Nikotin Bandı ile Sigarayı Bırakma Günlüğüm
Merhaba forumumuzun saygıdeğer üyeleri,

Yaklaşık 35 senelik bir sigara tiryakisiyim. Epey bir süredir sigarayı bırakma çabasındaydım. Yıllar yılı birçok kez bırakmayı denememe rağmen bir türlü başarılı olamadım. 2 sene önce biorezonans yöntemini bile denedim ama olmadı, kısa sürdü. Sigarayı bırakmak kolay ama bırakmış şekilde kalmak asıl zor olanı. 10 sene önce altı ay kadar bırakmışlığım var kendi irademle (desteksiz). Rekorum o altı ay. Şimdi yaş oldu 50. Zararın neresinden dönsem kardır mantığıyla, hiç denemediğim bir yöntem olan "nikotin bandı" kullanımıyla dün sigarayı bırakmaya karar verdim. Ve Nicorette Invisi 25 mg bandı, replasman tedavisi ile sigarayı bırakmak amacıyla  satın aldım. Kısaca bu marka bant hakkında biraz bilgi vereyim:

Nicorette markasının, sigarayı bırakma replasmanında kullanılmak üzere üretilmiş, farklı nikotin salgılama değerlerine sahip üç adet bant çeşidi var. Bunlar sırasıyla, günlük içilen sigara miktarına göre ayarlanıyor. Aslında bu dozajlamanın bir hekim veya hemşire tarafından belirlenerek yapılıp ona göre bant kullanılması tavsiye ediliyor ama gerek yurt içi gerekse yurt dışı forumlardan incelediğimde çok da şart olmadığını gördüm. Zaten prospektüsünde de günlük içilen sigara miktarına göre bir başlangıç ve ilerleme tablosu var. Benim günlük miktarım 20-25 adet sigara olduğundan dolayı, tavsiye edilen 1. basamak 25 mg Invisi kutusundan başladım. 8 hafta boyunca 25 mg, sonraki 2 hafta boyunca 15 mg, son iki hafta 10 mg lık bantlar kullanımında süreç sona erecek. Yani toplamda 3 aylık bir macera bu. Her kutuda 7 adet bant var gündelik olarak kullanılıyor. Sabah yapıştırıp gece yatarken çıkartıyoruz. Gece çıkartmayanlarda uyku bozukluğu ve tuhaf (!) rüyalar görüp üstüne bir de uyanınca hatırlama gibi yan etkiler olabiliyormuş. Bu markanın nikotin salgılaması 16 saat üzerine kurulu. 16. saatin sonunda nikotin aktarımı sonlanıyor. Dolayısıyla gece çıkartmasak da olur mantığı teoride işler gibi görünse de ben gece yatarken çıkartmayı tercih edeceğim. Bu arada bant Alman malı. Fiyatı 40.- TL Ancak internette 10-15 TL daha ucuz veren yerler var ve yorumlar orijinal olduğunu söylüyor.

Bant hakkında söylenecek epeyce detay var ama ilgilenen arkadaşlar zaten internetten araştırma yapacaklardır. Ben burada sizleri fazla oyalamadan, uzun uzun okuma zahmetine sokmadan sadece "sigarayı bırakma günlüğüm" konu başlığı altında gidişatı yazmak istiyorum. Amacım benim gibi sigarayı bırakmak için çaba gösteren, bırakmak isteyen arkadaşlara elimden geldiğince bir fayda sağlamak. Belki de henüz denemedikleri farklı bir metoda dikkat çekmek. 1 kişiye bile faydam olursa ne mutlu bana.

Şimdi gelelim ilk gün (dün) bakalım nasıl geçti:

Bir önceki günün gecesi son sigaramı kahvemle birlikte içtim ve yattım. Saat 1 sularıydı. Ertesi güne hazırdım zira bantı takmak için bir gün öncesinde son sigarayı içmiş olmak gerekiyormuş. Biraz streslendim sanırım, uyumam uzun sürdü ve sabah saat 10 civarında uyandım. Canım müthiş sigara istiyordu. Sabahları kalkar kalkmaz kahvaltıdan önce iki - üç adet sigara içen bir adamım ben. Hemen banyoya girip duşumu aldım ve güzelce kurulandım. Vücudun üst bölümüne yapıştırmam gereken, 5x4 cm ebadında şeffaf bir bant bu. Acaba güzel yapışacak mı? Eşimi çağırdım ve sağ kürek kemiği civarına, yaklaşık 20 saniye bastırmak suretiyle bantı tatbik ettik. Yapıştı ama çok da güven vermedi, bakalım ilerleyen saaterde düşecek mi? İyi yapışması lazım, çünkü her cm karesi vücuda nikotin verecek.

Bu arada sigara içme isteğim zaten geçmişti. Kahvaltıya oturduk. Kahvaltı bitti ve o anda bir sigara içmek için delirmem gereken ben, hayretle canımın istemediğini farkettim. Derken bu şekilde ofise geçtim. Saatler ilerliyor ama ben ciddi ataklar filan yaşamıyordum. Arada bir aklıma sigara geliyor ama 5 saniyeden fazla zorlamıyordu. Gelen giden muhabbet iş güç derken saat 18 civarı eve geçtim. Yürüyerek giderek (1.7 km)  vücudumu iyice ısıttım ve gider gitmez spor salonuma girdim. Yaklaşık 40 dakika orta şiddette ağırlık çalışması ve 10 dakika kadar torba çalışması yaptım. Terden dolayı bant biraz yapışkanlığını yitirmişti ve eşim flaster takviyesi yaptı. Bant su geçirmiyor bu arada. Ancak banyoda korunması gerek, çünkü gerçekten de yapıştırıcı kullanımında oldukça cimri davranmışlar. Belki de iyi yapmışlar, bilmiyorum. İlk günün son saatlerinde yemek ve film faslından sonra saat 24 civarında bandı çıkardım ve uykuya daldım. Kötü rüya filan görmedim; uykuya dalmakta biraz zorlandım o kadar.

1. günün özeti: Bant vücudumda yaklaşık 13 saat kaldı. 4 veya 5 kez hafif krizimsi şeyler oldu ama çok kısa sürdü. Hemen unuttum. Yemeklerden sonra da atak gelmedi. Bu arada sigarayı hatırlatan içeceklerden uzak durdum; çay ve kahve hiç içmedim, ki ciddi ciddi ikisinin de müptelasıyımdır. Prospektüsünde belirtilen yan etkileri yaşamadım. Bölgede kızarıklık yok, kaşıntı yok. Kan basıncım normal. Sigara içerken dakikada nabız sayısı ortalamam gün içinde 100-120 civarında iken, bugün 80 civarında seyretti. Yine biraz yüksek ama bunu sürekli salınan nikotine bağladım. Bant kullanmadan bıraktığım dönemlerde 60 vuruşu geçmezdi. Ama 3 ay 80 vursun, yeter ki şu meretten kurtulayım. Öğleden sonra kafam biraz iyi olur gibi oldu, bunu çözemedim. Sersemlik değil, sürekli bir şeylere gülme ihtiyacı gibi, normalde kızmam gereken şeylere kızmamam gibi bir durum. Baş dönmesi yok, sinirlilik yok. Her şey yolunda gibi.

İlk günün sonucu olarak şunu açıkça belirtmem lazım: Bu bant işe yarıyor. Ancak ataklar hafif geçse de ciddi bir irade söz konusu; çünkü el ve ağız alışkanlığı kolay kolay yakayı bırakmıyor. Ofis çekmecemdeki yarım paket sigaramı arkadaşıma vermek için elime aldığımda, o paketi tutmam bile 4-5 saniye beni sarstı.

Değerli vakitlerinden ayırıp, zahmet edip okuyan tüm dostlara teşekkür ederim. Gidişatı sık sık yazacağım. Elimden geldiğince günlük olacak.

Sağlıcakla kalın.
Konunun takipçisi olacağım, zira bu aralar sigara beni bunalttı, vücut istemiyor gibi ama bende bırakmaya yönelik pek bir atılım yok. Başarılar dilerim Murat ağabey..
Ben de günde 15 den aşağı olmamak üzere sıgara içiyorum, daha önce bir kaç kez bırakmayı denedim ve en uzun 8 ay bıraktım.

Akapuntur, nikotin sakızı, elektronik sıgara gibi şeyler kullandım ama bu ürünlerin hepsinde kısa sürede sıgaraya döndüm. Kendi iradem ile bıraktığım da 8 ay içmedim.

Sigara kokusunu ve etkenlenlerini hiç sevmem, evde, arabada sigara içemem, hatta çay, kahve olmadan sigara içemem ama kar, kış farketmez uygun ortamı yapar arka arkada 2-3 tanesini içerim.

Bir süredir tekrar bırakmayı denemek istiyordum ama o adımı atıp da geri dönmekten artık bıktım. O yüzden hiç sıgara içmemiş insanları gerçekten tebrik ediyor ve onlara çok özeniyorum.

Şimdi yazdıklarınızı okuduğumda tekrar bırakmak için doğru zaman dedim ve bahsettiğiniz bantlardan alarak bir kez daha deneyeceğim.

Teşekkürler.
HK
@Niko komşum sigarayı terketme mücadelenizi zaferle  noktalamanızı dilerim,bende 35 sene içtikten sonra terketmiş biri olarak keşke  bu belaya hiç bulaşmasaydım diyorum şimdilerde.Bu konuda tek yardımcınız iradeniz olacaktır,bıraktığınız süre artıkkça  motivasyonunuzda o ölçüde artacaktır.Ben bıraktığım zaman yürüyüş yapmaya başlamıştım(günde 1 saat) buda bana çok yardımcı olmuştu,hala yürümeye devam ediyorum  Wink ,tekrar kolaylıklar dilerim.İzliyor olacağım.
Teşekkür ederim @Samet kardeşim. Yarın bugünkü durumu yazacağım ama küçük bir tüyo vereyim: Bu bantla sigarayı bırakmak kolay değil ama çok yardımcı olduğu kesin.
Sevgiler.

(01/08/2018, Saat: 18:56)hasimkara Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de günde 15 den aşağı olmamak üzere sıgara içiyorum, daha önce bir kaç kez bırakmayı denedim ve en uzun 8 ay bıraktım.

Akapuntur, nikotin sakızı, elektronik sıgara gibi şeyler kullandım ama bu ürünlerin hepsinde kısa sürede sıgaraya döndüm. Kendi iradem ile bıraktığım da 8 ay içmedim.

Sigara kokusunu ve etkenlenlerini hiç sevmem, evde, arabada sigara içemem, hatta çay, kahve olmadan sigara içemem ama kar, kış farketmez uygun ortamı yapar arka arkada 2-3 tanesini içerim.  

Bir süredir tekrar bırakmayı denemek istiyordum ama o adımı atıp da geri dönmekten artık bıktım. O yüzden hiç sıgara içmemiş insanları gerçekten tebrik ediyor ve onlara çok özeniyorum.

Şimdi yazdıklarınızı okuduğumda tekrar bırakmak için doğru zaman dedim ve bahsettiğiniz bantlardan alarak bir kez daha deneyeceğim.

Teşekkürler.

Merhaba @hasimkara

kararınıza çok sevindim. Bu mücadelede yalnız kalmayacağım demek ki. Son zamanlarda paket sigara beni kesmemeye başlamıştı; tütün takviyesi de yapmaya başlamıştım. Şu an durum iyi.

(01/08/2018, Saat: 19:08)KAYHAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Niko komşum sigarayı terketme mücadelenizi zaferle  noktalamanızı dilerim,bende 35 sene içtikten sonra terketmiş biri olarak keşke  bu belaya hiç bulaşmasaydım diyorum şimdilerde.Bu konuda tek yardımcınız iradeniz olacaktır,bıraktığınız süre artıkkça  motivasyonunuzda o ölçüde artacaktır.Ben bıraktığım zaman yürüyüş yapmaya başlamıştım(günde 1 saat) buda bana çok yardımcı olmuştu,hala yürümeye devam ediyorum  Wink ,tekrar kolaylıklar dilerim.İzliyor olacağım.

Samimi dilekleriniz için teşekkür ederim @KAYHAN komşum. Yazınız da bana ekstra destek oldu. 35 sene tiryakilikten sonra bu alışkanlığınızdan kurtulabildiğiniz için candan tebriklerimi sunuyorum.

Benim de günlük sporlarım İnşallah devam edecek; spor hep en çok verim aldığım motivasyon aracım olmuştur zaten. Askerden geldikten sonra İstanbul'da spor salonu açmış ve hocalık da yapmıştım. Kendimi bildim bileli o soğuk demirleri severim. Uzun süre Tae kwon do, Kick Boks, Karate, Thai Boks ve Aikido da yaptım. En uzun soluklusu Aikido oldu, tam 14 sene olmuş, şimdi hesapladım. Arada sırada Krav Maga çalışıyorum. Evde mütevazi bir spor salonum var; yaklaşık 30 m2. İhtiyacım olan tüm aletlere sahibim, kendimi bu açıdan şanslı görüyorum. Bazen gençlik zamanımdaki ağırlıklara soğuk girdiğimde sakatlansam da uslanmaz bir spor çılgınıyım. Tabii artık daha dikkatliyim; sakatlıklar artık kolay kolay düzelmiyor. Daha akıllı çalışmaya gayret ediyorum. Sigarayı bırakma sürecinde de sporun çok kuvvetli bir etken olacağına eminim.

Takipte kalan sizin gibi değerli dostlar oldukça bu işi başaracağıma eminim.
(01/08/2018, Saat: 20:05)Niko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Samimi dilekleriniz için teşekkür ederim @KAYHAN komşum. Yazınız da bana ekstra destek oldu. 35 sene tiryakilikten sonra bu alışkanlığınızdan kurtulabildiğiniz için candan tebriklerimi sunuyorum.

Benim de günlük sporlarım İnşallah devam edecek; spor hep en çok verim aldığım motivasyon aracım olmuştur zaten. Askerden geldikten sonra İstanbul'da spor salonu açmış ve hocalık da yapmıştım. Kendimi bildim bileli o soğuk demirleri severim. Uzun süre Tae kwon do, Kick Boks, Karate, Thai Boks ve Aikido da yaptım. En uzun soluklusu Aikido oldu, tam 14 sene olmuş, şimdi hesapladım. Arada sırada Krav Maga çalışıyorum. Evde mütevazi bir spor salonum var; yaklaşık 30 m2. İhtiyacım olan tüm aletlere sahibim, kendimi bu açıdan şanslı görüyorum. Bazen gençlik zamanımdaki ağırlıklara soğuk girdiğimde sakatlansam da uslanmaz bir spor çılgınıyım. Tabii artık daha dikkatliyim; sakatlıklar artık kolay kolay düzelmiyor. Daha akıllı çalışmaya gayret ediyorum. Sigarayı bırakma sürecinde de sporun çok kuvvetli bir etken olacağına eminim.

Takipte kalan sizin gibi değerli dostlar oldukça bu işi başaracağıma eminim.
Hocam sizin gibi üst düzey sporcuyada bu meretten kurtulmak yakışır Wink
(01/08/2018, Saat: 20:10)KAYHAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam sizin gibi üst düzey sporcuyada bu meretten kurtulmak yakışır Wink

Teveccühünüz @KAYHAN hocam. Ama mesaj alınmıştır  Wink
(01/08/2018, Saat: 20:10)KAYHAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam sizin gibi üst düzey sporcuyada bu meretten kurtulmak yakışır Wink

Katılıyorum.

Tebrik ediyorum bıraktığınız için.
Saygılarımla.
https://www.facebook.com/KariaBrushWorks
@crionics üstat teşekkür ediyorum. Firesiz devam ediyoruz.
NİKOTİN BANDI İLE SİGARAYI BIRAKMA GÜNLÜĞÜM

GÜN 2:

Bu kez bandı sol göğsümün üst bölümüne yapıştırdım. Tam 15 saat vücudumda kaldı. 1. güne oranla sabah çok keyifli uyanmama rağmen 1 saat kadar müthiş sinirliydim. Ama abuk sabuk şeylere sinirlenmek gibi değildi. Şimdiye dek kızmadan idare ettiğim ama kızılacak gibi durumların, sigaranın kanatları altında sakinleştiğini farkettim. Sigara yok=idare etmek yok gibi talihsiz bir durum çıktı ortaya, hoşuma gitmedi. Gün içinde de ofiste de kimseyi kırmadan biraz estim gürledim. Sanırım -tabii ki -zamanla düzelecek.

2. gün de sigara içmedim. Ancak bugün bazı durumlarda tahammül sınırlarım epey zorlandı -sigara isteme açısından değil, sabahki sinirli durumları birkaç kez daha yaşadım. Ama uzun sürmedi.

Ufak ataklar gelmeye devam etti. Ama hep kısa sürdü.

Gece yatarken bandı çıkardım yine. Her zamankinden farklı rüyalar görmedim. Uyku sorunum yok.

Gün içersinde tespit ettiğim yan etki yok.

Sabah erken ve dinç uyandım.

Gün içi nabız sayım ortalama 72 oldu. 80 den düşüş var. Bu iyi.

Hangi forumda okudum hatırlamıyorum, şuna benzer bir cümle yazmıştı biri: "Bandı kullandığım zaman, sanki yeni sigara içmişim gibi oluyor, canım sigara istemiyor." Cümleye sonuna dek katılıyorum.

Toplam 3 bardak çay içtim. Sigara aklıma bile gelmedi.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sigarayı Bırakanlar Veya Bırakmayı Düşünenler zorba58 160 94,015 19/10/2020, Saat: 19:15
Son Yorum: Razorlazer

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: