıza konservatuvar mezunlarını bandoya verirler eidrneye bilmemne, kamuflaj bilmezler gömlek, pantalon papyon, bütün gün enstürman çalar her gün oraya buraya konsere gider, askerlik yaptım deyip sırıtarak anlatırlar, bize de tuncelide revirde rdm askerleriyle uğraşmak düşer..
sabah 8:30da uyuyup
oglen 14:37de uyandım bugun

sabahları erken kalkmama vesıle olan varolus amacımı kaybetmem vesılesı ıle bu bir suredir boyledır
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
(25/11/2012, Saat: 17:43)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: kısa dönem er lere pozitif ayrımcılık var
temizlik vs yaptırmıyorlar
erat da bu bu takıma hocalar diyor

asteğmen olursun başındaki üsteğmen bn.başı kafayı çizmiş biriyse sana ne angaryalar bulur,düğmenle gömleğinle uğraşır

askerlik süpriz yumurta gibi gözünü kapat kabus olduğunu düşün
en iyi askerlik diye bir şey yok,sonuçta askerlik

Sen onu bana anlat komşum. Kısa dönemlere negatif ayrımcılık var çoğunlukla. Evet arada gerçekten kendini geliştirmiş insana karşı empatiyle yaklaşanlar oluyor ama çok az. Genelde yaklaşım: okudun da ne oldu. Bu rütbelilerde de uzun dönemlerde de böyle. Benim askerliğim de arkadaşlarımın askerliği de temizlik yaprak, paspas çekerek geçti. Bir tek tuvalet temizliği gibi şeyleri normal askerlere değilde ya rdm'lere ya mahkumlara yaptırıyorlar.

Askerde askerler araısnda kısa döneme uzun döeneme dğeil yaşa saygı duyulur sadece. Yaşca büyükseniz kısa da olsanız uzun da olsanız abi, hocam derler ya da hiç yaklaşmazlar, fazla muhattap olmazlar. Ben yaşça en büyüklerdendim önemli bir saygısızlık görmedim. Ama sizin yaptığınız askerlik değil, okudun da ne oldu yaklaşımını bıyık altından her gün yaşadım. Tüm arkadaşlarım yaşadı.

Ha bu arada doğuya gidip de ktm'lerde kalmak zorunda olacak arkadaşlarıma şimdiden kolaylıklar ve sabır dilerim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  pazar keyfi error... 17 17,919 03/09/2013, Saat: 12:18
Son Yorum: Lord Sparhawk

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: