Ustura Kayışlama
  • Ustaların tecrübelerinden yararlanmak,
  • Onların içlerini dökmesini sağlamak ve yenilere, ilk kez jiletsiz ustura kullanmak isteyenlere
  • Ben de biliyorum ancak doğrumu yoksa yanlış mı ikileminde olanlara

yardım için bazı sorular hazırladım.

1- Kayış nasıl olmalı
2- Kayış için macun gerekir mi?
3- Kayış için hangi macunlar kullanılmalı?
4- Macun kaşını parlak yüzüne mi yoksa tırtıllı yüzüne mi sürülmeli?
5- Kayışa macun nasıl, ne şekilde sürülmeli ?
6- Kayış nasıl kullanılmalı?
7- Kayış edinme yolları(Yerli ve Yabancı).

E n v i r o n m e n t a l i s t

bazi kayislar bakim gerektiriyor ancak bakim gerektirmeyen kayilar icin macun kullanimi kafa karistirir, giris seviyesinde tavsiye etmem. balsa agaci krom oksit olabilir illa kullanirim diyorsaniz, bana keskin ama kaba geldigi icin tercih etmiyorum. benim onerim iyi kalite bir kayis ustune 0.3mm lapping film.

kaliteli kayislar icin kanayama, straight razor design ve ezra arthur sayilabilir. roo, cordovan, latigo, english bridle dan biri tercih edilebilir.
(25/07/2018, Saat: 18:32)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bazi kayislar bakim gerektiriyor ancak bakim gerektirmeyen kayilar icin macun kullanimi kafa karistirir, giris seviyesinde tavsiye etmem. balsa agaci krom oksit olabilir illa kullanirim diyorsaniz, bana keskin ama kaba geldigi icin tercih etmiyorum. benim onerim iyi kalite bir kayis ustune 0.3mm lapping film.

kaliteli kayislar icin kanayama, straight razor design ve ezra arthur sayilabilir. roo, cordovan, latigo, english bridle dan biri tercih edilebilir.

Giriş seviyesinde olanlar için gerekli ihtiyaçlar ile ustalar için gerekli ihtiyaçlar mutlaka farklıdır. ve olmalıdır da.
Ustura ile tanışma aşamasında olanlara yani acemilere öneriler getirilirse, sade ve yalın bir şekilde anlatılırsa daha yararlı olur ve kafa karıştırmaz.

Sonradan tecrübe kazandıkça, amatörlükten çıktıktan sonra durum değişir ve o yola giren insan tercihlerine ve maharetine göre yol alır.

Örneğin çok güzel bir öneride bulunmuşsunuz.
Ancak, "balsa agaci krom oksit olabilir illa kullanirim diyorsaniz, bana keskin ama kaba geldigi icin tercih etmiyorum. benim onerim iyi kalite bir kayis ustune 0.3mm lapping film." şeklindeki yazınızı acemiler için biraz daha açarsanız iyi olmaz mı?
Mesela, Balsa ağacı ve krom oksit nedir, hangi özellikleri var, nerelerden temin edilir , nasıl kullanılır .
Kayış üstüne 0,3 mm lapping film için de öyle...
Demem o ki, bilenlere değil de hiç bilmeyenlere anlatılmalı..
Hepimiz bu yollardan geçerken neler çektiğimizi biliriz.
Eski bir ustura kullanıcısı olan yaşlı berberi, bulunduğum şehrin sokaklarında saatlerce nasıl aradığımı bir ben bilirim bir de ayaklarım. Smile))

2016 Aralık'tan beri Dovo'nun kayışını kullanıyorum memnunum. Bir acemi için pahalı bir ürün. Hele ki ilk kayışlama denemelerinde benim yaptığım gibi kayışın kenarlarına zarar vermek muhtemel. İlk başlangıçta makul bir kayışla başlarsanız benim gibi kayışınıza baktıkça üzülmezsiniz Big Grin

Ek olarak kullanacağınız ustura boyutu da kayışta bence önemli. Kendimden örnek vermem gerekirse bende 4/8" Böker'de var 8/8" Wade and Butcher'da. Ustura boyutu büyüdükçe düzgün bir kayışlama için kayışın genişliğide önem arz ediyor. Herkesin eli ilk başta X şeklinde kayışlama yapmaya uygun olmayabilir. Smile
(26/07/2018, Saat: 10:51)F_16 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 2016 Aralık'tan beri Dovo'nun kayışını kullanıyorum memnunum. Bir acemi için pahalı bir ürün. Hele ki ilk kayışlama denemelerinde benim yaptığım gibi kayışın kenarlarına zarar vermek muhtemel. İlk başlangıçta makul bir kayışla başlarsanız benim gibi kayışınıza baktıkça üzülmezsiniz Big Grin

Ek olarak kullanacağınız ustura boyutu da kayışta bence önemli. Kendimden örnek vermem gerekirse bende 4/8" Böker'de var 8/8" Wade and Butcher'da. Ustura boyutu büyüdükçe düzgün bir kayışlama için kayışın genişliğide önem arz ediyor. Herkesin eli ilk başta X şeklinde kayışlama yapmaya uygun olmayabilir. Smile

X şeklinde kayışlama yapmayı denedim.
Dediğiniz gibi oturmuyor.
Ben de bir kez üst tarafı ile , bir kez de bileğe yakın tarafıyla aynı işi yapıyorum.
Öncelikle burada okuduğum tavsiyeler üzerine pahalı bir kayış almadım.
Normal bir kayış alarak kullanmak istedim pek verim alamadım.
Yanımda başka bir kayış vardı onu adam yerine koymadığım için pek kullanmamıştım.
Onu denediğimde bazı kozmetikçilerde satılan sıradan bir ustura üzerinde bile etkili olduğunu gördüm.
Tıraşı da idare eder.
Kullandığım kayışlara bakarak arkadaşlarımız ayıplamasınlar lütfen..
Elimde iki kaliteli ustura var şimdilik onlar üzerinde deneme yapmıyorum.
Bilirsiniz ki ustura ile tıraş olmak isteyen bir kişinin en önemli handikabı ayakları üzerinde durabilmesidir.
Ayakları üzerinde duramayacak bir insan usturaya yaklaşmamalı.

2aJ8O2.jpg

İkisin de de Macun var..
Beyaz ve en hafif olanı..
Sol taraftaki adeta macunu yemiş.

acemi arkadaslar forumu biraz arastirirlarsa ustura ile hemen her konuda detayli anlatim bulabilirler. bunun disinda spesifik sorulari saatlerce konusuruz elbette lakin bu kadar genel gecer sorularin anlatimi forumda bolca bulunmakta.

(26/07/2018, Saat: 09:43)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Giriş seviyesinde olanlar için gerekli ihtiyaçlar ile ustalar için gerekli ihtiyaçlar mutlaka farklıdır. ve olmalıdır da.
Ustura ile tanışma aşamasında olanlara yani acemilere öneriler getirilirse, sade ve yalın bir şekilde anlatılırsa daha yararlı olur ve kafa karıştırmaz.

Sonradan tecrübe kazandıkça, amatörlükten çıktıktan sonra durum değişir ve o yola giren insan tercihlerine ve maharetine göre yol alır.
(26/07/2018, Saat: 13:32)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: acemi arkadaslar forumu biraz arastirirlarsa ustura ile hemen her konuda detayli anlatim bulabilirler. bunun disinda spesifik sorulari saatlerce konusuruz elbette lakin bu kadar genel gecer sorularin anlatimi forumda bolca bulunmakta.
Bilen birilerinin birbirleriyle konuşmalarından giriş seviyede olanların bir şey anlamaları veya anlam çıkarmaları o kadar kolay değil.
Bu tıpkı yol bilenin, bilmeyen birine yol tarifine benziyor.
Tarif eder eder ancak bir şey anlaşılmaz.
Bilmem şoför olarak şehirler arası yolculuk hiç yaptınız mı?
Konulan tabelalar vardır ancak o şehirde olanlar anlayabilir, dışarıdan gelenler yolunu şaşırır.
Konuya bu açıdan bakmakta fayda olduğu düşüncesindeyim.
Sürçü lisan ettiysek affola..

Üstadım çok bilgili olmasamda birkaç şey yazayım;

1-Kayış nasıl olmalı? İnce gözenekli ve kalın olmalı, geniş olması da avantaj
2-Kayış için macun gerekir mi? Macunlar biraz agresif olabiliyor, elimde olmasına rağmen hiç kullanmadım, çok gerekli olmadığını düşünüyorum.
3-Kayış için hangi macunlar kullanılmalı? krom oksit kullanılıyor genelde.
4-Macunu kayışın parlak yüzüne mi yoksa tırtıllı yüzüne mi sürmeli? Parlak yüzey ile kayışın arkasındaki ikinci ( kumaş dokuma) kısmında kullanılabiliyor, kayışın pürüzlü yüzeyinde kullanılır mı bilmiyorum.
5-Kayışa macun nasıl, ne şekilde sürülmeli? Bir tekniği yok, eşit yayılması yeterli. (Sanırım)
6-Kayış nasıl kullanılmalı? Yeni açılmış ustura ağzı için ortalama 50 tur, tıraş olduğum esnada ise perde aralarında ortalama 15 tur atıyorum. Bakım için çeşitli yağlar var ama hiç kullanmadım.
7-Kayış edinme yolları(Yerli ve Yabancı)
Başlangıç için aşağıdaki ürünler iş görür;
http://s.aliexpress.com/JRfuuaEn?fromSns
http://s.aliexpress.com/3u2qMbQJ?fromSns
http://s.aliexpress.com/quUjmUb6?fromSns

https://www.amazon.com/Parkers-Handmade-...B01D1RR7YK
Ben son attığım bağlantıdaki kayışı kullanıyorum, memnunum kendisinden, lakin geçen gün hem kayışlama yapıp hemde kapıyı ayağımla kapatmaya çalışınca kesik attım Smile iş görüyor.
@rewolwer_
Teşekkür ederim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kayışlama Pastası Çeşitleri linguist 18 15,474 19/11/2019, Saat: 09:54
Son Yorum: habaz
  kayışlama tekniği error... 29 38,191 07/07/2019, Saat: 14:10
Son Yorum: manuple
  Ustura Macunu ugurkatana 4 5,026 23/02/2017, Saat: 12:13
Son Yorum: ugurkatana
  Palm Stropping (Avuç içi kayışlama) Reblica 5 6,287 02/08/2016, Saat: 03:15
Son Yorum: Niko
  Ustura Kayışlama Rehberi (İngilizce) onurcakmak 4 7,846 21/02/2016, Saat: 23:00
Son Yorum: onurcakmak
  Ustura kayisi linguist 17 30,704 17/04/2012, Saat: 16:35
Son Yorum: linguist
  ILK USTURA KAYIS MODELLERIM... Kubilay 0 6,924 23/12/2011, Saat: 14:18
Son Yorum: Kubilay

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: