Permatik Jilet Değişimi, Yarım Jilet Uygulaması
(09/04/2019, Saat: 01:03)sfenks Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Rocnel SE gibi tek yarım jilet kullanan, sabit (oynar başlık olmayan) kafalı bir tasarım kabul görülebilir bizim tarikatta, ama işin içine oynar başlık ve 2-3 jilet girince işin büyüsü bozulup fanteziye dönüyor. Dediğim özelliklere sahip, ekonomik ve kolay ulaşılabilir bir ürün bulsam kullanmak isterdim doğrusu.

Kartuşlu sistemlerin 4-5-6 jiletlilere kadar ulaşmasının sebebinin, piyasanın elektrikli tıraş aletlerine doğru kaymasından dolayı hakimiyetini koruma kaygısıyla üretilmiş ürünler olarak görüyorum. Yani tıraş denince akla gillette, wilkinson vs geliyor, ama önümüzdeki yıllarda philips, braun, remington, panasonic markaları da ciddi anlamda bu alana göz dikmiş durumdalar.

@yeniden11 komşum noktalama işaretlerine ve yazım yanlışlarına karşı biraz titiz olursanız yazdıklarınız daha anlaşılır olacak. İnanın anlamaya çalışmaktan vaz geçmemeye çalıştım.

ben de farkındayım yazıda çok kusur olduğunun..okumaya çalışmanıza teşekkür ederim. inanın bu kullan atları kes, jilet değiştir, fotoğrafla, yazı yaz filan aceleye geldi. fotoğrafları yükleyemedim bilgisayara, messengera at fotoları, bu arada evle, çocukla uğraş, alışverişe çıkacağız filan...dedim olduğu kadar olsun yoksa evde kavga çıkacak bitsin bu iş hemen.. yani ne yazacağım diye kafada o kadar kur ama işte sonuç bu oldu. sonradan mesajı düzenle ile düzelttim ama yine ilk hali ile kalmış nedense...
philips oneblade elektrikli traş aletini farketmiştim iki ay önce..evet artık elektrikli traşla , jilet kadar yakın traş olmanının, ıslak, köpüklü traş olmanın mümkün olduğu iddiası ile çıkmış bir makine...bayağı reklamı, videosu filan yapıldı...ama bu aletin fiyatı bir yana 6 ayda bir bıçaklarının değişimi lazım olduğundan pek gerekli bulunmadığını biliyorum..diğer firmalara pek bakmadım..zaten elektrikli traş olmadım hiç, olacağımı da sanmam..
bakış açınız çok doğru, kartuş firmaları da elektrikli makine firmaları ile kapışıyor...
benim demek istediğim de bu..bu kapışmada ıslak traş sektörü de yer almalı... ki geç bile kaldı..
gilette firması, trac2 adını verdiği, açılı 2 bıçaklı kullan atı 1971 de çıkardı...1987 de jilet ve ıslak traş makinesi üretimini bıraktı...
1971 den günümüze ıslak traş sektörü ne yaptı bu hamlelere karşı... anca işte yeni asylum rx, onebalade, leaf, recnol gibi makineler üretiliyor..1971... 50 yıl öncesi... bu harekete en başta cevabını verebilirdi ıslak traş dünyası...kartuşlara gerek kalmadan da bu uygulamaların mümkün olduğu gösterilebilirdi...
yeni nesil tek jiletli dendimi bir durup düşünüyor..tek bıçaklı kullan atlar bile fakir işi görülüyor... 2-3 bıçaklılar bu yüzden fantezi değil, ıslak traşı yeni nesile tanıtma aracı.. yoksa ben de 2-3 bıçaklı alet kullanma gereğini duymam..traş tası dendimi akla askerdeki gariban er geliyor.. ıslak traşın imaj sorunu da var yani..
ıslak traş sektörü ilginç bir sektör.. büyük firmalar yok. butik firmalar çok..hepsi daha konforlu traş iddiasında..kimi makine üretiyor, kimi sabun, kimi fırça.. sandal ağacı kokulu, badem yağlı sabunlar 100 tl ye satılıyor, porsuk kılı fırçalar bir kaç yüz tl lere çıkıyor..
insanlar kendi yaptıkları uygulamalarla dıy (do it yourself) lerle traş tasıdır, sabundur, makinedir uğraşıyor..
inanılmaz butik bir sektör...tek ortak şey var, tek endüstrileşmiş, standart şey...jilet şekli...
tek yapabildiğimiz jileti ikiye kırmak en fazla...bence artık jilet ile daha fazla modifikasyon yapabilmenin yolu aranmalı.. do it yourselfler biraz da jilet üzerine olmalı... mümkünse tabii ..manuel olarak jileti inceltmek ve delmek mümkünse bu yapılmalı... ıslak traşın temeli jilettir zaten.. jileti bırakıp, makine, sabun,, fırça ile uğraşıp onlarca çeşidini yapmak ne kadar doğru..

(09/04/2019, Saat: 10:25)jegal Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @yeniden11 Komşum  bu yöntemi deneyeceğim  paylaştığın  için teşekkür ederim.
@abdussamedy komşum denemede  fayda var yine bizlere iş  çıktı Smile

ben teşekkür ederim...

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: Permatik Jilet Değişimi, Yarım Jilet Uygulaması - Yazar: yeniden11 - 09/04/2019, Saat: 11:18

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Makinada Yarım jilet kullanalım dedik Biraz çalıştık oldu galiba Esmer6633 2 1,456 30/04/2023, Saat: 02:13
Son Yorum: Esmer6633
  DIY Atık jilet kutusu Dragon 38 24,838 06/06/2021, Saat: 15:20
Son Yorum: Soner
  Atık jilet kutusu OnLyTNT 151 150,922 12/12/2020, Saat: 00:43
Son Yorum: cenkcenk
  Jilet Kutusu corpus36 27 19,078 13/09/2020, Saat: 19:01
Son Yorum: trooper_gs
  Kolay atık jilet kutusu yapımı NeseDertAsk 1 2,579 28/05/2019, Saat: 01:44
Son Yorum: dr_green
  Knot değişimi. ( Chimouge ) Ümit Bilgi 15 7,800 10/05/2019, Saat: 20:30
Son Yorum: osaka23
  Günlük tıraş için rahat kullanışlı jilet kutusu tipsol 9 18,959 27/09/2015, Saat: 01:49
Son Yorum: ynspektas

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: