Altın heyecanlar :)
(21/12/2017, Saat: 12:52)kokopelli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gold Dollar usturalar iyice bir bilendiklerinde çok da fena olmayan sonuçlar çıkarıyorlar ama genelde bu bilenme / bilenebilme ihtimalleri şansa kalıyor. Genelde Gold Dollar'ın numarası yükseldikçe daha rafine bir ürün alacağınızın garantisi artar derler. Sizinki Gold Dollar 66 ve bu serideki en yaygın ama yine en zahmetli ustura oluyor. Karbon çelik olduğu için genelde ağız almaları kolay oluyor diyebilirim. Tabi omurgasının, ağzının düzgün olması şartıyla. Usturayı bir cama, yan yüzeyinde yatırıp yatay koyduğunuzda usturanın ağzının her tarafı aynı anda cama yapışıyorsa şansınız var, muhtemelen bilenebilir bir usturanız olmuş demektir.

Zımparayı sabitleyebileceğiniz, cam gibi düz bir zemin bulabiliyorsanız buna ihtiyacınız olacak. Su zımparas olduğu varsayımıyla, iyice ıslatıp, önce 1000 sonra 2000 ve sonra 4000 gibi bir zımpara ile çok basınç uygulamadan her iki tarafına 10-15 geçiş yaparak deneyebilirsiniz. 3000 grit zımpara + pastalı kayış ile tıraş olabildiğini söyleyenler var.

Ben 1000/3000'lik bir Japon taşı sonrasında yeşil pastalı kayışta 30-40 tam geçiş yapıp, pastasız kayışta da 50 tam geçiş yapınca usturanın havada kıl kestiğini görüyorum genelde. Sonra konfor için 8000 grit ve üstü bir taşla cilalayın derler ama, imkanlar imkanlar, gerisi sınırsız.

Hemen gidip cam testini yapıyorum hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Smile
There are some who do not fear death, for they are more afraid of not really living. -Ancient proverb

Bu Konudaki Yorumlar
Altın heyecanlar :) - Yazar: goksansan - 21/12/2017, Saat: 03:05
RE: Altın heyecanlar :) - Yazar: kokopelli - 21/12/2017, Saat: 12:52
RE: Altın heyecanlar :) - Yazar: goksansan - 21/12/2017, Saat: 16:26

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: